Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije  (Posjeta: 14501 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« : 12-09-2007, 09:28:04 »
...pitanje za tebe helle... Na nekim borovima su mi ovogodišnje iglice ostale svjetlo zelene dok su na vrtnom drveću-borovima već odavno poprimile tamnozelenu boju... Jel do nekog minerala...magnezija..željeza. Isto je i na onim koje sam presađivao i na onima koje su već godinama u istoj zemlji. Sve ostalo je normalno...

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #1 : 12-09-2007, 09:45:27 »
Nove mlade iglice obično jesu svjetljije .... ali vjerovatno nije to...  ;)
I meni su ružmarini u vrtu (ne bonsai) tako svjetljiji po vrhovima ... odmah sam posumljala na klorozu i dodala im željezo... ali nije bilo efekta...

I mene zanima dijagnoza stručnjaka. Možda ne bi bilo loše da staviš sliku.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #2 : 12-09-2007, 10:04:21 »
...pitanje za tebe helle... da ne otvaram novu temu i dok si online... Na nekim borovima su mi ovogodišnje iglice ostale svjetlo zelene dok su na vrtnom drveću-borovima već odavno poprimile tamnozelenu boju... Jel do nekog minerala...magnezija..željeza. Isto je i na onim koje sam presađivao i na onima koje su već godinama u istoj zemlji. Sve ostalo je normalno...


Nadam se da pričaš o istoj vrsti bora... Teško je reći. Inače svijetle boje iglica ukazuju najčešće na nedostatak željeza no i drugi mikroelementi mogli bi biti u igri. I dušik može biti u deficitu kod takve pojavnosti. Ono što je ovdje najvažnije je: jesi li ti biljke zdrave, imaju bi dobre pupove za slijedeću sezonu. Ako je sve od ovog ok, ja bi samo prihranila biljčice u nekoliko navrata kroz nekoliko tjedana, dodala željeza (mikroelemente - jer nisam sigurna jel samo željezo u pitanju).
Ak su buljke zdrave nema panike.

Nadam se da ti je pomoglo.

Offline gal

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #3 : 12-09-2007, 10:25:35 »

Nadam se da pričaš o istoj vrsti bora... Teško je reći. Inače svijetle boje iglica ukazuju najčešće na nedostatak željeza no i drugi mikroelementi mogli bi biti u igri. I dušik može biti u deficitu kod takve pojavnosti. Ono što je ovdje najvažnije je: jesi li ti biljke zdrave, imaju bi dobre pupove za slijedeću sezonu. Ako je sve od ovog ok, ja bi samo prihranila biljčice u nekoliko navrata kroz nekoliko tjedana, dodala željeza (mikroelemente - jer nisam sigurna jel samo željezo u pitanju).
Ak su buljke zdrave nema panike.

Nadam se da ti je pomoglo.

Hvala!
Biljke jesu zdrave, barem mi se tako čini! Imaju puno pupova, čak i oni kojima sam odrezao ovogodišnji prirast potjerali su povratne pupove. Inaće ta svjetla boja iglica je i na crnim borovima i na sylvestrima. Jedino kaj me mući je to što borove lani uopće nisam prihranjivao, a ove godine prihranjujem svakih 14 dana tekućim gnjojem kao "cvjetal" i sl u dozi manjoj ili jednakoj od propisane (nisam se navukao na Palla). I još je razlika u odnosu na prošlu godinu (kad je bilo sve "u redu") to što ove godine više zalijevam vodom iz vodovoda, a lani sam više kišnicom !?? Iz ovog bi se dalo zaključiti da su biljke ove godine dobile samo više mikroelemenata nego prošle godine, dali su sada dobile nećeg previše?....ko zna! Možda me samo lovi paranoja!

Offline helleborus

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #4 : 12-09-2007, 10:32:17 »
Nove mlade iglice obično jesu svjetljije .... ali vjerovatno nije to...  ;)
I meni su ružmarini u vrtu (ne bonsai) tako svjetljiji po vrhovima ... odmah sam posumljala na klorozu i dodala im željezo... ali nije bilo efekta...

I mene zanima dijagnoza stručnjaka. Možda ne bi bilo loše da staviš sliku.

Mare, nisam ti ja stručnjak za bolesti. čovjek kroz struku nauči ponešto.

Offline gal

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #5 : 12-09-2007, 10:48:39 »
...evo i slika...doduše od prošlog mjeseca, ali promjene u boji nema!

Offline helleborus

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #6 : 12-09-2007, 11:00:02 »

Nadam se da pričaš o istoj vrsti bora... Teško je reći. Inače svijetle boje iglica ukazuju najčešće na nedostatak željeza no i drugi mikroelementi mogli bi biti u igri. I dušik može biti u deficitu kod takve pojavnosti. Ono što je ovdje najvažnije je: jesi li ti biljke zdrave, imaju bi dobre pupove za slijedeću sezonu. Ako je sve od ovog ok, ja bi samo prihranila biljčice u nekoliko navrata kroz nekoliko tjedana, dodala željeza (mikroelemente - jer nisam sigurna jel samo željezo u pitanju).
Ak su buljke zdrave nema panike.

Nadam se da ti je pomoglo.

Hvala!
Biljke jesu zdrave, barem mi se tako čini! Imaju puno pupova, čak i oni kojima sam odrezao ovogodišnji prirast potjerali su povratne pupove. Inaće ta svjetla boja iglica je i na crnim borovima i na sylvestrima. Jedino kaj me mući je to što borove lani uopće nisam prihranjivao, a ove godine prihranjujem svakih 14 dana tekućim gnjojem kao "cvjetal" i sl u dozi manjoj ili jednakoj od propisane (nisam se navukao na Palla). I još je razlika u odnosu na prošlu godinu (kad je bilo sve "u redu") to što ove godine više zalijevam vodom iz vodovoda, a lani sam više kišnicom !?? Iz ovog bi se dalo zaključiti da su biljke ove godine dobile samo više mikroelemenata nego prošle godine, dali su sada dobile nećeg previše?....ko zna! Možda me samo lovi paranoja!

Vidiš ovaj podatak s kojom si vodom zalijevao biljke možda je ključan. Mikroelementi se vrlo teško otapaju u karbonatnim tlima koja neminovno nastaju zalijevamo li biljke vodovodnom vodom. Tako da čak makar prihranjivao biljke i dodavao im mikroelemente biljke neće moći 'doći do njih', takvi mikroelementi su im nepristupačni iako ih ima dovoljno u zemlji. Tako će ti npr. nedostatak mangana uzrokovati pojavu kloroze iglica (ili lišća kod listopadnog drveća). A čini se da je kod tvojih pinusa slučaj.
Evo, možda je u tome 'kvaka'  ;) .POkušaj iz zalijevati kišnicom neko vrijeme pa im onda dodaj mikroelemente.

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #7 : 12-09-2007, 11:57:22 »
Gledajući slike, po boji, čini se sve OK.
Meni to izgledaju kao tipične mlade iglice  :dunno: koje će kada očvrsnu dobiti pravu boju
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #8 : 12-09-2007, 13:55:27 »
Čini se da ćemo se ipak vratiti na kišnicu. Ja osobno hoču, dostupna mi je a ziher je ziher :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #9 : 12-09-2007, 14:24:02 »
Čini se da ćemo se ipak vratiti na kišnicu. Ja osobno hoču, dostupna mi je a ziher je ziher :dunno:

Od kak sam odselio iz ZG više nema problema s vodom. Osim kaj kiša non stop pada, voda iz pipe je duplo mekša neg u ZG.

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #10 : 12-09-2007, 14:25:04 »
Mi imamo bunar u koji se sljeva voda - samo je pitanje koliko je čista  :question:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #11 : 12-09-2007, 14:28:01 »
Mi imamo bunar u koji se sljeva voda - samo je pitanje koliko je čista  :question:

Na kaj sumnjaš da ju je zagadilo?

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #12 : 12-09-2007, 14:30:08 »
Mi imamo bunar u koji se sljeva voda - samo je pitanje koliko je čista  :question:

Na kaj sumnjaš da ju je zagadilo?

Crne jame, a što drugo...  :dunno:
Voda se slijeva iz podzemnih tokova.
Trebala bih odnijeti uzorak na analizu  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #13 : 12-09-2007, 14:33:17 »
Trebala bih odnijeti uzorak na analizu  :smile:

To je najteže i svi smo ljeni to napraviti  :yes:

Offline gal

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #14 : 12-09-2007, 14:34:35 »
Čini se da ćemo se ipak vratiti na kišnicu. Ja osobno hoču, dostupna mi je a ziher je ziher :dunno:

...sad i meni zvoni ta kišnica! Kad razmotrim činjenice: pojava je ovogodišnja, borovi su i do 5 godina u posudama, neki su na proljeće presađeni neki nisu, pojava je na različitim vrstama borova, pojava se nije desila na onima koji su posađeni na dvorištu (zalijeva ih kiša pa ih rijeđe zalijevam iz vodovoda),  sve jednako gnjojim (promjenio sam već tri vrste gnjoja sa različitim NPK sastavima) dakle nije ni do gnjojiva. Ako se to desilo samo na primjercima koji su mi pod strehom (radi tuće) i zalijevani su isključivo vodom iz vodovoda, a do ove godine sam ih zalijevao većinom kišnicom i bili su zeleni ko grom (i to bez prihranjivanja) krivica mora pasti na vodu! Da je bolest bili bi zaraženi i borovi po dvorištu (barem neki).
Inaće bukve, grabovi i ostalo listopadno je skroz o.k.! (osim ružnih bjelih pjega "brašna" po listovima)