Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Da sam barem prije deset godina  (Posjeta: 28938 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #15 : 05-02-2007, 09:15:49 »
Sad se Ti zezaš a priča je stvarno istinita i vrlo čudna :neutral: Bio je to znak :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #16 : 05-02-2007, 11:52:46 »
Sad se Ti zezaš a priča je stvarno istinita i vrlo čudna :neutral: Bio je to znak :mdr:
IT'S SIGN!!! :gasp: Pazi da ti se nesto ne ukaze,moglo bi postat drugo Medjugorje!!! :rofl: :rofl: :rofl: :na:

M

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #17 : 03-03-2007, 23:10:17 »
Sjećate se one moje bukvice?
Dobio sam neke savjete, razmišljao, obilazio je nekoliko puta, opet razmišljao i na kraju odlučio napraviti jedno ali to što sam zamislio nije baš išlo pa sam je na kraju drastično orezao, baš kako je Marinko predložio.
Postupak je tekao ovako

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #18 : 03-03-2007, 23:11:41 »
Onda  malo preciznijeg piljenja i dlijeto

Tu sam se jako dvoumio da li da ostavim patrljke ili da ovako pokušam ukloniti tragove grana. Odlučio sam se za drugu varijantu ali to je strašno proširilo rane.

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #19 : 03-03-2007, 23:12:45 »
I na kraju izgleda ovako.

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #20 : 03-03-2007, 23:14:22 »
Eto, što je, tu je. Možda je moglo i drugačije. Sad mi preostaje moliti se :mdr:
Ovo pored nje je vojnički ašov... tako da ne mislite da je velika štihača :mdr:

Kako vam se čini i što sam uradio pogrešno?

Offline Andrija Zokić

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #21 : 04-03-2007, 09:36:57 »
Meni se cini ok. Samo da si oziljke udubio, jer ce ti na taj nacin i brze zacijeliti i oziljak ce izgledat prirodnije. Kada granu neka prirodna sila odlomi, oziljak ostane udubljen, kao na slici na hrastu. Inace ovaj hrast je jako velik, nije materijal za bonsai ako je to netko pomislio ;)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #22 : 04-03-2007, 09:43:08 »
Uredu je - fino si se naradio!

Samo možda nisi trebao stavljati taj voćarski vosak. Nemoguće ga je poslije skinuti - barem onu vrstu koju sam ja imala, tako da ga više uopće ne koristim.

Planiraš li ga vaditi tek dogodine?

P.S. je li bilo mističnih događanja dok si pilao? :sarcastic:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #23 : 04-03-2007, 12:43:55 »
Iduće godiune ću tek zarezati korijenje tako da puste nove izdanke bliže deblu, a vaditi ću ga tek za dvije. Dotle će se valjda i razgranati barem malo, ako ne pusti dovoljno izbojaka ću ga i cijepiti ovdje gdje je.
Čini mi se lijepo drvce i ne želim ga zeznuti žurbom.
Mističnih događaja nije bilo, ako ne računamo da se samnom razgovarao jedan djetlić, dok sam kuckao po deblu dlijetom i čekićem.

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #24 : 04-03-2007, 12:47:41 »
Meni se cini ok. Samo da si oziljke udubio, jer ce ti na taj nacin i brze zacijeliti i oziljak ce izgledat prirodnije. Kada granu neka prirodna sila odlomi, oziljak ostane udubljen, kao na slici na hrastu. Inace ovaj hrast je jako velik, nije materijal za bonsai ako je to netko pomislio ;)

Što misliš da li je sada prekasno da još malo udubim?

Offline marinko beg

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #25 : 04-03-2007, 16:00:04 »
Meni se cini ok. Samo da si oziljke udubio, jer ce ti na taj nacin i brze zacijeliti i oziljak ce izgledat prirodnije. Kada granu neka prirodna sila odlomi, oziljak ostane udubljen, kao na slici na hrastu. Inace ovaj hrast je jako velik, nije materijal za bonsai ako je to netko pomislio ;)

Što misliš da li je sada prekasno da još malo udubim?
Ne nije prekasno,svakako bi to trebao da uradis!Sta se onoga voska tice,to ce ionako pomalo da ispada kako prolaze godine i kora zarascuje.Drago mi je cut da vise nisi brzoplet nego strpljiv,posto ces da cekas dvije godine.Dva puta na godinu mozes malo raskopati zemlju okolo stabla i u nju zamjesati malo dobrog organskog gnojiva pomjesanog sa malo vitamina B.
M

Offline hknezovi

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #26 : 05-03-2007, 08:57:14 »
Moram priznati da si orezao lijepu bukvicu (ženskicu) koja ručicama kopa po zemlji. Kinezi bi te hvalili na sva usta. :jap:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #27 : 05-03-2007, 08:59:31 »
Sta se onoga voska tice,to ce ionako pomalo da ispada kako prolaze godine i kora zarascuje.
Vosak koji sam koristila naručila sam iz Bonsai centra u Heidelberga davnih dana ...
 evo nakon 4 godine još nije otpao i odvratno izgleda  :no:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #28 : 05-03-2007, 13:33:06 »
Ne nije prekasno,svakako bi to trebao da uradis!Sta se onoga voska tice,to ce ionako pomalo da ispada kako prolaze godine i kora zarascuje.Drago mi je cut da vise nisi brzoplet nego strpljiv,posto ces da cekas dvije godine.Dva puta na godinu mozes malo raskopati zemlju okolo stabla i u nju zamjesati malo dobrog organskog gnojiva pomjesanog sa malo vitamina B.
M
nije mi jasno vitamin B , vidim da ga svako malo spomenes ,a meni nikako nije jasno od kud sad vitamin B i drvo , mislim pa zar nije drvu potreban mineral... neznam ja znam da ljudi trebaju vitamine ,ali nikad cuo za drvo  :neutral:
za kaj se uopce koristi vitamin B kod drvenastih biljaka ...

Offline gal

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #29 : 05-03-2007, 13:52:59 »
nije mi jasno vitamin B , vidim da ga svako malo spomenes ,a meni nikako nije jasno od kud sad vitamin B i drvo , mislim pa zar nije drvu potreban mineral... neznam ja znam da ljudi trebaju vitamine ,ali nikad cuo za drvo  :neutral:
za kaj se uopce koristi vitamin B kod drvenastih biljaka ...

Evo gdje sam ja prvi put naletio na vitamin B1:

BONSAI KULTIVACIJA POGODNIH PRIMJERAKA IZ PRIRODE

Glavni istraživač: VRGOČ, PETAR (193504)
Sažetak: Prve rezultate bonsai kultivacije primjeraka prikupljenih iz prirode, u Hrvatskoj, donosi Vrgoč (1992) u svom magistarskom radu. Rad prikazuje dvogodišnju rekultivaciju austrijskog crnog bora (Pinus nigra ssp. austriaca (Hoess) Vid.), crnog jasena (Fraxinus ornus Mill.) i bijeloga graba (Carpinus orientalis Mill.). Primjerci svih vrsta prikupljani su iz prirode i rekultivirani u posudama. Temeljna ideja sadašnjih istraživanja je oblikovanje pogodnih primjeraka u njihovom prirodnom staništu i to prije prenošenja istih primjeraka u posude. i to sve s namjerom da se skrati vrijeme proizvodnje bonsai primjeraka te da se iskoristi krš kao izvrstan izvor vrlo pogodnih primjeraka (ujedno je to i originalan način iskorišćivanja nekih lokaliteta krša u Hrvatskoj). Pristupi tretmanu inicijalno oblikovanog drveća, odmah po prikupljanju u posude, odnose se na uvjete hladnih staklenika, privremene posude sa grijanjem, otopina vitamina B1 kao stimulator regeneracije korjena, svođenje transpiracije na minimum.