Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pozdrav ljubiteljima minijature  (Posjeta: 14252 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline stefek

Pozdrav ljubiteljima minijature
« : 12-10-2007, 17:43:15 »
Konačno mjesto gdje veličina nije važna.  :mdr:
Ljubitelj sam bonsaia već poprilično dugo, od kad sam vidio onog starca u Karate kidu šta radi.
Čak sam nešto i pokušavao s tim drvima, pa mi je nešto umrlo, pa sam nešto poklanjao, uvijek sam nalazio neke glupe izgovore...
Sad sam u fazi života kad bih se mogao malo ozbiljnije tome posvetiti. Šuljam se već nekoliko dana po vašim stranicama i vidim da tu ima dosta pameti pa evo nekoliko pitanja a majstore molim za odgovor.
Nabavio sam nekoliko sadnica: acer palmatus dissectum, picea pungens, symphoricarpos, i sad to stoji vani, ja to gledam i ne znam šta bi. Pa prvo i jedino pitanje, mogu li ja to sad rezat il treba čekat nešto kao kraj zime ili proljeće ili...
Napominjem, živim i Puli, dakle relativno blaga klima.
Unaprijed puno hvala.

Offline Aleksa

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #1 : 12-10-2007, 21:24:16 »
Dobrodosao stefek!  :smile: 


Da bi smo ti dali savjete za oblikovanje najbolje bi bilo da prvo postavis slike tih drva...  :great:

Offline stefek

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #2 : 13-10-2007, 17:35:46 »
Hvala Aleksi na brzom odgovoru.
Malo sam si razmišljo dal da vam pošaljem slike jer mi drva nisu baš reprezentativna al eto nek se i vi malo smijuljite. Boca nije reklama a s kaktusima se hvalim.

Offline DonQuijote

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #3 : 13-10-2007, 21:36:48 »
Pričekaj proljeće, svakako pričekaj proljeće,  a dotle nabavi i prouči nešto literature o bonsaiima, pogledaj fotke po netu pa sam zakljući što ćeš i kako dalje s time što si nabavio.

Offline Mister No

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #4 : 15-10-2007, 06:28:34 »
Preporucio bih ti Donov savjet takodjer.Imas vremena da ih gledas citavu zimu i da ujedno citas uz zimske dane.Nesto poput ovoga  :mdr:
Long live the friendship of all the people of the world


"Even monkeys fall out of trees." - by John Y Naka

Offline stefek

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #5 : 16-10-2007, 02:12:32 »
Preporucio bih ti Donov savjet takodjer.Imas vremena da ih gledas citavu zimu i da ujedno citas uz zimske dane.Nesto poput ovoga  :mdr:

Toga sam se i bojao. Nahrani majmuna i ništa ne diraj.
Pa ko će dočekat proljeće!!
A što se tiče zimskog čitanja, sumnjam da bi mi se gospođa složila sa izborom "literature".

Offline Mister No

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #6 : 16-10-2007, 06:44:07 »
Preporucio bih ti Donov savjet takodjer.Imas vremena da ih gledas citavu zimu i da ujedno citas uz zimske dane.Nesto poput ovoga  :mdr:

Toga sam se i bojao. Nahrani majmuna i ništa ne diraj.
Pa ko će dočekat proljeće!!
A što se tiče zimskog čitanja, sumnjam da bi mi se gospođa složila sa izborom "literature".




Pa znas kako:strpljivost i cekanje se isplati,(doduse jedan je cekao i docekao  domu za starce :whistle: )salim se.Al uvijek ama bas uvijek citanje se isplati.Citanje je zakon.A ako budes nesto sada pokusavao da odradis na njima,neces nista postici.Vrijeme je odmora,i ne znam dali bi ti iko rekao i u sali da sada pravis zahvate na drvecu :loco:
Al sad za sad ne diraj majmuna da ti ne rikne od prevelike doze brige  :lol:
Long live the friendship of all the people of the world


"Even monkeys fall out of trees." - by John Y Naka

Offline stefek

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #7 : 16-10-2007, 23:16:23 »
Sve mi je to jasno , Mister No, al teško je sto puta danas proći pored njih i gledati ta mala, neugledna drva. Vjerojatno si se i ti, i ne samo ti, tako osjećao kad si počinjao. Svi bi mi htjeli da to izgleda ko oni vrhunski sa slika. Al šta ćeš, ako je sezona mirovanja, nek onda miruju.

A što se tiče čitanja, tu sam malo skeptik, bar što se knjiga tiče. Pročitao sam tu na forumu da to nije baš pouzdano zbog razlika u klimatskim zonama. Ma šta tamo neki japanac zna kakvo je vrijeme kod mene? :mdr:

Zato se ja služim pameću domaćih ljudi. Valjda ću do proljeća apsolvirat ovaj forum.





Offline stefek

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #8 : 16-10-2007, 23:20:15 »
E da, može li mi neko objasniti šta znači ono na kraju post "prijaviti moderatoru". Kod vas piše evidentirano a kod mene su neki brojevi.
Hvala

Offline Mister No

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #9 : 17-10-2007, 06:31:17 »
Iskreno stefek,ja jos uvijek samo citam knjige,clanke,pratim komentare na raznim forumima i konstatujem se sa znalcima.A da jos uvijek nemam svoj bonsai.


Prijaviti moderatoru
Kroz ovaj obrazac možete skrenuti pažnju moderatora na poruke koje, po vašem mišljenju, nisu u skladu s pravilima foruma.
Napomena: Moderatori će vidjeti i vašu email adresu.

A  brojevi koje vidis to je tvoja IP adresa.

 :smile:
Long live the friendship of all the people of the world


"Even monkeys fall out of trees." - by John Y Naka

Offline istefano

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #10 : 17-10-2007, 08:34:10 »
Toga sam se i bojao. Nahrani majmuna i ništa ne diraj.
Pa ko će dočekat proljeće!!
A što se tiče zimskog čitanja, sumnjam da bi mi se gospođa složila sa izborom "literature".

ja ti mogu reci jedino da od ovog prvog javora nikad neces dobiti pravi bonsai, preveliki listovi i nikako se nemogu smanjiti na pozeljnu velicinu ...
a i javor ti je komplicirana vrsta za uzgajat , znam jer imam jednog
na forumu ces sigurno naci uglavnom moje postove oko javora pa potrazi

Offline Marija

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #11 : 17-10-2007, 11:45:27 »
Dobrodošao na forum!

U podforumima ESTETIKA i HORTIKULTURA ćeš naći dosta o oblikovanju  za početak, pa malo pregledaj ...
a naravno uvijek se možeš obratit s konkretnim problemom i pitati na forumu:smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #12 : 17-10-2007, 12:02:40 »

A što se tiče čitanja, tu sam malo skeptik, bar što se knjiga tiče. Pročitao sam tu na forumu da to nije baš pouzdano zbog razlika u klimatskim zonama. Ma šta tamo neki japanac zna kakvo je vrijeme kod mene? :mdr:

Zato se ja služim pameću domaćih ljudi. Valjda ću do proljeća apsolvirat ovaj forum.


U svakom slučaju dobrodošao.  A što se knjiga tiče tu si pomalo upravu, ali jako malo.
Osnove oblikovanja i održavanja su uvijek iste za sve. Razlike o kojima ti ovdje govoriš su jedino u vremenskim periodima obrade ili dorade koje ovise o klimatskim uvijetima. Sve u svemu dobro je čitati što više. Moja preporuka je i časopis bonsai focus koji kao da je pisan za početnike i veterane.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline stefek

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #13 : 17-10-2007, 22:19:55 »
Citat:
Citat:
Prijaviti moderatoru
Kroz ovaj obrazac možete skrenuti pažnju moderatora na poruke koje, po vašem mišljenju, nisu u skladu s pravilima foruma.
Napomena: Moderatori će vidjeti i vašu email adresu.

A  brojevi koje vidis to je tvoja IP adresa


Hvala, Mister No.

U svakom slučaju dobrodošao.  A što se knjiga tiče tu si pomalo upravu, ali jako malo.
Osnove oblikovanja i održavanja su uvijek iste za sve. Razlike o kojima ti ovdje govoriš su jedino u vremenskim periodima obrade ili dorade koje ovise o klimatskim uvijetima. Sve u svemu dobro je čitati što više. Moja preporuka je i časopis bonsai focus koji kao da je pisan za početnike i veterane.


Vidiš, uopće nisam razmišljao o tome. Sad sam u fazi "uzmi škare i reži", a kako, uopće mi nije palo ma pamet. Dobro zboriš. Skulirat ću se malo i pričekat bolja vremena.



Citat:
ja ti mogu reci jedino da od ovog prvog javora nikad neces dobiti pravi bonsai, preveliki listovi i nikako se nemogu smanjiti na pozeljnu velicinu ...
a i javor ti je komplicirana vrsta za uzgajat , znam jer imam jednog
na forumu ces sigurno naci uglavnom moje postove oko javora pa potrazi



Pregledao sam pola neta i nekako su mi ti javori zapeli za oko. Priznajem da sam se malo zaletio ali bio je jeftinjara pa sam ga uzeo. Znam da nije neki potencijal al pitat ćeš se ti za jedno 15 god. :mdr:
Kod nas u Puli je kriminalna ponuda manjih sadnica. Čim je sadnica imalo veća deru te ko da je od suhog zlata. Ovog sam ubo za 30 kn pa je zato kod mene. Vidjet ćemo, kako mu bog da.

Offline istefano

Odg: Pozdrav ljubiteljima minijature
« Odgovori #14 : 18-10-2007, 08:44:43 »
[Pregledao sam pola neta i nekako su mi ti javori zapeli za oko. Priznajem da sam se malo zaletio ali bio je jeftinjara pa sam ga uzeo. Znam da nije neki potencijal al pitat ćeš se ti za jedno 15 god. :mdr:
Kod nas u Puli je kriminalna ponuda manjih sadnica. Čim je sadnica imalo veća deru te ko da je od suhog zlata. Ovog sam ubo za 30 kn pa je zato kod mene. Vidjet ćemo, kako mu bog da.
ma stima sve samo ti velim da ta vrsta javora je nemoguca za bonsai , neznam dali sam uopce i vidio da je netko od te vrste napravio bonsai