Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dobar startni materijal = dobar bonsai?  (Posjeta: 9123 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« : 06-12-2007, 17:23:31 »
Koliko je po vama bitan startni materijal? Našao sam jedan intervju gdje Walter Pall kaže da je za dobar bonsai 80% bitan materijal, a samo 20% vještina uzgajivača. Da li je Pall pretjerao sa ovom izjavom?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #1 : 07-12-2007, 08:03:48 »
Mislim da će uz dobrog bonsaistu, iz lošeg materijala ispasti bolji bonsai nego iz dobrog materijala s kojim radi netko ko ne zna što bi s tim napravio. Mislim da vrsni ljudi znaju izvuć iz starter materijala često ono što drugi ne vide ili ne znaju ili ne uspijevaju. Mislim da je dobar startni materijal svakako silno važan, pogotovo ako se u finalu pretendira na izvrstan, ajmo reći vrhunski bonsai. Takav ne nastaje iz lošeg startera čak i uz prvorazrednog majstora. Tak ja mislim.
vrhunski starter i vrhunski bonsaista=vrhunski bonsai
loš starter i vrhunski bonsaista=dobar bonsai
Vrhunski starter i loš bonsaista=osrednji bonsai
loš starter i loš bonsaista=katastrofa

Offline helleborus

Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #2 : 07-12-2007, 14:02:09 »
S ti si Konfucije!

Offline Aleksa

Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #3 : 07-12-2007, 15:58:12 »

Offline Andrija Zokić

Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #4 : 07-12-2007, 20:44:35 »
Mislim da će uz dobrog bonsaistu, iz lošeg materijala ispasti bolji bonsai nego iz dobrog materijala s kojim radi netko ko ne zna što bi s tim napravio. Mislim da vrsni ljudi znaju izvuć iz starter materijala često ono što drugi ne vide ili ne znaju ili ne uspijevaju. Mislim da je dobar startni materijal svakako silno važan, pogotovo ako se u finalu pretendira na izvrstan, ajmo reći vrhunski bonsai. Takav ne nastaje iz lošeg startera čak i uz prvorazrednog majstora. Tak ja mislim.
vrhunski starter i vrhunski bonsaista=vrhunski bonsai
loš starter i vrhunski bonsaista=dobar bonsai
Vrhunski starter i loš bonsaista=osrednji bonsai
loš starter i loš bonsaista=katastrofa

Oh, zaista! Inkarnacija Konfucija je među nama! :mdr:

U biti je malo komplicirano o ovome pisati. Na drugim forumima sam čitao rasprave o tome kako majstori mogu iz lošega materijala napraviti dobar bonsai. Rasprava bi često završila sa otprilike ovakvim zaključkom: "Onda to to nije bio loš materijal." :jap:

Mislim da je teško u postotcima kazati koliko je bitan startni materijal, nego da je Walter samo htio skrenuti pozornost na bitnost početka rada. Po meni je bitnije imati 3-4 dobra materijala nego 90 loših. Dobar materijal oštri um i ne dopušta aljkavost. Ali, i treba biti spreman na to da za nekoliko godina kažeš, "Eh, ovo nisam dobro napravio :tup:".
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #5 : 07-12-2007, 20:56:33 »
S ti si Konfucije!
S ti si Konfucije!

 :worthy: :mdr:
Prestanite me zajebavat  :threatening:  :boxing:  :P90:  :sumo:  :grrrrrr:  :grrrrrr:  :grrrrrr:

Offline Andrija Zokić

Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #6 : 08-12-2007, 11:58:24 »
S ti si Konfucije!
S ti si Konfucije!

 :worthy: :mdr:
Prestanite me zajebavat  :threatening:  :boxing:  :P90:  :sumo:  :grrrrrr:  :grrrrrr:  :grrrrrr:

He, he... to ti je karma pametnih ljudi ... hihihi!

Još mi je nešto palo na pamet u vezi startnog materijala. Dobar materijal daje uglavnom ovo: dobar nebari, dobro deblo, dobar raspored grana. Članak o ocjenjivanju bonsaija. Dakle, ako već imaš te karakteristike oko 80% posla je zaista gotovo. Dobar materijal ima karakter, a to je ono što je nemoguće prekopirati. Krošnja se još i može, ali deblo i nebari NE.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gale

Odg: Dobar startni materijal = dobar bonsai?
« Odgovori #7 : 21-12-2007, 14:45:25 »
U vezi startnog materijala. Par bonsaista koje sam upoznao u Vojvodini bave se bonsaijem 2o god ali nemaju ni dobra stabla niti dobar nebari jer su počeli od lošeg startnog materijala. Mogu oni da imaju znanja i na pretek ali ako ne putuju van Vojvodine teško će imati dobar bonsai. Meni je jasno (ali mi nije mnogo lakše što znam ) da za dobar materijal moram otići u Bosnu, Sloveniju, Crnu Goru, Albaniju, jer su na Prokletijama, Velebitu, Durmitoru, Alpima, Šar Planini, Kopaoniku....... prava stabla. To je činjenica i toga moramo biti svesni. U Srbiji se teško nalazi polu drago kamenje a ponegde u svetu gaze po njima.