Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?  (Posjeta: 33976 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zeljka

koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« : 28-12-2007, 15:44:57 »
ja sam nova na ovom forumu, i imam pitanjce...dobila sam mali bonsai za rodjendan (sad prije 4 dana) i mislim da je to fujanski čaj (carmona microphilla), bar mi se tak čini prema izgledu, malo sam gledala i po vasem tu forumu...ak nisam u pravu, pls recite mi koji je :) ima i slikica u privitku radi lakse identifikacije  ;) ..
uglavnom, zanima me kaj da radim, počeli su listići masovno otpadat, i mene brine kaj da radim...bila je suha zemlja kad sam ga dobila, pa sam zalila..vidla sam na jednoj temi da je neko isto imal slican problem sa svojim drvcem (suha zemlja i otpadanje lišća) i rekli ste mu da ga stavi u posudu sa vodom da se napije...khm,ja sam isto napravila u panici, al tek danas, + zaljevanje, pa sad neznam, kolko dugo da stoji, dal je zemlja dosta vlazna il da jos ostavim?(isto ima slika zemlje...) i prskam ga sa vodom svaki dan, i stoji na polici uz prozor, tak da ima svjetla temp. je oko 20°C tak da mislim da je to okej...samo neznam kaj je sa tim lišćem?! mislim, ako je to kao crnogorica (tak sam bar nasla za tu vrstu) onda nebi trebalo ispadat lisce...ili?! ajde please ak ko ima kakvih slicnih problema ili iskustva da veli bilo kakav savijet! PUNOO hvala!  :blush:

Offline gale

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #1 : 28-12-2007, 16:49:02 »
Ja ti nisam stručnjak za INDOOR ( sobna ) drvca ali ja bih je presadio u veću posudu, stavio na hladnije i svetlo mesto, i smanjio zalivanje. Ono je u rasadniku imalo idealne uslove pa je to za drvce šok jer mi ne možemo da mu obezbedimo te uslove. Ona su redovno prehranjivana, jer je posuda mala, a često se nalaze u specijalnom supstratu koji sam po sebi ne sadrži puno hranljivih sastojaka. Ovo ja mislim a nadam će stići novi odgovori onih koji više znaju,pa će to biti korisno i za mene.

Offline istefano

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #2 : 28-12-2007, 19:13:22 »
brijem da je to onaj fukien tee - Carmona microphylla

Offline Aleksa

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #3 : 28-12-2007, 19:47:06 »
Ja mislim da to drvo treba presaditi u dobro dreniranu zemlju, stvaiti na svijetlo i hladno mjesto.

Jedno upozorenje za sve one koji su nabavili komercijalno drveće:

Ovo drveće je odgajano u tropskim uslovima i tretiramo raznim  hormonima, prema tome nije rijetka pojava da drvo ne uspije da se aklimatizuje u kući. Može se desiti da vam drvo uvene bez ikakvog vidljivog razloga i tu se mnogo ne može učiniti.

Moj savjet je da izbjegavate ova drva.

Offline zen

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #4 : 28-12-2007, 21:11:49 »
ja sam nova na ovom forumu, i imam pitanjce...dobila sam mali bonsai za rodjendan (sad prije 4 dana) i mislim da je to fujanski čaj (carmona microphilla), bar mi se tak čini prema izgledu, malo sam gledala i po vasem tu forumu...ak nisam u pravu, pls recite mi koji je :) ima i slikica u privitku radi lakse identifikacije  ;) ..
uglavnom, zanima me kaj da radim, počeli su listići masovno otpadat, i mene brine kaj da radim...bila je suha zemlja kad sam ga dobila, pa sam zalila..vidla sam na jednoj temi da je neko isto imal slican problem sa svojim drvcem (suha zemlja i otpadanje lišća) i rekli ste mu da ga stavi u posudu sa vodom da se napije...khm,ja sam isto napravila u panici, al tek danas, + zaljevanje, pa sad neznam, kolko dugo da stoji, dal je zemlja dosta vlazna il da jos ostavim?(isto ima slika zemlje...) i prskam ga sa vodom svaki dan, i stoji na polici uz prozor, tak da ima svjetla temp. je oko 20°C tak da mislim da je to okej...samo neznam kaj je sa tim lišćem?! mislim, ako je to kao crnogorica (tak sam bar nasla za tu vrstu) onda nebi trebalo ispadat lisce...ili?! ajde please ak ko ima kakvih slicnih problema ili iskustva da veli bilo kakav savijet! PUNOO hvala!  :blush:

Mislim da se radi o Fukien-čaju (Carmona microphylla). Grm prijeklom iz južne Kine. Probaj mu osigurati dosta aerovlažnosti,  tako da staviš veći podložak ispod posudice a u položak stavi glinopor ( to možeš nabaviti u svkom vrtnom centru). Te stavi vodu u podložak. Drvce ti ne podnosi nagle promjene temperature. Odmakni ga od prozora i vodi računa da nije blizu radijatora.Treba vodit računa da se ne stavi u neku sjenu jer Carmona voli svijetlo mjesto. Toliko o smještaju. A što se tiče zalijevanja zemlju držati vlažnom ne natopljenom. Zaljvati obavezno odstajalom vodom sobne temperature. Temperatura prostora je o.k. Nakon svega učinjenog preostaje čekanje....

Offline zeljka

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #5 : 28-12-2007, 23:00:45 »
ok, hvala svima na odgovorima!  :yes:
biljkica je smjestena, voda podmetnuta, sad cekam da vidim kak ce reagirat... :nails:

Offline zeljka

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #6 : 06-01-2008, 15:15:20 »
pozdrav, opet ja, sa novim pitanjima...  :smile:
ovako, moje malo drvo se još drži, iako skroz jadno izgleda,  :ajme: no rastu mu novi listići, a to je valjda pozitivno  :yipi:
a sad imam pitanje...budući da nisam još baš uhodana u bonsai-je, zanima me jedna stvar...budući da su počele rasti i neke nove grančice ( na priloženoj sličici je obilježena dotična koja me muči ;) ) zanima me da li da ostavim sada da to raste na sve strane (budući da se biljkica još oporavlja), ili trebam počet rezati...još me zanima, ako mi možete dati kakav savjet u vezi oblika drvca...mislim, sad kad skoro nema lišća, vidi se da to i nije baš najbolje oblikovano (meni liči na mali balvan sa napikanim grančicama, joooj...) pa me zanima dal da ga tak ostavim, ili se trebaju koje grančice porezat?
hvala hvala svima unaprijed!  :great:

Offline Marija

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #7 : 06-02-2008, 14:42:58 »
zanima me da li da ostavim sada da to raste na sve strane (budući da se biljkica još oporavlja), ili trebam počet rezati...

Ne , to ćeš obaviti u sezoni rasta, kada se zgusne.


još me zanima, ako mi možete dati kakav savjet u vezi oblika drvca...mislim, sad kad skoro nema lišća, vidi se da to i nije baš najbolje oblikovano (meni liči na mali balvan sa napikanim grančicama, joooj...) pa me zanima dal da ga tak ostavim, ili se trebaju koje grančice porezat?

Oblik je zadan, ne može se tu puno napraviti, eventualno malo razrijediti ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zeljka

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #8 : 27-04-2008, 12:08:32 »
evo opet malo da se javim :)
moj Midori (seka ga tako nazvala :) ) se poprilicno oporavio, i mislim da je sada okej  :love: malo mu potrgam listiće i kvrcnem grančice koje strše i sve je dobro za sada...planiram ga preko ljeta malo počet van iznosit, sada je na prozoru i lista ko lud :)

Offline Lois Lane

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #9 : 11-08-2008, 16:26:04 »
Poštovani,
budući da sam također početnica (kupila sam ga nedavno) molim vas par informacija.
Najprije, koja je točno ova vrsta? Je li to fikus?

http://i274.photobucket.com/albums/jj267/pen1607/bonsai.jpg
koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
http://i274.photobucket.com/albums/jj267/pen1607/bonsai2.jpg
koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?


I drugo, otkada sam ga donijela, primjetih da mu dosta opada lišće - dobije tamnosmeđu boju i otpadne ili otpadne potpuno zeleno.
Koliko često da ga zalijevam?
Trebam li zalijevati kad osjetim da je zemlja suha ili redovito npr. svaki drugi dan?
Špricam ga svako malo i otprilike je 2 metra od prozora, nije na direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Offline hadrijana

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #10 : 08-09-2008, 23:42:52 »
Pozdrav svim forumasima,
imam oko godinu dana fikus u formi bonsaia, kojem jako opada lisce, prije toga pozuti. Ostalo je samo dvadesetak listova. "Zalijevam" ga tako da cijelo stabalce potopim u vodu i ostavim da stoji preko noci (jednom tjedno).
Posljednjh dva mjeseca poceli su opadati listici. Ne znam sto da radim. Ako imate neku literaturu za preporuciti ili link za pomoc, ili tek savjet, zahvaljujem.

Offline alan

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #11 : 09-09-2008, 21:25:28 »
Pozdrav svim forumasima,
imam oko godinu dana fikus u formi bonsaia, kojem jako opada lisce, prije toga pozuti. Ostalo je samo dvadesetak listova. "Zalijevam" ga tako da cijelo stabalce potopim u vodu i ostavim da stoji preko noci (jednom tjedno).
Posljednjh dva mjeseca poceli su opadati listici. Ne znam sto da radim. Ako imate neku literaturu za preporuciti ili link za pomoc, ili tek savjet, zahvaljujem.
Nisam stručnjak,ali tvoj fikus ne živi u vodi nego od vode i hranjiva. :nono: Pregledaj forum piše skoro sve što te interesira.Treba ga zaljevati,a ne utapati. :verycool:

Offline helleborus

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #12 : 10-09-2008, 14:05:32 »
Gdje ga držiš? Fikus često reagira na promjenu mjesta ako se pritom promijeni jačina osvjetljenja. Nama  naš baci skoro sve lišće preko zime iako stoji na prozoru. To je puno manje svjetla nego kaj je imao dok je preko ljeta vani. A osim toga dani su kako se bliži zima kraći te nepovoljno utjeću za zadržavanje listova.
Istina je da ga ne trebaš 'utapati'. biljka se stavi u kantu s vodom na neko kraće vrijeme dok se cijela zemlja ne natopi i onda se izvadi. To se radi uglavnom onda kad je zemlja jako suha i loše zalijevana. Ukoliko normalno zalijevaš biljku kad joj se počne sušiti zemlja ne treba ti potapanje u vodu. I nije na odmet provjeriti jel možda jednom tjedno premalo ili previše zalijevanja. Je rne zalijevaju se biljke jedan dan u tjednu nego kad im je suha zemlja.
Fikus jako voli kad mu se listići špricaju vodom i nekoliko puta na dan. Pa ne bilo loše da to napraviš. I svakako vidi u kakvom tlu raste. To je isto jedan od ključnih stavki za uspjeh. Loša zemlja ne može dati dobru biljku. Jesi li ga koji put prihranila tijekom ljeta??

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #13 : 10-09-2008, 14:34:35 »

"Zalijevam" ga tako da cijelo stabalce potopim u vodu i ostavim da stoji preko noci (jednom tjedno).

ako ga bas hoces utapati utapas ga u kanti dok baloncici ne prestanu izlazit al to ti je bolje napravit jednom i onda ga normalno zaljevas kad se mal zemlja pocme susit
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline hadrijana

Odg: koja je ovo vrsta i zasto otpada lisce?
« Odgovori #14 : 11-09-2008, 03:54:09 »
Čitanjem foruma dosta sam saznala. Prije nekih godinu dana kupila sam to drvce. U toku selidbe, jer me opčinilo  :smile:a bez znanja, vremena itd. da saznam nesto vise. Jedini savjet cvjećarke o njezi je bio ovaj gore sa potapanjem u vodu...jednom tjedno... Malo me sram ovolike ignorancije :blush:ali ispraviti cu nadam se na vrijeme za drvce...

Sad vidim da je korijenje progutalo gotovo svu zemlju i da drvce naprosto gladuje, pa nije ni čudo da listovi otpadaju. Hitno ga treba presaditi. Evo sad se moram raspitati gdje se kupuju posude za bonsai i kakvu zemlju. Što se zemlje tiče tu sam malo zbunjena jer ima razlicitih savjeta tu na forumu. Zivim u Rijeci i nadam se da toga valjda ovdje negdje u blizini ima...

Helleborus, ustvari sam jednom u toku ljeta u vodu u kojoj sam ga potapala ulila prihranu za kucne cvatuce biljke, i to je sve. Uzrok opadanju listova je nedostatak zemlje, rekla bih. Citam tu na forumu stav da se drvce i ne treba prihranjivati nakon presadjivanja jer samim tim vec dobiva dovoljno hrane. A vjerujem da mu i treba razdoblje privikavanja na novu "okolinu".

Samo da utvrdim oja je prava mjesavina za fikus...