Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Granulat  (Posjeta: 21918 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline istefano

Granulat
« : 15-02-2007, 19:13:54 »
Procitao sam negdje na nekom site-u da je koristio za mjesavinu u zemlju za macju kakicu, ovo kaj sam ja vidio je neki prirodni granulat ...
jeli to dobro za bonsai ili bi ipak morao potraziti normalni pijesak ili sljunak i gdje bih mogao nabaviti sljunak pogodan za bonsai mjesavinu

Offline DonQuijote

Odg: Granulat
« Odgovori #1 : 15-02-2007, 22:17:31 »
Šljunak možeš nabaviti na ulasku u Sljemenski tunel u Gračanima :mdr: Taman je cijeli put posut vrlo finim okruglim šljunkom veličine zrnaca 3-5mm :great:
Malo te ljudi budu čudno gledali, ali bože moj, ima i gorih stvari u životu :lol:
P.S. nemoj sad odnijeti cijeli kubik

Offline Marija

Odg: Granulat
« Odgovori #2 : 15-02-2007, 22:58:41 »
Šljunak možeš nabaviti na ulasku u Sljemenski tunel u Gračanima :mdr: Taman je cijeli put posut vrlo finim okruglim šljunkom veličine zrnaca 3-5mm :great:
Malo te ljudi budu čudno gledali, ali bože moj, ima i gorih stvari u životu :lol:
P.S. nemoj sad odnijeti cijeli kubik

I mi nabavljamo šljunak na slični način ... u početki sam umirala od srama 
ali s vremenom je lakše...  ;)

Znali smo otići i do Cetine i prosijati riječni pijesak. To je najbolje opcija!

Što se pijeska za mačke tiče on je gnjackav kad se smoči tako da mislim da ne valja.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Granulat
« Odgovori #3 : 15-02-2007, 23:03:11 »
Zar nije bolji tucani šoder za fasade, a ne riječni koji je okrugli i gladak?

Offline veljko

Odg: Granulat
« Odgovori #4 : 15-02-2007, 23:26:49 »
Zar nije bolji tucani šoder za fasade, a ne riječni koji je okrugli i gladak?

Potpisujem :great:

Offline Marija

Odg: Granulat
« Odgovori #5 : 16-02-2007, 08:07:00 »
Zar nije bolji tucani šoder za fasade, a ne riječni koji je okrugli i gladak?

Riječni pijesak nije okrugao i gladak!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Granulat
« Odgovori #6 : 16-02-2007, 08:29:29 »
Riječni pijesak nije okrugao i gladak!

Nisam mislio na pijesak, već sitni šoder, šljunak. To je malo krupnije od pijeska. Zar ti pijesak koristiš?

Offline gal

Odg: Granulat
« Odgovori #7 : 16-02-2007, 09:20:31 »
Osnovna namjena pijeska u mješavini zemlje je da za pojedinu vrstu dobijemo veću ili manju propusnost za vodu, odnosno da što lakše i bez oštećivanja korjenovih dlačica izvršite presađivanje. Pritom nije bitno (po meni) jeli je on okrugao ili uglat. Puno je važnija granulacija i mineralni sastav. Kod mineralnog sastava važno je što kojoj vrsti odgovara odnosno ne odgovara (primjer: azelea ne podnosi vapno, većina tucanika je upravo vapnenačkog sastava…) Kod granulacije mora se postići što ravnomjernija pomiješanost zemlje i pijeska, odnosno da bi dobili šupljine (dakle prozračnost) veličina čestica zemlje i pijeska trebala bi biti što ujednačenija inače manje čestice zapunjavaju šupljine između većih i dolazi do veće zbijenosti mješavine. To je teorija, a praksa je nešto drugo. Kako nas ima iz čitave HR i upotrebljavamo različitu zemlju i pijesak pa smatram da univerzalnog recepta nema! Konkretno kod mene se pokazalo da najbolje rezultate daje cca 60%  pijeska (kvarcni) granulacije 0.2 mm i 40 % granulacije 2 mm.
Krajni rezultat bi dakle trebao biti kao na slici - korjenje bora kod presađivanja sa očuvanim korjenovim dlačicama.

Offline Marija

Odg: Granulat
« Odgovori #8 : 16-02-2007, 09:25:48 »
Zar ti pijesak koristiš?
Prosijani riječni pijesak iz kojeg su uklonjeni najsitniji djelovi!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Granulat
« Odgovori #9 : 16-02-2007, 09:43:04 »
koliko je dobra zemlja od composane za bonsai , meni izlged odlicna ,ali mi se cini da bih trebao jos malo sljunka da pomijesam iako ima i tamo nekih kamencica ,ali mi se cini to ipak premalo

Offline Marija

Odg: Granulat
« Odgovori #10 : 16-02-2007, 10:06:47 »
koliko je dobra zemlja od composane za bonsai , meni izlged odlicna ,ali mi se cini da bih trebao jos malo sljunka da pomijesam iako ima i tamo nekih kamencica ,ali mi se cini to ipak premalo
Imam je i ja ali je još nisam upotrijebila....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Granulat
« Odgovori #11 : 16-02-2007, 10:08:09 »
Trebaš četvrtinu sitnog šljunka, četvrtinu komposta i dvije četvrtine zemlje s krtičnjaka. To je osnova koja se dorađuje ovisno o drvetu i njegovim afinitetima.

Offline Marija

Odg: Granulat
« Odgovori #12 : 16-02-2007, 10:10:49 »
četvrtine zemlje s krtičnjaka
Gdje u Dalmaciji da nađem krtičnjak  :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Granulat
« Odgovori #13 : 16-02-2007, 10:16:00 »
Samo napravi dobar travnjak i krtice dođu taj čas :lol:
Kod mene u dvorištu nikada nije bilo krtica dok nisam sve dobro obradio, posijao travu, njegovao je i redovito šišao.
Kako se travnjak proljepšavao tako su se i krtice doselile :lol:
Ako ništa drugo, mora im se priznati da imaju smisla za estetiku :mdr:

A sad ozbiljno, ne mora baš biti zemlja s krtičnjaka, vašno je da je posna tj. da nije s površine. S krtičnjaka je idealna jer je baš fino granulirana :yes:

Offline istefano

Odg: Granulat
« Odgovori #14 : 16-02-2007, 10:16:07 »
Trebaš četvrtinu sitnog šljunka, četvrtinu komposta i dvije četvrtine zemlje s krtičnjaka. To je osnova koja se dorađuje ovisno o drvetu i njegovim afinitetima.
ma dajte naj te me zajebavati , jos cu pocet krave gonit radi gnojiva :rofl: , nis sutra pem na svadbu u Garesnicu i ima da sve krticnjake poberem iz babine baste, sam kak ce me ovi selaki cudno gledat kak u spic papkima i odijelu orem po zemlji  :mdr: