Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nekoliko nedoumica  (Posjeta: 6559 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lanney

Nekoliko nedoumica
« : 25-01-2008, 22:52:39 »
Kao prvo pozdrav svima i nadam se da cemo se lepo druziti  :smile:
Moja sestra je dobila bonsai,koliko smo uspele da dokucimo radi se o Ligustrumu.
Za sada ga drzimo u dnevnoj sobi,nije blizu radijatora i sunca,zalivamo ga kada vidimo da je zemlja suva i povremeno orosavamo.
Problem je sto su njemu opali skoro svi listovi,a u isto vreme izbijaju mlade grancice i remete izgled biljke.
Da li bi smeli da secnemo te mladice iako je drvo u fazi mirovanja.
Da li neko ima ideju zasto mu opada lisce i kada ce to prestati?
Evo i jedne slicice da vidite otprilike kako to izgleda

Offline gale

Odg: Nekoliko nedoumica
« Odgovori #1 : 26-01-2008, 16:18:17 »
Ako je to Ligustrum a i meni se čini da je onda treba da bude vani kao i svi ostali Ligustrumi u živim ogradama kraj vrtova. Sam kažeš da je u fazi mirovanja pa onda drvo i nema lišća zar ne ? Ono sada raste jer je zbog temperature u sobi pomislilo da je došlo proleće. Ja bih uradio sledeće: posudu stavio u veću kutiju ( od obuće ) i između posude i kutije nagurao novine i drvo izneo vani na neko zaklonjeno mesto, a ako bude temperatura ispod - 5 oneo bih je u negrejanu  prostoriju ( makar kod suseda za kratko i umereno zalivao. Tako bih ja uradio a možda će drugi imati bolji predlog. I sada je nebi orezivao. Biće to OK. Ligustrum ili Ligistrum je zahvalna biljka kada je u pitanju bonsai.

Offline Lanney

Odg: Nekoliko nedoumica
« Odgovori #2 : 26-01-2008, 23:32:01 »
Ok,znaci smem da je iznesem bez prethodne adaptacije?Da li da je izlozim suncevim zracima ili ne?Sta podrazumevas pod umerenim zalivanjem,isto kao kada je unutra ili redje?
Udavih sa pitanjima,izvini  :blush:

Offline gale

Odg: Nekoliko nedoumica
« Odgovori #3 : 26-01-2008, 23:58:52 »
Izvini za sam kažeš..... Nisi me udavila, samo pitaj.. :yes: Sunce ne smeta a zalivaćeš kada je zemlja suva, to možeš da vidiš ili da osetiš kad prstom dodirneš zemlju. Ne zalivaj ako je ispod nule i da ne bude na vetru.

Offline Lanney

Odg: Nekoliko nedoumica
« Odgovori #4 : 27-01-2008, 12:09:47 »
Ok sada cu da ga iznesem na terasu,zavetrina je a i danas je nekako toplije pa ce mu nadam se biti lakse da se aklimatizuje.
Hvala puno  :smile: