Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sistemi automatskog zalijevanja  (Posjeta: 100160 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Sistemi automatskog zalijevanja
« : 01-02-2008, 11:04:04 »
Trebate...
1. Ventil         cca.  20kn
2. regulator pritiska (sistem radi na 1-1,5 bara)      cca. 300 kn
3. elektro venti (iz vešmašine)              cca.  20 kn
4. glavno crijevo fi 16                          3 kn/m            (za sisteme cca. 50 kapaljki)     
5. spojna koljena fi 16                         2,7 kn/kom
6. završni čepovi fi 16                         1,83 kn/kom
7. spojnica glavnog i gumenog crijva       par lipa/kom
8. gumeno crijevo                               1 kg / cca. 70 m /  52 kn
9. kapaljke                                         1 kn/kom
 
firma DANON u Lučkom

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #1 : 01-02-2008, 13:15:03 »
Nema tu nikakvog timera, dakle pustiš da teče i kad je gotovo zavrneš .... ili?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #2 : 01-02-2008, 13:41:01 »
Je, to sam se i ja pitala. pali li ovo sve pa još negdje dodaš tajmer ili je ta njega potrebna potpuno druga organizacija ventila i ostalog?!  :dunno:

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #3 : 01-02-2008, 13:47:20 »
Je, to sam se i ja pitala. pali li ovo sve pa još negdje dodaš tajmer ili je ta njega potrebna potpuno druga organizacija ventila i ostalog?!  :dunno:

ja mislim da nije, on se samo doda.... Sivac ga koristi za jagode ... mislim da je rekao da je cijena oko 600 kn
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #4 : 01-02-2008, 15:24:08 »
 :tup:

...zaboravih timer...
Obićni iz Bauhausa za 15 kn s intervalon of 15 minuta. Spojite ga s obićnim dvožilnim kablom na elektroprekidač.

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #5 : 03-02-2008, 19:43:36 »
Jel zna netko koliko se "slobodni pad" može koristiti za sistem navodnjavanja? Na mjestu na kojem mi treba nema struje, pa ne znam ako bi gumeno crijevo bilo dugačko 40-ak metara, da li bi na sve kapaljke kapalo istim intenzitetom??
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Zlatko

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #6 : 18-02-2008, 22:14:25 »
Sve bi kapaljke mogle raditi istim intenzitetom ako bi se sustav "izbalansirao". To znači da bi ispred svake kapaljke trbalo staviti mali i jednostavan ventil koji koriste akvaristi za ujednačavanje raspodjele zraka na svim raspršivačima. :whistle:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline cile

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #7 : 18-02-2008, 23:46:19 »
nemojte filter zaboravit

Offline Goran Cajko

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #8 : 19-02-2008, 13:10:41 »
Sve bi kapaljke mogle raditi istim intenzitetom ako bi se sustav "izbalansirao". To znači da bi ispred svake kapaljke trbalo staviti mali i jednostavan ventil koji koriste akvaristi za ujednačavanje raspodjele zraka na svim raspršivačima. :whistle:

U krivu si.
Sistem funkcionira na zadanom pritisku, a kupuju se kapaljke s različitom propusnošću tj. l/sat. (1,2,4,8)

Offline Goran Cajko

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #9 : 19-02-2008, 13:13:31 »
Jel zna netko koliko se "slobodni pad" može koristiti za sistem navodnjavanja? Na mjestu na kojem mi treba nema struje, pa ne znam ako bi gumeno crijevo bilo dugačko 40-ak metara, da li bi na sve kapaljke kapalo istim intenzitetom??

Imaju i to. Najbolje ih nazovi. (01) 6530 985

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #10 : 25-05-2008, 17:39:47 »
Sistemi automatskog zalijevanja, iliti, kako biljkama dati neophodno dok vas nema doma. Zanima me što mislite o ovom problemu. Znam da je to moguće organiztirati s babama, stričevima, braćom i sestrama, prijateljima...ali...nije to niti baš tako idealno riješenje. Meni je svih proteklih godina biljke brinuo brat i bilo je sve ok. Iako, zvao sam ga svaki dan s mora da provjerim kakvo je vrijeme u zgb i je li obavio povjereni mu zadatak. Sada živimo predaleko od njega, zapravo, pomalo predaleko od svih. Dvadesetak kilometara a on nema auto. Zato se već dugo spremam provesti sustav cijevi automatskog zalijevanja.. I staviti tajmer. POstoje Gardenini, to je ono što sam do sada našao, košta svojih 500tinjak kuna i to bi trebalo biti to. Iako, kako uostalom i u svim knjigama, časopisima stoji, trebalo bi ipak imati nekoga ko nadzire, barem svaki drugi treći dan je li elektrika napravila svoje. Jer, ako nije...cijena je malčice previsoka...ode sve. Ljeto je neumoljivo doba. Molit ću Maria ak bude u zgb da navrati svaki drugi dan ili kako mu se već bude dalo i da provjeri stvar. On mi je najbliže...par minuta od kuće, i on kuži stvar oko biljaka. Dakle, idealan. No, napravit ću i automatiku. Baš me zanima kako pouzdano to šljaka. I njemu je ili bilo kome drugome manje posla...u principu, samo dođe, prošeta i provjeri.
Imate li kakvih iskustava i kakva su?  :nails:  :dunno:

Offline sivac68

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #11 : 25-05-2008, 22:24:01 »
Moje je mišljenje da je u cilom sistemu najbitniji tajmer. ostalo je stvar "vodoinstalaterstva"
Ja već dvi sezone za jagode koristin tajmer Galcon-7001
http://www.sjeme.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=1
kupljen u SJEME d.o.o cijena 643,00kn.Što se tiče samog tajmera na godišnji odmor možete otić na Madagaskar i povest Maria. Moje jagodice su ostajale same po 5-6 tjedana.
Problem može nastat u sistemu ispred ili iza tajmera ako sistem nije kvalitetno montiran (najčešče na spojevima). Ako sistem namontirate prije godišnjeg odmora i par puta ga isprobate onda nema brige.

P.S. prodajem programator Galcon-7001, nekorišten cijena 600,00kn
ZDRAVI BILI !!!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #12 : 25-05-2008, 23:17:07 »
Čuj, a zanima me, moram li kupovati i one "pipice" koje se pikaju u posude i iz kojih kapa voda, ILI mogu na tajmer samo spojiti crijevo, provest ga uokolo biljaka, po policama i gdje treba, i nabušiti ga iglom, napraviti male rupice, tako da kada krene voda iz crijeva šprica maglica po biljkama, a ona se pak cijedi s lišća po zemlji???!!! Što misliš? Koji je sistem s jagodama?

Offline sivac68

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #13 : 26-05-2008, 08:38:39 »
ako bi ja radija sistem to bi nekako ovako izgledalo:
dvi okitenske cijevi; u gornju se uvidaju mlaznice koje mistaju biljku, a u donju koja bi ležala u posudama se uvidaju kapaljke
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #14 : 26-05-2008, 08:44:28 »
Sistem sa nasumičnim rupicama na crijevu je unaprijed osuđen na propast, no probaj ako baš hoćeš, i ja sam probao, davno!
Kakav god sistem bio, ventili koji su izloženi vremenskim utjecajima, moraju biti plastični, zbog smrzavanja !!! Cijena crijeva kap po kap je zanemariva prema svim ostalim crijevima, no tu smo ograničeni samo na zalijevanje u tlo. Za svako mistajuće zalijevanje treba uključiti Micro Sprinklers. Neki sistemi:
http://www.naan.co.il/e/Products/&mod=catalog&cc_id=16
O tajmerima ne znam puno, pa tu treba poslušati savjet iskusnog prodavača. U Lučkom ima trgovina DANON specijalizirana za sisteme navodnjavanja. Kod njih sam prije nešto godina uzimao sisteme kap po kap i micro sprinklers. Prvi je bio oko 0,5 kn po m2, a drugi oko 1 kn po m2. No za potrebe bonsaia, cijena tu nije upitna, treba samo pronaći najbolji sistem, evo i ja polako razmišljam o tome, pa predlažem da jednu subotu odemo tamo i vidimo kaj se nudi i kaj nam paše.