Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sistemi automatskog zalijevanja  (Posjeta: 100144 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #15 : 26-05-2008, 08:49:17 »
ako bi ja radija sistem to bi nekako ovako izgledalo:
dvi okitenske cijevi; u gornju se uvidaju mlaznice koje mistaju biljku, a u donju koja bi ležala u posudama se uvidaju kapaljke

Nešto tako od prilike. No fali još detalja.

Offline DonQuijote

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #16 : 22-06-2008, 19:25:42 »
Našao sam u baumaxu Gardena proizvod koji maksimalno pojednostavljuje stvari oko zalijevanja.

Timer regulator pritiska  i ventil u jednome. Jednostavan sistem, sve skupa se zašarafi na običnu pipu, slavinu. Slavina se otvori, a s donje strane ide vrtno crijevo koje završava kako želimo, ja ću koristiti običnu špricalicu za travnjake.
 
Dakle najjednostavnije moguće, treba samo crijevo za vodu, prskalica i taj tajmer-ventil.
 A loša vijest je da košta 490 kn :loco:

link ovdje

Offline DonQuijote

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #17 : 01-07-2008, 14:29:29 »
Danas sam našao i kupio jeftinije. Gardena timer i regulator za 230 kn. s druge strane cijevi stavljam običnu prskalicu za travnjak i mogu na godišnji bez straha.
Kupljeno u Bauhausu- Žitnjak.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #18 : 02-07-2008, 07:55:30 »
... Gardena timer i regulator za 230 kn...

Ajde daj neku fotku tog timera...

Offline DonQuijote

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #19 : 06-07-2008, 16:42:57 »
Eto. Radi sasvim zadovoljavcajuće. Malo je neprecizan kod poštelavanja vremena ali je zato vrlo precizan u trajanju navodnjavanja. Mislim da mi ništa bolje nije potrebno za tih dva tri tjedna godišnjeg.

Offline DonQuijote

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #20 : 06-07-2008, 16:44:38 »
 :smile:

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #21 : 18-01-2009, 21:40:22 »
Da li je itko isprobao na sistem spojiti kapaljke - igle niz koje curi voda. U MBM-a sam vidjela da imaju taj sistem za svoje biljke u stakleniku.

Meduza-kapaljka se spaja prema potrebi na više mjesta na okitenskoj cijevi koja se razvede među stablima.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #22 : 18-01-2009, 22:17:55 »
Da li je itko isprobao na sistem spojiti kapaljke - igle niz koje curi voda. U MBM-a sam vidjela da imaju taj sistem za svoje biljke u stakleniku.

Meduza-kapaljka se spaja prema potrebi na više mjesta na okitenskoj cijevi koja se razvede među stablima.

Jesam ja. Jednostavno i dobro. Zalijeva. Što te zanima?

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #23 : 18-01-2009, 23:19:49 »
Propusnost me zanima jer nisam našla nigdje na webu.

I kakvi su ovi spojevi na glavnu cijev - jel to trajno?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #24 : 17-03-2009, 09:48:19 »
Imamo bunar na zemlji (7m dubine) i planiramo ga početi koristiti za zalijevanje bonsaija.
Treba nam pumpa koju bi spojili na sistem za kapilarno navodnjavanje.

Budući da se radi o sistemu kap po kap, zanima me budući da pumpa crpi vodu punim kapacitetom, a izlaz vode na drugu stranu je usporen da li se tu javlja nekakav problem. Koliko pumpa uopće treba biti jaka i da li treba imati nekakvu regulaciju jačine mlaza .... što je s odnosom količine vode koju pumpa crpi i količine vode koju sistem troši .... pumpa ne ti trebala forsirati vodu koja sistemu ne treba...

Svaki savjet je dobrodošao....  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #25 : 17-03-2009, 09:52:45 »
Imamo bunar na zemlji (7m dubine) i planiramo ga početi koristiti za zalijevanje bonsaija.
Treba nam pumpa koju bi spojili na sistem za kapilarno navodnjavanje.

Budući da se radi o sistemu kap po kap, zanima me budući da pumpa crpi vodu punim kapacitetom, a izlaz vode na drugu stranu je usporen da li se tu javlja nekakav problem. Koliko pumpa uopće treba biti jaka i da li treba imati nekakvu regulaciju jačine mlaza ....

Svaki savjet je dobrodošao....  :idiot:

Kap na kap obično radi od 0,5-1,5 bara. Ja sam imao pupme koje su drukale 5-8 bara, a na sistemima kap na kap sam imao regulatore pritiska, to je naprava u rangu cijene 20-50 kn, pa i manje.

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #26 : 17-03-2009, 10:01:38 »
Kap na kap obično radi od 0,5-1,5 bara. Ja sam imao pupme koje su drukale 5-8 bara, a na sistemima kap na kap sam imao regulatore pritiska, to je naprava u rangu cijene 20-50 kn, pa i manje.

gdje se stavlja taj regulator?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #27 : 17-03-2009, 10:10:27 »
Kap na kap obično radi od 0,5-1,5 bara. Ja sam imao pupme koje su drukale 5-8 bara, a na sistemima kap na kap sam imao regulatore pritiska, to je naprava u rangu cijene 20-50 kn, pa i manje.

gdje se stavlja taj regulator?

Kap na kap, mora imati neki svoj vod iz kojeg se grana, dakle na početak tog voda, a do tog regulatora, možeš imati normalne prskalice i sve može raditi bez problema.

Offline gal

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #28 : 17-03-2009, 10:15:20 »
Imamo bunar na zemlji (7m dubine) i planiramo ga početi koristiti za zalijevanje bonsaija.
Treba nam pumpa koju bi spojili na sistem za kapilarno navodnjavanje.

Budući da se radi o sistemu kap po kap, zanima me budući da pumpa crpi vodu punim kapacitetom, a izlaz vode na drugu stranu je usporen da li se tu javlja nekakav problem. Koliko pumpa uopće treba biti jaka i da li treba imati nekakvu regulaciju jačine mlaza .... što je s odnosom količine vode koju pumpa crpi i količine vode koju sistem troši .... pumpa ne ti trebala forsirati vodu koja sistemu ne treba...

Svaki savjet je dobrodošao....  :idiot:
...najednostavniji ti je hidropak (cca 800 kn) koji je komplet pumpa + upravljanje + struja + tlačni rezervoar cca 20 l, uz to ti trebaju crijeva, usisno sito i redukcioni ventil. Međutim mislim da ti on neće vući vodu sa 7 m dubine. Ako otpada hidropak treba ti tlačna potopna pumpa + separatno sve gora nabrojano (cca 10-ak tisuća kuna)

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #29 : 17-03-2009, 19:57:30 »
Mislim da nije potrebno nešto tako skupo pa ne radi se o 20 ha voćnjaka.
Imamo i drugi bunar na kojem već godinama radi pumpa od nekih 100 Eura, ali to je za zalijevanje povrća.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai