Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva Dama  (Posjeta: 14286 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #15 : 25-08-2008, 13:04:45 »
Pričam o drvima posađenim u vrt. Propusnost tla, vezivanje i ostale stvari koje si nabrojao, u ovom slučaju dakle ne igraju ulogu. Imam još dvije bukve pa uspoređujem i zaključujem da bukve apsolutno loše podnose prihranjivanje pa makar ono bilo u trostruko blažoj varijanti od preporučene.Pogotovo na njih loše djeluje folijarno prihranjivanje.
Ukratko, budući da su to moja iskustva na osnovu dvije godine i tri i pol ubijene bukve, što nije reprezentativno, ja bukve više ne gnojim.

Upravo prve dvije činjenice igraju najbitniju ulogu. Drvo je u "vrtnoj zemlji" korijen je izložen zadržavanju vlage i slabo je prozračivan. Nije izvršeno sidrenje drveta i svaki vjetar ili dodir drveta je sigurno uništio novo mlado korijenja ako je uopće počelo tjerati.
Iskustva i uvid u bukve dragih nam S&D govore da i te kako dobro reagiraju na folijarnu prihranu. Ja sam moje dvije bukve gnojio kao i sve ostalo, dakle u tlo, folijarno i organski sa plantelom. Bukve rastu u večini slučajeva na vrlo plodnim tlima. Primjer Ž i raznovrsnosti tla. Na šljunku raste bor, hrast, glog, smreka, juniperus, no bukva raste tek u sloju zemlje dublje od 50cm. Na M je taj sloj i preko 100cm. No to je Priroda. Kod vađenja iz Prirode, bitno je uzeti što više sitnog korijenja i maksimalan mogući broj pupova. Uzimanje iz prirode treba obaviti ćim to dopusti smrznutost tla. Dakle kad se počne topiti. Nakon vađenja ih treba zaštititi od smrzavanja, vjetra i sunca. Ja sam moje držao u podrumu do početka 5mj.
Iskustva su različita, a moje dvije bukve su na moju sreću vrlo žive i pripremaju se za san. Iduće sezone planiram vaditi daleko veči broj bukvi, pa će i iskustva postati proširenija, posebno sa novim, šupljikavim pristupom posudama.

Offline helleborus

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #16 : 25-08-2008, 13:16:00 »
Bukve su inače jedne od onih top 10 teških za uzgoj. Zašto??? To valjda nikome nije jasno, ali da zezaju - zezaju. Mi smo isto tako ubili nekoliko komada. Razlog je bio neostavljanje pupova, bar si mi to tako objašnjavamo. Naime, tada nismo znali da bukva krepa ak joj ne ostaviš bar nešto od prošlogodišnjih pupova, odnosno svakaka grana bez osavljenih pupova se osuši. Zanimljivo. Totalno suprotno od grabova, a još prije 3 godine bili smo uvjereni da je za njih potreban isti tretman.
Znam da Čajko, a može to i potvrditi, nije neki pristalica gnojenja biljaka te godine kad se izvade, bar ne prvo vrijeme dok ne vidi da biljke bujaju. Mislim da u tome ima logike jer premalo je korijena da bi uspio to iskoristiti pa se vjerojatno stvari prevelika konc. u tlu kija uguši korijen. Ili tako nekako. No folijarno... ne znam zašto ne. Mi uredno prihranjujemo sve biljke folijarno i nema nikavih problema niti s jednom vrstom. Mislim Done da je problem u tovjim bukvicama bio ipak nešto drugo. One su zeznute. Kao glogovi, hrastovi... tako da svaki uspjeh veći od... (ne znam kaj je to Mario napisao u nekom postu 25% ili tako nešto) je dobar, iako nas ne zadovoljava. I mi bi, naravno, da sve uspije. I uvijek ti se čini da najbokje drvo ode, koji peh  :question:

Offline helleborus

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #17 : 25-08-2008, 13:19:02 »
Mislim da bukve ne bi trebalo stavljati direktno u vrt jer je zemlja u vrtu loša. Ovo kaj i Mario piše. Mislim da je puno bolje staviti u ove naše prozračne mješavine. Ili ak stavljaš u zemlju u vrtu da rupu napuniš s tim supstratom od tenisita, pumice i ostalog.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #18 : 25-08-2008, 13:26:20 »
Nisam imao ovaj podatak o negnojenjuprvesezone od strane našeg Č. Čini mi se vrloopravdanim. No ne kao isključivi pristup. No potaknuo me spomen glogova.
Od tri izvađena (pokupljena s gomile) sva tri su živa, no reagiraju totalno drugačije. Najmanji je potjerao najkasnije no svi izboji su mu deseterostruko snažniji od onih na velikima. Maxi glog je potjerao prvi i od maksimalnog tjeranja prije 2-3mj sad stoji i nema pomaka, dok srednji "ent" je potjerao vrlo mizerno i sušio dobar dio izboja. Prije 15 dana počeo je ponovno pupati i danas ima izboje dulje od 20 cm, jedre i zdrave. Na sva tri su prvi izboji ove godine, bili apsolutno bez trnova koji su karakteristika gloga, a tek na entu su sada počele tjerati grane sa trnjem. Ja sam si to protumačio da su im prvi izboji bili "šok izboji" kao kod glatkih juniperusa kad potjeraju pikave izboje. To je samo moje mišljenje, a što je u biti točno.... nemam pojima, bitno je da su sva tri reagirala totalno različito i nikakav zaključak se ne može izvesti osim da je svako drvo individualac i sretni smo kad nam suživot s njim bude dug i plodan, pogotovo ako nam je drvo vrlodrago.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #19 : 25-08-2008, 13:40:54 »
Vezano za iskustvo koje se stalno spominje....

Pesimist je.... optimist sa velikim iskustvom!
 :whistle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #20 : 25-08-2008, 14:01:46 »
Ukratko, budući da su to moja iskustva na osnovu dvije godine i tri i pol ubijene bukve, što nije reprezentativno, ja bukve više ne gnojim.

Sve me više kopka to kaj govoriš i upravo je super to što smo svi spremni izvuči vrlo različite stvari na osnovi jedne biljne vrste.
Kod mene je recimo na prihranu, puno lošije reagirao hrast i ostrya. Naravno, to sam si ja tak protumačio, a onda me S razuvjerio da mi se kod hrasta i ostrye desilo vjetreno paljenje ruba listova. Em su mladi listovi proživjeli hladan vjetar, em su i drugi mladi, proživjeli topli vjetar koji isušuje. Bukve su pak na prihranu, reagirale pozitivno a na vjetar ... pola pola, jedna je totalno ofucana, a druga je odlično fit forme. Sljedeće kaj sam primjetio kod bukvi, a već sam i napisao, tamo gdje je manje lisne mase, pupovi su veči rijeđi, dok tamo gdje ima puno zdrave lisne mase, ima veći broj pupova no duplo su manji. Opet sam sklon zaključivanju. Drvo je sposobno samo sebe lječiti, pa si mislim da će iz velikih pupova potjerati i snažniji izboji koji će pak vratiti dobru formu deblu putem fotosinteze i folijarne prihrane, a tamo gdje su pupovi manji i gušći bacit će slabiej izbojke sa manjim lišćem, no i krošnja će biti gušća. To si ja samo onak malo gruntam....

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #21 : 25-08-2008, 14:08:03 »
Mislim da bukve ne bi trebalo stavljati direktno u vrt jer je zemlja u vrtu loša. Ovo kaj i Mario piše. Mislim da je puno bolje staviti u ove naše prozračne mješavine. Ili ak stavljaš u zemlju u vrtu da rupu napuniš s tim supstratom od tenisita, pumice i ostalog.

Ma nije mi se dalo ići u detalje ali evo. Dvije bukve u zemlji i tri u prozračnom, najprozračnijem supstratu.  
Ja sam svojim drvima živim i svakodnevno sa njima provodim barem po pola sata i iz dana u dan primjećujem razlike na njima te reakcije na gnojivo kojima ih hranim. Neću sada ovdje soliti pamet i uvjeravati vas u nešto, samo napominjem da sam došao do zaključka koji sam iznio. Složio bi se sa Čajkom da prve godine apsolutno valja izbjegavati gnojenje bukvi. Čak loše reagiraju na drin.
Puštanje vršnih pupova podrazumjevam pod obavezno, o tome smo već govorili.
A da su zajebate, jesu, tim više me privlače

Offline helleborus

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #22 : 26-08-2008, 08:01:14 »

Kod mene je recimo na prihranu, puno lošije reagirao hrast i ostrya. Naravno, to sam si ja tak protumačio, a onda me S razuvjerio da mi se kod hrasta i ostrye desilo vjetreno paljenje ruba listova. Em su mladi listovi proživjeli hladan vjetar, em su i drugi mladi, proživjeli topli vjetar koji isušuje. Bukve su pak na prihranu, reagirale pozitivno a na vjetar ... pola pola, jedna je totalno ofucana, a druga je odlično fit forme.

Ah taj vjetar. Ah ta pripeka.  :na:


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #23 : 26-08-2008, 08:07:48 »

Kod mene je recimo na prihranu, puno lošije reagirao hrast i ostrya. Naravno, to sam si ja tak protumačio, a onda me S razuvjerio da mi se kod hrasta i ostrye desilo vjetreno paljenje ruba listova. Em su mladi listovi proživjeli hladan vjetar, em su i drugi mladi, proživjeli topli vjetar koji isušuje. Bukve su pak na prihranu, reagirale pozitivno a na vjetar ... pola pola, jedna je totalno ofucana, a druga je odlično fit forme.

Ah taj vjetar. Ah ta pripeka.  :na:



Ono što te ne ubije to te ojača.... za sad je smrtnost zanemariva, barem kod mene  :na:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #24 : 11-05-2009, 12:46:40 »
Dama kao takva u novom ruhu, a potjerala je i iz onog batrljka, kako je Marija poželjela  :ludilo:
...naravno, dobro je prikračena.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #25 : 05-06-2009, 08:54:58 »
Ima nešto u ovoj bukvi što anulira trenutne kriterije i vrača me ponovo raditi na njoj, ovak kak sad vidim kaj sam postigao, drvo ima šanse postati simpatično drfce.... jel se još netko slaže s tim?


foto 1: s početka ove sezone
foto 2: poludefolijacija
foto 3: prije zahvata (abnormalan vršni izboj nakon poludefolijacije)
foto 4-5: prvo žicanje i stajling

Offline Ivan B

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #26 : 05-06-2009, 14:11:15 »
Drvo mi se sviđa...ali opet tu je problem s listovima.....a to će valjda će to defolijacija srediti :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #27 : 05-06-2009, 14:47:06 »
. jel se još netko slaže s tim?

Ja. Biti će to sasvim fino drvce.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #28 : 29-06-2009, 09:44:03 »
...nakon 20 dana.morao sam skidati žicu jer ju je drvo počelo prerastati, još koji dan i bilo bi ružnih ožiljaka... sad je moram ponovo žicati, no baš mi se dopada sveviše  :love:

....sasvim slučajan odabir pozadine  :turpija:

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #29 : 29-06-2009, 10:57:00 »


....sasvim slučajan odabir pozadine  :turpija:
To si slikal štrik na kojem se suše gače od moje punice