Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bukva Dama  (Posjeta: 14178 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Bukva Dama
« : 25-02-2008, 10:19:40 »
Na ovu damu sam naletio prošle sezone no privukla me samo krošnja, sad kad je iskopana, oduševio me nebari koji je trenutno pod zemljom, no širi se za duplo od ovog vidljivog.

Visina 65 cm
Debljina nad zemljom 10 cm

Offline Marija

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #1 : 26-02-2008, 09:08:40 »
Zanimljivo.
Samo valjda nije odumrla ova lijeva deblja grana  :question:, bilo bi šteta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #2 : 26-02-2008, 09:11:41 »
Zanimljiv materijal! Ima li dosta korijenja? Mislim da je to ovakvom materijalu ključno za razvoj novih glavnih debelih grana. Zašto si ostavio toliko duge tanke grane?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #3 : 26-02-2008, 09:13:02 »
Zanimljiv materijal! Ima li dosta korijenja? Mislim da je to ovakvom materijalu ključno za razvoj novih glavnih debelih grana. Zašto si ostavio toliko duge tanke grane?

Čini mi se da se bukva ne smije drastično orezivat - bilo je govora o tome lani, nek me netko ispravi ako griješim...  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline cile

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #4 : 26-02-2008, 09:18:20 »
ja bih joj odrezao taj mali komad :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #5 : 26-02-2008, 09:28:50 »
Zanimljivo.
Samo valjda nije odumrla ova lijeva deblja grana  :question:, bilo bi šteta.

Ako potjera na ljevoj grani bit će to bingo, no to je jedino što sam odrezao na ovoj bukvi, a bila je to grana sa prvim pupom na oko 1,5m. Nade da potjera su minimalne pa i ne računam. Sve ovo što je na bukvi pod pupovima, našao sam gotovo. Srednja grana "deblo" je odlomljena davno. Slomljeni dio je trul i maknut ću ga kad drvo krene sa kalusiranjem. Kalus koji je do sada stvoren je već dobrano napredovao i bit će to nešto ka rupa u drvetu. Jel to uro?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #6 : 26-02-2008, 09:31:09 »
Zanimljiv materijal! Ima li dosta korijenja? Mislim da je to ovakvom materijalu ključno za razvoj novih glavnih debelih grana. Zašto si ostavio toliko duge tanke grane?

Ima dosta korijenja i vjerujem da će se primiti. Nisam ništa ostavljao, sve se samo dogodilo, a vršci koje sam obrezao prošle godine obrezani su do prvih pupova koji su sada dobro nabrekli. Morao sam ostaviti pupove da joj ne uzmem život.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #7 : 26-02-2008, 09:32:18 »
ja bih joj odrezao taj mali komad :yes:

Tek ako se osuši, no za sad se na njemu očekuje izboj, ako Bog da!

Offline Marija

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #8 : 26-02-2008, 09:33:14 »
Sve ovo što je na bukvi pod pupovima, našao sam gotovo.

Hmmm, jesi ti siguran da nisi izvadio bukvu negog bonsaiste koji je pripremao u prirodi  :lauhhing:
Doneeeeeeeeeeeee!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #9 : 26-02-2008, 09:36:10 »
Hmmm, jesi ti siguran da nisi izvadio bukvu negog bonsaiste koji je pripremao u prirodi  :lauhhing:
Doneeeeeeeeeeeee!

Način na koji je odlomljen dio sa glavnog debla, govori da je neko sjekirom skinuo ravni štap za podupiranje pred uspon.
A ako se netko javi da je njegova, nek mi pokaže mjesto gdje je rasla i dobit će i nju i posudu koju izabere  :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #10 : 26-02-2008, 09:36:32 »
Sve ovo što je na bukvi pod pupovima, našao sam gotovo.

Hmmm, jesi ti siguran da nisi izvadio bukvu negog bonsaiste koji je pripremao u prirodi  :lauhhing:
Doneeeeeeeeeeeee!

Huljo, vraćaj bukvu gdje si je našao :threatening:

Šalim se šalim, Medvednica je velika pa to sigurno nije moje drvo.
Iako ponekad se osjećam ko vjeverica koja sakrije lješnjake pa zaboravi gdje su :gigle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #11 : 25-08-2008, 11:13:50 »
Zanimljivo.
Samo valjda nije odumrla ova lijeva deblja grana  :question:, bilo bi šteta.

Da će ovaj bezlisni batrljak potjerati, nisam ni sanjao. No na njemu bubre dva pupa (negdje oko sredine) i jedan na spoju s drvetom s vanjske strane. Fenomenalno  :jupije:
Iako je bukva kod listanja, doživjela vrlo niske temperature i vjetar, uspjela je zadržati svo lišće i sada imam pupove jednako velike kao i bukve u šumi. Primjetio sam da što je list oštećeniji, to je pup snažniji, Tamo gdje su po tri zdravija lista, pup je manji za više od pola. Vidjet ćemo kak će to rezultirati iduće sezone.

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #12 : 25-08-2008, 12:09:12 »
Nemoj ni u ludilu prihranjivati. Nikako, ni folijarno ni kroz zemlju barem dvije godine.
Ubio sam dvije bukve, a treča je na samrti  i sada sam siguran da sam to uradio gnojenjem.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bukva Dama
« Odgovori #13 : 25-08-2008, 12:22:01 »
Nemoj ni u ludilu prihranjivati. Nikako, ni folijarno ni kroz zemlju barem dvije godine.
Ubio sam dvije bukve, a treča je na samrti  i sada sam siguran da sam to uradio gnojenjem.


Moguće da je zbog gnojenja ! No sve više nalazim pisana iskustva ljudi koji zaključuju da im drva odlaze zbog neadekvatnog zaljevanja i tla. Ako imamo vrlopropusno ili ti ga dobrodrenažno tlo, riješili smo veliki problem, no u "običnim tlima, drvetu nakon vađenja, treba samo jedno zaljevanje, a onda ga ne bi trebalo zaljevati 1-2tj. ovisno koliko smo uspjeli sačuvati sitnog korijena. Debeli korijen će trunuti u vlažnom tlu i više vode je više štete. Drugi problem koji se javlja je loše učvršćivanje debla u posudu. Ako ono i krene sa sitnim korijenom, i mali vjetar pomakne drvo i ono gubi korijen. Dakle moramo maksimalno učvrstiti drvo nakon vađenja. Sljedeći zahvat je zaštita od direktnog sunca i vjetra. Kad smo sve to uspješno primjenili, onda možemo pretjerati i sa gnojivom. Moj zaključak je da su u svim slučajevima šanse za odlazak drveta, puno veće od onih za preživljavanje. Sretni smo sa svakim novim buđenjem i zdravim rastom, a za to nam treba iskustva kroz praksu. Svako drvo koje nam preživi, čini nas obazrivijim na izgovor rijeći iskustvo.

Offline DonQuijote

Odg: Bukva Dama
« Odgovori #14 : 25-08-2008, 12:47:28 »
Pričam o drvima posađenim u vrt. Propusnost tla, vezivanje i ostale stvari koje si nabrojao, u ovom slučaju dakle ne igraju ulogu. Imam još dvije bukve pa uspoređujem i zaključujem da bukve apsolutno loše podnose prihranjivanje pa makar ono bilo u trostruko blažoj varijanti od preporučene.Pogotovo na njih loše djeluje folijarno prihranjivanje.
Ukratko, budući da su to moja iskustva na osnovu dvije godine i tri i pol ubijene bukve, što nije reprezentativno, ja bukve više ne gnojim.