Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai Izložba Zagreb  (Posjeta: 42000 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #60 : 06-09-2008, 15:07:11 »
Ljudi, nemojte me krivo shvatiti, nemojte se ljutiti ali veoma sam razočaran prezentacijom izložbe u Zg. Od svih mogućih radova koje sam vidio ovdje na forumu, od gomile autora koji su se predstavljali očekivao sam puno više.

Veća količina kvalitetnijih materijala se može vidjeti na bonsai konvencijama, koje su međunarodnog karaktera i imaju veliki odaziv uzgajivača. Osim toga edukativnog su karaktera, što više odgovara trenutnoj stanju na našoj sceni, mislim da će se tu i drugi složiti sa mnom. Inače za kreirati kvalitetan bonsai potrebno je barem 10 godina.
Nakon dvije konvencije u Dalmaciji sljedeća će se održati u travnju 2009. u Bistri kraj Zagreba. Opet nam dolazi Walter Pall. Oko konvencija uvijek vlada veliki interes i uzbuđenje, četvorka koja radi organizaciju će dati sve od sebe, a mi ostali ćemo se potruditi donijeti u Bistru najbolje od bonsaija što imamo.

Nemoj biti razočaran, vidimo se u Bistri  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #61 : 06-09-2008, 17:56:39 »
Ljudi, nemojte me krivo shvatiti, nemojte se ljutiti ali veoma sam razočaran prezentacijom izložbe u Zg. Od svih mogućih radova koje sam vidio ovdje na forumu, od gomile autora koji su se predstavljali očekivao sam puno više. Marketinški totalni fijasko jer niste pripremili nikakav katalog, a postav i oprema izložbe vrlo su skromni.
Ništa niste ponudili ljudima koji bi se željeli uključiti u vaše aktivnosti i sve ukupno jedna komorna atmosfera bez sadržaja koji bi trebali popratiti takvu izložbu. Možda se tijekom dana i događalo nešto ali ja nisam imao vremena propitivati ljude i čekati.
Razočaran sam jer sam to s nestrpljenjem očekivao a sada mi je žao da sam potegnuo 100 km uzalud.
To je tako. realnost. Nisi jedini razočaran.

Offline Kiki

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #62 : 06-09-2008, 20:51:55 »
 :jupije: :jupije: :jupije: :jupije: :jupije:

Bistra je mam tu iza čoška  :lol:

Sad pak jedva čekam 2009 :D

Nadam se da če bit bolje od izložbe, a možda do onda i ja nekaj skemijam pa da Pall prokomentira moja djela  :lol:



OffTopic ( sorry  :frown: ): inače dal postoji unutar hrvatske klubovi koji imaju financiranja od grada, županije ... I kolko je članova po klubu prosječno :)

P.S. Sorry za off topic :(
Najte kaj zamerit :)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #63 : 06-09-2008, 21:48:13 »
Ovako...ovo pišem u svoje ime, ali mislim da dosta ljudi, barem koje ja poznam, dakle moje bonsaističko društvo, dijeli slično mišljenje. Da objasnim Zagrebačku izložbu. Izložba u Zagrebu se sada održava već treći put u suradnji s Botaničkim. Više manje je nekakvog ajmoreći tradicionalnog karaktera. Gotovo nitko od ljudi koji se ambiciozno bave bonsaijem nije zainteresiran za izlaganje bilo kakvih drva. Svakako ne sada. Kada su meni rekli da će biti izložba prvo nisam želio sudjelovati. Onda nakon nešto nagovaranja popustiš pa misliš...ajde, kad će svi onda ću i ja. Tako pak misli većina. Ambiciozan oko toga nije nitko. Mnogi naši frendovi, uključujući i nas, imamo doma hrpu drva, potencijalnih bonsaija koji su u različitim fazama treninga. Svom tom drveću treba od 5 do 10 godina da postane prezentabilno. Izlagati tako nešto nije moguće, a pak žuriti s oblikovanjem materijala koji još za to nije spreman da bi ga se izložilo kontraproduktivno je i odužuje cijeli proces. Naše (moje) biljke sada žive u velikim plastičnim ili drvenim kantama. Jedine dvije ili tri biljke koje su u bonsai posudama su ujedno i te tri koje se mogu vidjeti u Botaničkom. Dakle, na neki način, mi smo jedva skupili i taj broj "bonsaija" da bi se oformila izložba. Svi ti bonsaiji na izložbi su mahom bitno lošije kvalitete nego mnogi materijal koji nama raste doma po vrtovima i koji je u fazi PRIPREME. To objašnjava zašto se ovdje na forumu može vidjeti puno boljih stvari nego na izložbi. Na zagrebačkoj bonsai izložbi se nema što vidjeti  za znalca, ali, ona je ujedno fantastična za ljude koji o tome ne znaju ništa, kojima će možda djelovati inspirativno i možda nekoga privući tome poslu-hobiju. Dakle, izložba je uspješna-kako za koga. Neki ljudi su oduševljeni. Neki razočarani. Meni osobno je bezveze. Ali ja nisam razočaran jer sam točno u detalje znao što očekivati i što ću vidjeti. Svo to drveće s izložbe poznam već doslovno godinama. Mnogo bonsaija s izložbe je kroz godine napredovalo znatno. Više manje ponavljaju se ista drva. Svi mi koji nosimo stalno ista drva po izložbama imamo doma hrpu novih projekata na kojima se radi. Međutim, izložbe i nisu nešto gdje bi čovjek trebao tražiti znanje, savjet, učenje, razgovor, nekakve super primjerke drveća. Ne nužno. To je bonsai za posjetitelje koji dođu ovako, znatiželjni, ne znaju ništa o tome itd. Konvencije i radionice su puno bolja druženja za stjecanje znanja.
Mislim da ste razočarani zato što ste očekivali krive stvari.
Rješenje: znanje tražite na konvencijama-seminarima-radionicama, kako god ih nazivali (npr Pall, Bistra 2009), to jest na specijaliziranim druženjima za bonsaiste!!!
Što se mene tiče, izložbe u hrvatskoj ne treba biti slijedećih 10 godina.
S druge strane, danas je tamo u botaničkom bilo sigurno desetak ljudi koji su bili oduševljeni i koji su se iskreno interesirali kako početi s tim hobijem, gledali su u ta drva kao u čudo. Ako se jedan ili dvoje budu na kraju s time htjeli baviti, izložba je požnjela uspjeh i izvršila svoju zadaću-prezentaciju bonsaija svekolikom pučanstvu. Ne treba zaboraviti da većina tih ljudi koji dođu na izložbu nikada nisu vidjeli bonsai ili nikada nisu vidjeli bonsai takve kvalitete kao danas u Botaničkom. Treba raditi na približavanju bonsaija ljudima. Samo s porastom broja zainteresiranih pojedinaca bonsai će moći zaživjeti, popularizirati se i pustiti korijen u ovoj zemlji. Sada je još uvijek u povojima, situacija se poboljšava ali, još uvijek smo na početku. Kvaliteta izvađenog materijala se luđački poboljšava. I za 5-10 godina, primjerci će postojati prvoklasni. Do tada, treba i dalje, mišljenja sam, raditi ovakve "pučke izložbe-prezentacije-navlakuše", jer ljudima treba pokazati i pokazivati bonsai, u kakvoj god formi ovoga trena postojao u Hrvatskoj.

Ja sam sudjelovao u desecima i desecima ovakvih organiziranih događanja u proteklih 10 ili 15 godina. Mnoge sam isključivo sam organizirao. Često mi se činilo da je sve uzalud. Pa i nije. Danas nas je u društvu više nego ikad. Ljudi se druže, uče, svjetski poznati majstori dolaze, materijal se nalazi sve bolji, neki primjerci iskopani zadnje dvije tri godine su prvoklasni. Budućnost je čini mi se svijetla. U ovoj zemlji će postojati izvrsna bonsaI scena. Samo treba vremena.

Nitko se ne ljuti na komentare razočaranja. Stvar je, ljudi vjerujte, nerealnih očekivanja. A ako ja nisam razočaran, koji petnaest godina radim na popularizaciji bonsaija u hrvatskoj i vidim minimalne pomake, ne bi trebali biti niti Vi, što ste u ovaj svijet stupili jučer.
Također molim, bez ljutnje.
 8)  :smile:  ;)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #64 : 06-09-2008, 22:07:35 »
Još bih jednu stvar volio reći...ogranizacija izložbe nije bila bogznakakva i ne da je mogla biti bolja, nego bi mogla biti puuuuno bolja. Pozivam prijateljski svakoga ko misli da bi izložda mogla biti bolje organizirana neka se slijedeće godine prihvati organizacije i pokaže nam svima kako se to radi. Organizirati izložbu nije lako. Hrvoje je to radio više manje sam. Kakva je takva je. Lako je biti mudar, pokažimo mudrost djelima. Organizirajte slijedeće godine bolje. Ne branim ovogodišnju ogrganizaciju, nije sjajna. Ali, možda i bolja nego prošlih godina. Mislim da je Hrvoje kasnio s mnogočim, ali, prostor je bio bolji nego prošlih godina. I bilo je prilično posjetitelja. I imali smo i muziku, i to dobru ambijentalnu japansku pozadinu, a to je apsolutna novost!!!  :hihihi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #65 : 06-09-2008, 23:03:51 »
Otprilike mi je jasno po reakcijama kakva je bila izložba. Marija i ja smo htjeli donijet svoje 2 zelenike ali one zbog šoka presađivanja u posudu i odstranjivanja dosta korijenja nisu cijelu sezonu bacili izboje, a srezali smo ih na početku sezone u iščekivanju novih izboja i kako bi bile korektnog izgleda za izložbu. To su jedina dva stabalca u posudama koja imamo i kojih se ne sramim pokazati. Mislim da je glavni problem u hrvatskoj u tome što su najkvalitetniji primjerci koje imaju uzgajivači posađeni u kašete i plastične posude i što se radi o sirovim materijalima koji nisu za izložbe.
Možda ne bi bilo loše da se tradicionalna zagrebačka izložba održava svako 2 godine, po uzoru na neke druge europske izložbe. Tako se ima više vremena za savršenu organizaciju i mislim da bi mogla biti veće koncentracija kvalitete koje je zasad malo u bonsai posudama u Hrvatskoj. Mislim da je edukacija koju pružaju bonsai majstori puno bolja za našu scenu nego izložbe. Meni je konvencija Pallom fenomenalna stvar i mislim da su takve stvari jako potrebne. Bilo bi dobro vidjeti još bonsai majstora Pallove klase kod nas ali mislim da smo sa Pallom ostvarili jako dobru vibraciju i bolja mi ne treba.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Kiki

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #66 : 06-09-2008, 23:57:04 »
Vidim da se tema razvija  :smile:

Bonsai-ji nisu bili loši, ali stvarno moglo je bit par primjeraka, ak ne i u kašetama da se vidi kak se to radi :D

Ja sam bil na izložbi, pito par pitanja i dobio  ":lol: odgovore"

Kakve treba bit vlaga? "Optimalna" ono WTF to znam  :lol:

Kako se brinut za ovu vrstu? "Optimalno" WTF  :lol:

E baš sam tak danas izašo s izložbe "WTF".

Mislil sam da če ljudi bit srdačniji da če djelit informacije onima koje zanima. Znanje je da se djeli, a ne da se drži za sebe, jel onda od toga nema koristi :(

Dok sam slušo kak se dva " Znalca " spominaju oko svojih drva e to je bilo nekaj  ;) ( al je bed, prisluškivat nije uredu :( )

Ja da sam znal da če bonsaiji bit te kvalitete dofuro bi svoje :)

Možda nisu bog zna kaj al su od srca  :love: i ne sramim se pokazat ni onoga kojeg sam jučer posadil :D

Dal se na konvencije može dofurat drvo pa da ga znalac pogleda i da savjet  :question:

Ekipa no hard feelings.
Najte kaj zamerit :)

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #67 : 07-09-2008, 00:05:59 »
Možda nisu bog zna kaj al su od srca  :love: i ne sramim se pokazat ni onoga kojeg sam jučer posadil :D

... da ne bih bio krivo shvaćen kada sam ja napisao da se sramim nekih svojih bonsaija. Normalno da nisam mislio na to da idem ulicom i da ih se sramim, nego da ne bih mogao stajati iza njih na nekoj izložbi jer vidim previše stvari na njima koje nisu dovoljno dobre za izložbu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #68 : 07-09-2008, 14:57:15 »
Vidim da se tema razvija  :smile:

Bonsai-ji nisu bili loši, ali stvarno moglo je bit par primjeraka, ak ne i u kašetama da se vidi kak se to radi :D

Ja sam bil na izložbi, pito par pitanja i dobio  ":lol: odgovore"

Kakve treba bit vlaga? "Optimalna" ono WTF to znam  :lol:

Kako se brinut za ovu vrstu? "Optimalno" WTF  :lol:

E baš sam tak danas izašo s izložbe "WTF".

Mislil sam da če ljudi bit srdačniji da če djelit informacije onima koje zanima. Znanje je da se djeli, a ne da se drži za sebe, jel onda od toga nema koristi :(

Dok sam slušo kak se dva " Znalca " spominaju oko svojih drva e to je bilo nekaj  ;) ( al je bed, prisluškivat nije uredu :( )

Ja da sam znal da če bonsaiji bit te kvalitete dofuro bi svoje :)

Možda nisu bog zna kaj al su od srca  :love: i ne sramim se pokazat ni onoga kojeg sam jučer posadil :D

Dal se na konvencije može dofurat drvo pa da ga znalac pogleda i da savjet  :question:

Ekipa no hard feelings.
Izložba nije mjesto gdje se dijele informacije, za to služe radionice. Izložba je mjesto gdje se izlažu izlošci. Svaki odgovor je samo dobra volja čovjeka koji je dežuran uz bljke. Zapravo, možda i nije tako, jer ako je Hrvoje u svom programu napisao da će dijeliti savjete, onda je to i trebao činiti. Vjerujem i da je, međutim, valjda je jasno da to niti može biti detaljno niti dovoljno opširno. Pa tamo svako malo netko pita neku bedastoću.
Drugo, gotovo da sam siguran da nemaš bonsai "takve" kvalitete.
također, no hard....
 ;)

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #69 : 07-09-2008, 15:29:12 »
Kiki, možda si se trebao predstaviti kao forumaš i onda pitati što te zanima.
Ja sam odgovarao na upiter barem troje, četvoro ljudi i prenio sam im koliko se moglo osnova u tom kretkom vremenu. Nekima sam se baš posvetio, pokazivao im alat, objašnjavao im što čemu služi , kako najbolje započeti, osnovne tehnike i slično.
Ali, kak  Sebastijan veli, nakon nekog vremena ti se više neda odgovarati na ista pitanja.
 Što se kvalitete tiće, to je naša realnost. Nekoliko odličnih drva uopće nije prezentirano a u Zagrebu  ima max.  dvadeset  drveka  koje se mogu nazvati bonsai. U cijeloj Hrvatskoj možda pedeset i koliko ja znam, niti jedno koje bi se moglo nazvati vrhunskim.
 Ja ću tek za dvije godine imati još dva-tri drva vrijedna dovoljno da ih se stavi u bonsai posude, ali to neće biti ništa kvalitetnije nego ovo što si vidio, a to znači niža srednja klasa.
Koliko mi je poznata bonsai scena, prva, uistinu kvalitetna drva će izaći iz Marijine i Andrijine kuhinje za nekoliko godina, jer su oni prvi započeli vaditi prave primjerke koji će biti vrhunski. Onda, poslije toga će kapati po tri- četri drva po sezoni ostalih uzgajivača.Prvenstvenno Sandeva , Bačića i Čajka. Ona koja se sada vade, će biti spremna tek za nekih sedam do deset deset godina. Ako budu spremna.
Meni je žao što nije došao Veljko Bačić  iz Rijeke jer mi se čini, da on ima najkvalitetniju zbirku i sasvim sigurno može ponosnom  pokazati barem pet,šest kvalitetnih bonsaia.

Offline Kiki

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #70 : 07-09-2008, 16:05:29 »
Ekipa sve 5 :D

Meni je drago da je izložba bila ,jel sam ju dugo čeko :)

Samo se nadam da če budučnost biti svjetla ko sahara u podne  :lol:

Vrhunski bonsaij je relaivan pojam  :lol:

Neko to može smatrati:

- staro drvo izvađeno iz prirode i njegovano par godina da mu se doda estetika
- neko može smatrati formirana biljka

Jel kak sve veli o ukusima se ne raspravlja neko voli formalan uspravni, stil neki literati ...


Ekipa samo da dojde Pall u bistu i sve ljepo objasni  :lol: i za mene ste se iskupili.

A drugi put se predstavljam ko 2KIKI"  :lol: pa bumo prešli na pijači i pospominali se :D
Najte kaj zamerit :)

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #71 : 07-09-2008, 20:52:30 »
Ev  ja se vratio iz zg... Bio na izlozbi  :jupije: :jupije: :jupije: ... Je da je moglo biti vise al men je bilo dobro... ipak mi je 1. put da vidim bonsai u zivo  :gigle: :gigle: :gigle: ... vise sam iso da upoznam neke i eto upozno sam  :love: :love: :lol: :lol: ...
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #72 : 07-09-2008, 20:53:50 »
bila su super drva al nerazumijem zast (bez uvrede) ste onu mladicu gloga donijeli...
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline alan

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #73 : 07-09-2008, 21:18:58 »
Bio sam juče oko podneva i mogu reći da mi se svidjelo.Svi koji su ušli nisu spremali fotoaparate.Blicalo se na sve strane.Ni ja nisam iznimka.Možda se i čini da ih je malo pogotovo nama izdaleka jer bi htjeli vidjeti sve faze odjedanput o istom trošku,ali opći dojam 4+.Sebastjan se upljuvao odgovarati na pitanja jednog zainteresiranog,tako da nisam htio prekidati i predstaviti se,a nisam imao previše vremena.Sljedeći put. :verycool: :great: :great:

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai Izložba Zagreb
« Odgovori #74 : 07-09-2008, 22:18:46 »
Eh, završni dojmovi.
Nakon početne skepse, sve je završilo u općem deliriju. Prilozi na radiju i televiziji su učinili svoje i ljudi su masovno nagrnuli.
Jedan podatak. Najuspješnije izložba ikada u botaničkom vrtu je bila- "Velebitska degenija" tada je u 28 dana prodano nešto više od  900 ulaznica.
 Mi smo samo danas prodali oko  300 ulaznica  :jupije: :jupije: a jučer je barem stotinjak ljudi ušlo bez karte. Pred samo zatvaranje s stvorila tolika gužva da je izložba potrajala dobrih sat i pol duže nego što je bilo predviđeno. Ljudi su se masovno raspitivali za članstvo u klubu, za tehnike, vrste bonsaia i slično.
 Ukratko mnogi ljudi su se zainteresirali za bonsai, mnogi su se željeli učlaniti u klub i samim tim je cilj izložbe postignut. Usput smo se i lijepo družili :love: