Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Orezana bukva  (Posjeta: 15900 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sa

Orezana bukva
« : 21-02-2007, 16:41:50 »
Pozdrav ekipi,

evo mene opet, pa pomagajte molim.

nakon savjetovanja da stil metle tj. Hokidachi nije primjeren za moju bukvu jer nije ravno deblo, odlučio ja malo podšišati moju bukvu. Skratio sam krošnju za više od polovice, te me sad zanima da li sam uzeo previše, da li trebam još i što se točno da napraviti. Ili samo da čekam da potjera pa ju postepeno usmjeravat i ožičavati.

Heeelp  :neutral:

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #1 : 21-02-2007, 16:43:26 »
Sorry zaboravio slike ...

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #2 : 21-02-2007, 16:47:42 »
Da odrežem ovu debelu grančicu na desnoj grani, jer zaklanja direktan pogled sprijeda, pa da oblikujem krošnju s mladog izdatka na vrhu desne grane???

Da li se mogu oblikovati na bukvi neki oblačići kao što se radi s crnogoricom?

Vidim da oblačiće rade s japanskim javorom.

Offline marinko beg

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #3 : 21-02-2007, 23:28:37 »
Evo sto bi trebao uraditi,sad mi je slika malo jasnija.Odabrao sam novi vrh,jer onaj prvi iznad je dosadan(ide preravno uvis).
Ona strelica pokazuje onu grancicu od koje bi trebao graditi novi vrh.Samo prvu granu lijevo mozes koristit,druge trebaju izrasti.Balans debljine novih grana naspram ove lijevo se postigne tako da se ova lijevo svako malo podrezuje,dok se druge(koje bi trebale izrasti)puste kroz cijelu godinu da slobodno rastu,pase onda na kraju godine podrezu do zeljene duljine.Tako bi za 2-3 godine nove grane postigle istu debljinu ove stare lijevo.

M
PS/Pardon me,onaj crveni kriz na lijevoj grani nisaml trebao napravit,znaci to je ona upotrebljiva grana.

Offline veljko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #4 : 22-02-2007, 01:23:13 »
Evo sto bi trebao uraditi,sad mi je slika malo jasnija.Odabrao sam novi vrh,jer onaj prvi iznad je dosadan(ide preravno uvis).
Ona strelica pokazuje onu grancicu od koje bi trebao graditi novi vrh.Samo prvu granu lijevo mozes koristit,druge trebaju izrasti.Balans debljine novih grana naspram ove lijevo se postigne tako da se ova lijevo svako malo podrezuje,dok se druge(koje bi trebale izrasti)puste kroz cijelu godinu da slobodno rastu,pase onda na kraju godine podrezu do zeljene duljine.Tako bi za 2-3 godine nove grane postigle istu debljinu ove stare lijevo.

M
PS/Pardon me,onaj crveni kriz na lijevoj grani nisaml trebao napravit,znaci to je ona upotrebljiva grana.

Marinko, slažem se sa tobom što se proporcija visine bonsaia i debljine debla tiče, samo nisi računao na to da će veličina bukvinog lista biti neproporcionalna veličini budučeg bonsaia?

Offline Zlatko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #5 : 22-02-2007, 07:04:52 »
List bukve je moguće dosta smanjiti, rekao bih čak na 1/3 veličine normalnog lista, a možda i više.

Ipak, i u tom slučaju će se na stablu moći izbrojati svi listovi, a svaki će od njih imati značajnu ulogu u oblikovanju bonsaia.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #6 : 22-02-2007, 08:45:19 »
Pozdrav svima i hvala na pomoći,

molim vas još samo zadnje da ne bi bilo zabune, shvatio sam oblik, ali da li sam dobro shvatio gdje trebam orezati grane.

1. Znači prvu lijevo uopće ne diram i već sad ju počinjem savijati prema dolje?

2. Drugu znači trenutni vrh režem skroz kao što sam označio?

3. Treću skroz desnu režem iznad mladog izdanka i iz njega počinjem formirati novi vrh i ostale grane?

Jesam dobro shvatio????  :neutral:

Offline veljko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #7 : 22-02-2007, 09:35:02 »
Ako bi orezao kao na posljednjoj slici, koliko bi drvce bilo visoko?

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #8 : 22-02-2007, 09:43:25 »
Nemam pojma ljudi moji, tek sam sad zbunjen jer sam skužio da nemam pojma o osnovama oblika bonsai-a tj. usklađivanju oblika krošnje s deblom.

Mislim da je čak nemoguće postići onu sliku koju je Marinko nacrtao, samo iz razloga jer je lijeva grana koja mora ići dolje kao na slici tako već jaka i tvrda da je nisam uspio pomaknuti više od 0.5 - 1 cm. To će trebati 10 god da se ona savine prema dolje i onda neće izgledati prirodno jer se par cm od debla neće skoro pa nikad savinuti. Moje mišljenje :frown:

Ne znam, ako je moguće molim objašnjenje kako ili da formiram nešto iz postojećeg, dignem vrh u zrak, a iz bočnih da napravim sa novim izdancima oblačiće.

Bonsai-i me fasciniraju i lud sam za njima, ali me frustrira moje znanje tj. neznanje, a Vž nikakvog kluba.  :grrrrrr:

Offline Zlatko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #9 : 22-02-2007, 10:57:48 »
Polako Saša, nismo na trkama, kako to kaže naša administratorica.

Već češ ti usvojiti neku tehniku za savijanje debljih grana, a ona će nakon toga izgledati perfektno.

Imao sam jedan pokušaj sa savijanjem deblje grane ( 2,5 - 3 cm ) na način da sam je zarezao i onda savinuo. Uvjeren sam da bi taj pokušaj uspio, ali sam na preporuku kolega visinu drveta smanjio tako da je to mjesto korekcije otpalo.
Inaće, vidio sam neke primjere takve obrade grane na webu i mislim da je moje zarezivanje bilo neusporedivo kvalitetnije izvedeno. Jasno, potreban je i alat, pa sam fino usklađivanje površina postigao pilom za rezanje furnira, a znaš kako je furnir tanak.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #10 : 22-02-2007, 12:04:53 »
Hm dobra ideja, to se samo 1-2 mm ureže s gornje strane toliko da ne puca kora?

I pretpostavljam najbolje zatezanje sa upredanjem žice da se svakih par mjeseci može dozategnuti?

A cijeli život filozofiram " čovjek uči dok je živ " eto mi sad.

Trebat ću ja potegnut okupljanje zainteresiranih na području Varaždina, da se osnuje neki klub pa da izmjenjujemo iskustva uživo itd. itd.

Hvala na savjetu.

Offline Goran Cajko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #11 : 22-02-2007, 12:23:10 »
Sviđa mi se Marinkova ideja, al mi nije jasno od kuda su se pojavile ove grane (žuto).?!
Moj bi prijedlog bio da odrežeš tu srednju granu, a desnu tek kod druge sekundarne grane (zeleno) i pustiš godinu dana da malo izbiju novi pupovi. Vjerujem da češ onda imati malo bolju situaciju za razmatranje konačnog izgleda.

Offline Marija

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #12 : 22-02-2007, 12:38:19 »
Ne znam, ako je moguće molim objašnjenje kako ili da formiram nešto iz postojećeg, dignem vrh u zrak, a iz bočnih da napravim sa novim izdancima oblačiće.

Te 3 najdeblje grane skrati napola i zgušnjavaj stabalce par godina...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Zlatko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #13 : 22-02-2007, 12:44:53 »
Ne, ne zarerezuje se s gornje strane ( ako granu želiš savinuti na dolje ), već upravo s donje strane i to ne nekoliko milimetara, već približno 2/3 debljine grane.

Urez će imati oblik obrnutog slova "V", a širinu otvora je potrebno utvrditi ovisno u kutu za koji se grana treba svinuti. Držim da nije niti potrebno napomenuti kako "dužine" stranica tog ureza, a bolje rečeno veće osi elipsa na granama, trebaju biti posve jednake kako bi se kora drveta po čitavom opsegu spojila i zarasla bez velikih ožiljaka.

Sviđa mi se Marinkova ideja, al mi nije jasno od kuda su se pojavile ove grane (žuto).?!

Grane je još nisu pojavile, njih treba pričekati nekoliko godina. :na:
To je ideja - za nju se živi i zbog nje se uzgaja biljka da jednom eventualno postala bonsai:great:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #14 : 22-02-2007, 12:54:23 »
Ne, ne zarerezuje se s gornje strane ( ako granu želiš savinuti na dolje ), već upravo s donje strane i to ne nekoliko milimetara, već približno 2/3 debljine grane.
Nema smisla te stvari raditi na običnim mladim biljčicama, kakvih ima na pretek. Jednostavno nađeš drugu bolju.
To zarezivanje i savijanje se najčešće radi na starijim borovima, radi poboljšanja stila... :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai