Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Orezana bukva  (Posjeta: 15864 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #15 : 22-02-2007, 13:48:58 »
[ Nema smisla te stvari raditi na običnim mladim biljčicama, kakvih ima na pretek. Jednostavno nađeš drugu bolju.

Slažem se da je jednostavnije uzet drugu bolju biljku, ali ako netko želi probati i ima dovoljno vremena zašto ne? :yes:

Nekako nemam osječaj da Saša_m ima nekoliko stotina biljaka pa će zbog ovog ili nekog drugog pokušaja zanemariti desetine drugih biljaka.  :neutral:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #16 : 22-02-2007, 13:59:05 »
Ma, neka proba, naravno  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #17 : 22-02-2007, 14:03:14 »
Slažem se sa Zlatkom, mada mi to može biti dobra škola na drvu koje je možda cca 10 god staro, a ako uspijem nači neki stari yamadori onda ću već imati iskustva, a neću se učiti na njemu.

Mada mi se sviđa najviše ideja mix svih, savinuti spomenutom tehnikom lijevu granu, a kako je Marija rekla skratiti ostale još za pola i pustiti par godina da raste i postepeno formirati zamišljeni oblik.

A ubuduće kad zapazim neko stariji yamadori, prvo šaljem ekipi slike na konzultaciju, a onda vađenje .. ili pošto imam relativno veliko dvorište iskopaj pa uzgajaj u dvorištu.

U svakom slučaju hvala svima na trudu, u ovih par dana sam već naučio par pametnih stvari.

 :yipi: :yipi: :yipi:

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #18 : 22-02-2007, 14:19:29 »
Kad mogu urezivati granu, bojim se da ako već sad napravim taj V izrez da će se posušiti jer ne raste i neće srasti zajedno, a ako napravim u vrijeme rasta da ga ne oštetim.

Hmm???

Offline Goran Cajko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #19 : 22-02-2007, 14:39:47 »
Možeš več sad. Sokovi samo što nisu počeli teći. Neće ti se ništa posušit ako dobro premažes s nekakvim vočarskim voskom i naravno ak grana ne pukne.

Offline Zlatko

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #20 : 22-02-2007, 14:41:05 »
Mislim da je upravo sada pravo vrijeme.

Mjesto spajanja bi trebalo zaštititi od kontakta sa zrakom kako bi brže i bolje zaraslo. Sigurno je da se za to ne smiju koristiti smole za zaštitu rezanih mjesta na granama jer bi kapilarno ušle u sam rez i otežale zarastanje.
Ja sam rez na svom drvetu zaštitio elastičnom PVC trakom, ali mislim da bi dobro poslužio i vočarski vosak ili neko slično sredstvo. :idea:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #21 : 22-02-2007, 14:51:29 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #22 : 22-02-2007, 17:38:54 »
Kad mogu urezivati granu, bojim se da ako već sad napravim taj V izrez da će se posušiti jer ne raste i neće srasti zajedno, a ako napravim u vrijeme rasta da ga ne oštetim.

Hmm???
Mozes je spustit i bez V izreza,upotrijebis raphiu i zicu odgovarajuce debljine,ali vjerojatno nemas dovoljno debelu zicu.
Bez alata nema zanata,a alat je u Hrvatskoj jos uvijek problem.Takodjer,ja pokusavam da izvucem maksimum od svakog stabla,a ovo stablo ima manu sto je premlado.Ali bolje i to nego da recem da se baci u smece.Problem je u tome sto bjelogorica mlada poput ove,zahtijeva puno godina prije nego postane nesto.
M

Offline sa

Odg: Orezana bukva
« Odgovori #23 : 22-02-2007, 17:44:36 »
Sve to stoji, aliii, ja vidim koliko me je sad frka da nešto krivo ne napravim, jer mi je žao drveta kod kojeg mi se sviđalo prirodno zakrivljeno deblo.

Sad zamislimo da Saša nađe vrlo vrlo dobar yamadori u prirodi i da uči na njemu. Pa prvo bi sam sebe prebio, a onda dao to i vama.

Učiti učiti učiti, gnjavit dobre ljude na forumu i nadam se da će mi netko jednog dana reći iz prve Saša ovo tije super ništa ne diraj.

He he tko sretniji od mene  :yipi: :yipi: