Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik iz Makedonije  (Posjeta: 12079 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bobo_oh

Početnik iz Makedonije
« : 02-04-2008, 17:18:24 »
Zdravo svima
Zovem se Daniel dolazim iz Ohrid iz Makedonija
I ja sam pocetnik gajenje bonsai :umm: pa sam hteo da pitam dali je sad vreme za presacivanje bonsaia,i dali bonsai drvo se cuva u kuci ili moze da bude i napolje.
Malo cu da vas bombardujem sa pitanja,ali nemojte da mi se lutiti,zelim da naucim za ponsai bas sve :worthy:

puno hvala

Offline DonQuijote

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #1 : 02-04-2008, 20:01:26 »
Drvo koje  živi u tvom kraju držiš vani i to obavezno. Unutra će umrijeti. Postoje neke vrste koje se drže unutra ali to su uglavnom tropske biljke.
Što se presađivanja tiće, sada je krajnje vrijeme da presadiš. Pripazi na prozračnost tla. Ovdje na forumu potraži, ima puno dobrih savjeta o zemlji u koju se sadi drvo.
 Dobrodošao na forum, sada je stvarno cijela ex Yu prisutna :lol:

Offline Andrija Zokić

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #2 : 02-04-2008, 20:07:27 »
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline bobo_oh

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #3 : 03-04-2008, 18:48:39 »
Zdravo opet puno hvala na odgovor
Za zemju koju vi kazite da se koristi kod nas ne moze se naci u kupovini,dali moze da pude od neki prirodni miks zemje sa humusa sa peske i tako nesto.Imam i neke slike sto sam slikao mog bonsaia,drvo zove se Musmula na makedonskog,vidite dali je u dobrom stanju i dali lici na bonsai :threatening: salim se ,ima samo 2 ipol godine zemja je rasad za  cvece.Kod nas jos bonsai je X tema :question:.
       Sutra cu da odem u planinu slikacu kako se kaze YAMADORI pa da vidite dali moze od nih da se uradi nesto,samo cu da slikam necu da otkopavam bez vasih konsultacije.

Offline nix

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #4 : 03-04-2008, 19:41:24 »
za napraviti bonsai od ovog će trebati koji desetak godina...
inače, sretno u naumi  :hihihi: :hihihi:

Offline DonQuijote

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #5 : 03-04-2008, 21:43:19 »
Zdravo opet puno hvala na odgovor
Za zemju koju vi kazite da se koristi kod nas ne moze se naci u kupovini,dali moze da pude od neki prirodni miks zemje sa humusa sa peske i tako nesto.
Onda uzmi ovakav šljunak, toga sigurno ima, i pomješaj ga sa crnicom za cvijeće u omjeru 60 % šljunka i max 40% zemlje. Na dno posude stavi samo čisti šljunak radi bolje drenaže. S time ne možeš pogriješiti

Offline Marija

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #6 : 04-04-2008, 09:17:02 »
Bog Danijel, dobrodošao na forum!

... i samo da znaš da nisi jedini makedonac ovdje na forumu  :hihihi:, evo Kuchlarova profila: http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=profile;u=12

Evo linka na jedan makedonski blog o bonsaima: http://bonsai.blog.com.mk/
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline bobo_oh

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #7 : 04-04-2008, 11:38:28 »
Hvala na savet mnogo ce mi pomoci :yes:,pas cu da vidim kod nas taj forum,ali po mom mislenju mislim da ovaj forum je bogatije sa svjete,da vise ima majstor za gajenje bonsaia :worthy: :worthy: :worthy:,malo mi je teze neke rjeci od hrvatskog da protumacim ali snacicu se ja ,ja se tako ne predaje.
hvala na svjet  :great: :great: :great: :great:
 :love: :love: :love:


Offline bobo_oh

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #8 : 14-04-2008, 00:36:10 »
BOG svima ja opet,dok sam citao po forumu vidio sam vagenje Yamadoria kako se moze poznati koliko je drvo staro,po drvece kori ili nesto drugo  :question: :question: :question:

Offline helleborus

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #9 : 14-04-2008, 11:29:09 »
Nije ti baš toliko važno koliko je drvo staro, nego kako izgleda. Bolje je ako ima dobro površinsko korijenje, Lijepi raspored grana, dobru koru, nagli pad promjera debla..., Ali mislim da je na prvom mjestu nebari ili površinsko korijenje. Na to trebaš obratiti pažnju.

Offline Marija

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #10 : 14-04-2008, 12:03:08 »
Nije ti baš toliko važno koliko je drvo staro, nego kako izgleda. Bolje je ako ima dobro površinsko korijenje, Lijepi raspored grana, dobru koru, nagli pad promjera debla..., Ali mislim da je na prvom mjestu nebari ili površinsko korijenje. Na to trebaš obratiti pažnju.

a sve to daje karakter stablu - to je bitno, a 50 godina manje-više nema veze  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #11 : 15-04-2008, 08:08:47 »
Moj savjet je da se prvo pozabaviš sadnicama i njihovom oblikovanju kako kasnije kad nađeš predivni yamadori ne bi uvenuo.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline bobo_oh

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #12 : 18-04-2008, 00:34:59 »
zdravo svima  :lol: :lol:
gledao sam na youtube presagivanje bonsaia video sam da korenje stabla pricvrstuje sa zicom,jel posuda ima rupe od koja izlazi zica i ozicava korenje da bi bilo stablo stabilnije,dali imate neki primer slikovito da mi to prikazate.  :dunno: :dunno: :dunno:.

Offline nix

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #13 : 18-04-2008, 00:51:51 »
nikad čuo, vidio da korijenje učvršćavaju.........svaki dan nešto novo sanznaš   :dunno: :dunno:

Offline helleborus

Odg: Početnik iz Makedonije
« Odgovori #14 : 18-04-2008, 08:15:33 »
zdravo svima  :lol: :lol:
gledao sam na youtube presagivanje bonsaia video sam da korenje stabla pricvrstuje sa zicom,jel posuda ima rupe od koja izlazi zica i ozicava korenje da bi bilo stablo stabilnije,dali imate neki primer slikovito da mi to prikazate.  :dunno: :dunno: :dunno:.


Ja nemam filmić sa nekim primjerom, ali je stvar vrlo jednostavna. Na posudi koristiš one manje rupe, ako ih ima, ako nema onda bilo koje. MOra naravno imati bar dvije rupe za jednu žicu. Provučeš žicu kroz obje tako da su ti krajevi žica u posudi. Postaviš biljku u posudu i zamotaš žice dosta čvrsto tako da obuhvatiš korijenje. To bi trebalo napraviti bar na dva mjesta u posudi (znači treba ti 4 rupe u posudi). To se radi kad presađuješ biljku u bonsai posudu koja je jako plitka i nema kaj držati biljku da se ne prevrne u naletima vjetra ili od same težine biljke ne ispadne iz posude.