Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)  (Posjeta: 89317 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #105 : 16-03-2009, 10:54:30 »
Pobrusit ćemo ga svakako.

Samopazite kad brusite da ga ne zažarite. Brusiti bi trebalo malo po malo i svako malo hladiti u vodi.

Ja sam brusio sječivo kakvo je njihovo, na dalmatinskom čajkomlatu. To nije običan čelik i nisam uspio doći do te faze da mi čelik poplavi/zažari se. E, sad gdi je kvaka, nemam pojima, jel u brusnoj ploči ili u čeliku  :dunno:

Offline Goran Cajko

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #106 : 16-03-2009, 10:56:20 »
hvala, a imaš slučajno cijenu za Č1531???
...joj nemam! Ali sigurno je sića kad sam 1,5 m dobio badava... pretpostavljam 10-15 kn/kg.
znam da te sad masiram, al koji je fi?  I jesi li ti spominjao nekakav šesterokut?

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #107 : 16-03-2009, 11:23:31 »
...ima! Čelik Č 1531 u Strojoprometu, sječivo-široki LUX štemajzl u Pevecu, zavariš skupa i to je to!

Misliš ovo Lux sječivo ....  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #108 : 16-03-2009, 11:32:07 »
znam da te sad masiram, al koji je fi?  I jesi li ti spominjao nekakav šesterokut?
...ma ne masiraš, samo pitaj. Dakle čelik sam gotovo slučajno piknuo nakon brojnih tel. natezanja sa radnicima u Strojoprometu... štanga je šesterokutna 22 mm, napravio sam na oba klin kao na običnom štemajzlu, na jednoj strani sam tada razrezao štangu popola koliko mi je to dopustila rezna ploča brusilice. U taj utor sam stavio lopaticu-sječivo koje sam otpilio sa LUX-a, pobrusio klin-žlijeb na štangi za var i buraz mi je to onda zavario volframovom elektrodom elektrolučnim švajsaparatom. Prije zavarivanja zagrijali smo acitilenom vrh štange i mjesto (sredina) zavarivanja lopatice, tu smo bili oprezni da toplina nije prešla na veći dio lopatice kako ne bi uništila svojstva čelika (hladili smo mokrom krpom i štangu i lopaticu kod zavarivanja) i ispalo je odlično, niš se ne piga i na kamenju se ne tupi. Ovo zagrijavanje je neophodno jer inaće var kod hlađenja pukne sam od sebe, jer ovaj čelik inaće nije predviđen za varenje. Drugi kraj štange je naoštren kao štemajzl i njega smo zagrijali acitilenom (samo vrh) i u kanti sa hladnom vodom zakalili. Taj drugi kraj koristim kao polugu-pajser da ne slomim lopaticu-sječivo kad treba nešto pomaknuti.

Offline gal

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #109 : 16-03-2009, 11:33:05 »
...ima! Čelik Č 1531 u Strojoprometu, sječivo-široki LUX štemajzl u Pevecu, zavariš skupa i to je to!

Misliš ovo Lux sječivo ....  :tlab:
...ne! ima šire i jeftinije.

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #110 : 16-03-2009, 19:38:05 »
...ima! Čelik Č 1531 u Strojoprometu, sječivo-široki LUX štemajzl u Pevecu, zavariš skupa i to je to!

Misliš ovo Lux sječivo ....  :tlab:
...ne! ima šire i jeftinije.

.... ovo mi imamo pa sam ga zato pokazala, oštrica je 5cm i baš smo nekidan razgovarali kako ne bi bilo loše da je drška duža ... ovo sa varenje šipke na to ili slično sječivo nije loša ideja  :great: takva alatka ne bi bila teška a fino bi poslužila i odražđivala puno stavri koje sada radimo s pilom.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #111 : 29-03-2009, 12:10:58 »
napravio sam na oba klin kao na običnom štemajzlu, na jednoj strani sam tada razrezao štangu popola koliko mi je to dopustila rezna ploča brusilice. U taj utor sam stavio lopaticu-sječivo koje sam otpilio sa LUX-a, pobrusio klin-žlijeb na štangi za var i buraz mi je to onda zavario volframovom elektrodom elektrolučnim švajsaparatom.

Možeš li staviti fotografiju sječiva? Koja mu je širina? Mislim kupiti štangu od 22mm od čelika 1531 i na vrhu iskovati sječivo radije nego umetati LUXovo, samo ne znam hoće li mi biti tada dovoljno široko.
Mario je jučer bio kod nas na vađenju i moram priznati da me impresionirao novi čajkomlat. Sve razara i mislim da ćemo dati napraviti i jedan takav za nas.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #112 : 29-03-2009, 13:39:27 »
napravio sam na oba klin kao na običnom štemajzlu, na jednoj strani sam tada razrezao štangu popola koliko mi je to dopustila rezna ploča brusilice. U taj utor sam stavio lopaticu-sječivo koje sam otpilio sa LUX-a, pobrusio klin-žlijeb na štangi za var i buraz mi je to onda zavario volframovom elektrodom elektrolučnim švajsaparatom.

Možeš li staviti fotografiju sječiva? Koja mu je širina? Mislim kupiti štangu od 22mm od čelika 1531 i na vrhu iskovati sječivo radije nego umetati LUXovo, samo ne znam hoće li mi biti tada dovoljno široko.
Mario je jučer bio kod nas na vađenju i moram priznati da me impresionirao novi čajkomlat. Sve razara i mislim da ćemo dati napraviti i jedan takav za nas.
Je, novi Čajkomlat je silan. Neuništiva naprava.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #113 : 02-04-2009, 12:26:39 »
Mario je jučer bio kod nas na vađenju i moram priznati da me impresionirao novi čajkomlat. Sve razara i mislim da ćemo dati napraviti i jedan takav za nas.

Krenula je nova proizvodnja. Iako je sezona na izmaku, dobro se pripremiti. Kad se odlučite za dimenzije čajkomlata/multitasking, javi mi pa ćemo dati napraviti.
Cijena za onakav sa kojim sam bio (fi 28mm) je 300 kn (sječivo, samo na jednoj strani odkovano), duljina 200 cm. Ako ti bude pre dugačko, otpiliš si višak.

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #114 : 02-04-2009, 13:08:14 »
Mario je jučer bio kod nas na vađenju i moram priznati da me impresionirao novi čajkomlat. Sve razara i mislim da ćemo dati napraviti i jedan takav za nas.

Krenula je nova proizvodnja. Iako je sezona na izmaku, dobro se pripremiti. Kad se odlučite za dimenzije čajkomlata/multitasking, javi mi pa ćemo dati napraviti.
Cijena za onakav sa kojim sam bio (fi 28mm) je 300 kn (sječivo, samo na jednoj strani odkovano), duljina 200 cm. Ako ti bude pre dugačko, otpiliš si višak.

Nama je sezona vađenja gotova .... tako da nam ne treba sada nego za iduću sezonu tek početkom 2010. Tako da nećemo naručivati.

Inače ako koga odavde zanimaju te čelične štange Strojopromet ima i ovdje između Emezzete i tvornice cementa. :jupije:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #115 : 03-04-2009, 11:47:45 »
Ovo kaj se vama dogodilo na dalmatinskom čajkomlatu, je definitivno greška u kaljenju i to je napravljeno pogrešno. Nama ni jedan nije tak popucao. Probaj ga pobrusiti, možda je puklo sve kaj je bilo slabo i sad ostane malo krači no čvršći  :dunno:

Odnijeli smo čajkomlat na oštrenje. Meštar kaže da tu nema spasa da je oštica prekaljena, naoštrio je ali kaže da će se ponovo polomit.

Ako je došlo do greške u proceduri mislim da takvu alatku nije trebalo prodavati .... na žalost svi ti ljudi koje nazivamo meštrima je upitno kakvi su i koji meštri i koliko poznaju materijal koji obrađuju i njegove karakteristike.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #116 : 03-04-2009, 12:18:14 »
Ovo kaj se vama dogodilo na dalmatinskom čajkomlatu, je definitivno greška u kaljenju i to je napravljeno pogrešno. Nama ni jedan nije tak popucao. Probaj ga pobrusiti, možda je puklo sve kaj je bilo slabo i sad ostane malo krači no čvršći  :dunno:

Odnijeli smo čajkomlat na oštrenje. Meštar kaže da tu nema spasa da je oštica prekaljena, naoštrio je ali kaže da će se ponovo polomit.

Ako je došlo do greške u proceduri mislim da takvu alatku nije trebalo prodavati .... na žalost svi ti ljudi koje nazivamo meštrima je upitno kakvi su i koji meštri i koliko poznaju materijal koji obrađuju i njegove karakteristike.

Platili smo teret razvoja, sad imamo ono što trebamo, ja više nemam volje, natezati se oko daljih projekata. Žao mi je za svaku grešku i vjerujem da se neće ponoviti.
 :chinaman:

Offline Marija

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #117 : 03-04-2009, 12:37:40 »
Platili smo teret razvoja, sad imamo ono što trebamo, ja više nemam volje, natezati se oko daljih projekata. Žao mi je za svaku grešku i vjerujem da se neće ponoviti.

Odradio si super posao za dobrobit svih lovaca  .... sjećam se kad smo Andrija i ja startali s izradom kopija Sidao kuka, tkz. meštar nas je izluđivao ...  :haaaahaaaaa:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #118 : 03-04-2009, 12:45:52 »
.... meštar nas je izluđivao ...  :haaaahaaaaa:

onda znaš da vrijedi ona star..."bolje čuvat 100 krava, nego imat posla s jednim majstorom"...  :ludilo:

Offline DonQuijote

Odg: Čajkomlat (alatka za vađenje drva iz prirode)
« Odgovori #119 : 03-04-2009, 14:38:20 »

Platili smo teret razvoja, sad imamo ono što trebamo, ja više nemam volje, natezati se oko daljih projekata. Žao mi je za svaku grešku i vjerujem da se neće ponoviti.
 :chinaman:
Dobro si ti to sve odvalijo i kuke i pigalčice i stol, pogotovo stol, s njime sam izuzetno zadovoljan,
To što čajkići pucaju u kršu, bože moj, kak veliš platitli smo cijenu razvoja