Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: smanjivanje lišća  (Posjeta: 14220 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zagorje

smanjivanje lišća
« : 15-07-2008, 11:10:26 »
novi sam ovdje na forumu ali već poduže uzgajam u vrtu jednu bukvu za svoju dušu. Došlo jr vrijeme da se presadi u posudu što ću i ućiniti na proljeće. Ona je oblikovana ali postavljam pitanje kako da smanjim lišće koje je preveliko. Pokušao sam već nešto sa uklanjanjem ali ona opet potjera listove koji dobe prirodnu veličinu. Ima ih nekoliko koji su ok ali kako su nastali?  ....... Molim vas da me uputite, jer ja to onako početnički a vidim da vi ovdje to tjerate na puno višoj razini.
Moja bukva bi trebala ići u nasljeđe kćeri, pa .... dok izdrži
Hvala

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #1 : 15-07-2008, 11:27:53 »
Smanjivanje lišča je malo kompliciran proces koji u svakom slučaju oslabljuje biljku. To možeš postići tako da se smanjuje unos hranjivih tvari (gnojiva), vrlo strogim doziranjem vode ili ljetnim skidanjem listova tako da ju stimuliraš na izbacivanje novih i manjih. Ono drugom je vrlo rizično, to se bolje može primjeniti kod borova. U svakom slučaju kad ga presadiš, ona će sama smanjiti rast i isto tako listove.

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #2 : 15-07-2008, 12:01:51 »
Hvala. Pokušat ću sa vašim savjetom. Jedna mi je riknula kod eksperimentiranja sa skračivanjem lišća a ovih 10 godina nedam. bit ću pažljiv. Hvala

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #3 : 15-07-2008, 12:41:01 »
Nisam te baš najbolje shvatio što 10 godina nedaš.?!

Skidanje lišča sigurno nemoj radit iste godine kad ju presadiš, već sljedeće kad se drvo dobro ukorijeni, onda nemaš frke.
Uglavnom, sljedeće godine u proljeće ju izvadi iz zemlje skini večinu zemlje s korijena, ali ne sve. Posadi u mix 50:50 treseta i pumice ili prosijanog šljunka ili tenesita ili sl. Nemoj skidati nikakve grane, pupove.

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #4 : 15-07-2008, 13:22:49 »
10 godina ga uzgajam u dvorištu. to je već gotovo drvo koje samo treba presaditi i staviti u ambijent. Visoko je 60 cm i ima jako deblo sa čvrstim osnovnim granama. Nisam ga oblikovao žicom jer želja mi je da bude što sličnije bukvama koje rastu u mojoj okolini. Inače imam i dvije konike i tisu. Želja mi je da bukva poživi dugo i sretno. Imam još jedan problem s njime. U jesen ne odbacuje lišće pa ga u proljeće sam uklanjam. Znam da je to neka bolest ali ne znam kako to riješiti.

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #5 : 15-07-2008, 13:26:37 »
Još jedna molba. Ne znam kako se postavljaju slike na forum a rado bi vam pokazao što sam radio od 1991. godine kad sam naišao na prvo drvce negdje u kršu Velebita.
Danas sam tek otkrio da postojite i jako mi je drago jer sam se godinama mučio sam a komp ne volim
Hvala

Offline gal

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #6 : 15-07-2008, 13:57:14 »
Imam još jedan problem s njime. U jesen ne odbacuje lišće pa ga u proljeće sam uklanjam. Znam da je to neka bolest ali ne znam kako to riješiti.

Nije bolest! Tvoja bukva je savršeno zdrava, ni naše bukve (kao i grabovi) ne odbacuju lišće. Teorija je, otprilike - da mlada drva (i valjda koja se tako osjećaju) ne odbacuju lišće, te da na taj način nekako štite pupove preko zime....

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #7 : 15-07-2008, 14:13:02 »
U jesen ne odbacuje lišće pa ga u proljeće sam uklanjam. Znam da je to neka bolest ali ne znam kako to riješiti.

To je prirodno. Odbacuje ih u proljeće kad krenu novi listovi.

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #8 : 15-07-2008, 14:16:26 »
Još jedna molba. Ne znam kako se postavljaju slike na forum a rado bi vam pokazao što sam radio od 1991. godine kad sam naišao na prvo drvce negdje u kršu Velebita.
Danas sam tek otkrio da postojite i jako mi je drago jer sam se godinama mučio sam a komp ne volim
Hvala
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=327.0

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=886.0

Offline zagorje

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #9 : 16-07-2008, 08:21:55 »
hvala vam na savjetima. Pokušat ću staviti slike makar mi predloženi program ne radi jer imam 64 bitnu mašinu i ona ne podržava taj programčić. Smislit ću  kako da stavim ponešto od onog što čisto amaterski radim već godinama.Hvala!

Offline alan

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #10 : 16-07-2008, 21:32:14 »
Svako dobro.Javi svoj položaj možda tvoj susjed uzgaja bonsai,pa da znaš tko ti može pomoći.Jedno od osnovnih nepisanih pravila kako naš admin kaže sliiiiikaaaaa.
Pokušaj drvo natjerati na "prirodnu"(nemoj zalijevati po par dana 5 do 7 ili više ovisi gdje držiš drvo zaštićeno od Sunca itd.)defolijaciju.Drva uslijed nedostatka vode odbacuju lišće kao nepotrebno za nastavak života.Nakon toga raste novo lišće koje JE manje za tu godinu.Rizik postoji u određivanju "suše" za tvoje drvo,ali ti ga najbolj poznaješ pogotovo kada je toliko dugo u tvojoj milosti. :svetac:

Offline Marija

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #11 : 17-07-2008, 10:42:24 »
... ne bih  se u ovoj fazi previše zabrinjavala za veličinu listova posebno dok je stablo u uzgojnoj fazi ... kada ga za 10 godina oblikuješ u bonsai i presadiš u plitku bonsai posudu,, to će isto učiniti svoje i listovi će biti manji.... :smile:

Izgladnjivanje i uskraćivanje vode su brutalne tehnike ... koje samo mogu pogoršati stanje stabalca. Za bonsai nije samo važna forma stablca, jako važan dio ove hotrikulturne umjetnosti je i to da je stabalce ZDRAVO.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #12 : 17-07-2008, 11:43:43 »
Pokušaj drvo natjerati na "prirodnu"(nemoj zalijevati po par dana 5 do 7 ili više ovisi gdje držiš drvo zaštićeno od Sunca itd.)defolijaciju.Drva uslijed nedostatka vode odbacuju lišće kao nepotrebno za nastavak života.Nakon toga raste novo lišće koje JE manje za tu godinu.Rizik postoji u određivanju "suše" za tvoje drvo,ali ti ga najbolj poznaješ pogotovo kada je toliko dugo u tvojoj milosti. :svetac:

ovu "tehniku" svakako NE preporučam... :buaaa:

Offline alan

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #13 : 17-07-2008, 12:44:01 »
U pravu ste,možda je malo grubo nedati drvetu vode  :blush: :question: To sam slučajno vidio jedne davne godine kada je bila velika suša ljeti,pa je drveće odbacilo lišće da ne gubi vodu.Nakon toga su izlistali novi ,manji listovi.Probao sam to napraviti sa vrbom prošle godine i ništa joj se nije dogodilo samo ima manje listove jer je stare odbacila,a novi krenu odmah čim dobije dosta vlage.Naravno da treba biti oprezan da se ne iscrpi previše.

Offline Aleksa

Odg: smanjivanje lišća
« Odgovori #14 : 17-07-2008, 20:37:54 »
U pravu ste,možda je malo grubo nedati drvetu vode  :blush: :question: To sam slučajno vidio jedne davne godine kada je bila velika suša ljeti,pa je drveće odbacilo lišće da ne gubi vodu.Nakon toga su izlistali novi ,manji listovi.Probao sam to napraviti sa vrbom prošle godine i ništa joj se nije dogodilo samo ima manje listove jer je stare odbacila,a novi krenu odmah čim dobije dosta vlage.Naravno da treba biti oprezan da se ne iscrpi previše.

Vrba i nije bas mjerodavno drvo za posmatranje jer je mnogo drugacija u odnosu na ostala.

To sto drvo odbacuje lisce sam i ja primijetio na mnogim, starim drvima u prirodi (neka nikada više nisu ni olistala), ali se to desava samo u extremnim situacijama i potrebne su GODINE da bi se drvo poslije toga oporavilo. Već 3 godine jedno drvo kržlja i nikako da popun krošnju zato što se jednom tako zasušilo.

Nije isto otkinuti zdravom drvetu svo lisce dok dobija sve sto mu treba (gnojivo, voda) i natjerati ga sušom da samo sebi odbaci lišće u sred ljeta.  :nono: