Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus mugho kaskada ???  (Posjeta: 27575 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sa

Pinus mugho kaskada ???
« : 07-03-2007, 09:21:58 »
Pitanje? Da li se isplati vaditi ovaj pinus, ima dosta debelo deblo, a prvo mi je palo na pamet oblikovanje u kaskadu, uz naravno jako prikračivanje grana.

Molim savjet.

Hvala

Offline DonQuijote

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #1 : 07-03-2007, 09:41:19 »
MOžda bi ga prvo trebao drastično orezati u prirodi pa vidjeti što će ispasti. Ovako, od ovog drva do zgusnute kaskade je jako dalek put po mom mišljenju.

Offline Marija

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #2 : 07-03-2007, 10:04:18 »
Prve iglice na granama su dosta daleko od debla i to je problem, jer bi bor trebao zgusnuti odnosno razgranari mu grane bliže deblu. Ali to se ne može kao kod listopadnih stabalaca, skratit i čekat da udru novi izboji, jer grana koja ostane bez iglica odumire.

Mislim da bi bilo bolje da potražiš kvalitetniji primjerak :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #3 : 07-03-2007, 10:05:46 »
Čini mi se da se radi ovdje o pinus sylvestris, mugo je patuljasti grmoliki planinski bor koji raste iznad 1000 m.n.v.
Nije neka sreća, ali na ovom području nije moguće ni naći nešto puno kvalitetnije (od četinara).
Ako se odlučiš za vađenje učini to što prije (krenulo je pupanje) , ponesi neku jaku štihaču da ga izvadiš sa što više zemlje, odmah u najlon ili mokru krpu (ili vlažnu mahovinu ak ti nije drugo pri ruci) dobro omotaj ljepljivom trakom da se kod transporta zemlja ne rastresa, doma u drveni sanduk i ništa ne diraj do slijedeće sezone. Odsjećeno korijenje popraši lagano sa hormonom za zakorjenjivanje, zalij sa B1 vitaminom, stavi za početak u sjenu. Ne prikračuj grane (grane koje ostanu bez iglica umiru - to valjda znaš), ako se primi i potjera svjeće - krajem ljeta iste skroz otkini.

Offline istefano

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #4 : 07-03-2007, 10:21:46 »
Prve iglice na granama su dosta daleko od debla i to je problem, jer bi bor trebao zgusnuti odnosno razgranari mu grane bliže deblu. Ali to se ne može kao kod listopadnih stabalaca, skratit i čekat da udru novi izboji, jer grana koja ostane bez iglica odumire.

Mislim da bi bilo bolje da potražiš kvalitetniji primjerak :smile:
kvalitetniji primjerak bi bio bolji ,ali ako se covjeku bas jako svidja
trebao bi porezati grane koje su visak i ostaviti koju za jin 1-2 , a onu koju mislis baciti u kaskadu odrezi ju do prve grane s iglicama do debla i mogao bi je popigati granu s ljevo na desno ,pa jedan okret , malo se poigrati staviti na papir i vidjeti kako bi to izlgedalo i onda bi mu krosnja vec bila puno blize, meni se cini izvodivim

Offline sa

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #5 : 07-03-2007, 11:39:10 »
A ne znam ni sam što je pametno, možda je i malo prezahtjevno oblikovanje za mene kao početnika, bojim se da ga ne dokrajčim, mislim da je možda bolje tražiti bolji yamadori koji će zahtjevati manje preoblikovanja, mada je to teško kod nas u okolici naći. Gal dobro veli, da nije lako naći kod nas nešto bolje, ovo je na Ivanščici, a eventualno na Ravnoj gori ima dosta borova i kamenjara.

Vidjet ću, još nemam niti fiksnu ideju oko izgleda, nema žurbe neka raste.

Hvala svima na odgovorima.

Offline gal

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #6 : 07-03-2007, 13:05:24 »
eventualno na Ravnoj gori ima dosta borova i kamenjara.
Vidjet ću, još nemam niti fiksnu ideju oko izgleda, nema žurbe neka raste.
Hvala svima na odgovorima.

Neznam kolko si vadio do sada, a ako nisi nek ti bude za vježbu jer vađenje u šumi je ponekad puno zahtjevnije nego u kamenjaru. Dok u kamenjaru imaš korijen i kamen ovdje imaš i masu korijenja drugih biljaka, pa je potrebno naučiti raspoznavati što je čije (da kod iskapanja prvo režeš i uklanjaš korjenje drugih biljaka)

Ravnu goru sam preletil onak turistički, tam je bil neki požar koji je popalio sve kaj je niže od metra, ali vrijedi pretražiti jugozapadne obronke...fokusiraj se više na bjelogoricu.

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #7 : 07-03-2007, 18:14:28 »
U svakom slucaju,da grane i jesu blizu deblu opet bi drvo bilo gotovo neupotrebljivo zbog nekarakternog debla i gotovo nikakvog nebarija.Ovo svakako jeste silvestris a ne mugo.Sta se tice vadjenja borova,ne treba se zuriti jer njima iglice u kontinentalnim djelovima izlaze tek krajem svibnja.
Uglavnom ovo je moj posteni odgovor.

M

Offline sa

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #8 : 07-03-2007, 19:20:54 »
Iskrene odgovore i tražim, i meni nije bio savršenog debla, ali sam mislio da postoji neki način da kroz 2-3 godine bude upotrebljiv tj. zanimljiv. Iskreno dok još nemam iskustva rađe bi primjerke oblikovane od strane prirode pa da ja imam minimalne intervencije dok ne skupim iskustva.

Traži traži pa ćeš naći ...............

Još jednom hvala svima.

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #9 : 07-03-2007, 20:43:06 »
Ako bi ikako moglo,da ne trazis borove u sumi nego na strmim proplancima,liticama,mjestima gdje cesto puse vjetar,gdje je siromasna pjeskovita zemlja.Sve to pogoduje krzljanju borova i drugih cetinara.

M

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #10 : 07-03-2007, 21:01:18 »
Traži traži pa ćeš naći ...............

Trazenje je jako bitno. Vidim na slikama da ti trazis po sumi. Tu ces tesko naci nesto kvalitetno. Mi u dalmaciji imamo krs u kojem ima maslina, zelenika, graba, jasena, trslje ... i mozemo biti sretni zbog toga. Ali npr. tesko mozemo naci kvalitetan bor (mislim na okolicu Splita) jer ovdje raste uglavnom alepski bor koji je neprikladan za bonsai. Priroda oko tebe diktira pravila. Treba traziti na rubovima sume i na mjestima sa siromasnim tlom ili gdje je velika ispasa ili skuzit nesto trece u svojoj okolici sto cini biljke zakrzljalima.
Svakako, ja vjerujem da se pogodan materijal moze naci i na mjestima koja ne obiluju kamenom. Evo slika iz "Bonsai Europe" Engleskog uzgajivaca Alana Harrimana koji je nasao ovaj primjerak pored neke sume (ambijent me podsjetio na tvoj zavicaj :smile:).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline sa

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #11 : 07-03-2007, 21:08:58 »
Vau ovo je najljepši bonsai hrasta koji sam videl, jako dobro. Ništa tražim dobar yamadori i onda gnjavim vas dobre ljude za savjet i onda u akciju.

Problem je da ja vidim neke debele niske primjerke, ali nemam vizije za budučnost ... iskustvo  :frown:

Ali fotić u ruke i čujemo se uskoro.

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #12 : 07-03-2007, 23:40:46 »
Ovo je zanimljivo za sve koji iskapaju bjelogoricu kod nas.Vidi se dobro nakon iskapanja da su sve grane dobro skracene.To je radi proporcije odstranjenih zila pri iskapanju.Kod nas bi na tim granama gotovo svi pokusali radit na razgranjivanju,ali sta on radi?Znajuci da ce se rane zauvjek vidjeti,nakon godinu dana rekuperacije,odstranio je sve grane gotovo do debla i pustio da izrastu nove mladice koje ce u buducnosti biti nove grane.
Ovo je vrlo zanimljivo za nasega Dona koji ce na isti nacin pokusati trenirati njegovu bukvu.Razlika je u tome sto je on vec odstranio sve grane do debla,ali je zato jos nije iskopao.To su sve projekti od najmanje 7 do 10 godina.

M

Offline veljko

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #13 : 07-03-2007, 23:53:39 »
Ovo je zanimljivo za sve koji iskapaju bjelogoricu kod nas.Vidi se dobro nakon iskapanja da su sve grane dobro skracene.To je radi proporcije odstranjenih zila pri iskapanju.Kod nas bi na tim granama gotovo svi pokusali radit na razgranjivanju,ali sta on radi?Znajuci da ce se rane zauvjek vidjeti,nakon godinu dana rekuperacije,odstranio je sve grane gotovo do debla i pustio da izrastu nove mladice koje ce u buducnosti biti nove grane.
Ovo je vrlo zanimljivo za nasega Dona koji ce na isti nacin pokusati trenirati njegovu bukvu.Razlika je u tome sto je on vec odstranio sve grane do debla,ali je zato jos nije iskopao.To su sve projekti od najmanje 7 do 10 godina.

M

Vidim i ja na što ciljaš, samo ima jedan mali problem, na deblu kasnije ostaju vidljive rane, koje ostaju vidljive i nakon zacjeljivanja, a prilikom ocjenjivanja bonsaia, bitno je da isti ima čim manje ožiljaka, koji sam bonsai čine neprirodnim, a upravo prirodnost je jedna od osnovnih karakteristika kvalitetnog bonsaia. :jap:

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #14 : 07-03-2007, 23:58:49 »
Rane zacjeljuju dobro ako na pravilan nacin izdubis dio rane.Kod vrsta poput hrasta koji ima grubu koru nije bas neprirodno imati pukotine ili slabo zacjeljene rane u deblu.Pogledaj dobro,pa ces vidjeti da je na bazi namjerno prosirio pukotinu sharija radi jace iluzije duboke starosti.

M