Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus mugho kaskada ???  (Posjeta: 27550 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #30 : 08-03-2007, 12:39:45 »
Zato svima koji tek kreću sa yamadorijima, prvi primjerci nek budu oni koje vam neće biti žao, a sa dobrim oprezno i poooolako!

Super bor! Mozda grijesim ali ja sam isto protiv pretjeranog opreza. Kao sad cu vaditi losa stabla, a kada nesto naucim onda cu dobra??? Proporcionalno sa ucenjem biras i drugaciji odnosno bolji materijal, pa onda ono sto ti je ove godine fenomenalno za godinu moze biti bezveze. Vise mi je film izvadit nesto dobro, pa neka uvene i nek mi srce pukne ali sam onda stvarno dobro opecen i naucen. Vjerovatno nema uzgajivaca kojem nesto nije uvenulo i radi cega je bio prokleto nesretan ... Vadio sam 2 crna bora jedan pored drugog jednake visine i jednako je korijenja uspjesno izvadjeno. Jedan je uvenuo a drugi ne. Puno puta sam vadio jasen sa malo zila koji su se primali, a desi mi se da sa puno zila uvene. Mislim da ne treba puno robovat pravilima nego kada vidis dobar materijal pokusat ga izvadit sa maksimalno zila, ako je bas premalo onda ostetit korijen da za koju godinu baci nove zilice i to je to.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #31 : 08-03-2007, 16:47:39 »
doma sam skinuo većinu iglica
Evo jos jedne greske,iglice se nikako ne skidaju prve 2-3 godine.To je stresno po drvo koje se tek oporavlja od iskapanja.

M

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #32 : 08-03-2007, 16:55:19 »
Evo jos jedne greske,iglice se nikako ne skidaju prve 2-3 godine.To je stresno po drvo koje se tek oporavlja od iskapanja.

Mislim da je to tehnika Petera Chana?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #33 : 08-03-2007, 17:35:58 »
prije dvije godine sam ubio ovog sylvestrisa

Stvarno mi zao zbog tog bora . Po mom misljenju to bi bio najperspektivniji bor u hrvatskoj koji sam vidio.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #34 : 08-03-2007, 20:36:47 »
Zato svima koji tek kreću sa yamadorijima, prvi primjerci nek budu oni koje vam neće biti žao, a sa dobrim oprezno i poooolako!

Super bor! Mozda grijesim ali ja sam isto protiv pretjeranog opreza. Kao sad cu vaditi losa stabla, a kada nesto naucim onda cu dobra??? Proporcionalno sa ucenjem biras i drugaciji odnosno bolji materijal, pa onda ono sto ti je ove godine fenomenalno za godinu moze biti bezveze. Vise mi je film izvadit nesto dobro, pa neka uvene i nek mi srce pukne ali sam onda stvarno dobro opecen i naucen. Vjerovatno nema uzgajivaca kojem nesto nije uvenulo i radi cega je bio prokleto nesretan ... Vadio sam 2 crna bora jedan pored drugog jednake visine i jednako je korijenja uspjesno izvadjeno. Jedan je uvenuo a drugi ne. Puno puta sam vadio jasen sa malo zila koji su se primali, a desi mi se da sa puno zila uvene. Mislim da ne treba puno robovat pravilima nego kada vidis dobar materijal pokusat ga izvadit sa maksimalno zila, ako je bas premalo onda ostetit korijen da za koju godinu baci nove zilice i to je to.

Zašto onda ti i Marija niste odmah vadili ovakve komade kao što ih vadite sada, a ako vam se sad sviđaju, kada ste si podigli standard, vjerujem da su vam se sviđali i onda?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #35 : 08-03-2007, 20:50:08 »
Zašto onda ti i Marija niste odmah vadili ovakve komade kao što ih vadite sada, a ako vam se sad sviđaju, kada ste si podigli standard, vjerujem da su vam se sviđali i onda?

Jer tada uopce nismo uocavali ove primjerke koje sada uocavamo. Nismo uopce kuzili da je to kvalitetnije. Isto kao sto sada sigurno preskacemo neke primjerke koje cemo za koju godinu vaditi. I to je upravo ono sto pokusavam objasniti. Po mom misljenju treba vaditi ono sto u tom trenutku smatras da je najkvalitetnije i ne bojat se, jer za koju godinu to mozda vise neces smatrat dobrim materijalom. To je nacin za napredovanje. Prije smo samo obracali paznju na "tipicne" oblike, danas to preskacemo. Npr. previse smo obracali paznju na krosnju, dok nam je danas bitniji nebari i deblo. Isto tako prije smo isli u prirodu i pukli bi na svaku drugu biljku koju vidimo, a sada znamo i po tri dana traziti da bi nasli jedan primjerak sa kojim smo istinski zadovoljni.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #36 : 08-03-2007, 20:59:36 »
Da ih niste kao početnici povadili, sada bi ih bilo više. :happy: :mdr: :lol: :rofl:

Offline Marija

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #37 : 08-03-2007, 22:44:51 »
Gal, stvarno je to bio dobar bor!http://img250.imageshack.us/img250/9036/deatheo8.gif
Pinus mugho kaskada ???
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #38 : 08-03-2007, 23:42:30 »
Zašto onda ti i Marija niste odmah vadili ovakve komade kao što ih vadite sada, a ako vam se sad sviđaju, kada ste si podigli standard, vjerujem da su vam se sviđali i onda?

Jer tada uopce nismo uocavali ove primjerke koje sada uocavamo. Nismo uopce kuzili da je to kvalitetnije.
Potpuno se slazem sa Andrijom,i mislim da ovo pitanje nema logike.Niti ja nisam prije uocavao primjerke koje sad imam,radi razloga sto nisam znao sto i gdje da trazim.
Samo da nadodam da je jedan moj kolega inace iskusan bonsaista,prestao sa iskapavanjem nakon dva pokusaja.Naime on je laicki odlazio u alpe,pronasao nekoliko borova koji nisu bili bog zna sta,zato sto nije znao gdje da trazi.Iskopao ih,doveo u Belgiju,prebacio u kontejner sa zemljom i ni jedan mu se nije primio.Dakle imati iskustva u uzgajanju bonsaia nije isto sto i imati iskustva u trazenju i iskapanju dobrih yamadorija.

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #39 : 08-03-2007, 23:45:00 »
Evo jos jedne greske,iglice se nikako ne skidaju prve 2-3 godine.To je stresno po drvo koje se tek oporavlja od iskapanja.

Mislim da je to tehnika Petera Chana?
Na koju tehniku mislis?

M

Offline marinko beg

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #40 : 08-03-2007, 23:46:05 »

Stvarno mi zao zbog tog bora . Po mom misljenju to bi bio najperspektivniji bor u hrvatskoj koji sam vidio.
U potpunosti se slazem.

M

Offline gal

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #41 : 09-03-2007, 07:39:48 »
Ako ste ga isplakali...., onda mi možete pomoći oko oblikovanja ovog bora (pinus sylvestris)!

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #42 : 10-03-2007, 19:33:47 »
Ako ste ga isplakali...., onda mi možete pomoći oko oblikovanja ovog bora (pinus sylvestris)!

Saljem ponovno montaze zbog problema sa serverom. Ovaj puta 2 prijedloga. Jedan "napetiji" drugi "mirniji". Normalno da se jos moze promislit oko ovoga bora, pa neka jos netko posalje prijedloge.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #43 : 12-03-2007, 13:18:40 »

Saljem ponovno montaze zbog problema sa serverom. Ovaj puta 2 prijedloga. Jedan "napetiji" drugi "mirniji". Normalno da se jos moze promislit oko ovoga bora, pa neka jos netko posalje prijedloge.

Sviđa mi se, logična ako ne i jedina opcija, jedino bude problema sa savijanjem. Obje grane na račvi imaju osušena "srca" pa ako puknu ružno će izgladat. Inaće godinu dana je bio u vrtu, sad sam ga stavio u posudu jer mi se jedan susjedni požutio (preventive radi ako se možda poremetila kiselost tla).

Offline Goran Cajko

Odg: Pinus mugho kaskada ???
« Odgovori #44 : 12-03-2007, 14:52:26 »
Meni se više sviđa br. 1.
Ne znam kakav imaš korjen i kakvo je generalno stanje biljke pošto si ga sad presadio. Možda pričekaj jednu sezonu da se privikne u kibli.
Kaj se tiće svijanja mislim da nemaš problema.
Namotaj ga dobro s rafijom ili sl., podebljom žicom i udri....