Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!  (Posjeta: 295067 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #105 : 21-11-2008, 08:35:40 »
Zaboravio si nabrojati Bilba kao poseban kondicioner za betone i slične mase. Očito njegov utjecaj krajnje je blagotvoran, kako se čini po rezultatima za sada, jel?  :gigle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #106 : 21-11-2008, 08:40:15 »
Zvuči komplicirano  :tup:

Apsolutno komplicirano do bola  :beurk:
....i opće se ne mislim zamarati sa svim tim sredstvima. Uvjerio sam se kak stvari funkcioniraju u praksi i ako se i kad, dogodi da koja posuda pukne, imat ću več nekoliko istih u pripremi i samo je zamjeniti  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #107 : 21-11-2008, 08:41:31 »
Zaboravio si nabrojati Bilba kao poseban kondicioner za betone i slične mase. Očito njegov utjecaj krajnje je blagotvoran, kako se čini po rezultatima za sada, jel?  :gigle:

Bilbo nije poznat širim krugovima pa ga ne spominjem, on je faca u sjeni i njemu to najviše odgovara. Tip se ne želi isticati  :nono:

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #108 : 21-11-2008, 09:18:15 »
Da li je nešto od tih preparata štetno za biljke i što je sa olovom i drugim kemikalijama kojima se tretira novinski papir?!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #109 : 21-11-2008, 10:09:56 »
Da li je nešto od tih preparata štetno za biljke i što je sa olovom i drugim kemikalijama kojima se tretira novinski papir?!

Postavio sam si isto pitanje i onda pokušao naći put za traženje odgovora. Bez nekih posebnih testiranja i ispitivanja je to po meni nemoguče tvrditi sa sigurnošću, pa sam si pojednostavio objašnjenje.
Posuda se kao takva ne otapa, pa samim tim niti njen sastav. To su materjali koji nakon nekog vremena (14 dana) postižu svoja svojstva ili kaj već i to je to. Ja sam si to tak objasnil i ne tražim novo objašnjenje niti postavljam pitanja, dok praksa ne pokaže suprotno, a GP-ova praksa je pokazala zdrave biljke! Dakle, sve je todobro za naša drva.

Offline GP

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #110 : 21-11-2008, 11:51:19 »
Evo, prva od prekjučer s prvobitnom varijantom papirnog kalupa. Čisto da ljepilo ne bi curilo. Jučer sam skinuo papir da se bolje suši. Sad treba namazati vanjski dio. Za sad se drži super. Komplicirano do pupka...


A druga košara je skračena čak nešto više od one crvene crte, pa po principu kak smo radili Hedera posudu, tak je i ovdje ljepilo u igri al bez papir kalupa. Za jedno par dana ću bacit ruku iz unutra. Komplikacija je najjača, al opet kreba radit na dva puta..
Sad kad smo napravili tu varijantu, slijedi kombinacija s papir-cementna varijanta s istovjetnom armaturom. Mislim, još je ne isprobana varijanta, no mislim da se može isvesti najednom... ujedno i najjeftinija izvedba.


Čvrstoča svih varijanti je još pod upitnikom...
Posude buju mrak, samo kad si radio prvo vanjski dio mogao si odmah dodati i kakve nogice da se ne kotrlja ? :jezik:


Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #111 : 21-11-2008, 11:51:24 »
Evo kako ću to ja preko vikenda. Koristim materijal koji imam. Dakle umjesto cementa u smjesu ću dodati ljepilo za pločice jer imam dvije vreče viška, i trečinu smeđeg fugafila sa malo smeđeg sadolina, to bi trebalo biti dovoljno da posuda bude smeđa. Dodajem i nešto dvokomponentne "Sike" za vodonepropusnost bazena jer je također imam viška. Fotke nakon vađenja.
Ovo pišem sada jer slijedećih nekoliko dana nemrem do kompa. Doma mi je riknuo a na poslu mi je gužva pa ne stignem.

Offline GP

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #112 : 21-11-2008, 12:08:02 »
Da li je nešto od tih preparata štetno za biljke i što je sa olovom i drugim kemikalijama kojima se tretira novinski papir?!
:tup: pa sad mi je tek jasno zakaj moje biljke u teglama tak sporo rastu (đast kiding). Kolko su mene učili u papiru i štampi je već odavno izbačeno olovo, ali možda se i varam.
Ostale kemikalije -pojma nemam. Mislim da je najgori sam cement koji još dugo ispušta svašta -zato je dobro, ali ne i presudno, kad se tegle naprave, ostaviti ih na otvorenom da sazriju -izvjetre se (cca mjesec dana ?).
PG

Offline jurica

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #113 : 21-11-2008, 13:18:41 »
Slažem se. No, zašto ako možemo nać i takav umjetni materijal, sasvim izbjegnemo problem pucanja.
PO mom mišljenju kao armatura mogla bi se upotrijebit staklena vlakna koja se koriste kod izrade i popravaka plastičnih čamaca a ima ih u obliku Map vlakana (nešto slično kao kudelja samo puno jače)i kao armaturna mreža. Za završni premaz bilo bi dobro epoksi dvokonponentna rezina koja služi za inpregnaciju kamena i zapunjava sve pore tako da vlaga nemože prodrijet unutra.

Bilo bi dobro za sve nas da se svaka ideja potkrijepi nekim linkom na to kaj se preporuča, pa da se odmah vidi o čemu se radi. Moja je predrasuda da bi ta vlakna za čamce, odvojila slojeve i samo štetila, no možda je to nekaj drugo, a ja neznam, pa eto, daj neki link. Jednako tak, možeš i imenovati taj dvokomponentni epoksi, jer kad neko dođe u baucentar, teško je među 100-200 proizvoda, pronači baš taj koji treba, a nemaš/m pojima kak se zove, a nemam 8h vremena za provest u dučanu... ajmo praktično  :chinaman:
Evo ja sam koristio Tenax-ovu rezinu za premaz jedne kamene ploče u koju mislim jednog dana posaditi drvo.Premazao sam je zato jer je sva fino uslojena pa bi siguno se raspala kada zaledi voda koja uđe unutra. Rezinu nisam kupio nego sam je dobio od kamenoklesara tako da za cijenu i di to kupiti stvarno neznam  ali sa pola litre rezine i 2 dcl utvrđivača može se premazati brdo toga jer je rijetka kao voda. Jedina mana šta sav alat kojim radite jednostavno treba baciti jer se nemože ničim očistiti. Korištenje ove armaturne mreže čisto mi je sinula kao ideja koja možda nije i izvediva. Po mojoj ideji ja bi tu armaturnu mrežu namočio u cementnom mlijeku i jednostavno je prstima utisnuo u masu jer se lagano prilagođava obliku. A namakanje u cementnom mlijeku zbog toga da nedođe do rastavljanja na slojeve nego se sve zajedno spoji. Samo neznam koliko je sve to skupa financijski isplativo , da nebi bilo po onoj Bosanskoj : Skuplja pita nego tepsija!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #114 : 21-11-2008, 13:25:10 »
.... da nebi bilo po onoj Bosanskoj : Skuplja pita nego tepsija!

Ovo kaj pričaš je jedna činjenica, drugo je prljavost posla i kompliciranje. Ja sam se svega toga primio, upravo zbog čistoće samog procesa i jednostavnosti. Ispalo je da je toliko jeftino da ako baš moram računati, cijena posude je u najgorem slučaju 5-10 kn. Više od toga ne želim eksperimentirati (mislim na sirovine) osim u slučaju "ljuska" posuda koje će trebati za neka drva, a za njih treba kao dodatno samo čikn-mreža, ..... i to je to  :chinaman:

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #115 : 21-11-2008, 14:19:41 »
Posude buju mrak, samo kad si radio prvo vanjski dio mogao si odmah dodati i kakve nogice da se ne kotrlja ? :jezik:
Istina! Nisam uopće na pomislio do sad... :tup:

Neću niš dirati preko vikenda, da se dobro stvrdne. Tek kad ju okrenem i vidim najbolji položaj ću nadodati ljepila ili fugir mase.

Offline Goran Cajko

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #116 : 21-11-2008, 14:27:14 »
Čvrstoča svih varijanti je još pod upitnikom...

u takvim posudama kad su od gline je ispupčenje koje je probušeno - tako da se tuda može provući žica u učvrstiti stablo ...

Nisam ni na to mislio!!! Opet  :tup:

Te kukice je itekako dobro stavit, jer su većina drva za takve posude totalno nagnuta na jednu stranu! Će da bude rešeno!!! Imam još dosta lufta za dodat.
 

Offline Andrija Zokić

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #117 : 23-11-2008, 11:41:59 »
Evo nekoliko posuda i kalupa, koje sam uspio napraviti u mom podrumu ili ti ga laboratoriju HBF-a…

Ovo izgleda kao fenomenalne trening posude! :gasp:
Sa čime ste ih mislili patinirat? Djeluju jako rustikalno i to mi se sviđa. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #118 : 24-11-2008, 08:21:07 »
Evo nekoliko posuda i kalupa, koje sam uspio napraviti u mom podrumu ili ti ga laboratoriju HBF-a…

Ovo izgleda kao fenomenalne trening posude! :gasp:
Sa čime ste ih mislili patinirat? Djeluju jako rustikalno i to mi se sviđa. :smile:

Jedina razmišljanja su mi upravo bila na trening posude. Trenutno planiram napraviti kalup za jednu 80x60x20 cm koja bi zadovoljila dobar dio potreba za startni materjal. Premazao sam 3 posude lak-lazurom jednu ruku, uskoro ću i drugi puta, već sad izgleda odlično. Trenutno imam nekih 10-tak kalupa, od kojih sam neke i sam radio i još ću. Kad sprovedem još neke zamisli, prezentirat ću i slikovito.  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #119 : 24-11-2008, 08:46:05 »
Rupe na posudi sam radio sa flašom od Jamničke a male rupice za žicu sa cjevčicom od flomastera. Mjere su taman kako treba.
 Nego, koliko treba da se to osuši? Naime od subote do danas nekako ne vidim da je  počelo tvrdnuti.
 Možda sam pronašao sredstvo za usporavanje stvrdnjavanja :rofl: naime u smjesu sam ubacio nešto starog bajca. Smjesa je fino posmeđila ali nikak da se počne stvrdnjavati