Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!  (Posjeta: 296347 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #135 : 29-11-2008, 09:49:12 »
To bude onda hranjiva posuda :rofl: Nešto kao ono kad u restoranu juhu dobiješ u tanjuru od kruha

Ahaaaa.... :tuptup:
Nego, jel si uspio napraviti pokoju posudu?

 Naravno da jesam i to vrlo vrlo posebne posude. Mislim da ću patentirati taj postupak i nazvati ga - Fleksibilne posude za bonsai.
Već vidim reklame- Dosta vam je tvrdih i nesavitljivih posuda? Ne želite uvijek imati jedan te isti dosadan oblik posuda? Imamo riješenje za vas- Fleksibilne posude, uvijek savitljive, uvijek ih možete prilagoditi vašem drvetu, uvijek imate nešto novo.! Da, to je pravi izbor za moje drvo- fleksibilna, uvijek nova posuda čudnih i neobičnioh oblika, koje možemo mjesiti na licu mjesta....

I tak... zaključio sam da ako se radi sa ljepilom za pločice, treba staviti mnogo više ljepila nego cementa tj. da omjer 1:1 nije zadovoljavajući jer posuda se ne stvrdne ni nakon 7 dana. :ashamed:

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #136 : 29-11-2008, 22:04:44 »
Jap, dobro si me podsjetio, riječ je o terminološkoj nezgrapnosti. Ne koristi se sredstvo protiv smrzavanja nego dodatak za vodonepropusnost betona. Na radionici sam htio skrenuti pažnju na to ali me nešto omelo pa sam zaboravio.
Naime Goran i koristi sredstvo za vodonepropusnost i to " Sika"  to je onaj žuti karnister iz kojega se izlijevalo. Postoji još nekoliko proizvođaća ali kažu da je baš "Sika" najbolji po tom pitanju.

U kojem momentu se to dodaje i u kojoj količini  :question:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #137 : 30-11-2008, 11:16:19 »
Našla sam članak na webu o izradi vrtnih posuda od cementa.
U mješavinu cementa dodaje treset i perlit!
Takve posude se zovu HYPERTUFA.
> Molded concrete containers
> Make your own hypertufa container


Evo i jednog hrvatskog recepta s coolinarke  :happy2:
> Hipertufa

Hypertufa - 15-ak članaka na tu temu (na dnu stranice na linku)
> Hypertufa Projects & Helpful Tips

P.S. Mislim da se "Zlo" počelo širiti Dalmacijom  :zabezeknut: :quiet:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline GP

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #138 : 01-12-2008, 07:49:11 »
Našla sam članak na webu o izradi vrtnih posuda od cementa.
U mješavinu cementa dodaje treset i perlit!
Takve posude se zovu HYPERTUFA.
> Molded concrete containers
> Make your own hypertufa container


Evo i jednog hrvatskog recepta s coolinarke  :happy2:
> Hipertufa

Hypertufa - 15-ak članaka na tu temu (na dnu stranice na linku)
> Hypertufa Projects & Helpful Tips

P.S. Mislim da se "Zlo" počelo širiti Dalmacijom  :zabezeknut: :quiet:
Definitivno, sad više nemoram niš pisat sam -Marija je našla sve na temu i to ab ovo  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #139 : 01-12-2008, 08:03:04 »
Jap, dobro si me podsjetio, riječ je o terminološkoj nezgrapnosti. Ne koristi se sredstvo protiv smrzavanja nego dodatak za vodonepropusnost betona. Na radionici sam htio skrenuti pažnju na to ali me nešto omelo pa sam zaboravio.
Naime Goran i koristi sredstvo za vodonepropusnost i to " Sika"  to je onaj žuti karnister iz kojega se izlijevalo. Postoji još nekoliko proizvođaća ali kažu da je baš "Sika" najbolji po tom pitanju.

U kojem momentu se to dodaje i u kojoj količini  :question:

Kad mješaš cement i celulozu, a piše na pakiranju koliko.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #140 : 01-12-2008, 08:45:06 »
Čajko je već spomenuo vlakna koja sam počeo koristiti, a nabavili smo i .>štukature za kalupe od kojih smo napravili ili budemo nekih 7 kalupa. Ja sam počeo izradu kalupa 80x60x21 cm i jučer ga završio sa Č. Ako se poklope svi planovi dizajniranja kalupa po nekoj viziji, bit će to opasno dobar pot koji može poslužiti i kao dječji krevetić ako je baš za silu. Utrošak vlakna je toliko mizeran, a ja sam na 10 šaka celuloze+ 10 šaka cementa, stavio doslovno prstohvat vlakana (0,05 kn) i cijela je posuda ravnomjerno ispunjena i vlakna su sveprisutna u posudi. Uz celulozu, cement, vodonepropusno sredstvo i vlakna, ja neću koristiti više apsolutno ništa za punjenje kalupa i izradu posuda. Zaključio sam da je to sve što mi treba. Jedino kod ljuska potova, koristit ću epoksid u dvije komponente kao završni sloj jer se posuda radi bez kalupa. Cijena epoksida je oko 100 kn za 1kg, a dostatna je za 12m 2. Čini mi se odlično.
Ljepilo za pločice, umješano u celulozu je čista katastrofa, prve posude mi još uvjek nisu suhe, pa te kužim Done.
Proizvodnja posuda je iz eksperimentalne i istraživačke faze, ušla u smiren tijek i posude samo ispadaju iz kalupa. Nadam se da ću napokon, nekaj i pofotkati pa da vidite sve o čemu pričam.
Skoro sam zaboravio, treset-cement posuda izgleda fenomenalno i boja je odmah u startu daleko bolja od bijelih cementnih. Nalijao sam vodu u nju i desilo se ništa, apsolutno ništa....no kako je tresetnocementnu posudu malo teže raditi ( sipko je) to ću raditi tek ponekad.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #141 : 01-12-2008, 08:54:08 »
Našla sam članak na webu o izradi vrtnih posuda od cementa.
U mješavinu cementa dodaje treset i perlit!
P.S. Mislim da se "Zlo" počelo širiti Dalmacijom  :zabezeknut: :quiet:

U ovim receptima se spominje Portland cement koji je kod nas nenabavljiv a totalno je drugačiji od uobičajenih kod nas. Ono što treba tražiti kod nas je Traszement, mislim da ga jedino Bauhaus ima ponekad. To je naravno bitno samo ako se posuda radi sa tresetom. Za celulozne posude, dobar, odličan čak, je bijeli cement ili sivi ako baš nema bijelog.

U laboratoriju je "ZLO" toliko prošireno da ću posude morati iznositi van na dvorište.... pa nek se same terstiraju  :idiot:
Nemrem više hodat po labu  :tup:

Offline DonQuijote

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #142 : 01-12-2008, 11:48:25 »
Portland cement nije nenabavljiv. Viđao sam ga po gradilištima.  :question:
 Mislim da ga radi cementara Našice i to nekoliko vrsta

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #143 : 01-12-2008, 11:56:48 »
Portland cement nije nenabavljiv. Viđao sam ga po gradilištima.  :question:
 Mislim da ga radi cementara Našice i to nekoliko vrsta

Da u pravu si ! Kasnije mi je sinulo kad sam razgovarao sa Galom....Portland cement je zato jer je tam izmišljen cement !

No na stranu to.... treba kupovati cement koji je oko 2 kn po kg, to bi trebala biti najbolja kvaliteta, a bijeli je sam po sebi takav.... nema primjesa koji ga pojeftinjuju.
Ja sam do sad potrošio oko 30 kg bijelog cementa, a napravio sam oko 20 tak posuda koje su u prosjeku veličine 50x40x12 cm... ima i večih i manjih.

Offline gal

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #144 : 01-12-2008, 13:01:00 »
Portland cement nije nenabavljiv. Viđao sam ga po gradilištima.  :question:
 Mislim da ga radi cementara Našice i to nekoliko vrsta

...dakle, 90% svih cemenata na tržištu su tzv "portland" cementi - Prema kemijskom sastavu cement dijelimo na dvije skupine silikatne i aluminatne cemente.
Silikatni cementi dobivaju se pečenjem lapora i vapnenca. Najznačajniji iz skupine silikatnih cementa je portland cement, koji služi i kao baza za proizvodnju metalurških, pucolanskih i supersulfatnih cementa. Jedna od vrsta portland cementa je i bijeli portland cement koji se dobiva pečenjem kaolina i vapnenca.
Aluminatni cementi dobivaju se pečenjem boksita i vapnenca, koriste se pri izradi vatrostalnih betona, kao i pri betoniranju na vrlo niskim temperaturama

Vrste portland cementa u Hrvatskoj prema normi HRN EN 197-1:2003
•CEM II/B-M (P-S) 32,5 N
•CEM II/A-M (S-V) 42,5 N
•CEM II/B-M (S-V) 42,5 N
•CEM II/A-LL 42,5 R
•CEM II/A-M (S-LL) 42,5 N
•CEM II/A-S 42,5 R
•CEM II B-M/(V-LL) 32,5 R
•CEM I 42,5 R
•CEM I 52,5 N

Oznake slovčane i brojčane znače:
•CEM Cement prema normi HRN EN 197-1
•I Portland cement
•II Portland miješani cement
•A Dodatak 6-20%
•B Dodatak 21-35%
•M Miješani dodatak
•P dodatak prirodni pucolan (tuf)
•V dodatak silicijski leteći pepeo
•LL Dodatak vapnanac
•S dodatak granulirana zgura visoke peći (troska)
•32,5, 42,5, 52,5 Razred čvrstoće normiran za nakon 28 dana
•R Visoka rana čvrstoća nakon 2 dana
•N Obična rana čvrstoća nakon dva dana
•sporedni sastojci, razna punila aditivi i sl

Offline gal

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #145 : 01-12-2008, 13:09:28 »
Da u pravu si ! Kasnije mi je sinulo kad sam razgovarao sa Galom....Portland cement je zato jer je tam izmišljen cement !
..dakle ime "Portland" dolazi: ...Isaac Charles Johnson godine 1844. topi i sintetizira mješavinu gline i vapna: otkriven je portlandski cement – nazvan prema vapnencu s engleskog poluotoka Portlanda – koji je u upotrebi i danas.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #146 : 01-12-2008, 13:18:58 »
Ah ta teorija.... pa ko bu to sve zapamtil  :tup:
Treba delati......
PS
danas vadim dva nova oblika   :jupije:

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #147 : 01-12-2008, 13:44:05 »
Može li neka dobra duša sa empirijskom pozadinom složit koncizniji "recept za Zlo", sa nekakvim količinama (pa taman to bile i šake) .... za nas s periferije koji nismo bili na radionici.

P.S. smatran strašnim i prestaršnim propustom ogranizatora to što ta radionica nije imala LIVE STREAMING NA INTERNETU :zabezeknut:

 :na:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #148 : 01-12-2008, 13:54:31 »
Može li neka dobra duša sa empirijskom pozadinom složit koncizniji "recept za Zlo", sa nekakvim količinama (pa taman to bile i šake) .... za nas s periferije koji nismo bili na radionici.

P.S. smatran strašnim i prestaršnim propustom ogranizatora to što ta radionica nije imala LIVE STREAMING NA INTERNETU :zabezeknut:

 :na:

Radionice se održavaju svakodnevno. Sve susjede me dočekaju pred vratima kad se vračam s posla. Neke čekaju i po 10 h (isprate me na posao) kako bi bile u prvim redovima na radionici. Sve bi htjele imati posude u svojim vrtovima, al baš takve... da ne zaostanu  :histerical:

Nego jel si ti pratila GP-ovu priču od početka ???

Prvo podrapaš novine
Onda ih namočiš
Onda ih izmiksaš sa bušilicom i onim mješačem za na bušilicu
Onda to sve ocjediš
Onda u cement umješaš polivinil vlakna
Onda pomješaš papir 1:1 sa cementom (bijelim)
Onda dodaš sredstvo za vodonepropusnost (oko 0,5-1 L za 50 kg cementa)....ja još uvjek imam prvu litru....
I sve to fino mješaš dok masa postane jednolična.
Za onu moju veliku posudu na blogu mi treba oko: troje novine=15 šaka papira + 15 šaka cementa + prstohvat vlakana + 3 čepa vodo...blabla.

Jel to sad jasno.... ili ja nekaj propuštam naglasiti, jer mi se činilo pod normalno, na radionici  :dunno:

Offline Marija

Odg: Tehnika izrade celulozno-betonskih posuda!
« Odgovori #149 : 01-12-2008, 14:08:59 »
Nego jel si ti pratila GP-ovu priču od početka ???

Nije me baš zanimalo u početku .... a onda mi se ovaj vikend nešto dogodilo  :question: i najedanput sam se našla kako izučavam ovu temu i vrste cementa .... valjda je spore Zla donijela bura  :idiot:

Prvo podrapaš novine
Onda ih namočiš
Onda ih izmiksaš sa bušilicom i onim mješačem za na bušilicu
Onda to sve ocjediš
Onda u cement umješaš polivinil vlakna
Onda pomješaš papir 1:1 sa cementom (bijelim)
Onda dodaš sredstvo za vodonepropusnost (oko 0,5-1 L za 50 kg cementa)....ja još uvjek imam prvu litru....
I sve to fino mješaš dok masa postane jednolična.
Za onu moju veliku posudu na blogu mi treba oko: troje novine=15 šaka papira + 15 šaka cementa + prstohvat vlakana + 3 čepa vodo...blabla.

Jel to sad jasno.... ili ja nekaj propuštam naglasiti, jer mi se činilo pod normalno, na radionici  :dunno:

Sredstvo za vodonepropusnost - to je nešto od Sike. Ali kako se točno zove proizvod? Tamo si dao cijelu listi zaštita i dodataka za beton. Jel dovoljno da pitam "Sikin dodatak za vodonepropusnost" i to je to?!

Koliko se otprilike suši beton u kalupu? Našla sam na netu da se jedan dan suši u kalupu u vrećici, a onda još 7 do mjesec dana.

Čitajući po netu sam vidjela da je doziranje vode jako bitno. Imaš neke omjere? Da ne pretjeram.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai