Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza  (Posjeta: 9733 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« : 21-11-2008, 20:34:57 »
Pregledavalala sam slike i naišla na slike jedne zelenike čije uvenuće još nisam prežalila ... stabla i sa manje korijenja od oviog su se primila... ona na žalost nije ...  :cry:

VJEROVATNI UZROK:
Nije ni nama jasno, pretpostavljamo da bi moglo biti to što je posađena u lošu mješavinu malo šljunka i puno nepropusne crvenice...


Vjerujem da i vi ostali imate dragih pokojnika s dijagnozom. :frown:
Jedina je utjeha što smo nešto naučili iz vlastitih grešaka.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Igor

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #1 : 26-11-2008, 19:11:11 »
Jao, steta steta ... !!! Provede se puno sati u prirodi, da se jednom pronadje stablo ove kvalitete - a na kraju se neprimi. To je taj blesavi "yamadori"-roulette. Stvarno se nikada nezna .... 

Offline Igor

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #2 : 26-11-2008, 19:56:12 »
Posto se nitko ne usudi svoje gubitke pokazati  ;), da i ja pokazem moju pokojnu mogo koju sam vadio 2006. Stavio sam nju u cistu akadamu. Potrosio sam 5 vrece akadame, sve ukopno 75 l. Cijena za toliko akadame je bila oko EUR 85,-.  :tuptup:

@ Mario: Budi siguran, medjuvrijemenom znam gdje kupiti pumice (Bims).  :smile:

Bilanca od toga svega:

Put od auta do stabla: 2 sata
Iskopavanje: 1,5 sata
Put natrag: 5 (!!!) sata
Poderane hlace
Nekoliko rana na rukama i koljenima. Nije bilo moguce stablo onako za ruksak privezat, da bi bilo balancirano. Svakih 50 metara sam padao na pod.
Premalo vode sam si spakirao (1,5 l). Skoro sam dehidrirao ...
Ljudi, sa ovom akcijom sam si skratio zivot za sigurno 5 godine.

Pitam se zasto  :question:




Offline Marija

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #3 : 26-11-2008, 20:08:48 »
Pitam se zasto  :question:
Dobio si iskustvo a to je kod bavljenja bonsaima jako važno ....

Što misliš zašto nije preživio? Malo korijenja?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #4 : 26-11-2008, 21:35:03 »
Posto se nitko ne usudi svoje gubitke pokazati  ;), da i ja pokazem moju pokojnu mogo koju sam vadio 2006. Stavio sam nju u cistu akadamu. Potrosio sam 5 vrece akadame, sve ukopno 75 l. Cijena za toliko akadame je bila oko EUR 85,-.  :tuptup:

@ Mario: Budi siguran, medjuvrijemenom znam gdje kupiti pumice (Bims).  :smile:

Na greškama se uči ... šteta što je to nekada na odličnim materijalima. Ja zaista vjerujem da je propusna mješavina jedna od najbitnijih komponenti za preživljavanje drva. Zelenike se inače lako primaju a nekoliko njih koje nam se nisu primile posađene su u gotovo čistu crvenicu. Ova zelenika na početku teme je jedva preživljavala 2 sezone i onda definitivno uvenula. Zaista imamo sreće što je bims (pumice) tako jeftin u hrvatskoj. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Igor

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #5 : 26-11-2008, 23:40:55 »
Što misliš zašto nije preživio? Malo korijenja?

Korijenja je imao dovoljno jer sam dosta duboko i siroko kopao. Supstrat je bio preskup :zbunjen:, ali inace o.k. jer je propustan - sto je najvaznije.
Na fotki se vidi kako ga zalijevam ==> vodu sam mijesao sa VB-1 (samo prvi put - onda samo jos sa vodom). Stavio sam ga u hlad i skoro svaki dan sam iglice sa vodom tusirao. Nisam ga utopio. Sve moguce sam probao uciniti da prezivi.

U cemu sam imao nesrecu ==> zime su u Austriji uzasno hladne :nails:. Prije sto je dosao mraz, sam ga unjeo u garazu. Nazalost to nije bila dovoljna zastita, posto se je supstrat u prvom mijesecu zaledio.

(Za sve one, koje su u jesenu vadili: Nezelim vas sa mojim rijecima plasiti - ali gledajte da su vase stable preko zime dobro zasticene.)

Isto mislim, da ga nisam trebao drugacije u posudu prebaciti, nego sto sam ga u prirodi pronasao. U prirodi je lezao - a u containeru sam ga usporedio. Posto su stara stabla veoma slaba, i posto jos duze trebaju da se prime - je i to mozda bio preveliki napor.

Ali dobro .... bla, bla, bla tamo, vamo - vjerojatno je bila zima najveci razlog na smrti ove prekrasne muge. 

:cry:  :grrrrrr: :cry:  :grrrrrr: :cry:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #6 : 27-11-2008, 08:38:18 »
Isto mislim, da ga nisam trebao drugacije u posudu prebaciti, nego sto sam ga u prirodi pronasao. U prirodi je lezao - a u containeru sam ga usporedio. Posto su stara stabla veoma slaba, i posto jos duze trebaju da se prime - je i to mozda bio preveliki napor.

Ovo bi mogao biti ključan faktor za uspjeh. HvM i Morten Albek upozoravaju na to kao vrlo bitno. kao da postoji neka memorija kolanja sokova kroz biljku i ako joj promijenimo položaj, uzrokujemo na sve, još jedan stres više.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #7 : 27-11-2008, 08:47:41 »
Samo malo više iskustva i siguran sam da bi ovaj (tada big bor) preživio.... šteta  :verycool:

Offline DonQuijote

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #8 : 27-11-2008, 09:21:22 »
Stavio sam ga u hlad i skoro svaki dan sam iglice sa vodom tusirao.

A i tu bi mogao biti  dio problema. Mistanje nekoliko puta dnevno, hladovina i zavjetrina omogučuju da se korijen brine samo za sebe, tj. da se ne mora mučiti da napoji grane jer one gotovo uopće ne gube tekućinu budući da su stalno vlažne.

Offline Igor

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #9 : 27-11-2008, 18:03:08 »
Isto mislim, da ga nisam trebao drugacije u posudu prebaciti, nego sto sam ga u prirodi pronasao. U prirodi je lezao - a u containeru sam ga usporedio. Posto su stara stabla veoma slaba, i posto jos duze trebaju da se prime - je i to mozda bio preveliki napor.

Ovo bi mogao biti ključan faktor za uspjeh. HvM i Morten Albek upozoravaju na to kao vrlo bitno. kao da postoji neka memorija kolanja sokova kroz biljku i ako joj promijenimo položaj, uzrokujemo na sve, još jedan stres više.


Da, radi toga yamadorije samo jos onako sadim - kao sto jih pronadjem. To sto drugi govore (citat: ".... zasto si ga morao bas ovako saditi"  :sarcastic: ... itd.) to me vise nebrine. Ako se primi, onda ga je uvijek lako drukcije okrenuti.
To naravno uvijek ovisi o tome kako je stanje stabla (starost, korijenje, bor ili listopadno ...)


Offline Igor

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #10 : 27-11-2008, 18:14:09 »
Stavio sam ga u hlad i skoro svaki dan sam iglice sa vodom tusirao.

A i tu bi mogao biti  dio problema. Mistanje nekoliko puta dnevno, hladovina i zavjetrina omogučuju da se korijen brine samo za sebe, tj. da se ne mora mučiti da napoji grane jer one gotovo uopće ne gube tekućinu budući da su stalno vlažne.

Done,

na kraju se samo jos moze spekulirati.

Offline MARKO

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #11 : 06-01-2009, 16:46:38 »
Pozdrav. Nisam se nadao da cu morat koristit ovu temu ali nazalost doslo je i do toga..Saljem fotke Somine koju sam prosle god poceo zakorjenjivat i ona je bila meni najdraze i najlijepse stablo odnosno yamadori koje sam do sada pronasao. Krosnja mu je bila gotovo mpa formirana samo je bila odstranjena jedna manja grana koja je strsila iz krosnje. Neki dan sam je isao posjetit i zavirit ima li sta novih korjencica i vidim da je ctablo otkinuto od glavnih zila i doslovno odvojeno od zemlje, doslo mi je slabo momentalno..
jedan dio sa mrvicu sitnih korjena bio je jos uvjek pod zemljom ali to nije dovoljno da stablo prezivi. Ponio sam ga doma i stavio u kasetu sa zemljom da ga uslikam za uspomenu.. :dunno:

Offline MARKO

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #12 : 06-01-2009, 16:47:16 »
..

Offline MARKO

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #13 : 06-01-2009, 16:47:50 »
...

Offline MARKO

Odg: Neprežaljena mrtva stabla & dijagnoza
« Odgovori #14 : 06-01-2009, 16:48:21 »
..