Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj  (Posjeta: 50855 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #15 : 03-04-2007, 13:47:54 »
drvca su vam prekrasna  :yes:. istina je da mozda imate malo vise srece od nas kontinentalaca, no vjerujem da nije lako pronac nesto tako, tako...njam.  :surprised:. mi uglavnom ovdje nalazimo drvece 2 m visine (ako imamo srece), i zacijeljujemo rane godinama. zanima me kako vam ide s iskopavanjem? znam da krs bas i nije med i mlijeko.

svakako vam savjetujem da sto vise trazite sada dok ste slobodni, jer kad jednom krene familija, kao nama, tesko da se i jednom ili dva puta mjesecno izvucete od kucnih obveza i djece. i mi smo ove godine nabavili dosta drveca. imali smo srece da je botanicki vrt vadio jednu ogradu napravljenu od ligustruma prije 40 tak, 50tak godina. ima komada od 20-30 cm širine. odlični su. nazalost nemam fotke da vam pokazem no moramo ih uslikati kad vidimo da pocnu tjerati. ligustrum je kao 'drac' pa se nadam da nece zakazati. imali su dosta površinskog korijenja.

prošle godine smo 'otkrili' jos jednu vrlo interesantnu vrstu koja nam je ovdje dostupna- Ostrya carpinifolia ili crni grab. odličan je iz vise razloga. raste dosta grmoliko, tako da i prilično velika stabla imaju puno niskih grana, listovi su maleni kao kod bijelog graba, a kora prilično tamna i dosta dekorativna. korijen se siri dosta plitko tako da mislim da niti prezivljavanje nece biti problem. prosle godine iskopali smo nekoliko manjih, a ove smo se namjerili na jednog kapitalca. ako prezivi, a hoce :) saljem fotku. ima li tko iskustava s crnim grabom?

Offline DonQuijote

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #16 : 03-04-2007, 13:55:40 »
Pa zakaj nisi pozvala na radne akcije u botanički? Začas bi sve obrstili  :mdr:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #17 : 03-04-2007, 14:31:28 »
prošle godine smo 'otkrili' jos jednu vrlo interesantnu vrstu koja nam je ovdje dostupna- Ostrya carpinifolia ili crni grab. odličan je iz vise razloga. raste dosta grmoliko, tako da i prilično velika stabla imaju puno niskih grana, listovi su maleni kao kod bijelog graba, a kora prilično tamna i dosta dekorativna. korijen se siri dosta plitko tako da mislim da niti prezivljavanje nece biti problem. prosle godine iskopali smo nekoliko manjih, a ove smo se namjerili na jednog kapitalca. ako prezivi, a hoce :) saljem fotku. ima li tko iskustava s crnim grabom?

Sa crnim grabom nemamo iskustva i tamo gdje mi trazimo dosta je rijedak. Meni baba kaze da ga je prije bilo puno vise :smile:. Prije neki dan smo bili u Sinju i tamo ga ima dosta. Kora mu je lijepa, a list mu je veci nego u bijelog graba. U svakom slucaju zanimljivo stablo za bonsai.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #18 : 03-04-2007, 14:36:29 »
zanima me kako vam ide s iskopavanjem? znam da krs bas i nije med i mlijeko.
Vremenski prosjek za vađenje je 3 sata.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #19 : 03-04-2007, 14:50:04 »
zanima me kako vam ide s iskopavanjem? znam da krs bas i nije med i mlijeko.
Vremenski prosjek za vađenje je 3 sata.

Pa vi ste dobro uhodani. Toliko treba i meni, doduše samome, a ne vadim iz krša. Sigurno ne upotrebljavate dinamit?

Offline Marija

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #20 : 03-04-2007, 15:13:42 »
Pa vi ste dobro uhodani. Toliko treba i meni, doduše samome, a ne vadim iz krša. Sigurno ne upotrebljavate dinamit?
Najbolji zakržljali primjerci rastu u najtežim uvjetima za vađenje!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #21 : 03-04-2007, 17:58:15 »
Citat:
Pa zakaj nisi pozvala na radne akcije u botanički? Začas bi sve obrstili 

neces vjerovat al ni mene nitko nije obavjestio. bas sam bila na godisnjem. igrom slucaja nasla sam se tamo bas kod iskopavanja. ja biti veri veri hepi. imam nekih naznaka da ce se jos jedna ograda ligustuma vaditi. kad bude aktualno javim. zapravo nisam sigurna hocete li moc nahrupit, al svakako bi se zajedno mogli domoc nekoliko primjeraka. mislit cu na vas...ako...ako mi spremite dorucak u subotu... i ako mi pomognete napraviti 'posudu'..budem vam pokazala koju....i masaza... i evo to je to.

tri sata??!! mi ovdje imamo cini mi se srece s vadenjem. zapravo nasli smo dobar lokalitet s puno pijeska pa ide dosta lako.

Offline Marija

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #22 : 03-04-2007, 19:30:35 »
tri sata??!! mi ovdje imamo cini mi se srece s vadenjem. zapravo nasli smo dobar lokalitet s puno pijeska pa ide dosta lako.

Bitna nam je kvaliteta primjerka kojeg vadimo,a ne to koliko će sati na vađenje trebati utrošiti .... ta kategorija vremena se s bonsaima mora izgubiti inače ništa od cijele priče .... :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #23 : 03-04-2007, 21:18:11 »
Ovu sezonu smo i mi na jednom grabu prerezali svo bocno korijenje i ostavili samo centralni korijen. Bio je visok oko 2m, skratili smo ga i ostavili najgornju granu na da imitira vrh. Ranu na vrhu smo udubili dlijetima za drvo da bi bolje i prirodnije zarasla.

Zasto ste ostavili centralni korijen? Zar se on ne skracuje?

Ja sam crni grab vidio samo jednom u zivotu... Ima super koru i odlican je za grijanje na drva (tako kaze moja baba)  :rofl:

Ja sam ove godine za vadjenje imao vrlo malo vremena... Skola je postala jako zahtjevna, i jedino vikendom mogu da trazim nesto. Mada, i tada idem sa ocem pa moram brzo da trazim jer on nema vremena da cijeli dan sa mnom planinari.  :frown: Najvise volim da idem sam, jer tada imam dosta vremena da trazim, ali ni to sada ne mogu jer su se ovamo pocele pojavljivati zmije.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #24 : 03-04-2007, 22:11:16 »
Zasto ste ostavili centralni korijen? Zar se on ne skracuje?

Iz bocnih zila bacit ce sitno korijenje, a centralni smo ostavili neostecen da se sa njim nesmetano hrani. Kada grab dodjemo vaditi, samo cemo odsjeci centralni i on je vani :smile:. Problem je kod bocnog korijenja sto nema sitnih zilica blizu debla jer ide preko kamenja, a kako smo ga presjekli on bi sad iz rezova trebao baciti novo mlado korijenje. Isto tako povadili smo svo kamenje oko rezova i tu ubacili zemlju izmjesanu sa mahovinom i to prekrili kamenjem da duze zadrzi vlagu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #25 : 04-04-2007, 09:31:22 »
Citat:
Bitna nam je kvaliteta primjerka kojeg vadimo,a ne to koliko će sati na vađenje trebati utrošiti .... ta kategorija vremena se s bonsaima mora izgubiti inače ništa od cijele priče ....

o, naravno. da ja nađem onakav primjerak vadila bi da i cijeli dan, i nekoliko dana, i cekala koliko treba samo da sve uspije.

mi smo nasli jednu bukvu koje raste doslovno iz kamena. prije bi mogla reci iz jako velikog kamena- stijene. izgleda mrak. vrtili smo se oko nje i gladali kaj bi mogli napraviti. doduse taj put nismo imali vise vremena. sad razmišljamo o djelovanju. samo se nadam da je ta kamenčina dovoljno trusna ko one na tom dijelu pa da cemo se strpljivim radom kroz nekoliko sezona uspjet domoc te krasotice. nije visa od pola metra, a mislim da je oko 20tak cm u promjeru. puno grana. krasno formirana krošnja. al, kao sto kazes marija, za kvalitetu se isplati uloziti vremena koliko treba.

korijenja kojeg cemo se moc domoc, jer neki rastu preko kamena, a neki kroz njega, cemo pokusat kao i vi. molit boga da nakon guljenja kore pusti korjencice. ako nesto naucis kroz bonsai onda je to svakako strpljenje.

Offline Aleksa

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #26 : 04-04-2007, 15:38:36 »
Evo ga jedan stari jasen izrastao iz stijene. Nista mu nisam mogao pa sam poslije sat vremena bezuspjesnog stemanja jednostavno sjeo pored njega i "druzio" se...  :rofl:  Mada, vec sam angazovao jednog covjeka koji se razumije u dinamite...  :mdr:

Ima fenomenalnu koru sto vrlo rijetko vidim na jasenju!

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #27 : 25-07-2007, 11:00:39 »
Evo kako danas izgleda nas bjelograb. Nista ga nismo dirali samo smo ga pustili da raste. Bojali smo se hoce li se uopce primiti posto ga nismo izvadili sa bas puno sitnog korijenja, a on nam je ovako bacio :ludilo:.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #28 : 25-07-2007, 13:44:47 »
...tek toliko da nam nabijete komplekse... ha!   :boxing:

...šalu na stranu - ludo izgleda već sad. Nego pitanje: kad ćete mu prikraćivati izboje? ... Pall je spominjao "september" - rujan, ak se dobro sjećam (nikako da nađem vremena da pogledam dvd-e). Nekako ne vidim razlog zašto baš tada?

ps/... kakav je to krokodil dolje?  :blink:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb u prirodnom stilu kroz razvoj
« Odgovori #29 : 25-07-2007, 14:19:20 »
kad ćete mu prikraćivati izboje? ... Pall je spominjao "september" - rujan, ak se dobro sjećam (nikako da nađem vremena da pogledam dvd-e). Nekako ne vidim razlog zašto baš tada?

Nakon vadjenja odrezali smo samo one grane koje su definitivni visak i dosta toga treba jos skresati. To bi napravili mozda i sada, ali grab je toliko zagustio da se uopce ne vidi glavna struktura i zato cemo to napraviti kada mu lisce otpadne. Cini mi se da je Pall za listopadno drvece spomenuo da je sezona rasta najbolje vrijeme za prikracivanje izboja?

ps/... kakav je to krokodil dolje?  :blink:

Taman se odmarao na grabu kada sam ga dosao slikati :smile:.
andbonsai.com ~ andbonsai studio