Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai maslina  (Posjeta: 73556 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #15 : 27-02-2007, 00:08:22 »
Nevjerovatno! Blago tebi, ti si imao priliku da je vidis... Nema veze sto si bio vezan za smokvu! ;) :lol:
Imas dobro pamcenje!!!Da ti kazem istinu...zavezali oni mene za smokvu i dali mi jednu maslinu da je obrezujem,a ja ceko da oni udju u kucu pa ja umjesto masline obrezo smokvu...he,he...

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #16 : 01-03-2007, 10:12:55 »
Marija , moj stari ima jednu maslinu i 3-4 listica je po rubovima pocrnilo i kako prepoznajes zrave grane od mrtvih...
ja recimo vidim da su neke grane smezurane na kojima i nema novih pupova , jer i njegova maslina je vec pocela bacati pupove

Ne znam, možda od sunca. Gdje je drži?

Zemlja mora biti dobro drenirana i imati veliku propusnost. Kako kod nas nema akadame, bimsa i sl. koristi što ti je dostupno      - dobra bi bila mješavina od 50% šljunak, 25% treset, 25% crvenica.

Grana bez lišća je obično mrtva. Zareži malo noktom u granu pa češ vidjeti zeleni li se - ako je živa!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #17 : 01-03-2007, 11:28:51 »
Ne znam, možda od sunca. Gdje je drži?

u uredu na prozoru koji se nalazi na sjevernoj strani ,tako da sunce ne przi nimalo , ali vrhovi listova su bas crni , ono ko da ih je netko katranom premazao

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #18 : 01-03-2007, 11:33:33 »
u uredu na prozoru koji se nalazi na sjevernoj strani ,tako da sunce ne przi nimalo , ali vrhovi listova su bas crni , ono ko da ih je netko katranom premazao
Nadam se da je negrijana prostorija.
Stvarno ne znam što je to .... nemam problema s maslinama niti ikakvih nametnika na njima. Držim ih vani, na suncu.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #19 : 01-03-2007, 11:59:10 »
Ne znam, možda od sunca. Gdje je drži?

u uredu na prozoru koji se nalazi na sjevernoj strani ,tako da sunce ne przi nimalo , ali vrhovi listova su bas crni , ono ko da ih je netko katranom premazao
Maslina se ne drzi unutra,sigurno ne u grijanoj prostoriji!!!Eventualno ju se za vrijeme hladnoce zastiti drzanjem ispod strehe,staklenika,plastenika,negrijane garaze sa otvorenim vratima itd.Ono sto maslina ne podnosi su temperature ispod -5,a od nule pa do -5 je treba zastitit ako puse hladan,suhi vjetar poput bure.

M

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #20 : 01-03-2007, 12:03:56 »
Maslina se ne drzi unutra,sigurno ne u grijanoj prostoriji!!!Eventualno ju se za vrijeme hladnoce zastiti drzanjem ispod strehe,staklenika,plastenika,negrijane garaze sa otvorenim vratima itd.Ono sto maslina ne podnosi su temperature ispod -5,a od nule pa do -5 je treba zastitit ako puse hladan,suhi vjetar poput bure
Istefano je u Zagrebu, pa maslinu zimi ne može držati vani.
Inače, van Dalmacije problematičan uzgoj masline, posebno ako se radi o oštrijoj klimi, a uzgajivač nema osigurane uvjete - plastenik i sl.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #21 : 01-03-2007, 12:17:24 »
Po ovakoj laganoj zimi,moze je preko dana stavit van a po noci u negrijanu prostoriju.
M

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #22 : 01-03-2007, 14:07:45 »
Marinko moj stari ima 120 kg , pa ti njemu kad upalis grijanje pocnu jajca kuhat , vrit celo i grasci znoja se pojavljivat na celendari  :mdr: ,stoga kod njega kad temperature ne padnu ispod 0°C on ti ne pali grijanje ,a i kancelarija mu je dugacka nekih 6 metara i cijela je ostakljena kao u stakleniku ,a duboka jedva 3 metra , ima ispod prozora mramornu plocu dubine nekih 30 cm s tim da samo 10 cm je iznad radijatora , tako da niti radijatori bas nebi mogli previse nastetiti maslini sve da ih i upali...
pregledal sam i dali ima nekih buba i imam kaj vidjeti u zemlji sam nasao malu stonogu ,a i jendu bubu svabu , neznam kak ju vi zovete to je ona kaj ju kad je taknes se pretvori u kuglicu ,kak mali sam se znal s njima pikulat  :jap:

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #23 : 01-03-2007, 14:54:24 »
on ti ne pali grijanje
I bolje, jer maslina to ne bi podnijela. Svakako bi je trebao staviti na svijetlo mjesto!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #24 : 01-03-2007, 15:30:39 »
pregledal sam i dali ima nekih buba i imam kaj vidjeti u zemlji sam nasao malu stonogu ,a i jendu bubu svabu , neznam kak ju vi zovete to je ona kaj ju kad je taknes se pretvori u kuglicu ,kak mali sam se znal s njima pikulat  :jap:
Te bube nisu stetne,nemoj se bojati.
M

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #25 : 01-03-2007, 23:27:18 »
I bolje, jer maslina to ne bi podnijela. Svakako bi je trebao staviti na svijetlo mjesto!
pa mislim da je fakat svijetlo nije da je sunce udara ,ali svjetla ima posto je jako dugacka ,a tako i prozori s njom ,a jako plitka i zidovi su bijeli svjetlost se odbija od zidova tako da toga fakat ne manjka jedino ako ne voli przenje ,jer onda bi je moral pomaknuti na jug ,posto zimi je ta strana naj osuncanija

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #26 : 02-04-2007, 21:30:49 »
eto masline napokon pod nozem , starom je pala jedna zaluzina i potrgala teglu , pa mi ju je dal na obradjivanje  :smile:
i sad ja bi nju u stilu vjetra ,ali neznam kak ... kaj odrezat kaj ostavit , koliko ju nagnut ,dali grane savijat u zavoje...
i obrezal sam korijen , posuo onog praska za zakorijenjivanje i mjesavina je 50% sljunka i 50% one zemlje za bonsai ,jer treset i crvenicu nemam i dali je mogu sad obrezivat ili da pricekam ... i jos nesto ne smijem ju totalno obrezat jer bi mi stari igubio i ono malo kose jos kaj mu je ostalo  :mdr:

Offline Aleksa

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #27 : 02-04-2007, 21:39:32 »
Nemoj windswept...  :no:  Pusti je da raste ove godine, da ti stari skroz ne ocelavi...  ;) 

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #28 : 02-04-2007, 22:13:18 »
al ak ju pustim , bit ce to fakat nekaj gadno ,a on to drzi u uredu , pa bi ipak nekaj trebal poduzet, jer on to svakomalo s skaram za papir rezne sim pa tam , pa bih ipak ga sprijecio da barem neko duze vrijeme se ne bavi takvim sportom

Offline Aleksa

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #29 : 03-04-2007, 21:05:48 »
pa bih ipak ga sprijecio da barem neko duze vrijeme se ne bavi takvim sportom
:rofl: