Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: oblikovanje smreke  (Posjeta: 37378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hrvat

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #30 : 03-05-2013, 17:38:42 »
eh bogme svaka cast :worthy:.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #31 : 03-05-2013, 18:17:58 »
 :worthy: :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #32 : 03-05-2013, 19:02:44 »
zakon ,fakat si majstor.  Sam sebi kažem kad gledam ove svoje kilčiće......strpljen spašen!!!!

When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #33 : 03-05-2013, 19:35:04 »
Kad si ju smestil u kamen? Lani ili sad u proljeće? Za sad izgleda jako dobro. Držim fige, a baš sam te htel pitati kaj je s njom.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #34 : 03-05-2013, 19:38:42 »
ja nekako ne vjerujem u jesensko presađivanje, naravno zbog iskustva koje se teško stiječe.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hrvat

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #35 : 04-05-2013, 00:03:53 »
eh bogme svaka cast :worthy:.
a moga san napisati malo vise ali eto dalmos ka dalmos lijen pa sto cete :lol:.
sto se tice cijele compozicije ovog drva ja bih rekao TO JE TO.proporcije; debla,grana i ramifikacije ili zelenila su idealne,e sad ostaje najgori dio posla a to je zadrzati uvijek ove proporcije bez da se ubije drvce.
u svakom slucaju velike cestitke za ovaj rad.
puno srice tebi ma i drvcu.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #36 : 06-05-2013, 07:19:36 »
...fala svima, drvo je sad presađeno, odnosno prebačeno na kamen bez zadiranja u korjen, a pupovi se upravo otvaraju i bude sve OK!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #37 : 06-05-2013, 12:06:18 »
od tebe i adriana se fakat da puno toga vidjet i naučit. Reci mi molim te, kad si izvadio drvo koliko dugo joj je trajo oporavak? Vjerujem da je imala puno sitnog korjena sa mikrozom. Nedavno sam izvadio nekaj slično s 2 vrha i ogromnom balom . Sve skupa zasuo substratom i sad samo zaljevam i mistam.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #38 : 06-05-2013, 13:54:55 »
od tebe i adriana se fakat da puno toga vidjet i naučit. Reci mi molim te, kad si izvadio drvo koliko dugo joj je trajo oporavak? Vjerujem da je imala puno sitnog korjena sa mikrozom. Nedavno sam izvadio nekaj slično s 2 vrha i ogromnom balom . Sve skupa zasuo substratom i sad samo zaljevam i mistam.
,a tamo negdje najesen 2008.
Velke bale su uvjek problem, morat ćeš već slijedeće godine micat zemlju jer će ti korjenje slijedećih godina početi trunuti unutar te bale a novo korjenje će se razvijati u substratu van bale te će rezultat s korjenjem biti gori nego kod samog vađenja, odnosno korjenje će biti još dalje od debla...  Ja sam po tom pitanju postao poprilično radikalan, kod iskopa ne nađem li sitnog korjenja iz debla - ne vadim, ne isplati se. Ono kaj izvadim i primi se, korjen se više nema potrebe dirati, kad se po prirastu vidi da se drvo oporavilo počnem oblikovati (godinu, dvije, ...pet?) Presadnja se tada svodi na digneš - spustiš, tako je bilo kod ove smreke, ostale su krepale... Iz mog iskustva naknadno prtljanje po korjenju crnogorica teže podnosi i od samog vađenja, na kraju i WP veli da ne presađuje crnogoricu desetak i više godina i tad ne dira korjen već ga pažljivo smota i dosipa substrat...
 

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #39 : 06-05-2013, 14:02:41 »
hvala ;)
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline grabar

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #40 : 06-05-2013, 16:26:40 »
ja čitam smreke i već mislio da su one smreke koju mi istrija zovemo tako a to vaša jela no ni bitno imali ko iskustva sa smrekama ne jela-smreka baš smreka neznam ni ja kako se zove drugačije evo ova na sliki

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #41 : 06-05-2013, 16:51:35 »
šmrika ili juniperus oxycedrus. ja sam probao prošle jeseni al nije dočekala prolječe. zen je nedavno izvadio jednu i drži je u plasteniku gdje joj kontrolira vlagu i temperaturu u svom ELK.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline grabar

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #42 : 06-05-2013, 17:20:05 »
ja sam isto par izvadio ali to je bilo mrtvo u roku 2mjeseca pred 7-8godina vadio sam sa velikim strojom gusjeničarom smreke od 1m visine čovjeku da če ih sadit ispred kuće umjecto čempresića za estetiku bale zemnje su bile su đinovske,no ni njemu se nisu ulovile rikle manje od pola godine

Offline Adrian

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #43 : 06-05-2013, 19:10:30 »
Kak veli Gal. Jele, smreke, borovi. Izvadim, po nekim principima ostavljam dosta zemlje, primi se, jača 2 - 3 godine i onda ubijem kod prvog kraćenja korijena za presadnju u bonsai posudu. Bolje ubiti odmah! Gubiš drvo, ali čuvaš živce! Vidi ovu koju sam ubio početkom četvrte godine!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #44 : 16-05-2013, 10:21:21 »
Smreka sa duplim deblom i nebarijem kao dlan se mista i zaljeva 2 puta dnevno. Kad sam ju iskopao prije 3 tjedna, pupovi na cijelom stablu su bili ljuskasti i svijetlo smeđi.             A sada nakon nekog vremena se večina polako počela otvarat pa se vide svijetlo zeleni izboji tj iglice. Napisao sam da je korjen jako sitan i gust sa matičnom zemljom. Naravno da sam počeo i stavljat drin u malim količinama, pa me zanima dali drvo tako reagira jer ima dosta energije od prije ili jednostavno imam sreče!?   A drugo kaj me interesira dali smreka daje grane niže na deblu jer uzimam za primjer srebrnu smreku iz vrta kojoj su maknute donje grane od zemlje na pola metra, metar visine. Za godinu je vratila tri grane blizu rezova.  :tuptup:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!