Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: O razmjenama i kupovinama stabala  (Posjeta: 19238 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: O razmjenama i kupovinama stabala
« Odgovori #30 : 24-09-2009, 12:05:34 »
Ne kažem da njegov odgovor nije iskren. Njemu se stvarno ta drva čine prevelikima (prirodno je da se pitam za što su mu prevelika??!!). Ako znam da ima u svom dvorištu bar  50% drva velikih kao i ova, ili većih... dolazim do dva moguća slijeda... sad je prestar i kao što Gal kaže reuma je jača od želja za velikih drvima pa su mu se mjerila veličine pomaknula, ili drugo je da su mu manja drva interesantnija zbog prodaje. Jer odgovor: 'lijepo, ali malo preveliko' ne dovodi u pitanje kvalitetu drva.

Ako je rekao da mu je drvo preveliko onda je preveliko, slažem se sa tobom da tu nema tu neke posebne filozofije. Rekao je da i dvoje ljudi imaju problema oko nošenja ove zvijeri. Mauro to očito ne vidi kao problem i tu je priči kraj.

Nisam pričala o ovom arišu  :love: , nego o našim mugačima koje vadimo sad u zadnje vrijeme. Walter svima uvijek kaže, lijepo, ali malo preveliko. Pa se sad svi pitamo zašto govori preveliko kad sam ima u vrtu puno većih drva, kužiš?  :verycool:


Offline Andrija Zokić

Odg: O razmjenama i kupovinama stabala
« Odgovori #31 : 24-09-2009, 12:39:55 »
Ne kažem da njegov odgovor nije iskren. Njemu se stvarno ta drva čine prevelikima (prirodno je da se pitam za što su mu prevelika??!!). Ako znam da ima u svom dvorištu bar  50% drva velikih kao i ova, ili većih... dolazim do dva moguća slijeda... sad je prestar i kao što Gal kaže reuma je jača od želja za velikih drvima pa su mu se mjerila veličine pomaknula, ili drugo je da su mu manja drva interesantnija zbog prodaje. Jer odgovor: 'lijepo, ali malo preveliko' ne dovodi u pitanje kvalitetu drva.

Ako je rekao da mu je drvo preveliko onda je preveliko, slažem se sa tobom da tu nema tu neke posebne filozofije. Rekao je da i dvoje ljudi imaju problema oko nošenja ove zvijeri. Mauro to očito ne vidi kao problem i tu je priči kraj.

Nisam pričala o ovom arišu  :love: , nego o našim mugačima koje vadimo sad u zadnje vrijeme. Walter svima uvijek kaže, lijepo, ali malo preveliko. Pa se sad svi pitamo zašto govori preveliko kad sam ima u vrtu puno većih drva, kužiš?  :verycool:

Mi imamo u vrtu neka stabla koja isto smatram da su prevelika i neka ne bih danas uopće vadio zbog toga. Walter isto ima neka stabla koja su za moj ukus prevelika. To je osim pitanja praktičnosti isto stvar i ukusa. Smatram da je definitivno najbolje naći što manje stablo koje izgleda što veće. Za ovaj juniper sam se iznenadio kada sam ga vidio uživo jer sam uvijek mislio da je puno veći - > Juniper. To je ono što daje najveću kvalitetu ako govorimo o veličinama. Ja bih uzgajao shohine kada bih lako mogao stvoriti osjećaj da se radi o jako starim stablima od preko 20 metara, ali tako nešto je puno teže napraviti sa malim stabalcem. Što je veće stablo raste i kriterij. Veliko stablo stvarno mora biti puno kvalitetnije. Lakše je naći ariš sa onakvom korom od 90cm nego od 40cm. Matija bi teško vadio onaj svoj ogromni mugo da nije imao onakvu koru koja je jako specifična. Izgleda da mu čak ni ta kora nije pomogla i dovoljno podigla vrijednost da bi zadržao taj mugo. Svaka čast vašim mugima ali iste onakve kvalitete možete naći i od 50-70cm bez većih problema (kora, pokret, deadwood, raspored grana...) (barem ih pronalaze bonsaiste u Europi), i zato se postavlja pitanje zašto ne vaditi manje (isto važi i za neka moja drva koja smatram zbog toga jednostavno prevelikim)?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: O razmjenama i kupovinama stabala
« Odgovori #32 : 24-09-2009, 15:10:01 »
Iz ove teme je dio postova odvojen u novu temu:

> Što je preveliki bonsai?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O razmjenama i kupovinama stabala
« Odgovori #33 : 24-09-2009, 15:17:47 »
Mi imamo u vrtu neka stabla koja isto smatram da su prevelika i neka ne bih danas uopće vadio zbog toga.

OK makni ih na stranu, a ja ću vidjeti jel mi odgovara koje... pa će da se mjenjamo  :verycool: