Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sadnja u zemlju ili supstrat?!  (Posjeta: 23183 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kiki

Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« : 25-11-2009, 10:44:09 »
Citat:
Kiki, svoja stabla možeš saditi u što god želiš, ali činjenica je da bonsaisti u svijetu kao i ovi na ovom forumu koriste tkz. moderne supstrate u kojima nema zemlje već su inertni i prospusni. Tako da te molim da ljudima ne preopručavaš sadnju u zemlju iz vrta ili zemlju za cvijeće.


Ako meni metoda uspjeva zašto nebi preporučio drugima, a to kaj ja radim na drukči način od cjelog svjeta to ne znači da to nevalja.

Moja preporuka stoji, pogotovo za drva iz naših zagorskih šuma  :chinaman:

ŽIVELA VEČ PAR MILJONA GODINA U BLATU PA MISLIM DA IM TO NEBU SMETALNO NI SAD.
Najte kaj zamerit :)

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #1 : 25-11-2009, 10:49:25 »
ŽIVELA VEČ PAR MILJONA GODINA U BLATU PA MISLIM DA IM TO NEBU SMETALNO NI SAD.

To isto tako nema veze sa zdravim razumom... To što su se biljke aklimatizirale na sve moguće uvijete kako bi preživjele, to ne znaći da su to najbolji uvijeti za rast.

Praksa je pokazala da biljke u prozračnim tlima kud i kamo bole rastu od istih u zbitim...

Isto tako to što kod tebe drva nisu mrtva ne znači da imaju najbolje uvijete za rast.

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #2 : 25-11-2009, 11:12:53 »
Onda niš idem u zagorje i samo bum šoder sijal okolo na okolo.

Biljke su se aklimatizirale, ali tak velika biljka (ne mislim na bonsai) nemože rast u poroznom tlu, naprimjer hrat ili grab, on zahvaljujuči plodnom tlu tak naglo i jako raste, svi znamo da hrastov korjen diže temelje, tak da mu ta zamlja kaj je malo tvrža niš ne smeta. Ja još hrast nisam vido negdi u kršu, zakaj? Jel čovek nema kaj jesti.

A najbolji uvjeti za rast nisu uvjek "najbolji". Biljka isto ko i čovjek što mu više daš, to onda više i više slabi, isto ko i razmažena derišta, ak mu nedaš čokoladu ovaj poludi  :lol:

Ja osobno mislim da zdrava biljka nemora imat najbolje uvjete za rad, i nekad ju treba pustit da se sam obrani od nametnika, da jača svoj imunitet ko i čovjke kad se bori protiv bolesti, a ja joj samo pružam njegu onda kad joj je to potrebno, kad su to nametnici koji ju mogu ubit i kad toj biljki treba pomoč.

Ljudi moji prašume ne rasteju na poroznim tlima, to su uvjek VLAŽNA, PLODNA i ne tak rjetko BLATNJAVA tla.

Recite vi kaj očete, moji rasteju ko blesavi :)  

Uzo sam naprimjer jedan mali kesten, znam pouno vas buju rekli da to nije dobro drvo za bonsai, ali treba sve probat i dat svemu priliku :) Ta biljka raste u zemlji za cjveče ko blesava, po ljeti nisam stigo pratit kak raste, svaki dan nova grana negdi skoči, lišče ogromno, zdravo. Živica isto da ne pričam kak mi uspjeva u toj zemlji.

Vi u poroznoj zemlji morate češče prihranjivat biljke, tretirat ih kemiski, a to više nje prirodno i to je ono kaj se zove kod ljudi krka se s tabletama, pije proteine, pa je faca, bude ona faca s 60 godina kad mu organizam kolabira i sve se to obesi.

Kemija je prirodna znanost, al nije prrodna kad se stvari s kemijom forsiraju, to je neprirodno nezdravo ...

Mogu potegnut i analogije sa svojom strukom i matrijalima. Kad matrijal ostavite na nekoj radnoj temperaturi na koju je on normiran izdržat če jako dugo, a ako ga počnete forsirat, njegova životna dob drastično pada.

Uvjeren sam da u tim supstratima biljka užasno brzo raste i da je zdrava, al ja imam vremena u životu pa nek ona bude zdravija i sporije raste prirodno ljepo bez kemije.
Najte kaj zamerit :)

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #3 : 25-11-2009, 11:33:04 »
Kako god očeš... ali činjenica je da neka crnogorica u japanskoj bonsai kulturi žive stoljećima naravno u prozračnom tlu jer je jedino takva vrt tla adekvatna kad se radi o životu biljke u posudi. To što su se sada pojavila druga tla u odnosu na pijesak ne mjenja osnovnu karakteristiku.
Nemoj brkat i mješat život u posudi i život u otvorenoj zemlji, jer sama biomasa sasvim drukčije dijeluje na biljke.
Što se tiće kemikalija, pa valjda znaš da postoje nebrojene varijacije prirodnih gnojiva, što biljnih što životinjskih. Ne možeš reći da to nije prirodno.

Korijen biljaka u prašumi rase u površinskom dijelu vrlo prozračnog tla koji se sastoji od lišća i ostalog otpada. Prozračno tlo ne znači nužno uvođenje pijeska ili slićnog agregata...

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #4 : 25-11-2009, 11:47:50 »
U ratarstvu se uvode određeni agregati (nije baš pijesak, al slično) koji služe za aeraciju tla.

Kesten se koristi kao bonsai. Vidio jedan jeb... kod Palla, tak da ne znam zašto misliš da se mi nebi složili..

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #5 : 25-11-2009, 11:52:42 »
Pa kad mi za kemiju ne verujete probajte na sebi, malo proteina i steroida, pa bute vidli kaj bu vam se dogodilo.

Prirodna gnojiva nisu zapravo gnojiva, ne u prirodi, to je prirodni proces raspadanja, ja ne govorima za ta gnojiva jel toga nema u bonsaijima, i ak tak nekaj iskoristite u bonsaiju on je krepo, onaj stajski gnoj, humus, čikn šit (to sam čul od vas) imaju velike količine tih tvari u sebi i ak to stavite u zemlju nema kaj to isprat i brzo razgradit i ode sve u ...

Zakaj nebi brko ono u posudi i ono u prirodi, razlika je u tome da ovo u prirodi ima neograničeno mjesta za svoj rast i razvijanje, njegovo tlo je dinamično,, stalno se mjenje, to drvo je izloženo vremenskim neprilikama, gamadi svakakvoj, gljivicama, i sim tim pizdarijama i samo se brani od svega, a drvo u posudi sve to može izbječ i nikad to ne videt, a tlo je tlo, samo kaj ga tu ima manje.

Ja se s kemijom previše ne bakčam, ni na sebi ni na biljkama, rađe ja pijem puno čaja pa odzravim nek da gutam tablete ( a nemrem ih progutat  :lol: ).

Fora je to kaj kemija pomaže na jednom kraju, ali stvara spojeve i s nečim drugim i ti spojevi mogu nečem štetit, tj. skoro uvjek nečem štete, a da mi toga nismo ni svjesni. S tim nemam osobno iskustva, ali zato imam moja mama  :umm:
Najte kaj zamerit :)

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #6 : 25-11-2009, 12:04:11 »
Neznam kak vi svačate bonsai, ko neki izvor prihoda i kao neki poso, potencijalno tržište...

Onda vam te vaše priče o kemiji i o tlima drže vodu, jel treba puno toga "proizvest" za tržište. To je ekonomija i prodaja i ja se u to neču petljat jel to nema veze s

HOBIJEM!!!

Za mene je to hobi i ta drvca uzgajam radi sebe, iz toga znam da neču ni lipu zaradti, a koštat če me puno.

To radim zato da bi jednog dana mogo uživat u njihovoj ljepoti :) Možda pokazat ekipi na kojoj izložbi kaj imam, da se malo i oni diviju, al to je za moj gušt.

Walter Pall je fakat čovjek koji to super radi i koji ima pre dobru kolekciju drva, ali ruku na srce, ako mu je to jednom bio hobi, više nije, počel je tam preprodavat i to više nmože bit strast.

Ja recimo obožavam svoj faks, i uvjek sam žedan znaja :D tak da sve ove kritike, razgovore obožavam čitat puno se nauči, al ja nebi mogo stavit cjenu na to svoje znanje. Neki me teraju da držim ekipi instrukcije, ja im mogu pomoč, al lova me ne interesira. Zato i pišem svoja iskustva tu o tome kak mi bonsiaji rasteju, kaj radim, kak, pokušavam uvest neke brojke kojima ljudi mogu vidjet kaj se događa.

Ne pišem članke u časopisima, ne pišem knjige jel to nije OPEN SORCE, ja neznam kolko vi koristite računalne progreme i mogučnosti interneta i opčenito mogučnosti PC-a.
Najte kaj zamerit :)

Offline Marija

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #7 : 25-11-2009, 12:10:04 »
Ovo što si napisao bolje je ne komentirati!

Molim te da pripaziš na način kako se izražavaš i da nikoga ne vrijeđaš jer će ti postovi biti pobrisani. Ako ne možeš poštovati ljude koji se na ovom forumu ne moraš ovdje sudjelovati. Bavi se bonsaima na način koji ti odgovara, ali vjeruj mi nemaš znanja ni iskustva da ikoga savjetuješ!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #8 : 25-11-2009, 12:20:31 »
Čiknšit, stajski gnoj su prirodna kemija!!! 

Organska(prerađena) i anorganska gnojiva imaju iste elemente kojima se biljka hrani.

"te tvari" jesu prirodna gnojiva več miljunima godina, mislim kaj ti misliš od čega rastu biljke.?

za primjer: ljudi koji se bave sportom cijeli svoj život imaju puno veću potrebu za unosom kalorija
(ne umjetnih tvari) od "normalnih" ljudi, a i u velikoj mjeri ti isti su puno snažniji, zdraviji i dugovječniji.

Prenesi to na biljku (veliki unos hranjiva pri velikoj potrošnji dovodi do velikog rasta)
1.Potrošnju se može povečati dovođenjem velikog broja bakterija koje prerađuju organski materijal u elemente koje biljka može apsorbirati.
2.Bakterije se povečavaju: velikom prozračnošću i količinom hranjiva.

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #9 : 25-11-2009, 12:30:11 »
Nekome je to posao, nekome hobi. U krajnjoj varijanti nije bitno... mi govorimo u rast biljaka pa se skoncetriraj na to...

Rado bih razglabao o prednostima i nedostacima pojedinih tla, pa ako imaš konkretno kaj napisat napiši... nemoj tandrkat unaokolo

Imam dojam da si podosta usidren u svoje mišljenje, a te ja ne mislim krstit...

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #10 : 25-11-2009, 12:33:05 »
Marija neču ni pitat kolko se baviš s biljkam, a ja imam i preveč iskustva da djelim svjate.

Da u prirodi se nalaze ta gnojiva, ali su i ogromen količine zemlje koje to drže na sebi pa je unos tih sretstava malen po površini, dok vi u tegli imate visoke koncentracije tih elemenata na malom prostoru to ja zovem kemijom.


Sportaši žive duže ne radi večeg unosa kalorija i veče potrošnje, nego radi vježbi i uravnotežene prehrane koja je kalkuliran svaki dan, oni ne jedeju 3 puta na dan nego 6 i više puta po malo.

Od kad se razmišlja u znanosti ("kad se več pozivate na moderno doba") da se treba što više potrošit da što više dobiš, kaj niste čuli za optimizaciju??
Najte kaj zamerit :)

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #11 : 25-11-2009, 12:35:39 »
Da jesam usidren u svoje mišljenje, jel mi neki govore da to nevalja i da savjete nesmem djelit, a ne slušaju da imam rezultate.

To ko da mi velite nemoj tak učit uči tak, a najbolji sam u svojoj generaciji, pa valjda ja znam kak. Uvjek radim stvari drukčije od drugih jel tu leži izazov, ali uvjek pazim i da prirodu ne oštetim jel onda je ipak nekaj sveto :)
Najte kaj zamerit :)

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #12 : 25-11-2009, 12:36:56 »
Marija neču ni pitat kolko se baviš s biljkam, a ja imam i preveč iskustva da djelim svjate.

Da u prirodi se nalaze ta gnojiva, ali su i ogromen količine zemlje koje to drže na sebi pa je unos tih sretstava malen po površini, dok vi u tegli imate visoke koncentracije tih elemenata na malom prostoru to ja zovem kemijom.


Sportaši žive duže ne radi večeg unosa kalorija i veče potrošnje, nego radi vježbi i uravnotežene prehrane koja je kalkuliran svaki dan, oni ne jedeju 3 puta na dan nego 6 i više puta po malo.

Od kad se razmišlja u znanosti ("kad se več pozivate na moderno doba") da se treba što više potrošit da što više dobiš, kaj niste čuli za optimizaciju??

Dokaz da ne razumiješ karakteristike prozračnih substrata upravo si sam napisao.

Offline Goran Cajko

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #13 : 25-11-2009, 12:43:21 »
Da jesam usidren u svoje mišljenje, jel mi neki govore da to nevalja i da savjete nesmem djelit, a ne slušaju da imam rezultate.

To ko da mi velite nemoj tak učit uči tak, a najbolji sam u svojoj generaciji, pa valjda ja znam kak. Uvjek radim stvari drukčije od drugih jel tu leži izazov, ali uvjek pazim i da prirodu ne oštetim jel onda je ipak nekaj sveto :)

Nije problem djeliti mišljenja, več je problem pisati o nečemu što očigledno ne razumiješ... Niti što je kemija niti karakteristike substrata, a dijeliš savjete... Ne znam koliko si pozorno čitao i kako si ti to sebi tumačiš, ali stvar je dobiti zdravu biljku bez doslovno čistih kemikalija što ako se sječaš početka teme prozračni substrat nikako ne umanjuje.

Offline Kiki

Odg: Sadnja u zemlju ili supstrat?!
« Odgovori #14 : 25-11-2009, 13:03:28 »
Evo vam kaj radi zemlja, bez zrna gnojiva.

http://img406.imageshack.us/img406/2737/pa010003.jpg

Svi do jednog lističa su ganc novi izašli z fabrike  :lol:

Neznam kak vi al ja volim stvari isprobat u praksi, ovo vam je dokaz iz prake, a knjige i teorija u puno slučajeva vam nebuju puno pomogli jel teorija je na papiru i uvjek je diskontinurana, a praksa je kontinuitet i realnost. :dipl:( još mi samo latinski izrazi faliju  :lol: )

I kak bi rekli u americi I rest my case.
Najte kaj zamerit :)