Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Rezovi na granama  (Posjeta: 15359 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jo-si

Rezovi na granama
« : 08-03-2010, 09:14:03 »
Molim Vas link ako ima tema o voćarskom vosku (ne mogu naći:(.... i neke slike ispravnog rezanja debelih grana pri dnu?
Što mislite o voćarskom vosku "Velebit", hrvatski proizvod :) na bazi meda. Evo link
 
http://www.zemljaiznanje.com/CMS/0228/Default.aspx?EID=19735

Pozdrav !

Offline Marija

Rezovi na granama
« Odgovori #1 : 08-03-2010, 09:41:22 »
Da, čula sam za taj vosak s propolisom i zasigurno je bolji od onog običnog koji se kasnije ne može skinuti. To u estetskom smislu izgleda jako loše na bonsaiju.

Ne koristim nikakve voskove i mislim da to nije potrebno. Rane i rezovi se izdrilaju električnim brusilicama i ne rade se ravni rezovi kao kod voćaka! Osim toga biljka sama kalusira gdje treba i zatvara ranu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Jo-si

Rezovi na granama
« Odgovori #2 : 09-03-2010, 13:06:19 »
Aha...ok..tnx

A ja odgađam rezuckanje...jučer sam kupila taj vosak...sad ga moram malo isprobati :)

Probat ću na jedno drvo malo namazati, samo da vidim, a na druge ne. Ok?


Offline V.igor

Rezovi na granama
« Odgovori #3 : 09-03-2010, 14:06:13 »
Netrebaš se bojat reckanja, samo nek se reže.  :great:
Radje se boj da se Ti ne porežeš. :bongggg:
Bitno je da ne raztreseš puno korijen dok režeš, to će drvce više povrijedit neg samo reckanje. Probaj odrezat tako da nema puno "dlakica" na mjestu reza, neka rez bude što glađi, manje bu se tekućine gubilo. Voskom bar namaži šrž (toćkićicu u centru) drveta. Naj se bojat, samo reži. Sad je pravo vrijeme na početku proljeća.  ;)

Offline Jo-si

Rezovi na granama
« Odgovori #4 : 10-03-2010, 11:36:31 »
Ehej!...tnx na slikici, super je :)
Sve jasno...jučer sam se nareckala da je mene bolilo (prva biljka koja je podpala pod moje ruke :)
Ok, puno mi je lakše, ako rezanje nije toliko ubojito....biljka mi je zdrava pa sam se bojala da je ja ne ubijem....ALI!!!

Korijen sam isprala i dobro ga prodrmala da sva zemlja ispada oko njega!!!..
ŠOK???
Nisam puno rezala korijen...trudila sam se max 1/3...ali me brine to što sam ga dobro rastresla???!!!!!


Offline Marija

Rezovi na granama
« Odgovori #5 : 10-03-2010, 11:41:17 »
Korijen sam isprala i dobro ga prodrmala da sva zemlja ispada oko njega!!!..
ŠOK???
Nisam puno rezala korijen...trudila sam se max 1/3...ali me brine to što sam ga dobro rastresla???!!!!!

Dobro je te, ne boj se nije to mikrokirurgija i nije ništa puno drukčije od presađivanja drugih biljaka!  ;)
Ako si prebacivala iz zemlje u tkz. moderni bonsai substrat dobro da si isprala. Ispiranje ne oštećuje ništa. Isto tako može se sa jednom kukom sve raščešljati.
Vidi ovdje izgled korijena kod presađivanja, nakon raščešljavanja - http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=705.msg33829#msg33829
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Jo-si

Rezovi na granama
« Odgovori #6 : 10-03-2010, 12:15:50 »

Biljka mi je od 9mj/2009. (tad sam je prebacila u liapor 80% i 20% zemlje -  s drenažom na dnu posude krupni pa sitni šljunak i gore mješavina liapora i zemlje koju sam uspjela naći po centrima i tak je stajala do sad, vani uz malo prihranjivanje)
Kad sam je sad izvadila, korijenje je podivljalo!!! Stvarno ga je bilo na sve strane (i puno malih:) i bila sam jako happpyyyy :)
Sad čekam dalje....pupove pa grane....jeeeee
EE...jedino što me buni...ako nema pupa nema ni grane??? Šta ako biljka sad ima samo lijepo orezane grane i izgleda kao panj sa par grana oko sebe?  :zamisljen:




Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Rezovi na granama
« Odgovori #7 : 10-03-2010, 12:41:18 »
EE...jedino što me buni...ako nema pupa nema ni grane??? Šta ako biljka sad ima samo lijepo orezane grane i izgleda kao panj sa par grana oko sebe?  :zamisljen:

Misliš ko ovaj na fotki?...ne sekiraj se... bude ti on pokazal gdi ima pupove  ;)

Offline V.igor

Rezovi na granama
« Odgovori #8 : 10-03-2010, 14:54:14 »
Jo-si mene zanima koja je vrsta Tvog drvca? Daš nam slikicu ? :hihihi:
Ima razlika od vrste do vrste kako će zatvorit rez eto sam to oćem pitat.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Rezovi na granama
« Odgovori #9 : 10-03-2010, 15:15:09 »
Jo-si mene zanima koja je vrsta Tvog drvca? Daš nam slikicu ? :hihihi:
Ima razlika od vrste do vrste kako će zatvorit rez eto sam to oćem pitat.

Tebe baš muće ti rezovi !  :lauhhing:
Kužim da nemožeš imati predodžbu kak to izgleda. Kad se smiri ovaj kijamet vani i kad se sjetim, pofotkat ću ti rezove koj se više ne vide, možda te prođe rezofobija  :turpija:

...a Jo-si, slobodno stavi fotku  ;)

Offline Marija

Rezovi na granama
« Odgovori #10 : 10-03-2010, 15:43:21 »
evo primjer kalusiranja reza od grane ... još par godina u potpuno će se zatvoriti
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Jo-si

Rezovi na granama
« Odgovori #11 : 10-03-2010, 15:46:40 »
Ahhhh...evoooo i moje slikeeee....pošto je kraj radnog dana...pa nebum otvarala da vidim komentare do sutra ujutro...hehehehee...da mogu mirno spavati :)
Mmmmm....oooolllimmm...samo da se uzme u obzir...PRVIJENAC....i samo mi je bitno da preživi i da ja doživim prvu granu i list :)
Bokić. do sutra svima !

pozdrav !

Offline jurica

Odg: Rezovi na granama
« Odgovori #12 : 10-03-2010, 17:13:35 »
Prva stvar moram te malo razočarat, iz vlastitog iskustva znam jer sam to iskusio na "vlastitoj koži" , Acer Palmatum "Dissectum" nije najbolji izbor za radit od njega bonsai.
Baca preduge internodije  , kod skraćivanja istih zna odreagirat sušenjem dijela grane , a pinciranje apsolutno ne podnosi kao ni defolijaciju. Pa ti se svede na to da ga praktično nebi smjela ni dirat već što bog da. Ja sam ubio 3 kom i onda totalno odustao od njih.
Probaj si nabavit obični zeleni Acer Palmatum , jer druge varijatete pogodne za bonsai ja u RH još nigdje nisam našao , a obožavam javore.
Što se tiče tvog drva ja bi to srezao ovako i čekao novi izrast pa onda opet druge godine rezanje da dobiješ kakvo suženje i počneš formirati vrh.

Offline jurica

Odg: Rezovi na granama
« Odgovori #13 : 10-03-2010, 18:51:25 »
Evo jednog mog primjera. Radi se o Acer Palmatum obični dobivenog margotiranjem star je 2god.
Prva slika što sam dobio u godinu dana nakon skidanja sa matičnog drva.
Druga slika ti je što sam napravio ove zime (samo sam pobrisao ) poslikat ću kad prođe ovaj kijamet vani pa postat. U biti ovu preostalu granu samo sam preusmjerio žicom da raste prema gore i čekam da zadeblja pa onda opet rezat.

Offline V.igor

Odg: Rezovi na granama
« Odgovori #14 : 10-03-2010, 20:33:37 »
tak jako? onrs...