Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: solna kiselina  (Posjeta: 40089 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sivac68

solna kiselina
« : 22-04-2010, 12:06:59 »
solna kiselina za domaćinstvo (19%) se pokazala kao čudotvorno sredstvo za čišćenje kamena
barem za ovu vrstu
nakon pola sata kiselina ne samo da je očistila sve naslage prljavštine, lišaja, algi, kamenca nego je i izgrizla najmekše djelove i tako naglasila pukotine i kanaliće

prije:
ZDRAVI BILI !!!

Offline sivac68

Odg: solna kiselina
« Odgovori #1 : 22-04-2010, 12:09:47 »
poslije:

kamen je ostao sjajan kao da je premazan lakom
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: solna kiselina
« Odgovori #2 : 22-04-2010, 12:22:43 »
...to sam negdje čitao, a i Walter mi je govorio o tome, al nisam se zainteresirao, no ovakav slikovni rezultat budi crva u meni....super i hvala na demonstraciji  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: solna kiselina
« Odgovori #3 : 22-04-2010, 15:58:53 »
poslije:

kamen je ostao sjajan kao da je premazan lakom

Samo da ti napomenem, kad budeš radio na nekom vrijednom kamenu. Nakon tretmana kiselinom i ispiranja, preporuča se kamen namočiti na neko vrijeme u vodu sa sodom bikarbonom, koja će neutralizirati eventualne ostatke kiseline, koje bi mogle nastaviti "grist" kamen.

Offline sivac68

Odg: solna kiselina
« Odgovori #4 : 22-04-2010, 17:48:44 »
poslije:

kamen je ostao sjajan kao da je premazan lakom

Samo da ti napomenem, kad budeš radio na nekom vrijednom kamenu. Nakon tretmana kiselinom i ispiranja, preporuča se kamen namočiti na neko vrijeme u vodu sa sodom bikarbonom, koja će neutralizirati eventualne ostatke kiseline, koje bi mogle nastaviti "grist" kamen.

čekaj, čekaj, što ovaj nije vrijedan :question:

a zato se meni čini da polako nestaje :mdr: šala
dobro je znati
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: solna kiselina
« Odgovori #5 : 22-04-2010, 18:41:29 »
čekaj, čekaj, što ovaj nije vrijedan :question:

...na prvoj sjajnoj fotki me podsjeća na pureći batak... pa kolko to može vrijediti !?!?!? ... akcije su u svim dućanima  :histerical:

....šalim se...

Offline Bruno

Odg: solna kiselina
« Odgovori #6 : 22-04-2010, 20:28:04 »
pa sad na jedan lipi zlatni lančić

Offline Aleksa

Odg: solna kiselina
« Odgovori #7 : 22-04-2010, 23:10:14 »
Koliko sam ja upućem, sona kiselina je u stvari hlorovodonična, i to poprilično visoke koncentracije... To je super sredstvo za čišćenje, a pogotovo tih krečnjačkih stijena jer rastvara kalcijum karbonat. S tim što bih preporučio da je obavezno razblažite jer je previše koncentrovana za samo 'čišćenje' tako da nagriza i sam kamen pa mu zaobljuje ivice... Probajte sa različitim koncentracijama pa vidite koja najbolje odgovara, jer se sama prljavština može lako ukloniti i vrlo razblaženim rastvorima a kamen će ostati neoštećen. :)

Offline Aleksa

Odg: solna kiselina
« Odgovori #8 : 22-04-2010, 23:11:35 »
I da, što Mario reče, obavezno ispiranje sodom bikarbonom da se neutralizuje sva kiselina...  :smile:

Offline snena

Odg: solna kiselina
« Odgovori #9 : 26-04-2019, 14:34:51 »
To za ispiranje sa sodom bikarbonom prvi put čujem, kad nešto radim sa soljom kiselinom (10%) uvijek isperem s običnom vodom.