Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje stabla  (Posjeta: 61628 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #45 : 12-10-2010, 10:22:32 »
Ne znam na što misliš ali sigurno nije kao zaštita za ranu na drvu. Vjerojatno je nešto preko čega ide žica i to služi da se žica ne usiječe u deblo pri savijanju grane i smanjuje vjerojatnost pucanja grane pri savijanju. Obično se stavlja na četinjače ali ja ti nemam iskustva sa njima tako da takvu traku nisam ni koristio.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #46 : 12-10-2010, 18:31:35 »
Ta se traka namotava preko ili čak je neki koriste i umjesto Rafije . A stavlja se kad je potrebno neku granu ekstremno zavijati i da bi se spriječilo pucanje kod tog ekstremnog uvijanja. Ta traka ti je neka koju koriste električari ali nije ona obična izolirka , ova nema ljepila nego se da jako rastezat i onda je rastežeš i namataš.
Kako se ta traka zove ,neznam  :question: .

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #47 : 12-10-2010, 23:04:05 »

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #48 : 31-10-2010, 20:15:57 »
Bok. Eto mene opet sa par pitanja?Danas je bio ljepi dan i sa svojim cuckom sam obilazio standardnu rutu kao svaki dan po potoku.
Slučajno sam ugledao ispod jednog zida koji dijeli gradilište od dj igrališta zakrlžljalu i dosta staru prunus cerasiferu pokraj koje sam prolazio svaki dan.Naravno odoh doma po krampić i škare i eto yamadoria u tegli.Kad sam ju vadio mislio sam da če bit savršena za nekakav kaskadni stil ali mi to korijenje ne dopušta pa sad drvo stoji uspravno. Površinskog korjenja ima jako malo a glavna žila ide pod zid tako da sam ju skresao, sad se nadam da če preživjet strašan šok jer je delo oko 10cm a rana 5cm.Nisam koristio nikakve stimulanse za zakorjenjivanje več kako bog da vidjet ču, dobro sam ju zalio da se voda izljeva kroz sve rupe i sad stoji vani pod jednim elementom da bude zaštičena od atm utjecaja. Nadam se da sam sve dobro objasnio a drvo nije bog zna kaj al me privuklo veliko URO kaj drvo ima, zato sam ga izvadio.Pitanje je dali su se vama drva ukorijenjivala sa jako malim postotkom korijena ?
Slike ču postat na prolječe ako drvo pokaže napredak. pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #49 : 31-10-2010, 20:21:00 »
e i još zaboravih reč. nebi vadio drvo sad nego na prolječe al na tom mjestu če prolazit plin pa če sve raskopat.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #50 : 31-10-2010, 20:55:19 »
Pitanje je dali su se vama drva ukorijenjivala sa jako malim postotkom korijena ?
Sve ovisi kako koja vrsta.
Meni npr. Prunus Mahaleb samo sa dvije žilice veličine vlasa , uz pomoć hormona, dali je on bio presudan neznam.
Dok recimo Pinus Silvestris sa perfektnom korjenovom balom , nije imao želju za suradnjom.
U svemu tome trebaš i veliki postotak sreće uz ponešto znanja.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #51 : 31-10-2010, 21:52:22 »
Da istina i meni se mahaleb u rekordnom vremenu usidrio u posudi sa par žilica.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #52 : 29-11-2010, 18:48:17 »
U ranije pisanom postu sam spomenio prunus cerasiferu koja je kod mene 1mj.E prevarilo ju je sunce i bacila je prvi pup, što me veseli jer se primila. Zaista je 11mj bio topal, jedanmugo baca nove igle a drugi čini mi se da rikava . Sve u svemu sam zadovoljan da mi se primi  yamadori poput te šljive.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #53 : 12-01-2011, 08:45:52 »
Hm , evo pitanje odnosno blem.Jednostavno moram ovo znat od svih koji kopaju i vade crnogoricu!Kad se izvadi mugo, nigra, helapensis i ostali i nakon par mjeseci od vađenja, npr 10mj pa do današnjeg datuma,   
koliko posto se ta drva osuše a koliko posto zelene mase ostane živo.Neznam kako da definiram to pitanje.Nigra se zeleni kao prvog dana vađenja.  Mugo se počeo sušit pa je stao i osto 70% zelen, a drugi zelen kao prvi dan vađenja.Čekam to prolječe pa da sve krene jer me izluđuje ova dosadaaaaaaa.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #54 : 12-01-2011, 09:46:37 »
Hm , evo pitanje odnosno blem.Jednostavno moram ovo znat od svih koji kopaju i vade crnogoricu!Kad se izvadi mugo, nigra, helapensis i ostali i nakon par mjeseci od vađenja, npr 10mj pa do današnjeg datuma,   
koliko posto se ta drva osuše a koliko posto zelene mase ostane živo.Neznam kako da definiram to pitanje.Nigra se zeleni kao prvog dana vađenja.  Mugo se počeo sušit pa je stao i osto 70% zelen, a drugi zelen kao prvi dan vađenja.Čekam to prolječe pa da sve krene jer me izluđuje ova dosadaaaaaaa.

Ak te zanima, kad na boru vidiš da je mrtav. Odgovor je... 10-15 dana prije smrti... nebitno jel nakon 3mj ili 3g. ... neki se bore i 5g. pa odustanu... borovi mislim.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #55 : 12-01-2011, 11:50:30 »
Da baš zeznuto :question:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #56 : 12-01-2011, 17:32:42 »
JA bih čak rekao da na boru vidiš da je mrtav tek nakon smrti. I to dostan nakon smrti. Pogledaj božične jelke, odsječene su ali ako ih držiš u vodi zelene se do proljeća.

Offline jurica

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #57 : 12-01-2011, 18:01:09 »
Hm , evo pitanje odnosno blem.Jednostavno moram ovo znat od svih koji kopaju i vade crnogoricu!Kad se izvadi mugo, nigra, helapensis i ostali i nakon par mjeseci od vađenja, npr 10mj pa do današnjeg datuma,   
koliko posto se ta drva osuše a koliko posto zelene mase ostane živo.Neznam kako da definiram to pitanje.Nigra se zeleni kao prvog dana vađenja.  Mugo se počeo sušit pa je stao i osto 70% zelen, a drugi zelen kao prvi dan vađenja.Čekam to prolječe pa da sve krene jer me izluđuje ova dosadaaaaaaa.
Po meni jedini znak dali su ti borovi živi ili životare je taj ako ti na proljeće krenu pupovi sa rastom. To što ti je Nigra skroz zelena ništa ne znači , u 15 dana može na proljeće sva požutit i odumrijet .
Dakle sada do proljeća nemaš nikakvog pokazatelja dali je drvo živo , to ti govorim iz nekog mog iskustva.
Za taj Mugo nebi stavio ruku u vatru  da je i dalje živ  :molitva: , no vrijeme će pokazat svoje , a da staviš slike možda bi se nešto i dalo vidjet.  :idiot:  :wow:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #58 : 13-01-2011, 08:16:53 »
Stavit ču fotke čim sredim vezu tj operatera.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline vilenjak

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #59 : 13-01-2011, 11:52:35 »
bocko
za tvoj mungo bih predložio, ako ti se neda čekati održi jednu grančicu
po iglicama se teško može skužiti stvarno stanje crnogorice
ali ako odrezana grančica u presjeku ima ispod kore zdravu zelenu aureolu, i pušta smolu to je dobar znak
:mac: