Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnički uobičajeni problemi - Help  (Posjeta: 21652 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #30 : 04-05-2011, 13:08:22 »
Namoči posudu u vodi i drži tako dugo dok izađu svi mjehurići to je dovoljno.Ako ti se poslje toga listovi dignu i oporave,znaći da nisu dobro ili neznaju zaljevati.Ponekad je supstrat takav da voda jednostavno sklizne sa površine ili proteće kraj stjenke posude.A sredina supstrata ostane suha. :zalijevanje:

hvala,učinit ću to pa javim rezultate :)
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline MMaestral

UPOMOĆ!!!
« Odgovori #31 : 08-07-2011, 19:45:42 »
Početnica sam s uzgojem, sada imam dva bonsai-a, ali prije toga mi je jedan već uvenuo, tj, svo lišće je bez ikakvog znaka sušenja otpalo.
Sada imam problem s dunjaricom. Sve je bilo savršeno 2 mjeseca, kupila sam ju, nakon što je počela bujati odvezla sam je profesionalcu na podrezivanje i nakon toga je sve bilo u redu 2 tjedna dok nisam otišla na more i ostavila je u rukama dečka na 5 dana.
On također ima biljaka (paprika) na istom balkonu gdje je i moja dunjarica pa mislim da ju je zaljevao dovoljno, ali kada sam došla doma primjetila sam da je zemlja užasno suha, izborana, a listovi pookretani prema gore i savijeni prema unutra. Odmah sam ju potopila u vodu i mislila sam da će se preko noći oporaviti. Ali drugi dan kada sam ju pogledala osjetila sam pod rukama da je lišće potpuno osušeno, krcka na dodir i moglo bi se lako jednim pokretom smrviti.
Vodu nije popila kao obično nego je zemlja još uvijek dosta vlažna, a prošlo je više od 24 sata.
Molim vas za HITNU  POMOĆ, što da radim? Da li je zauvijek propala ili ima pomoći? Dođe mi da plačem jer ne mogu vjerovati da se u 5 dana može desiti tolika katastrofa.

Offline DonQuijote

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #32 : 08-07-2011, 23:29:11 »
5 dana može biti smrtonosno za bonsai. Pogotovo sada po ovim vručinama, pogotovo na balkonu.
Ostavi tog neodgovornog tipa koji je ubio tvoje drvo :hihihi:

Offline Hrvat

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #33 : 09-07-2011, 09:14:22 »
normalno;zamislite scenario,decko ostao kuci da cuva biljke a ti 5 dana na more to je bila njegova osveta(ja sam za mir brakova :happy2:).
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline MMaestral

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #34 : 09-07-2011, 12:45:04 »
Aaaaaaargh! Drvo umire, a vi zapeli za budalaštine!!! Baš je ovo forum za bonsai, ovo je forum za tračanje! (Nikad ne vičem, samo sam sad jako jadna...)

Offline DonQuijote

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #35 : 09-07-2011, 18:44:58 »
Ne možeš napraviti ništa više nego što si napravila. Drži drvo u hladovini i nadaj se... i ostavi dečka :gigle:

Offline MMaestral

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #36 : 09-07-2011, 21:33:38 »
Hahahaha, zapeo za decka, a svi mi to iovak govore... Stvarno mi je nejasno kako se u 24 sata ne moze sjetit jednom zalit drvo...
A nisam isla na more za uzivanciju, nego s poslom, kao pratnja maturalcu, tako da sigurno nije zbog ljubomore, nego nemara.
Evo sad kad već pišem, da li netko zna da li se od palme moze napraviti bonsai? Bas imam ideju za krajolik, palma na otoku i u jednom čošku posude voda- kao počinje more. Na pijesku 2 mala kišobrančića (iz koktela kao glume suncobrane) i mali ručnici. Planiram da bude visoka oko 60 cm. Jel moguće?

Offline DonQuijote

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #37 : 09-07-2011, 22:32:47 »
To što planiraš je saikei. Ima svoja pravila koja isključuju kišobrančiće i ručničiće :molitva:
Mislim da se i voda dočarava na neki drugi način a ne pravom vodom, ali kao ideja je zanimljivo.
 Ne znam za palmu, još je nisam vidio kao bonsai pa mislim da se ne koristi iz nekog razloga.
 Inače imaš kod nas ljudi koji se bave saikeiem pa bi ti mogli pomoći u ostvarivanju ideje.

Offline Hrvat

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #38 : 09-07-2011, 23:56:33 »
et sad malo ozbiljnije(ali ipak ostavi decka).
prvo da das tvoju geolokaciju bi bilo puno lakse za clanove foruma,a da postvis i po koju sliku drveta jos bi bilo lakse.
sto se tice palme kao bonsai je nemoguce iz vise razloga;nemoze se skracivati i ne pupa unazad,nesavitljiva.
moze se upotrijebiti za saikei ali do jedne njezine visine poslije proporcije nece biti povoljne i morat ces je zamijeniti za manju.eto nadam se da ce ti ovo malo razvedriti srce poslije teske zalosti za drvcima :molitva:.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #39 : 11-07-2011, 08:07:05 »
Ostavi tog neodgovornog tipa koji je ubio tvoje drvo :hihihi:
... misliš za vrijeme nedjeljnog ručka kad napravi punjene paprike  :tlab:


Šalu nastranu, mala stabla u malim posudama se u jedan dan mogu ubiti po ovakvim vrućinama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MMaestral

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #40 : 11-07-2011, 13:20:10 »
Rekao mi je jedan čovjek tu kod mene iz Virovitice (evo lokacije), koji uzgaja bonsai-e već valjda blizu 30 god. da je moguće da u hladu i zaljevanjem dođe do ponovnog tjeranja listova, ali da su šanse 50-50.
U čemu je razlika između krajolika i saike-a? Pročitala sam par knjiga o bonsai-u i nigdje se ne spominje saikei. Ja bi svejedno htjela provesti tu ideju u djelo, makar mijenjala palmu. Za početak ću je probati posaditi, pa ćemo onda dalje ako se primi. Koliko znam od vrha ananasa se to može napraviti. Znate li vi neki drugi način? Kasnije ću postati slike svega što imam, sada se žurim. Nažalost, mislim da je moja dunjarica ipak gotova, jer pije jako malo vode, a ne vidim da se išta oporavlja...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #41 : 11-07-2011, 18:42:50 »
sory kaj upadam ovak al mislim da ti treba godina i godina iskustva za saikei, možda da si iskopaš nekaj pa da počneš od toga a palme zaboravi.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #42 : 13-07-2011, 13:04:06 »
sory kaj upadam ovak al mislim da ti treba godina i godina iskustva za saikei, možda da si iskopaš nekaj pa da počneš od toga a palme zaboravi.
To ti je ono želje su jedno a mogučnosti drugo.Misliš da je jednostavno a nije.Svi smo mislili na početku da je svako drvo bonsai koje smo vidjeli u trgovini kod nas.Dok nismo progledali i shvatili koliko je muke i godina potrebno za uzgojiti dobar bonsai.Ja mislim da je više od polovice ljudi na forumu krenulo sa velikim entuzijazmom u avanturu zvanu BONSAI,a kad su shvatili da to nije baš tako lako ostali su samo zaljubljenici -promatrači.Ovo je samo jedan primjer.Ne zaliješ par dana i ode ti drvce.Zamislite samo mene sa stotinu drvaca,da odem na more tjedan dana.A sada treba zalijati i dva puta na dan.Sve bu bilo mrtvo :molitva:..Bonsai je kao i vinograd traži radnika a ne gospodara.No pravi bonsaista sve to preboli jer je ljubav jača a more se zamjenjuje jednodnevnim posjetama Dravi. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline MMaestral

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #43 : 13-07-2011, 15:55:43 »
A ja sam već u tome više od godinu dana, i znam da treba rada, ali ne odustajem. Mislila sam da ostavljam bonsai u sigurnim rukama, s detaljnim uputama, ali očito krivo. Sljedeći put nosim sve sa sobom! A ostali koji imaju malo više zemlje su to zaljevanje svaki drugi dan prebolili bez po frke. Još se nadam da će mi dunjarica se oporaviti, ali imam još jednu koja je dosta stara, sada je već skoro u potpunosti oblikovana u polukaskadu. Znam da trebaju godine, i spremna sam ih cijeli život uzgajati. Znam da će me neki i preživjeti pa ću ih ostaviti djeci ako ih bude, ili nećacima ;)
No, nitko mi još nije odgovorio za razliku između saikea i krajolika bonsaia. Može objašnjenje?

Offline MMaestral

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #44 : 13-07-2011, 16:00:18 »
P.S. Znam da je offtopic-donekle, ali spada pod početničke probleme članova ove stranice. Svaki put kada se ulogiram komp mi počne ultra sporo raditi, blokira i moram ga gasiti i ponovno paliti. Da li netko zna u čemu je problem i može li se riješiti? Kada sam na ostalim stranicama radi normalno.