Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnički uobičajeni problemi - Help  (Posjeta: 21639 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ferenna007

Početnički uobičajeni problemi - Help
« : 23-02-2011, 12:02:53 »
Znači uobičajena priča.Dobila sam bonsai.Uvijek sam ga željela i stvarno sam ovisnik o tim drvcima.Imam vrstu carmona microphylla.Visine oko 23 cm,oblik slova s,listići su mu se objesili i počeli otpadati,maleni cvjetići nisu,zemlja se suši a ja ga svaki dan u određeno vrijeme (navečer) zalijem sa prskalicom...u nekoliko mlazova.Onda poprskam i cijelo lišće.Imam osjećaj da ga ne zalijevam dovoljno jer mu je svaki dan nanovo zemlja potpuno suha,a čitala sam da je dobro izvaditi ih iz posude i staviti u posudu punu vode da se natope (ne usudim se to napraviti..) stoji na polici kojih 80 cm od prozora sa nesunčanom stranom,u toploj sobi temperature oko 20-21 stupnja..Pružam mu vlagu svaki dan,a ispod prozora je radijator koji je isključen zbog bonsaia.Ako trebam uključiti vičite,preko noći otvaram prozor da mu nebude prevruće (ne skroz nego na kip).....činim sve što mogu da se oporavi od šoka,imam ga od 12.02.
 :buaaa:
Što da učinim da se poboljša stanje obješenih listića i da prestanu otpadati? Jeli se to normalno događa ili je to šok?
Kako da ga zalijevam? Zalijem ga toliko dok cijela zemlja ne dobije vode,s prskalicom u širokim mlazovima.
Jeli dobro mjesto gdje ga držim,temperatura svjetlost?
U sobi imam žarulju s danjskom svjetlošću,jel pomaže ako to upalim i držim ga tamo?
Pomoć ljudi,početnički problemi me ubijaju  :question:


evo par fotkica bonsaia sada (nažalost nemam slike kako je izgledao prije,ali bio je prekrasan :love: ) i neke slike prskalice kojom ga prskam,mjesta gdje se nalazi itd.
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #1 : 23-02-2011, 12:30:08 »
E da...i kad sam ga donjela doma skužila sam da stalno izlaze one iritantne male mušice iz njega....nema mi druge nego nakon škole nepomično sjedit ko idiot pored bonsaia i gnječit male napasti....kako da ih se rješim? Počele su dolazit i na moje ostale biljke (imam succulent kaktuse pored bonsaia)  :bomb:
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #2 : 23-02-2011, 15:40:35 »
Ako svaki dan zaljevaš a zemlja je suha onda nije dobar supstrat.Ako je lišće stalno obješeno i kad zaliješ i poprskaš onda je vjerojatno veći dio korjena truo pa ne upija vodu.Drvce moraš presaditi i to ne u istu posudu nego u bilo kakvu drugu može i plastičnu.Neka bude malo veća od ove.Kad presađuješ korjenje malo razvuci sa nekim štapićem da vidiš u kakvom je stanju pritom češ malo otjerati i štetnike.A moguće da ti je drvce doživjelo i šok jer ta vrsta drastično reagira več na oko 5 stupnjeva. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #3 : 23-02-2011, 15:44:15 »
Znači ili je samo šok pa da ga pustim da se oporavi ili da napravim sve ovo? Imam jednu malo veću bonsai posudu mislim ako će trebati presađivati mogu presaditi već danas...
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #4 : 23-02-2011, 15:46:17 »
Sad sam vidio  da preko noći otvaraš prozor.Mogao bi ti ga ofuriti hladan zrak.Ostalo kako postupaš sa njime i pozicija bi morala biti dobra.Prošitaj sve o Carmoni pa češ više doznati. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #5 : 23-02-2011, 15:49:48 »
Presadi obavezno jer češ poboljšati strukturu supstrata i barem malo pomoći drvcu.Ako otvaraš prozor onda drvce makni negdje.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #6 : 23-02-2011, 15:52:09 »
Sad sam vidio da preko noći otvaraš prozor.Mogao bi ti ga ofuriti hladan zrak.Ostalo kako postupaš sa njime i pozicija bi morala biti dobra.Prošitaj sve o Carmoni pa češ više doznati. :chinaman:

Sad sam zbunjena.Negdje sam pročitala da Carmonama godi hladnija temperatura pa otvorim samo na kip da ne bude zagušljivo.. (temperatura neide ispod 20,19 da se razumijemo)
Što da radim onda sa presađivanjem jer sad sam pročitala u mojoj drugoj temi da nesmijem presađivati ako je deblo tanje od 5 cm,a moja carmona ima jedva 3 cm :zamisljen:

Presadi obavezno jer češ poboljšati strukturu supstrata i barem malo pomoći drvcu.Ako otvaraš prozor onda drvce makni negdje.

Dobro ako i moram presaditi koju zemlju da koristim? Imam negdje godinu dana staru zemlju za bonsai drvca (od prošlog bonsaia) a imam i onu za cvijeće...crnu i hranjiviju...da pomiješam? Kako da ga onda zalijevam nakon presađivanja?
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #7 : 23-02-2011, 17:22:43 »
Ti mjeriš temperaturu u prostoriji 20 stupnjeva,ali ako je drvce uz prozor,a vani je nula,može ga pofuriti taj hladan zrak,jer je to tropsko drvce.Ja sam imao više Carmona,sve iz trgovačkih centara.Sada imam još samo jednu.Probao sam svašta,ali uvijek nešto krene po zlu.Nije to vrsta za naše podneblje i teško joj je pogoditi uvjete za držanje.Posadi u supstrat koji ti je ostao.Ako vidiš da ti je korjenje oštečeno ili dosta trulo,nebi smjela obilno zaljevati.Ali supstrat mora biti vlažan.Možeš i gornji dio posudice ,nakon sadnje malo omotati sa prozirnom folijom da duže zadržiš vlagu,a nečeš morati često zaljevati.Ako želiš sobni bonsai nabavi si rađe fikus Retusa ili Benjamin sa njima nečeš imati toliko problema.Ljeti ih izneseš van na kišu i sunce i vidjet češ kako će bujati.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #8 : 23-02-2011, 17:27:20 »
Presađivanje nema veze sa debljinom.To ionako još za sada nije bonsai,nego je na putu da to bude kroz par godina,ako preživi.Ti mu nečeš rezati korjenje kod presadnje,več ga samo presaditi do ojača i preživi.To sa debljinom je netko krivo shvatio.. :mdr:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #9 : 23-02-2011, 17:30:52 »
Ti mjeriš temperaturu u prostoriji 20 stupnjeva,ali ako je drvce uz prozor,a vani je nula,može ga pofuriti taj hladan zrak,jer je to tropsko drvce.Ja sam imao više Carmona,sve iz trgovačkih centara.Sada imam još samo jednu.Probao sam svašta,ali uvijek nešto krene po zlu.Nije to vrsta za naše podneblje i teško joj je pogoditi uvjete za držanje.Posadi u supstrat koji ti je ostao.Ako vidiš da ti je korjenje oštečeno ili dosta trulo,nebi smjela obilno zaljevati.Ali supstrat mora biti vlažan.Možeš i gornji dio posudice ,nakon sadnje malo omotati sa prozirnom folijom da duže zadržiš vlagu,a nečeš morati često zaljevati.Ako želiš sobni bonsai nabavi si rađe fikus Retusa ili Benjamin sa njima nečeš imati toliko problema.Ljeti ih izneseš van na kišu i sunce i vidjet češ kako će bujati.

Okej ako ne uspije ovo nabavit ću si benjamina (imam već jednog ali malo većeg) a moja carmonica je udaljena skoro metar od prozora plus u mojoj sobi nije skoro nikad ispod 20...uvijek je ta topla temperatura...okej presadit ću ju :) evo već danas uz malu pomoć "stručnjaka" za bilje koji su sada na poslu...javim vam se kako je prošlo i stavit ću fotke kad ju presadim :hihihi:
Također ću i slikati korjenje pa da vidimo šta mislite.. :mdr:
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #10 : 23-02-2011, 17:39:59 »
U svakom slučaju sa presadnjom nečeš ništa izgubiti,več možeš samo pomoći i spasiti drvce.Drvca koja imaju lišće tokom cjele godine,mogu se presaditi bilo kad ako je potreba.U pravilu je najbolje u proljeće za naše podneblje.Jer sa proljećem i ljetom dolaze topliji i svjetliji dani i drvce ima bolje uvjete za rast.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #11 : 01-03-2011, 19:55:39 »
Evo ostavila sam bonsai kojih 2,3 sata u lavoru s vodom,i potpuno se preporodio! Listići su ojačali i više nisu spušteni,također sam ga premjestila u novu posudu s dva kamena.Super izgleda,šta kažete? :smile: da dodam mahovinu?
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #12 : 01-03-2011, 22:14:44 »
Posađeno dobro.Da je posađeno u malo bolji supstrat bilo bi još bolje.Lišće još uvijek ne izgleda kako bi trebalo.Ne smije visiti prema dolje.Mora stajati vodoravno i biti svježije.No možda uspije.Meni je riknuo deset puta bolji ali što možeš.Razmišljaj o našim vrstama i bit češ sretnija i zadovoljnija. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #13 : 02-03-2011, 12:32:06 »
Posađeno dobro.Da je posađeno u malo bolji supstrat bilo bi još bolje.Lišće još uvijek ne izgleda kako bi trebalo.Ne smije visiti prema dolje.Mora stajati vodoravno i biti svježije.No možda uspije.Meni je riknuo deset puta bolji ali što možeš.Razmišljaj o našim vrstama i bit češ sretnija i zadovoljnija. 8)


Ali to su slike odmah nakon što sam ga presadila :D sad je super,lišće je svježe i uspravno a bolji supstrat nisam imala...možete mi neki preporučit za drugi put? Ako ne uspije ova carmona onda kupujem benjamina...
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnički uobičajeni problemi - Help
« Odgovori #14 : 03-03-2011, 12:41:58 »
Supstrat koji mi koristimo se ne može kupiti u malim količinama.Floreopor je vreča 4o litara a Bjeli treset 300 litara.Ako ti nije financijski problem 25 kuna,onda je najbolje da si u velikim vrtnim centrima kupiš jednu vrečicu original zemlje za bonsai i bit će ti dovoljno.Kod te zemlje u koju si posadila moraš samo paziti da previše ne zaljevaš.Da ti zemlja ne bude previše vlažna-blatna.Inaće će ti istrunuti korjenje. :zalijevanje:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!