Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dvije nigre  (Posjeta: 16102 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zen

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #15 : 14-04-2012, 22:07:04 »
evo dvije nigre iz uzgojnog kontejnera tek presađene.

Ako su borovi iz uzgojnog kontejnera, dovoljno im je jedna sezona da se oporave od presađivanja. Pod uvjetom da je pravilno održavan i prihranjivan.

mislim da treba proći još par godina, prije nego što budeš mogao ikakav zahvat radit na stablu kojeg si lani presadio.

Ovo bi se odnosilo na tek izvađene yamadorije.

Ono što je kod borova jako važno je timing određenih radnji. Pod određene radnje mislim na pinciranje novih izboja, zatim na orezivanje, skidanje iglica.

Navedeno spada pod održavanje i  balans energije rasata bora.
Borovi vole "red vožnje", to znači ako vremenski propustiš neku od radnji dogodi ti se to da te unazadi jednu sezonu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #16 : 16-04-2012, 06:42:04 »
evo par slikica. ništa ne radim na njima osim što sam na jednoj malo zategnuo tj napeo grane i dobio povratne pupove.  ove su slike dosta izbliza pa su mutne. 1 nigra radi a druga iz prirode malo kasni. E i zaljevam za sad svakih 5 dana, dok dođe ljeto svaka 3. Jure thanks
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #17 : 16-04-2012, 06:54:08 »
Ništa konkretno al glavno drva žive. Prve tri slike su od manje al kvalitetnije a zadnja je od drva iz prirode na kojoj pup malo kasni . Zen nisam do sad došo na ni jednu radionicu jer sam mislio upijat znanje ovako preko neta . Ide sve super kad dobijem smjernice npr od jure al treba vidjet mnoge stvari live slažem se.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #18 : 24-05-2012, 22:47:20 »
na nigri sam  dve glavne grane malo napeo žicom prema dolje. Nadam da joj neče smetat. Ima masu povratnih pupova i ako bude živa mogla bi bit ljepi shohin
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #19 : 08-06-2012, 23:21:51 »
evo fotke sa borom koji če nadam se jednom pokazat svoju raskoš. Napeo sam mu grane u par mjeseci postepeno prema dolje i tako dao svjetla tamo gdje je bio najgušči u krošnji. Ovaj bor ima više opcija za budučnos dal da radim polu kaskadu ili ful a mogu i sve skresat. Ima dosta povratnih pupova koji su se več dosta otvorili. A kamem služi kao uteg ili stabilizator kad puše jači vjetar a i mogla bi me žena s njim zdimit kad me zove a jd ne čujem jer zaljevam.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #20 : 09-06-2012, 00:31:39 »
Jedno od osnovnih, školskih pravila je da križ služi za vjerske potrebe a ne kao prve dvije grane na bonsaiu :molitva:

Hajd da je drvo neko posebno, pa da je staro i da baš ne možeš maknuti niti jednu od njih, onda bi se moglo razgovarati, ovako, kod mladica bolje se držati tog pravila pa lijepo odmah odfikari ovu lijevu, kraču granu bez sekunde dvoumljenja

Offline jurica

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #21 : 09-06-2012, 07:51:37 »
Ovaj bor ima više opcija za budučnos dal da radim polu kaskadu ili ful a mogu i sve skresat. Ima dosta povratnih pupova koji su se več dosta otvorili.
Po meni ima još vremena za razmišljanje o njegovom budućem izgledu. Ono što bi ja prvo napravio je to da bi polovicom ili krajem 8 mj. skinuo sve ove duge stare iglice (škarama) , a druga stvar je sve nove pupove bi isto tada prikratio na 4-6 pari iglica . Nakon toga drvo na potpuno sunce. Slijedeće godine kad vidiš gdje i koliko je drvo bacilo nove pupove a nakon što oni ojačaju grane prikraćivati da bi dobio kompaktniju krošnju, jer ovako mi to sve djeluje predaleko od debla.
A kamem služi kao uteg ili stabilizator kad puše jači vjetar a i mogla bi me žena s njim zdimit kad me zove a jd ne čujem jer zaljevam.
O ,da znam kako ti je.!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #22 : 09-06-2012, 10:20:28 »
da ljeva grana je za kresat . Stare igle postepeno skidam a i suše se pa same padnu. Mlado je drvo i najbitniji su ti novi pupovi pa če bit lakše sve nepotrebno uklonit. Drvo je pol dana na suncu a pol u hladu i čini se da mu paše. Nek samo raste pa če bit još vaših sugestija šta da se radi. By the way oduševile me nigre od Adriana al nemislim tako mlade borove tražit.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #23 : 09-06-2012, 12:14:22 »
Slušaj Dona po pitanju vjere i križa. Nema smisla na mladom drvetu ne početi kako treba. No ne miči ni jednu primarnu granu prije nego obaviš što ti je rekao Jurica. Odabir radiš tek nakon što uočiš koliko povratnih ima koja od prve dije etaže i onda mičeš po jednu nasuprotnu sa prve dvije etaže. Zatim prve godine saviješ jakom žicom samo deblo, grane još ne diraš i malo jače gnojiš. Savjetovao bih i malo dublju pripremnu posudu od keramike za prve 3 godine. Ako buš presađival, radi to krajem osmog i ništa ne diraj još na korijenu, osim možda rasporeda primarnih korijenova. Ja bi ga u 2/3 sitniju pumicu pomiješanu sa 1/3 tresetom ili zemljom Floragard za kaktuse.

Sretno!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #24 : 13-01-2013, 19:41:03 »
evo Seba to ti je taj bor
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #25 : 19-10-2013, 12:24:22 »
danas izgleda ovako a sutra tko zna! Uživa na suncu
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!