Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dvije nigre  (Posjeta: 16107 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Dvije nigre
« : 30-04-2011, 16:19:12 »
evo dvije nigre iz uzgojnog kontejnera tek presađene. Znam da je dosta pisano i prezentirano al imam samo 1 pitanje, kako da ih održim živima. Helle mi je puno pomogla oko muga pa je 1 živ a onaj iz teme vađenje stabla je gotov. Znam da režimi nisu isti kao kod pinus muga al ono help kad sam lud za borovima.! :loco:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #1 : 02-05-2011, 17:00:29 »
vidio sam na blogu od Tijeka da su mu neke posude za trening izbušene tj imaju mnogo rupa za odtog vode i zrak. Možda imam problema sa prozračnosti subtrata ,o tom sam danas chatao sa maurom i jednim japancem koji ima kolekciju od 100injak borova. Palo mi je na pamet da narednu jesen kad odem na vb po krivulje da ih posadim u čiste pumice,jer ovo miksanje sa tresetom vrijedi u mom slučaju samo kod listopadnih drva.Jedan lik sa face je komentirao da mu nikad nije riknuo niti jedan izvađeni bor a ja kažem da i naj večim majstorima su borovi rikavali i oni pricaju o tome.Sav neuspjeh me goni naprijed i moram skužit gdje griješim.Mario je reko da pinuse tretira prema svojim navođenjima.Bum i ja. Neželim da neko misli da kukam, sam želim pričat o tome i svemu kaj ima veze sa bonsaiem.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #2 : 02-05-2011, 18:32:02 »
Iz mog iskustva ti mogu reći da Borove vadim i sadim sa što većom balom , koliko je to moguće naravno. Balu nit rasčešljavam niti ispirem nego gledam posaditi sa što više njegove zemlje. Postotak preživljavanja mi je 70% a ipak ne radi se o takvim mladcima kao sa tvoje slike.
Što se tiče Nigre nakon vađenja najbolje je 2 do 3 god. ništa praktično ne dirat da se dobro primi i adaptira na posudu.
Ove godine izgleda da ću nakon dva pokušaja imati sreće i sa 3 primjerka Silvestrisa koji za sada lijepo izgledaju i ovaj put sam ih kolektirao i posadio kako sam ti gore napisao.
Govorim ti ovo što sam ti gore napisao je iz mog iskustva , možda je nekome uspjelo drukčije , meni nije pa se toga držim.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #3 : 02-05-2011, 18:59:48 »
ta dva boriča su malo starije mladice sa dosta korjena koje sam ujedinio u jednu posudu. Nije mi neki đir da ih forsam za oblikovanje jer se tu nema šta , več kao tvoj mugo da odstoje par godina pa ču onda pokusat nešto.Znam da se borovi ne diraju dok nisu 100% živi. Ove dvije biljke su u subtratu 80/20 floreopor mješoviti i treset. Nije onaj iz agrohoblaja več iz bauhausa al ista stvar(malo je više ispucan po površini od klasičnog). A valjda če se primit.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #4 : 02-05-2011, 21:36:22 »
Nije mi samo jasno zašto si ih obadvije posadio u istu posudu.S time nisi ništa dobio.Niti ti estetski ne izgleda dobro,niti nisi ništa uštedio na materijalu-supstratu.Imat češ kasnije problema sa raspetljavanjem korjena i jedno drvce  će ti gušiti drugo.Ako si mislio ići na stil-blizanci onda ti stabla moraju biti jedno uz drugo.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #5 : 02-05-2011, 21:42:33 »
Bocko dođi na radionicu 21.05. u Samobor, tema će biti borovi.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #6 : 02-05-2011, 21:58:24 »
Bocko dođi na radionicu 21.05. u Samobor, tema će biti borovi.
U to vrijeme ču bit u st al ako se vratim ranije doči ču jer sam umoran od kopanja po netu o hortikulturi i borovima.
Nije mi samo jasno zašto si ih obadvije posadio u istu posudu.S time nisi ništa dobio.Niti ti estetski ne izgleda dobro,niti nisi ništa uštedio na materijalu-supstratu.Imat češ kasnije problema sa raspetljavanjem korjena i jedno drvce  će ti gušiti drugo.Ako si mislio ići na stil-blizanci onda ti stabla moraju biti jedno uz drugo.
iskreno nisam mislio o stilovima več mi je ponestalo posuda a nisam htio sadit u običnu duboku.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #7 : 03-05-2011, 13:33:20 »
Dobro.Borove možeš presaditi i u 8 mjesecu kada miruju.Lagano ga izvadiš sa cjelom balom i posadiš u drugu posudu.Onog koji ostaje samo prebaciš u sredinu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #8 : 08-10-2011, 22:04:42 »
Sa fotke koja je nastala u 3mjesecu ova ljeva nigra je živa i sve svječe su se otvorile.                            Iglice su nešto manje od onih starijih, dok se desna nigra osušila.  Znam da to drvo nije ni približno lošem materijalu jer je starija mlada biljka al veseli me da je živa bar zasad. E sad ču uočit razliku u primanju bora kad ga vadim u prolječe i jesen jer mi još jedna veča radi hlad na balkonu. Ovu novu sam posadio u skoro pa čisti liapor sa malo treseta. Ja kemijam i kemijam a rezultati su 50/50. E sad pitanje za sve iskusne koji drže borove...negdje sam pročito da se nigre nakon primanja mogu rezat grane za raziku od muga i juniperusa , ne pada mi napamet ništa radit več me samo interesira reakcija tog drva .
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #9 : 30-10-2011, 09:59:19 »
tema otključana, jurica mi je reko kako to s borovima kod njega funkcionira, pa pišite ak vam se da.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Dvije nigre
« Odgovori #10 : 13-04-2012, 22:19:42 »
 :love: pinus nigra mmmmmmmmmmmmmmm
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zen

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #11 : 14-04-2012, 00:18:32 »
E sad pitanje za sve iskusne koji drže borove...negdje sam pročito da se nigre nakon primanja mogu rezat grane za raziku od muga i juniperusa , ne pada mi napamet ništa radit več me samo interesira reakcija tog drva .

Nakon primanja možeš rezati grane nigrama, mugu i juniperusima! Ono što je kod borova jako važno je timing određenih radnji. Pod određene radnje mislim na pinciranje novih izboja, zatim na orezivanje, skidanje iglica... Ako te detaljnije zanima rad na boru možemo se dogovoriti za jedan susret pa ti sve objasnim.

Offline jurica

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #12 : 14-04-2012, 11:11:51 »
tema otključana, jurica mi je reko kako to s borovima kod njega funkcionira, pa pišite ak vam se da.
http://ofbonsai.org/species-specific/two-needle-pine-care-basics
ovdije ti je sve lijepo opisano i samo se toga drži , a što se tiče prakse najbolje da skočiš do Zena i lijepo o svemu popričate!

Offline Marija

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #13 : 14-04-2012, 11:17:31 »
mislim da treba proći još par godina, prije nego što budeš mogao ikakav zahvat radit na stablu kojeg si lani presadio.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Dvije nigre
« Odgovori #14 : 14-04-2012, 11:23:07 »
mislim da treba proći još par godina, prije nego što budeš mogao ikakav zahvat radit na stablu kojeg si lani presadio.
To definitivno , veće su mu šanse da to preživi  , ali rad na dobivanju povratnih pupova može započet ove sezone bez nekih posljedica , i još jedna važna stvar borovi vole puno jako puno sunca i ne previše vode!