Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Presadivanje sad?  (Posjeta: 17481 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko Korbler

Presadivanje sad?
« : 28-04-2007, 11:26:31 »
Postovanje...
Zahtjeva li ovaj slucaj presadivajne u vecu teglicu, sa dodatkom nove zemlje ???
Lako sam je izvadio pa mislim da bi trebalo ?!
Hvala...                                                             

Offline veljko

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #1 : 28-04-2007, 12:13:20 »
Možeš, ali uopče ne diraj korijen.

Offline Marko Korbler

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #2 : 28-04-2007, 15:02:18 »
Kaj sam da stavim u vecu i pospem jos zemlje okolo?

Offline marinko beg

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #3 : 28-04-2007, 16:25:38 »
Možeš, ali uopče ne diraj korijen.
Nemoj sad presadjivat,malo je kasno za to. Cekaj do jeseni.

M

Offline veljko

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #4 : 29-04-2007, 09:26:49 »
Kaj sam da stavim u vecu i pospem jos zemlje okolo?

Da,...i drži biljku duboko u hladu, ne zaboravi zalijevat.

Offline veljko

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #5 : 29-04-2007, 09:30:02 »
Možeš, ali uopče ne diraj korijen.
Nemoj sad presadjivat,malo je kasno za to. Cekaj do jeseni.

M

Ne vidim razlog za to, ako ne dira korjen, po tebi, ako ti npr, u sred ljeta npr. mačka sruši bonsai i razbije vazu, ti isti nebi posadio u drugu?

Offline Marko Korbler

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #6 : 29-04-2007, 12:13:22 »
Decki, dajte se odlucite, kaj sad..?
Meni se cini da nije bed da ju sad presadim, ta zemlja mi se cini nekak stara i "zahrdala"
A kaj ne bi trebo malo prorostat tu zemlju pazeci da ne ostetim korjenje tak da nove zemlje bude sto vise a ne samo na dnu i okolo uz rub lonca?
Stoji mi na balkonu, suncem obasjana do max 11 sati, to ziher nije bed.
U prirucniku za njegu od Colina Lewisa pise da se presaduje u kasnu zimu, samo neznam dal se to odnosi na staro drvce vec oblikovano u Bonsai ili i mladu sadnicu iz rasadnika..?
Imam dva fikusa, ovaj sa slike je Benj/Carica, drugi je samo Benjamin koji ima svjetlije listove, to je jedina razlika, pretpostavljam da se tretiraju isto.

Offline marinko beg

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #7 : 29-04-2007, 15:40:56 »
Meni se cini da nije bed da ju sad presadim, ta zemlja mi se cini nekak stara i "zahrdala"
U tome i jeste stos,zemlja je stara i potrosena.Dakle,kako ti kazes,trebalo bizemlju prorostat,samo sto bi onda trebalo i malo korjenja podsjec a ako to u ovom periodu radis,jednostavno je riskantno.Radi toga kazem da pricekas kraj sezone kad ces pod zemljom imati jos dodatnog korjenja i moci bez bojazni bacit jedan dio stare zemlje.Nije valjda da ti se zuri.

M

Offline marinko beg

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #8 : 29-04-2007, 15:46:26 »

Nemoj sad presadjivat,malo je kasno za to. Cekaj do jeseni.

M

Ne vidim razlog za to, ako ne dira korjen, po tebi, ako ti npr, u sred ljeta npr. mačka sruši bonsai i razbije vazu, ti isti nebi posadio u drugu?
Ajmee usporedbe! :tup: Pa to o cemu ti pises je preventiva,dok je ovo nepotrebno presadjivanje u krivo godisnje doba.
Jos jedna stvar u vezi sa navedenim postom: Jos nikad nisam cuo da se bonsai (rutinski) presadjuje bez odstranjivanja djela zemlje i korjenja. :loco:

M

Offline DonQuijote

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #9 : 29-04-2007, 16:24:22 »
Decki, dajte se odlucite, kaj sad..?
Meni se cini da nije bed da ju sad presadim, ta zemlja mi se cini nekak stara i "zahrdala"
A kaj ne bi trebo malo prorostat tu zemlju pazeci da ne ostetim korjenje tak da nove zemlje bude sto vise a ne samo na dnu i okolo uz rub lonca?
Stoji mi na balkonu, suncem obasjana do max 11 sati, to ziher nije bed.
U prirucniku za njegu od Colina Lewisa pise da se presaduje u kasnu zimu, samo neznam dal se to odnosi na staro drvce vec oblikovano u Bonsai ili i mladu sadnicu iz rasadnika..?
Imam dva fikusa, ovaj sa slike je Benj/Carica, drugi je samo Benjamin koji ima svjetlije listove, to je jedina razlika, pretpostavljam da se tretiraju isto.

Slobodno presadi, to nije bonsai nego mladica kojoj je tijesno. Uzmi veču teglu, na dno stavi malo zemlje, onda balu korjenja i sa strane nadosipaj još zemlje, dobro zaliješ i to je to.
Dečki raspravljaju o bonsaiu i rezanju korjena, da je to bonsai za to bi bilo prekasno i ne bi imalo smisla, kako kaže Marinko, ali tvoja biljčica se može presaditi, kako kaže Veljko, jer to nije bonsai. Korijenje  ne ćeš dirati prije slijedećeg proljeća, ako uopće i tada bude potrebno. Bilo bi dobro da biljka malo ojača i odeblja.

Offline veljko

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #10 : 29-04-2007, 23:14:09 »

Nemoj sad presadjivat,malo je kasno za to. Cekaj do jeseni.

M

Ne vidim razlog za to, ako ne dira korjen, po tebi, ako ti npr, u sred ljeta npr. mačka sruši bonsai i razbije vazu, ti isti nebi posadio u drugu?
Ajmee usporedbe! :tup: Pa to o cemu ti pises je preventiva,dok je ovo nepotrebno presadjivanje u krivo godisnje doba.
Jos jedna stvar u vezi sa navedenim postom: Jos nikad nisam cuo da se bonsai (rutinski) presadjuje bez odstranjivanja djela zemlje i korjenja. :loco:

M

Prvo, več je drvo izvadio iz posude, kao što vidiš na slici, samim tim ga je već presadio, pa s toga ne vidim razloga zašto umjesto u istu, drvo nebi posadio u veću posudu, bez diranja korijena, uz dodatak nove zemlje oko i ispod korjenove bale.
Drugo, radi se o fikusu, kojemu je upravo sad vrijeme za presađivanje.
Treće, ne radi se o bonsaiu, nego o sadnici, koje kad se presađuju, presađuju se u broj veću posudu, bez diranja korjena.
Sorry, kad si u pravu, a puno puta jesi u pravu, to i podržim, ali ovaj puta definitivno nisi. ;)

Offline Marko Korbler

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #11 : 30-04-2007, 00:10:49 »
Okej, milslim sa je ova rec: (Prvo, več je drvo izvadio iz posude, kao što vidiš na slici, samim tim ga je već presadio, pa s toga ne vidim razloga zašto umjesto u istu, drvo nebi posadio u veću posudu, bez diranja korijena, uz dodatak nove zemlje oko i ispod korjenove bale) prilicno logicna pa cutako i postupit..
Decki puno hvala na savjetima...

Offline marinko beg

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #12 : 30-04-2007, 00:22:19 »

Prvo, več je drvo izvadio iz posude, kao što vidiš na slici, samim tim ga je već presadioDrugo, radi se o fikusu, kojemu je upravo sad vrijeme za presađivanje.

Ako ja izvadim bonsai iz posude radi inspekcije korjenja, ne znaci da sam ga vec presadio. :loco:Mogu ga istog trenutka vratit u posudu.Isto vrijedi i za sadnicu.Ako je upravo sad vrijeme za presadjivanje fikusa kako ti kazes, zasto da ga presadi u vecu posudu bez da mu odstrani dio stare zemlje i korijenja?Na fotki se vidi korijenje, ali ne toliko da je presadjivanje obavezno. E sad, ako je razlog presadjivanju da se dobije veliko i visoko drvo, to je druga stvar, samo za treniranje sadnice u bonsai je metoda ipak malo drukcija. Ma zapravo neka te poslusa, meni je bilo bolje da mucim, ionako je nikad u zivotu nisam presadjivao.

M

Offline istefano

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #13 : 30-04-2007, 10:17:40 »
marinko zasto bi dirao uopce korijenje ,kao sto vidis to je jako mlado drvo i da mu orezes korijenje on ce samo bezveze trositi snagu na korijenje umjesto na rast

Offline hknezovi

Odg: Presadivanje sad?
« Odgovori #14 : 30-04-2007, 10:31:54 »
Jos nikad nisam cuo da se bonsai (rutinski) presadjuje bez odstranjivanja djela zemlje i korjenja. :loco:

M

Molio bih te da provjeriš tezu ukoliko poznaješ tehnike penjing presađivanja, jer koliko mi je kod njih poznato kinezi presađuju drveće na takav način već 2000 godina.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub