Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Napredne tehnike  (Posjeta: 52474 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dean02

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #60 : 17-02-2014, 09:01:58 »
Mores mi objasnit kako si posijal sime od javora? Je to bil slojeviti supstrat, ili sejedno,ili...?

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #61 : 17-02-2014, 14:15:01 »
sve jeno, samo da je propustan.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #62 : 18-02-2014, 13:51:45 »
Nakon 20 godina uživanja u prelijepim listovima japanskog javora lani su me obradovale prve sjemenke na njemu !!  3 mjeseca je sjemenje na stratifikacijiu frižideru ! E, sada .....dal da ga posijem van u vrt ili u teglicu i ostavim unutra !!  Bojim se polijeganja kad nikne i počne rasti !!  Ili sam  zakasnila sa sijanjem ??
Posadi u propusni supstrat u teglice. Teglice stavi u neku drvenu kutiju i pokrij staklom. Kad počnu klijat provjetravaj. Kad otvore 4 lista ja mičem staklo.

Jurice...... :smile:  hvala !!

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #63 : 26-02-2014, 20:53:50 »
Cijepljenje grane na granu kod jednog silvestrisa koji ima jako dugačke i kao takve neiskoristive grane.
-Silvestris
-namakanje Rafije
-zarezana grana (odstranjena kora)na grani na koju se nacijepljuje
-Odstranjena kora na grani koju se cijepi
-priljubljivanje dijelova grana na mjestima di je odstranjena kora i učvrščivanje rafiom
-dodatno učvrščivanj mjesta cijepljenja gumenom trakom koja kao da se vulkanizira prilikom namatanja

Offline MR

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #64 : 27-02-2014, 11:10:05 »
Jurice, zašto nacijepljenu granu nisi odrezao u dolazu ? ima li to kakve veze sa bržim i boljim prirastanjem ili...???

Offline Hrvat

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #65 : 27-02-2014, 13:22:58 »
i sad treba mantrati :molitva:.mozes upotrijebiti teflon traku koja se nadje u ducanu specializiranom za vodoinstalaciju.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #66 : 27-02-2014, 17:42:38 »
Jurice, zašto nacijepljenu granu nisi odrezao u dolazu ? ima li to kakve veze sa bržim i boljim prirastanjem ili...???
Nipošto i nikako ne odrezati najmanje godinu dana ,a ja ostavljam dvije, dok grane ne srastu zajedno.
Tek kad srastu rezati !!!!

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #67 : 27-02-2014, 17:47:23 »
i sad treba mantrati :molitva:.mozes upotrijebiti teflon traku koja se nadje u ducanu specializiranom za vodoinstalaciju.
Da svakako sad treba mantrati.
Vidiš na teflon se nisam sjetio, ova crna što ja imam se rasteže ko žvakaća guma ali je skupa ko sam vrag.

Offline Bruno

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #68 : 12-03-2014, 06:33:51 »
Dakle, provukao sam grančicu kroz minimalnu rupu ,pupovi su ostali neoštečeni ,lagano je zagrebao na izlasku i sad: Dali je teba potkajlat i na izlasku iz debla prislanjajuči je uz stranicu rupe ili da ostane u sredini? I dali to sad kompletno prekrivam s voskom s jedne i druge strane ili nekako drukčije?

Offline gal

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #69 : 12-03-2014, 07:33:55 »
Dakle, provukao sam grančicu kroz minimalnu rupu ,pupovi su ostali neoštečeni ,lagano je zagrebao na izlasku i sad: Dali je teba potkajlat i na izlasku iz debla prislanjajuči je uz stranicu rupe ili da ostane u sredini? I dali to sad kompletno prekrivam s voskom s jedne i druge strane ili nekako drukčije?
Ja kajlam na izlasku i to s gornje strane jer sokovi dolaze odazdola (iznad rupe kora obično odumre) stoga se i grančica ogrebe odazdola. Grančica se mora primiti na izlasku iz debla jer grana nemože rasti kroz deblo u toj maloj rupici. Voskom zalijem obje strane, međutim nek vosak ne bude previše tekuć da ne zalije spoj kore debla i grančice jer tad se kalusi neće moć spojiti. Vosak moraš nanijeti prije nego se osuši kora oko rupe, a ako ti svrdlo razbuca koru onda ju na mjestu spoja obradiš skalpelom da bude fino glatka... Mislim da sam sve napisao, sretno!

Offline Marija

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #70 : 12-03-2014, 09:27:24 »
Umjesto voska stavi ovo ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #71 : 12-03-2014, 14:43:48 »
Ja stavljam vosak za cijepljenje na bazi pčelinjeg voska - proizvođač "Api vita" koji ti je gust kao kao krema i ne ostavlja nikakve tragove na kori.
Mažem i ulaz i izlaz.


Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #72 : 12-03-2014, 18:45:03 »
Još jedna stvar , gledam slike i vidim da si skratio granu koju misliš nacijepiti . Po meni nisi to trebao napraviti sada , jerbo grana koja se ne prikraćuje brže deblja a samim tim i brže će srasti sa deblom.
Možda neko ima drukčije iskustvo ?  :dunno:

Offline Marija

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #73 : 13-03-2014, 08:27:08 »
Ja stavljam vosak za cijepljenje na bazi pčelinjeg voska - proizvođač "Api vita" koji ti je gust kao kao krema i ne ostavlja nikakve tragove na kori.
Mažem i ulaz i izlaz.

Da naravno, ali ovdje ga više nema za kupit ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #74 : 18-06-2014, 08:30:19 »
...već viđeno, ali nije za odmet za ponovit. Dakle da ne čekate slijedeću sezonu da otpadne lišće zgodan trik da cijepite izboj koji već ima lišća ili da isto primijenite na zimzelenoj biljci...