Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moje prve četinjače  (Posjeta: 8578 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Moje prve četinjače
« : 28-06-2012, 20:12:41 »
Znam da su mladice, kad' kod mene nema velik izbor četinjača. Pogotovo onih koji su pogodni za bonsai.
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #1 : 28-06-2012, 20:14:17 »
Pinus mugo, starost 6 god., kupljen u rasadniku

prva slika- prednja strana

druga slika- druga strana
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #2 : 28-06-2012, 20:15:23 »
Picea abies
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #3 : 28-06-2012, 20:17:28 »
Pinus strobus... sva tri drvca uskoro idu na ožicavanje  :hihihi:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline Adrian

Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #4 : 28-06-2012, 20:54:38 »
Kad si ih kupio i od kad su u tim posudama?
Mugač je mladi, dugo će biti savitljiv, pa bolje ne žicati ga da se ne poremeti kolanje sokova da može ojačati.
Smrekica je tako mlada da sa takovom ni ja ne bi počeo iako sam počinjao sa jako mladima.
Strobus je općenito živi očaj, ja sam imao nekolio i odustao od svih, zadnji mi je već 3 godine u voćnjaku na otvorenom u zemlji, jako savitljiv, iznenada se suše, nikak da se odebljaju.....
Ako si ih ove godine kupio nemaš kaj još žicati. A inače se žica tek kad se iglice ovogodišnjeg rasta potpuno formiraju i nazire se početak stvaranja novih terminalnih pupova na njima.

AH

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #5 : 28-06-2012, 21:10:21 »
strobusa sam iskopao iz borika u rano proljece.
mugo je danas kupljen i danas presađen u veću posudu.
smreka isto nađena u rano proljeće isto kao strobus, nju imam cisto onako da se uvježbavam na njoj.

Vidio sam da si ti kretao s nekim mladicama i nesto je ispalo od njih. Pa sam tako i ja probao.  :great:

Kod mene su smreka i ovaj borić najbolje sta se moze naci. Skroz smo slabi sa crnogoricom.  :mad3:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #6 : 28-06-2012, 21:12:49 »
Kad si ih kupio i od kad su u tim posudama?
Mugač je mladi, dugo će biti savitljiv, pa bolje ne žicati ga da se ne poremeti kolanje sokova da može ojačati.
Smrekica je tako mlada da sa takovom ni ja ne bi počeo iako sam počinjao sa jako mladima.
Strobus je općenito živi očaj, ja sam imao nekolio i odustao od svih, zadnji mi je već 3 godine u voćnjaku na otvorenom u zemlji, jako savitljiv, iznenada se suše, nikak da se odebljaju.....
Ako si ih ove godine kupio nemaš kaj još žicati. A inače se žica tek kad se iglice ovogodišnjeg rasta potpuno formiraju i nazire se početak stvaranja novih terminalnih pupova na njima.

AH

Onda žica još može pričekati.  :happy:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #7 : 29-06-2012, 17:06:13 »
svaku večer ih mistaj i ako su u dobrom substratu onda po velikim vručinama ih možeš i 2 puta zalit jer su male biljke. nemoj se čudit ako ti ove prve se posuše jer to se i naj iskusnijima dešava, ne reži ništa pogotovo na mugu jer bu ti se osušil prvi. sretno.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #8 : 29-06-2012, 21:39:05 »
svaku večer ih mistaj i ako su u dobrom substratu onda po velikim vručinama ih možeš i 2 puta zalit jer su male biljke. nemoj se čudit ako ti ove prve se posuše jer to se i naj iskusnijima dešava, ne reži ništa pogotovo na mugu jer bu ti se osušil prvi. sretno.

Da baš tako zalijevati, zalijevati i samo zalijevati. Zaljevam ih 2 puta na dan; u jutro i u večer.  :zalijevanje:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #9 : 29-06-2012, 22:04:11 »
U zaljevanju ima jedna mala caka.Ponekad kad nije tako vruće i nema jakog isparavanja vlage iz supstrata i ako je on dobar možda i nije potrebno zaljevati dva puta.To moraš naučiti i istrenirati se.Malo zagrebi površinu supstrata i ako je dosta vlažna ne moraš baš taj dan dva puta zalijati.Kužiš.. :zalijevanje:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #10 : 29-06-2012, 22:07:20 »
Kužim, kužim. Zalijevam sada 2 puta od kad' te vrućine ubijaju.  :grol:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #11 : 10-07-2012, 16:48:26 »
Evo jedno pitanje vezano uz muga.

Kada sam ga kupovao u rasadniku vlasnik mi je rekao da ove mlade grančice na njemu samo prerežem po pola. tj. te "svijećice". I tako sam ga neki dan prerezao. Kako onda iduće mlade grančice da podrezujem isto po pola ili? Jesam li što krivo napravio? Ne bih ga htio upropastiti sa svojim početničkim glupostima... :tuptup:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline DonQuijote

Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #12 : 10-07-2012, 20:43:38 »
Sa zalijevanjem moraš biti jako oprezan jer slijediš savjete koji su sasvim OK ali samo pod određenim uvjetima. Možeš zalijevati dva puta dnevno ali samo ako je supstrat skroz na skroz propusan.
Ukoliko nije onda ćeš tolikim zalijevanjem ubiti drvo. To je vrlo kompleksno i baš zato se svim početnicima preporučuje maksimalno propustan supstrat jer ne možeš izazvati trulež korijenja ma koliko zalijevao.
Ukoliko nemaš skroz propustan supstrat onda savjeti o tolikom zalijevanju nisu dobri i možeš ubiti drva.
Ja sam tako obio svoja prva crnogorična drva. Slušao sam savjete o agresivnom zalijevanju a nisam slušao savjete o supstrati i svo korijenje je istrulilo.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #13 : 10-07-2012, 21:02:20 »
Hvala Done na korisnom savjetu.  :chinaman:

Supstrat je dosta propustan, ali nije baš toliko da mogu zalijevati koliko hoću. Onda cu ga zalijevati samo po noci, nece mu skoditi, cuo sam da mugo može dosta dugo bez vode.  :zalijevanje:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline jurica

Odg: Moje prve četinjače
« Odgovori #14 : 10-07-2012, 21:55:14 »
Evo jedno pitanje vezano uz muga.

Kada sam ga kupovao u rasadniku vlasnik mi je rekao da ove mlade grančice na njemu samo prerežem po pola. tj. te "svijećice". I tako sam ga neki dan prerezao. Kako onda iduće mlade grančice da podrezujem isto po pola ili? Jesam li što krivo napravio? Ne bih ga htio upropastiti sa svojim početničkim glupostima... :tuptup:

O tome je već dosta pisano na ovom forumu  , ali da ponovimo , to što si napravio ne radi se sada nego u drugoj polovici 8. mjeseca , u isto vrijeme moraš stare iglice maknuti kidanjem ali pošto si početnik najbolje je da ih porežeš jer ćeš bez da ti neko pokaže kako se to radi samo naškoditi drvu. [url=http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2721.0]http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2721.0

Ukratko to što si napravio skroz promašen tajming , ubuduće bilo bi bolje da najprije pitaš kada se što radi a ne da odradiš pa kad je već kasno pitaš.
Ali evo ti ovo prouči i nećeš jako griješiti , malo  prilagodi ovo svojoj klimatskoj zoni i nema greške ali to su samo nijanse.
http://ofbonsai.org/species-specific/two-needle-pine-care-basics