Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pozdrav s pitanjima  (Posjeta: 3122 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Pozdrav s pitanjima
« : 05-07-2012, 14:57:03 »
Pozdrav svima,

nekad davno sam eksperimentalno radio nakakve wannabe bonsaije od graba i sličnih stvari. Daleko je to bilo od bonsaija ali među prijateljima je to bilo cool.
Međutim loši uvjeti i moj nemar su napravili da iz toga nikad nije izašlo lijepo drvo, i na kraju sam sve izgubio. Pretpostavljam da zbog zemlje, a još prije svega zbog neznanja. U ono vrijeme nije bilo toliko toga na internetu, a da ne govorim da nije bilo YouTubea, i kvalitetnih prezentacija za učenje iz tuđih iskustava. Samo par knjiga s rukom crtanim ilustracijama.

U zadnje vrijeme sam se ponovo zainteresirao za bonsai, i ovaj put sam teorijom naoružan malo bolje, nagledao sam se filmića i načitao foruma pa se nekako osjećam cool za napraviti prve korake.

Stoga evo nekoliko pitanja.

Shvatio sam da je vrtna zemlja out, i da funkcionira samo kratkoročno. Načitao sam se o i razno raznim mješavinama koje sežu do vulkanskog kamenja do  prašine s mjeseca. No shvatio sam da osnovna mješavina treba moći držati vlagu, imati hranjive tvari i omogućiti prozračivanje.
Stoga, kako mogu "sam-svoj-majstor" napraviti dobru  mješavinu od materijala koji su generalno dostupni? Npr. Mogu zdrobiti pečenu ciglu, uzeti sitni šljunak pijesak, šumsku zemlju, nešto iz kompostera, mislim da imam čak i nešto perlita (onog građevinskog). Vrijedi li drobljeni stiropor? Netko je spominjao i sjeckanu slamu...
Što je dobro i u kojim omjerima "za prvu silu".

Nadalje zanima me ima li netko iskustva s Bijelim biserkom, imam jedan grm u dvorištu, vrijedi li to za bonsai? Mogao bih početi sa stabalcem cca  3-4 cm promjera.

Vrijedi li iskopani panj od lješnjaka?
Lozica?
Japanska dunja (ono što cvate crveno rano u projeće prije nego prolista)?

Unaprijed zahvaljujem...


Offline alexhor

Odg: Pozdrav s pitanjima
« Odgovori #1 : 08-07-2012, 16:03:17 »
Ok, vjerujem da se nikome ne da ponavljati osnove pa sam još lunjao po internetu sklepao nekakvu "zemlju" od više sastojaka od onoga što sam imao. Nije najbolje, ali vjerujem da će za početak biti dobro.

Offline DonQuijote

Odg: Pozdrav s pitanjima
« Odgovori #2 : 08-07-2012, 20:11:34 »
Ne treba ti mnogo sastojaka, treba ti jedan jako propusni, kao liapor, pumice ili slično i eventualno 10-20 % vrtne zemlje koja služi više da tebe zavara nego što je potrebna. To je sve, i več mnogo puta napisano.
Što se tiće drva slikaj pa stavi ovdje, netko će te savjetovati. U svakom slućaju sada ništa ne vadiš. nije vrijeme za to.
Dobrodošao

Offline alexhor

Odg: Pozdrav s pitanjima
« Odgovori #3 : 08-07-2012, 21:54:41 »
To ti je to, početnik ko početnik...
Usred ljeta ja izvadio par panjeva (panjića, bolje reći), bez brige nije to materijal za vrhunski bonsai, ali za vježbu će biti dobro, možda barem da dobijem feeling i da imam o čemu razmišljati. Vjerujem da će se primiti, ali da ne mogu očekivati nikakav posebni spektakl prije proljeća.
Kad odlučiš krenuti u to, pretpostavljam da postoji jedna doza nestrpljenja pa se zanermari tajming.
Hvala na odgovoru, no vezano na to volio bih znati što je i gdje toga ima: liapor, pumice. Ne zvuči mi kao nešto što imam u svom dvorištu, ali ako vrijedi onda ću nabaviti.

Offline pannonian

Odg: Pozdrav s pitanjima
« Odgovori #4 : 08-07-2012, 23:49:50 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705.0

negdje na 7 ili 8 stranici imaju objasnjenja za pojedine supstrate
u biti, procitaj sve  :smile:

Offline alexhor

Odg: Pozdrav s pitanjima
« Odgovori #5 : 09-07-2012, 01:49:59 »
Uh, da ne povjeruješ, ali stvarno sam pročitao sve  :ludilo:
Vrlo korisno, i malo mi je svanulo; hvala  :great: