Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: prva žica malog graba  (Posjeta: 8989 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

prva žica malog graba
« : 16-12-2012, 17:12:21 »
visina oko 35 cm

Offline Marija

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #1 : 16-12-2012, 19:36:49 »
sve treba pozicat do najmanje grančice  :nono:

 :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #2 : 16-12-2012, 20:42:57 »
Lijepi debeljko.
Hočeš li odmah drilati te rezove ili ostavljaš za kasnije?

Offline Luc de Fuc

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #3 : 17-12-2012, 00:02:47 »
Nema šta, kvrgica i pol...
A zašto grane koje još trebaju "fest" zadebljat ne ostaviti u punoj duljini? ne ih orezat nego skroz ostaviti bar dve ak ne i tri godine, jer tak će najbrže odebljat...a i dalje će se moći usmjeriti/ožicati...ak je nekome neophodno ožicat da grana dobije karakter a.s.a.p., istoj bi se mogao ožicati samo početak, a gore ostaviti šibetinu/vodopiju/sacrifice branch nek piči i deblja sve skupa...
Istina, ne zgleda baš lijepo, i imaš dikobraze po policama, ali je najbrži put do balansa drveta i krošnje, debla i grana, zar ne? Pogotovo na "hrganima"...
Kako god, bit će ovo super mrgica...

Offline Bruno

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #4 : 17-12-2012, 07:33:21 »
 Stekao sam osječaj da kad pustiš granu kod graba da piči nekako mi se raširi prostor od pupa do pupa na početku,pa kad otkineš imaš list na kraju grane (ili čak ni to ,pa se osuši) ,i onda čekaš sa zebnjom oče li šta između .A i stablo je malo pa mi ne treba grana od prsta debljine .

Offline Bruno

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #5 : 17-12-2012, 07:35:41 »
Lijepi debeljko.
Hočeš li odmah drilati te rezove ili ostavljaš za kasnije?
Učeni ljudi su mi rekli da se ne žica i drila u istoj sezoni

Offline Luc de Fuc

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #6 : 17-12-2012, 09:27:49 »
Stekao sam osječaj da kad pustiš granu kod graba da piči nekako mi se raširi prostor od pupa do pupa na početku,pa kad otkineš imaš list na kraju grane (ili čak ni to ,pa se osuši) ,i onda čekaš sa zebnjom oče li šta između .A i stablo je malo pa mi ne treba grana od prsta debljine .
ma naaravno, ak ostaviš granu da nesmetano raste, internodiji su dulji...
A kad ga capneš, capneš ga za jedan ili 2 internodija više da si ziher... pa kad se zazeleni, ako se cijela grana zazeleni, u sezoni ga povratnim rezom vratiš do kud ti paše...dobro bi mu došlo par debljih grana, pa čak i vrhovi ovih debala da se prirodnije sužavaju u deblju granu a ne grančicu...
Stvar je u tome da kad se napravi razgranjenje na grančici onda to sve puno sporije zadebljava...ja se držim onog pravila da će donja grana početi debljati tek kada razgranata grana/e na njoj dostignu njen promjer/debljinu...
eto malo sam dosadan...
sve u svemu drvo je za 5!  :great:

Offline Marija

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #7 : 17-12-2012, 12:21:01 »
Prirast (zdravog) graba je u sezoni je oko 1m. Radi debljanja grane je dovoljno puštat cijelu sezonu bez rezanja, a onda na zimu orezati, da u novoj vegetacijskoj sezoni krene povratno pupanje.

Grane se fino debljaju i rastu ako se junački prihranjuje. Krošnju treba zgušnjavat na duljini od 1-2 pupa, tako da nema smisla puštati  par sezona grane bez rezanja. Defakto uzgajaš grane na krivom mjestu, van buduće strukture krošnje.

Zdrave grabove mi u sezoni orežemo i nekoliko puta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #8 : 17-12-2012, 13:40:30 »
Lijep orjentalis, ja bi ga možda posadio malkice dublje...  :great:
Da se malo nadovežem na raspravu: Ja imam 10-ak vrsta listopadnog drveća i svaka ima drugačiji način uzgoja krošnje i kasnije održavanje iste.
Kod orjentalisa pali sve i orezivanje i puštanje apikalnog vrha. Kod betulusa kad odrežeš vrh grane nema više (bitnog) debljanja iste. Kod drijena nema grananja dok ne režeš. Kod bukve moraš tempirati rezanje unutar jednog tjedna negdje u 7. mjesecu...itd. Zatim unutar iste vrste drukčije se radi prvih par godina drukčije kad je krožnja "zrela"...

Offline Luc de Fuc

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #9 : 17-12-2012, 14:11:20 »
Prirast (zdravog) graba je u sezoni je oko 1m. Radi debljanja grane je dovoljno puštat cijelu sezonu bez rezanja, a onda na zimu orezati, da u novoj vegetacijskoj sezoni krene povratno pupanje.

Grane se fino debljaju i rastu ako se junački prihranjuje. Krošnju treba zgušnjavat na duljini od 1-2 pupa, tako da nema smisla puštati  par sezona grane bez rezanja. Defakto uzgajaš grane na krivom mjestu, van buduće strukture krošnje.

Zdrave grabove mi u sezoni orežemo i nekoliko puta.
Bruno, koliko su ovi izboji bili dugački prije nego si ih prikratio? jer su tanani, osim njih par...
prihrana je važna da, za što brže debeljuckanje...šoopanje šoopanje  :hi:
sreća vaša u južnim krajevima je kaj možete orezivati tijekom cijele zime bez velikog straha gubitka grane/a uslijed smrzavanja...
za povratno pupanje kod nas treba srezat čim otpadne lišće, a to može biti i rizik ak dođu neki rani jaki mrazevi a drfce se ne zaštiti...meni se desilo sa kalinama i niisaam mogao vjeeroovati jer ona kaaao sve podnosi...niš ne podnosi sve!
uzgajaš grane da piče i na krivom su mjestu da, ali kad ih srežeš ih SREŽEŠ na kratko pa onda gradit krošnju...

Offline Marija

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #10 : 17-12-2012, 17:05:07 »
Da Brunu ne otimamo temu, dio rasprave sam premjestila ovdje:

> Debljanje grana i ramifikacija
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #11 : 17-12-2012, 17:42:08 »
ja bi ga možda posadio malkice dublje...  :great:

nemaaaa :jeb:



neka se sve vidi!!!  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #12 : 17-12-2012, 17:44:03 »
Lijepa raspravica. Lijepi komad, no nikak mi ne ulazi u "slikarsko oko" račvanje dva jednako debela i jednako visoka vrha totalno rekli bi simetrična. Dal se bar jedan može ojačati, a drugi oslabiti ?? Ili u naravi to drugčije izgleda?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #13 : 17-12-2012, 19:59:48 »
Lijepa raspravica. Lijepi komad, no nikak mi ne ulazi u "slikarsko oko" račvanje dva jednako debela i jednako visoka vrha totalno rekli bi simetrična. Dal se bar jedan može ojačati, a drugi oslabiti ?? Ili u naravi to drugčije izgleda?
Meni to nije loše.Treba drvo zamisliti i promatrati kao metla ili brom stil.Tako ga je vjerojatno i vlasnika zamislio. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bruno

Odg: prva žica malog graba
« Odgovori #14 : 18-12-2012, 06:27:57 »
Da Brunu ne otimamo temu, dio rasprave sam premjestila ovdje:

> Debljanje grana i ramifikacija
[/quote
Izboji su bili dugi u prosjeku nekih 40cm ,a što se tiče malo dublje sadnje bija sam ograničen izborom posude i oblikom podzemnog dijela ,al sad se tim puno ne zamaram ,sadim u šta naiđem i učim (kampanjski).