Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Syringa vulgaris  (Posjeta: 8466 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Syringa

Syringa vulgaris
« : 16-02-2013, 15:51:25 »
Pozdrav svima!
Nedavno sam se odlučio (napokon) malo više posvetiti bonsai svijetu.
U vrtu imam hrpu jorgovana (uključujući i par starih preko 30 godina) pa rekoh idem probati sa mladicama.
Pokupio sam tri komada mladica koje su igrom slučaja kroz par godina stalno bilo košene (formirale su malo deblo) te ih presadio u posude. Danas sam na starom jorgovanu započeo i air layering dviju grana.
Ako imate iskustva sa syringom vulgaris... slobodno pomagajte i savjetujte  :jupije:

Offline Luc de Fuc

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #1 : 16-02-2013, 21:17:12 »
Ako imaš starih atraktivnih primjeraka, maaani se airlayeringa grana i vadi!
Malo imaju veliko lišće ali ako su velki primjerci mogu zgledat odlično...sjećam se  walter ih je imao par u vrtu i izgledali su oodlično!
Sretno...

Offline Adrian

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #2 : 17-02-2013, 09:02:17 »
Pogledaj ovaj link od Waltera. On ih ima 5 kom. Izgledaju jako lijepo, ako se potrefi veličina u odnosu na lišće. Tak kak veli LdF.
http://walter-pall.de/lilacslilac_nr__1.jpg.dir/index.html

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #3 : 17-02-2013, 12:58:10 »
10 godina rada a još rezultat nije onakav kakav se postiže sa drugim vrstama.Deblo i nebarij je ono što ga čini zanimljivim.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Syringa

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #4 : 20-02-2013, 11:44:42 »
Zahvaljujem na savjetima. Mladice nek odmaraju u posudama a ja bum probal sa Prunus spinosa-om kad malo zatopli.  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #5 : 20-02-2013, 15:34:31 »
Zahvaljujem na savjetima. Mladice nek odmaraju u posudama a ja bum probal sa Prunus spinosa-om kad malo zatopli.  :chinaman:
Prunus Spinosa ili Crni trn,kreće vrlo rano sa cvatnjom.Čim zrak zamiriši proljećem već on kreće sa bubrenjem pupova.Moraš pratiti situaciju na terenu.Čim vidiš da su se cvjetni pupovi malo zabjelili možeš vaditi drvce.Ako bi bilo poslje vađenja jutarnjih mrazeva malo ga skloniš u zaštićenu prostoriju.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Syringa

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #6 : 20-02-2013, 18:18:09 »
Zahvaljujem na savjetima. Mladice nek odmaraju u posudama a ja bum probal sa Prunus spinosa-om kad malo zatopli.  :chinaman:
Prunus Spinosa ili Crni trn,kreće vrlo rano sa cvatnjom.Čim zrak zamiriši proljećem već on kreće sa bubrenjem pupova.Moraš pratiti situaciju na terenu.Čim vidiš da su se cvjetni pupovi malo zabjelili možeš vaditi drvce.Ako bi bilo poslje vađenja jutarnjih mrazeva malo ga skloniš u zaštićenu prostoriju.

...sva sreća da mi je grm 70m od kuće prema šumi pa ga držim na oku  :hihihi:  Zahvaljujem na savjetu u vezi mraza. Čim bu u tegli stavljam fotke.

Offline Syringa

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #7 : 06-04-2013, 18:00:55 »
...jedna moja mladica jorgovana i par nekidan izvađenih višanja...

Offline grabar

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #8 : 06-04-2013, 18:18:16 »
Prunus Spinosa ili Crni trn većinom kad sam ih kopao imali su duboke žile ko hrast 2 do 3 centralne i slabo sitnih žilica pri vrhu  od 10 ča sam ih izvadio tek sad mi se 1 primio ali je posađen u običnu bjelu zemlju i tu se primio sve ostalo sam sadio u treset i lecu nije htjelo sad čekamo 3godine da se ojača korenje ako preživi :molitva: pa sadim u lecu i treset

Offline donna

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #9 : 06-04-2013, 18:45:38 »
Syringa, ovo je izvrsno, bar kičma ne strada !

Offline jurica

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #10 : 06-04-2013, 20:00:02 »
...jedna moja mladica jorgovana i par nekidan izvađenih višanja...
:great: :great: :great: :great:
evo neko da se bavi i Mama bonsaiem , svaka čast !!!
Syringa, ovo je izvrsno, bar kičma ne strada !
Samo jedna napomena , ova drva je puno teže održat na životu.
Isto tako zahtijevaju jako strašnu brigu i njegu  (ja pokušao pa odustao )

Offline donna

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #11 : 07-04-2013, 10:36:00 »
To treba zalijevati svaka 2 sata kad su vrućine ?

Offline Syringa

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #12 : 07-04-2013, 12:02:49 »
Syringa, ovo je izvrsno, bar kičma ne strada !

Zahvaljujem na komentarima.
Da, mame iziskuje jako veliku brigu ali ima i to svojih čari. Konstantno "pimplanje" oko drvca a o zaljevanju ... uf. Što se kičme tiche patila je prilikom medicinskog vađenja dotičnih primjeraka  :mdr:
Moram priznati da sam ostao zatečen koliko zanimljivi mogu biti ti maleni primjerci. Eto, a skrivali su mi se pod kosilicom protekle 4 godine  :hihihi:

Offline donna

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #13 : 10-04-2013, 22:36:59 »
Već par dana ja zagledavam ove tvoje bonsaiće i što ih više gledam, sve mi se više sviđaju. Moram si i ja tako nešto naći, baš mi je onako: taman !

Offline Syringa

Odg: Syringa vulgaris
« Odgovori #14 : 12-04-2013, 09:41:04 »
...dao sam si truda pa napravio par fotografija voćnjaka u nastajanju.  :hihihi: