Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: upit  (Posjeta: 6915 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mimme

upit
« : 18-03-2013, 11:51:58 »
molim pomoć za izvadit iz šume bor za budući bonsai koje je najbolje godišnje doba . Početnik , hvala unaprijed

Offline Luc de Fuc

Odg: upit
« Odgovori #1 : 18-03-2013, 12:04:19 »
prvo: bor ne vadit u šumi...
drugo: ako si početnik nemoj kretat sa borom...
treće: ako te baš zanima, po meni je najbolje crnogoricu vaditi u kasno ljeto, ranu jesen...

ali, znam da će ti se javiti oni koji bolje hendlaju sa borovima... mister A?  :whistle:

Offline mimme

Odg: upit
« Odgovori #2 : 18-03-2013, 12:16:25 »
molim pomoć za izvadit iz šume bor za budući bonsai koje je najbolje godišnje doba . Početnik , hvala unaprijed

hvala mister A mislim da ću ipak probat sa borom a koja je tvoja preporuka s čim da krenem

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: upit
« Odgovori #3 : 18-03-2013, 13:08:13 »
Vjerojatno su ti borovi ljepši? Zato i pitaš za njih.Puno više znanja treba za borove nego za listopadno drveće.Neznam odakle si,ali ti je najbolje otići u veći rasadnik i kupiti Pinus Mugo ili ti ga Planinski bor.Mogu se naći dobri primjerci za pristupačnu cjenu.E a onda nakon toga istražiti sve o borovima.Pa ponovo postaviti pitanje što ti nije jasno.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: upit
« Odgovori #4 : 18-03-2013, 13:25:34 »
Vrijeme vađenja je diskutabilno i ljudi se razilaze oko toga.
Ja imam dva i oba su izvađena negdje u 10 mjesecu. Živi su i zdravi. S druge strane Mauro ima stravične, prastare mugače i vadi ih na proljeće.
I još nešto kad vadiš crnogoricu trebaš je pustiti najmanje dvije godine na miru, tri je još bolje a nakon 4 si siguran da se staro drvo primilo i možeš raditi na njemu.

Offline mimme

Odg: upit
« Odgovori #5 : 18-03-2013, 13:57:16 »
Pozdrav i hvala na odgovorima od jučer . Počeo bi onda sa bjelogoricom ali dali je sad kasno za vadit i prirode i kako ju tretirati

Offline Adrian

Odg: upit
« Odgovori #6 : 18-03-2013, 16:41:36 »
Što je rekao i Luc.
Ako si početnik nemoj vaditi bor. Ne postoji ništa zeznutije za primanje od starog bora, možda jedino stari ariš. Nekad kunjaju i po dvije godine i onda krepaju. Prišparaj si muke i za početak vadi bjelogoricu, da se uopće naučiš vaditi.
Ako si zapeo za bor, bolje ti je da za prvi komad odvojiš lovu za neki bolji promjerak u rasadniku. A i tu onda ima problema sa skidanjem rasadničke zemlje i presadnjom u supstrate, neki ni to ne prežive ako to prebrzo radiš. Osobito ako je u ilovici kao u većini SJZ HR rasadnika. I to treba rasporediti na par godina.
Čast izuzecima, nekad se naleti na bor kojem ne dam šanse ni 5 %, a on preživi. Bor je velika lutrija.

Offline jurica

Odg: upit
« Odgovori #7 : 18-03-2013, 17:56:40 »
Posebno mi se sviđa yamadori i probao bi taj stil primjenit na boru oko mene ih ima dosta zanimljivih živim u Zadru .Koliko je to teško?
Kad si iz tih krajeva za početak je najbolji ti je Bijelograbić ili C. Orijentalis kojeg u tvojoj okolici a i u zaleđu ima u izobilju.
A Borovi , ko što kaže Adrian jako polako sa njima , imam ih desetak i nigdije ne žurim, neki primjerci su izvađeni prije 4 god i još nisam ništa na njima radio.
što se tiče vađenja , meni je isti postotak preživljavanja bez obzira dali vadim u jesen ili na proljeće i nije baš velik   :ashamed:.

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #8 : 18-03-2013, 18:45:55 »
Pozdrav svima, ja sam potpuno nov u svemu ovome i imam par molbi. imam juniperus chinensis star 30-35 god koji je posljednji 25 god. bio u jednoj žardinjeri. stablo izgleda fantastično i zrelo pa sve Vas majstore molim pomoć oko njegovog daljnjeg školovanja i napredovanja ka pravom bonsaiju.  Ako netko treba pomoć oko orhideja tu sam majstor i rado ću Vam pomoći.

Offline DonQuijote

Odg: upit
« Odgovori #9 : 18-03-2013, 21:03:43 »
Moraš staviti fotke da se vidi o čemu govoriš i da ljudi procjene što i kako

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #10 : 19-03-2013, 08:01:04 »
čim dođem kući s posla fotkat ću je i stavit pa onda u napad na njeno redizajniranje

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #11 : 19-03-2013, 16:05:52 »
eto tog juniperusa

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #12 : 19-03-2013, 16:06:45 »
i još malo

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #13 : 19-03-2013, 16:07:27 »
i još

Offline dodo

Odg: upit
« Odgovori #14 : 19-03-2013, 16:13:12 »
i još