Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOLESNOĆE  (Posjeta: 94436 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #210 : 03-07-2017, 14:44:53 »
A je, ima nekih igrača ispod lista ,crveni pauk ,ha? Ide Vertimec.

Vertimec je "bojni otrov", mi ga koristimo samo u krajnjoj nuždi ... susjedi padaju u nesvjest...

Ma to su vam sinoć prskali komarce u kvartu ,ali niste čuli........

Lani sam ima jednu sadnicu trešnje, iste je simptome imala,mislio sam da su kakve gljivice pa sam je posipa sumporom. Kroz cilo lito su listovi bili ovakvi ,otpali bi ,a ona bacila nove i tako jedno tri puta . Posađena na jesen i sad je ok.
I na ničem drugom kraj te trešnje nije bilo žutih listova samo na njoj, isto i sad samo na prunusima mahalebu i cerasiferi. S povećalom se jasno vide beštije samo s donje strane lista.
Izgleda da sumpor ne djeluje,kao što Adrian kaže malo ih dotakne,ali ih ne puca dobro.

Offline LONICERA

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #211 : 07-07-2017, 11:18:32 »

Na žalost je vertimec jedino dobro riješenje.


A Demitan?

Offline Red Queen

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #212 : 12-08-2017, 14:26:22 »
Pozdrav! Pitala sam i na forum.hr, ali nema aktivnih. Dakle:
bila sam jučer u poljoprivrednoj ljekarni i pregledavajući slike mojeg graba zaključili smo da ima:
-crvenog pauka
-pepelnicu
-crnu pjegavost

Kupila sam tri različita fungicida i neko antioksidativno sredstvo.

Jutros sam ga pošpricala s dva fungicida, u ponedjeljak ću s trećim, napraviti pauzu od tjedan dana pa ponoviti. Nisam pametna što da radim s njim, u jako lošem je stanju, lišće se poprilično crno, skoro svo. Zanima me jel bi bilo ok da nakon ove kure fungicida sačekam tjedan dana pa pošpricam antioksidanskom, pustim dva dana da upije i svega ga obrežem?

Hvala!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #213 : 12-08-2017, 20:04:51 »
Lišće će otpasti samo po sebi,nema potrebe da sada radiš nekakvu defolijaciju.Dodatno slabiš biljku.Bitno je da ubiješ crvenog pauka i da zaustaviš dalnji napredak bolesti i da spasiš pupove za narednu godinu.Druge godine ga dobro pošpricaj sa nekim fungicidom i to prije nego se otvore pupovi,da spriječiš napredak bolesti odmah u startu.Sada si očito prekasno uočila napredak bolesti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Red Queen

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #214 : 13-08-2017, 10:37:58 »
Pretpostavljam da se sve toliko zakompliciralo jer sam ga zalijevala ko luda; nisam htjela da površinsko korijenje bude suho, a mislila sam da višak vode ionako samo prođe kroz njega. Sad kad razmislim, voda je otjecala, ali uvijek ispod posude ostane jedna lokva u kojoj on stoji konstantno. Mislite li da bi moglo korijenje biti rizično? Bojim ga se u ovakvom stanju još vaditi iz posude.
Isto mi se čini da sam ga prehranila; imala sam tekuće sredstvo 15-15-15 i 20-20-20 pa bi ga zaliejvala malo jednim, malo drugim. Nakon jednog prihranjivanja vidila sam pogoršanje već sutra, ali nakon što sam odstranila oštećene listove, nastavili su crniti i do 3 tjedna iza pa sam mislila da možda ipak nije do prihrane. Jel prihrana mogla naštetiti korijenju?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #215 : 13-08-2017, 20:23:31 »
Mogla je i korjenu i listu,još i u kombinaciji sa stalno vlažnim korijenom bez zraka.Ostavi ga malo da se supstrat prosuši.Provjeravaj vlažnost rukom.Događaju se takve stvari zbog neiskustva i pretjerane brige da drvcu bude dobro.Malo papice pa malo vodice,pa opet malo papice pa vodice.I još onda jednom kaj bu sigurno.Malo šale.Možda ga spasiš uz pojačanu kontrolu.I nemoj više prihranjivati jer ti u takvom stanju nemože apsorbirati i koristiti gnojivo.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #216 : 15-08-2017, 19:31:46 »
... i dobro isperi supstrat vodom. Moguće da si pretjerala sa prihranom.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #217 : 16-08-2017, 08:02:56 »
Po opisu je vrlo moguće da je pretjerano sa ishranom..

Offline Red Queen

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #218 : 16-08-2017, 12:28:17 »
Ja isto mislim da je kombinacija viška prehrane i vode.
Evo prilažem vam slike pa samo bacite oko, s tim da je ovo nakon špricanja s tri preparata za gljivice. Ovi sitni listići na vrhu su se otvorili kao takvi, kržljavi i suhi i većina ih je sama od sebe popadala.

Već tri dana ga ne zaljevam zaprave, nego svako malo pošpricam špricom da navlažim gornje korijenjenje i dalje kad stavim prst u supstrat je puno vlažan.

Za tjedan da ću ga opet špricati protiv gljivica, a mislite li da je ok da ga nakon toga špricam drimom ili samo da ga pustim da se bori sam?

Offline Andrija Zokić

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #219 : 16-08-2017, 19:03:11 »
Da sam na tvom mjestu ne bih koristio ikakve preparate nego bih samo dobro isprao supstrat čistom vodom. Nije isto ako je supstrat vlažan od laganog prskanja ili ako je ispran od gnojiva odnosno soli pod jačim mlazom. Nakon što ga ispereš nastavi sa regularnim zalijevanjem kad za to dođe vrijeme odnosno kad se prosuši.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #220 : 16-08-2017, 21:07:34 »
Ja isto mislim da je kombinacija viška prehrane i vode.

Kad pogledam slike ,rekao bih da se radi o klasičnoj  :mdr: "kemijskoj defolijaciji " tj. višku kemijske prehrane. Poslušaj Andriju i moglo bi proći uredu.

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #221 : 17-08-2017, 18:37:35 »
Slično sam ja imao pred desetak godina sa lipama nakon tuče krajem ljeta. Krenule su isponova, ja pojačao gnojenje i slika skoro pa ista.
Na žalost moje su lipe otišle u lovišta do narednog proljeća. Baš mi ne liči na šok od suše.
Kao što reče Andrija, jako isperi, da se par puta u jednom danu procijedi voda kroz posudu i onda ostavi da se prosuši, pa normalno dalje.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #222 : 17-08-2017, 20:45:40 »
Lišće koje ti je suho možeš skinuti jer više nićemu ne služi.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!