Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: moji ovogodišnji yamadoriji  (Posjeta: 14921 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanjinko

moji ovogodišnji yamadoriji
« : 14-04-2013, 19:58:11 »
evo da i ja predstavim moje ovogodišnje yamadorije.prošla godina mi je služila za edukaciju,gledanje slika,filmića od vas "starijih" s foruma.ovo je moja prva ajm reći prava godina.na slici je bjelograb 1(barem ja mislim da je)nebari mu je 20 cm,a visina 50 cm

Offline jurica

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #1 : 14-04-2013, 20:45:32 »
Nije loše  :great: :great: :great:
Jedna preporuka , pokrij nabari supstratom najmanje godinu do dvije pogotovo kod Orijentalisa .

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #2 : 15-04-2013, 08:02:03 »
Dobro.Bit će dosta drilanja i sužavanja,stvaranja grana,ali za početak od 1-5,dobro.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline sanjinko

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #3 : 15-04-2013, 18:09:37 »
je radovane bit ce drilanja dosta,a i razvijanja krošnje,znam nema sužavanja velikog,lijevo deblo je dosta ravno,al mi se svidilo to dvostruko deblo,a i nebari mu je ok.uživo je puno bolji,al to je opće poznata stvar nas s amaterskom foto opremom.nisam znao igore za nebari pokrit ću ga,zahvaljujem,neprocijenivi ste vi stariji.

Offline sanjinko

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #4 : 15-04-2013, 18:21:17 »
evo da prestavim i orijentalisa broj dva:nebari 30 cm visina 60cm.planiram ovo desno  deblo na prvoj slici oli stup kad ulovim "vremena" na zimu maknut i izdrilati rupu,a vrh još nemam ideje pa pomozite,mada su slike takve kave jesu

Offline sanjinko

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #5 : 15-04-2013, 18:25:08 »
jos slika broja dva

Offline DonQuijote

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #6 : 15-04-2013, 20:21:00 »
Mislim da ćeš nakon dvije, tri godine i mnogo drilanja zaključiti da starteri nisu bili dovoljno dobri za ozbiljno drvo.
Takav nedostatak sužavanja i nedostatak muvinga trebao bi imati neko strašno opravdanje, recimo u savršenom nebariju, a toga ovdje nema.
Znam da ovo ne želiš pročitati, ali želim ti uštedjeti vrijeme. Ovako velika drva moraju imati opravdanje, moraju imati barem jednu od tri gore nabrojane komponente. Ovo je loš muving, još gore sužavanje i za orijentalise osrednji nebari.
 OK vježbati ćeš na njima pa nije skroz bačeni trud, ali siguran sam da uz malo više traženja može bolje. Skužio si kako se vadi, znaš u što trebaš saditi, ovo je svakako bolje od mladica koje početnici vade, ali možeš bitno bolje.

Offline Luc de Fuc

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #7 : 15-04-2013, 22:33:31 »
Mislim da ćeš nakon dvije, tri godine i mnogo drilanja zaključiti da starteri nisu bili dovoljno dobri za ozbiljno drvo.
Takav nedostatak sužavanja i nedostatak muvinga trebao bi imati neko strašno opravdanje, recimo u savršenom nebariju, a toga ovdje nema.
Znam da ovo ne želiš pročitati, ali želim ti uštedjeti vrijeme. Ovako velika drva moraju imati opravdanje, moraju imati barem jednu od tri gore nabrojane komponente. Ovo je loš muving, još gore sužavanje i za orijentalise osrednji nebari.
 OK vježbati ćeš na njima pa nije skroz bačeni trud, ali siguran sam da uz malo više traženja može bolje. Skužio si kako se vadi, znaš u što trebaš saditi, ovo je svakako bolje od mladica koje početnici vade, ali možeš bitno bolje.
ovo ti nema tko bolje reći nego don...slažem se sa svakom riječi... dooone  :chinaman: !!!
ak ti kaj znači svi ih imamo iste takve, ma baaar po par komada...ali, da se da naći bolje, da se...
sve u svemu, sviđa mi se kad vidim entuzijazam...ima tu hrpica drvenih boxeva, nakopalo se  :verycool:...samo tako dalje, a sljedeće sezone tražit nešto atraktivnije...
I ZATRPAT NEBARIJE SKROZZZ...NA GODINU DANA, PA POGLEDAT...PA AK TREBA NA JOŠ JEDNU...jer ak ti se posuše debele žile nisi niš dobil... :zbunjen:

Offline DonQuijote

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #8 : 16-04-2013, 07:13:02 »

sve u svemu, sviđa mi se kad vidim entuzijazam...ima tu hrpica drvenih boxeva, nakopalo se  :verycool:...samo tako dalje, a sljedeće sezone tražit nešto atraktivnije...

Da, da  to bih i ja želio naglasiti. Osnovnu školu si prošao s odličnim uspjehom. Sa srednjom si krenuo i sada je vrijeme da napreduješ, uza sav trud nakupilo se nešto loših ocjena ali ništa što nećeš riješiti do završnih razreda srednje. Uložio si trud, materijal i znanje uspjeh neće izostati. Ne bih te želio obeshrabriti jer si na dobrom putu :bravoPrika:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #9 : 16-04-2013, 07:20:54 »
Ja bih tu debelu maknuo sada.Nečeš ništa dobiti na tome da čekaš godinu dana.Oduzimat će ti hranu ovome drugome djelu koji je puno bolji.A u međuvremenu će ti i rupa malo kalusirati i pokazati u kom smjeru drilati,na godinu. :woodworks:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #10 : 16-04-2013, 07:39:22 »
Ja bih tu debelu maknuo sada.Nečeš ništa dobiti na tome da čekaš godinu dana.Oduzimat će ti hranu ovome drugome djelu koji je puno bolji.A u međuvremenu će ti i rupa malo kalusirati i pokazati u kom smjeru drilati,na godinu. :woodworks:
...ja nebi micao ništa jer postoji mogućnost gubitka nebarija koji je povezan s tom granom/deblom. Korjen stvara lišće, lišće nastaje iz spavajućih pupova...itd. Kad se korjen regenerira odpilit granu i ne skroz do debla da novostvoreni korjen preusmjeri sokove u druge djelove drva, dakle drilat rupe nakon par godina uzgoja kad je već drvo pomalo formirano i kad se pomalo i nazire frontalna strana. Inaće na orjentalisu netreba bušit rupe jer mrtvo drvo poprimi identičnu boju kore pa se ne može razaznat kaj je kaj, bolje je odpiljeno mjesto obradit da glumi dio debla. Rupe ružno izgledaju ak se ne naprave prirodno a to malo kome uspjeva... Uzgred, drvo je sasvim solidno.

Offline sanjinko

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #11 : 16-04-2013, 10:24:44 »
je uloženo je dosta energije u izradu sanduka osobito kopanja.po meni prvo drvo je takvo kakvo je i njega sam prvog kopao i kad je već bio u sanduku sam skužio da to ni to(početnićke pogreške).drugo drvo po mom skromnom znanju je puno bolje,bez ovog desnog dijela,možda je slika takva kakva je.

Offline jurica

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #12 : 16-04-2013, 19:49:24 »
Evo jedna inspiracija za Sanjina (prvo drvo odradit recimo ovako nešto)
http://ibonsaiclub.forumotion.com/t3222-korean-hornbeam-2005-2010#137798

Offline sanjinko

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #13 : 16-04-2013, 20:26:23 »
zanimljivo izgleda igore,bit ce posla oko njega ali vjerujem da će lijep biti.al bez rada oli ti ga prakse nema ni znanja.evo jedan klen ovogodišnji nebari je 20 cm a visok 50 cm.

Offline Bruno

Odg: moji ovogodišnji yamadoriji
« Odgovori #14 : 16-04-2013, 21:12:32 »
Evo jedna inspiracija za Sanjina (prvo drvo odradit recimo ovako nešto)
http://ibonsaiclub.forumotion.com/t3222-korean-hornbeam-2005-2010#137798
dobro mi izgleda ova eliminacija desne strane