Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik paničar  (Posjeta: 5532 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alter ego

Početnik paničar
« : 29-05-2013, 19:24:54 »
Pozdrav, pre 4 nedelje dobio sam svoj prvi bonsai na poklon. Kako mi je rečeno vrsta je 'Japanski brest'. Rečeno mi je da bi trebalo 2 puta u nedelji da ga zalivam, tako što bih ga potpio u lavor vode, bukvalno do početka stabla i tako držao otprilike 5-6 minuta. Pokazatelj da zemlja prima vodu bi mi bila pojava mehurića na površini. Drvce je dobilo lepe zelene listove, a sad i male plodove iz kojih mi je rečeno da ako se dobro razviju mogu da se rode cvetići. Pridržavao sam se tog nekog 'rituala' i sve je izgledalo dobro do ovog trenutka kada sam se vratio sa posla i video sa donje strane krošnje 2 listića koja su požutela i kad se tad nisam šlogirao  :surprised:  Zanima me da li treba nešto da promenim, da li možda trebaju ponekad listovi da se poprskaju vodom. Gde je najbolje da ga držim i koliko mu je svetlosti potrebno, takođe da li mu znači uopšte svetlost od neke lampe. Kao totalni laik, ali iskreno zaljubljenik značio bi mi svaki odgovor, ne bih voleo iliti podneo da ga izgubim  :smile:  Ukoliko neko želi ili će to pomoći mogu i da okačim neku sliku gore pomenutog 'bolesnika'.
Pozdrav još jednom i hvala unapred, iskreno zabrinuti član  :nails:

Offline Marija

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #1 : 29-05-2013, 20:30:49 »
a sad i male plodove iz kojih mi je rečeno da ako se dobro razviju mogu da se rode cvetići.

Fantastično, ljudi prodaju nešto o čemu pojma nemaju, a onda još povrh svega ne kuže se niti u osnove hortikulture ... iz plodova da nastaju cvjetići  :girl: upravo genijalno!!!!
Triput hura za prodavačicu  :jupi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alter ego

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #2 : 29-05-2013, 21:00:27 »
Ok, kontam da je i meni to bilo čudno i ako sam iskreno ne poznavaoc. Ali eto vi, kao neko ko očigledno ima 'šlifa' možda bi mogli konkretnije da mi pomognete  ;)

Offline alexhor

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #3 : 29-05-2013, 21:03:39 »
Imaš na forumu dosta postova o japanskom brijestu iz marketa, malo potraži, da vidiš i ostala razočarenja.
Nisam siguran da je dobra ova uputa s potapanjem u vodu, posebno ne ako je brijest još posađen u onu njihovu originalnu mješavinu. Ali sad ti nije vrijeme za presađivanje u nešto bolje pa si tu gdje jesi.
Ako se lišće počelo sušiti, a "zalijevao" si ga potapanjem dva puta tjedno, moja je dijagnoza da je prezalijano i biljka se davi i guši, tj. njeno korijenje.
Mislim da ga trebaš ostaviti da se malo prosuši i zalijevati malo umjerenije. Ako preživi do idućeg proljeća , možda bi presadnja u kvaliteni prropusni supstrat pomogla da biljka lakše živi. Ali bojim se da je proljeće predaleko.

Ipak pričekaj da ti netko od iskusnijih potvrdi ili demantira ovo što govorim. Good luck!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnik paničar
« Odgovori #4 : 01-06-2013, 13:32:44 »
Ako ti žuti samo tu i tamo koji listić,onda je to normalno odbacivanje,jer cjelu zimu nije odbacivao lišće.Ako ti žute cijele grane,onda je to trulež o odumiranje korjena.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline grabar

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #5 : 01-06-2013, 14:59:09 »
evo i prodavača u istri ko i po centrima, ružniji kažun nisam nikad vidio pgotovo ovaj na zadnjoj slici ko da su ga radila dica u vrtiću :hihihi:
http://www.skink.hr/d3.htm

Offline DonQuijote

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #6 : 01-06-2013, 22:28:46 »
već smo spominjali tu ekipu. Meni je to sjajna ideja za suvenir, svakako bolja od čaplji i školjki iz kine, no netko je rekao da se nisu uopće sjetili napraviti rupe na dnu pa voda ne otiče i drvo je praktički osuđeno na smrt :frown:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Početnik paničar
« Odgovori #7 : 02-06-2013, 09:00:14 »
ovaj nije zaboravio rupe al svi su ga popljuvali. Trebala bi druga tema a ne ova za dobre i loše bisere
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline grabar

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #8 : 02-06-2013, 09:00:46 »
da to je neko spominjao tu no sve u svemu i to je zasićeno tržište ljudima je skupo kad ih pitaš 150kn za ovo šta sam ja radio pred 5god,neko mi je i spominjao da je vidio na štandu čak i kažune koje su prodavali iz kine za neku smješnu lovu

Offline DonQuijote

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #9 : 02-06-2013, 16:05:34 »
ovaj nije zaboravio rupe al svi su ga popljuvali. Trebala bi druga tema a ne ova za dobre i loše bisere
Nek ga pljuje ko god hoće, meni je to super, ali baš mi je super, simpatično i s puno ljubavi i smisla za detalje napravljeno.
Tko ga je ispljuvao? Neki frustrirani bedaki ala jedan kakvog smo imali ovdje. Nije svaka grana na svom mjestu? pffft
Meni je ta kreacija baš super i rado bi je imao i rado bi da i meni uspije tak nešto zabavno, veselo i dobro napraviti

Offline alter ego

Odg: Početnik paničar
« Odgovori #10 : 02-06-2013, 17:26:23 »
Ako ti žuti samo tu i tamo koji listić,onda je to normalno odbacivanje,jer cjelu zimu nije odbacivao lišće.Ako ti žute cijele grane,onda je to trulež o odumiranje korjena.

Da samo je po koji listić požuteo, grane lepo izgledaju kao i celo stablo i ostatak krošnje, za sada je ipak sve ok.

A vama svima ostalima hvala na pomoći  :mdr:

p.s 'hobit' bonsai po meni prelep ^^

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Početnik paničar
« Odgovori #11 : 02-06-2013, 23:31:56 »
usurpirali smo malo temu no ajd ok! da done i meni je takav način izrade i uzgoja bonsai  simpa zbog toga kaj izlazi van granica kineskog i japanskog izražaja. Hoču reči to da se vidi nekaj drukčije a dolazi sa zapada i izražava svoju maštu.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!