Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par dobronamjernih savjeta za početnike  (Posjeta: 14918 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Par dobronamjernih savjeta za početnike
« : 24-05-2007, 13:31:28 »
Uvijek kad o nečemu pišem na ovom forumu radim to na temelju vlastitih iskustava. Dakle, da ne vrijeđam uvredljive početnike, prenijet ću vlastite početničke gluposti koje sam radio, a nije me imao tko na to upozoriti (prije nekoliko godina nije bilo aktivnog foruma).  Na početku si neobuzdano nestrpljiv i učinit ćeš sve da što prije dođeš do kakvog - takvog primjerka (sad to zovem materijalom) i to je onda plodno tlo da se rade gluposti. Svi smo ih radili, radićemo ih i stariji i noviji početnici, s tom razlikom da ovi novi imaju šansu u večoj mjeri izbjeći ih, naravno ako su spremni slušati.
Bavim se ovim lijepim hobijem par godina, a počelo je kao kod većine kupovinom trgovačkog sfrkanog smeća (malsaija = zakorjenjene grančice istočnjačkih grmova)  koja je naravno uvenulo... (i 99% će ih crknuti unutar 6 mjeseci). Savjet: to ne nikako kupovati! 80-ak kuna nije puno, ali je definitivno bačeni novac.
Za mene primjerice to i nije bilo tako loše, jer je rezultiralo radoznalošću, traženjem prikladne literature, te naposlijedku danonoćnim kopanjem po netu… Godina surfanja (učenja i bilježenja) bila je otprilike dovoljna da izbjegnem najbanalnije početničke greške (sjemenke, mladice, čupanje svega što se da iščupati bilo kad i u bilo koje vrijeme…). Dakle savjet je da se prvo dobro prouči literatura ili štogod dostupno, pa će svakome sjesti ono što ga interesira, što mu je dostupno u okolici od autohtonih vrsta ili će se opredijeliti za recimo neke tropske vrste (pogotovo ako ima stan sa malim ili nikakvim balkonom).
Kako je moje prvo vađenje yamadorija bilo vrlo uspješno (poklopilo se proljeće) početnički uspjeh rezultirao je prevelikom sigurnošću, pa sam iste biljke (borove) vadio i krajem ljeta (netko je napisao da je imao upravo tada najbolje rezultate), moji su bili poražavajući. Slijedeći moj savjet bi bio - vadite samo onu biljku koju sta dobro upoznali, a savjete za vađenje koje ste prikupili prilagodite svom podneblju,  klimatskim prilikama i terenu sa kojeg vadite.
Nekoliko primjeraka sam "ubio" i pretjeranim-preranim oblikovanjima…. Slijedeći savjet bi bio da izvađene biljke ne dirate barem slijedeće dvije godine (eventualno lagano orezivanje odnosno skidanje neupotrebljivih grana dogodine). Ovaj savjet neće poslušati 90 % ljudi. (nisam ni ja!)
Vaši prvi primjerci biti će obične neupotrebljive mladice za koje ćete se sentimentalno vezati. (kao i ja)
Ono što na početku nisam smatrao mladicama (cca 10-godišnjaci), sada sadim po dvorištu (otrežnjenje dođe prije ili poslije). To je sada izgubljeno vrijeme (puno izgubljenog vremena – novaca). Da sam onda posaditi taj materijal u dvorište - sada nakon četiri godine već bi se možda i zadebljalo, te bi  sada barem na nešto ličilo. Kad izračunam vrijeme (mogao sam nešto korisnije raditi i ….zaraditi) te uloženi materijal, mogao sa si komotno priuštiti nekoliko dobrih primjeraka iz trgovine po par tisuća kuna i sad bih imao i "gotovijih" (bonsai po meni nikad nije gotov – uvijek može biti bolji) bonsaia i puno više boljeg materijala u treningu. U drugom postu sam obrazlagao cijenu bonsaia - ispada kao najslabije plačeni posao na svijetu - pitanje: dali bi prodali svoje drvo koje uzgajate 20 godina za 2000 kn?
Dakle slijedeći savjet bi bio da vrlo dobro obratite pažnju na nebari i debljinu debla kod bjelogorice, a kod crnogorice prvenstveno na raspored grana i udaljenost iglica od stabla (ovo je najvažnije - uvjek je lakše uzgojiti krošnju nego nebari, a kod crnogorice nikad nećete dobiti novu granu na djelu drva koje je starije od  dvije tri godine). Usporedite nađeno (prvo nađite, slikajte i zapamtite mjesto nalaska) sa onim na netu ili ako se ne sramite objavite to ovdje na forumu i spremite se na najgore kritike (nije nužno, jer sam i sam za po meni "glupe" panjeve dobio odlične kritike… i obrnuto). Tek kad ste sigurni u odabir materijala idite u pripremu vađenja koja opet može biti i po nekoliko godina (i to mi nećete vjerovati!) ili sa malo sreće - odmah. Posuda(e) (više njih različite veličine i dubine) mora biti spremna, kao i substrat (mješavina od npr: zemlja, pjesak, ugljen, tenisit, maxit, šoder, perlit, gnjojivo, treset, humus....) pogodan za biljku koju vadite. Usput naučite obrađivati korijenje (i naravno raspoznavati dotično jer ćete izkopati puno više okolnog korijenja nego od drva koje vadite), pripremite hormon za ukorjenjivanje, B vitamin, vlažne krpe, špricu, ponekad i mali plastenik....
Dnevno visim po nekoliko sati na netu, pa kad se to kroz pet godina zbroji, mogao sam završiti još jedan faks, a tek sada mogu reći da otprilike znam prepoznati materijal i da ću ga znati izvaditi (naravno neko ući brže, a neko sporije). O oblikovanju nemam pojma ni dan danas (zapravo nisam ni imao prilike puno toga oblikovati, jer od vađenja do prvog oblikovanja prođe i po nekoliko godina - naravno - kako kod koje vrste). Tu bi moj savjet bio da drvo, koje je zdravo i spremno na prvo oblikovanje, ne dirate ga ako barem niste barem 200% sigurni što od njega želite (podosta sam ih unakazio rezanjem ili ne rezanjem). Odnesite ga na kakvu radionicu i iskoristite ga da naučite nešto novoga od iskusnijih…
Alat. Imam alata za barem tri obrtničke radionice (urarsku, bravarsku i zidarsku). Još sam ga i modificirao, a napravio sam si sa njim toliko štete da me savjest peče. Primjerice skidao sam žicu običnim zidarskim, električarskim i sl. kliještama – rezultat bi bio ako ne lom onda barem oštećena kora koja stvara ružne ožiljke. Koliko god zavoja žice imali na grani toliko puta morate žicu cviknuti da bi ju skinuli. Nemate li originalna kliješta skidanje žice je noćna mora.
Nadalje, grane možete rezati i kuhinjskim nožem, ako baš hoćete, ali samo konkavna i sferna kliješta ostavljaju oštar i udubljen rez koji lakše i pravilnije zarasta. Savjet bi dakle bio da je samo orginalni alat - dobar alat. Cijena je kao i kod svega na svijetu, po formuli, koliko para toliko muzike + ekskluziva ako vam je stalo do imiđa i marki. I to mi nećete vjerovati dok ne probate.
Žicu nabavljam (bakrenu) kod susjeda električara kao gradilišni otpad u komadima do metra. Ne mora se nužno kupovati eloksirani aluminij. O alatu bi se dalo još tri dana… 
Zapravo cjelokupnu problematiku nisam uspio ni ogrebati, ali možda nekom pomogne.

I sad će me neko napasti da rušim početni entuzijazam kod ljudi… Reći ću na kraju da bih bio sretan da ga je meni neko "srušio" na samom početku…

PS/ ako neko želi nadopunjavati ili uređivati ovaj tekst, tako da ljudi koji su novi u bonsai svijetu (mrzim riječ: početnik) imaju osnovne korisne savjete na jednom mjestu…samo naprijed!


Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #1 : 25-05-2007, 10:37:42 »
Mislim da pocetnicki entuzijazam u onom hard core obliku splasne u roku od mjesec dana nakon sto se recimo procita ovakav forum, i nauci otprilike sto je to bonsai.
Ali citajuci ovaj/ovakve tekstove covjek dobije dojam da je bonsai križ koji covjek koji je naletio na ovaj hobi mora nosit (koliko god vi bonsaisti govorili "potpisujem")

Ne vidim kako mi je ovaj tekst pomogao, osnovne stvari se skuze kad citkas malo po netu stvari..

Istina je da je filozofija, istina da ima puno stvari na koje treba pazit i naucit. I istina je da se uci u biti samo na svojim pogreskama (na tudjim u dosta manjoj mjeri).

"izgubljeno vrijeme" o kojem govoris je stvarno relativna stvar.. da nisi "izgubio" vrijeme - ne bi naucio (makar kazes za neke stvari da jos nista ne znas o njima).

I ne zanosim se da cu imat najludji bonzai i da ce neznam kako izgledat.. uzivam u malim stablima.. kakvu god oni strukturu krosnje i nebarija imali.. 
Radim najbolje sto znam, brinem se o njima, stoje mi na stolu i super su i vesele me.

Loosy goosy baby.
 :glasses:

Offline Aries

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #2 : 25-05-2007, 10:59:46 »
E sad se i ja mogu složiti s nekim  :worthy:


Offline Marija

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #3 : 25-05-2007, 11:09:02 »
Ne vidim kako mi je ovaj tekst pomogao, osnovne stvari se skuze kad citkas malo po netu stvari..

Pa i ovo što je Gal napisao je na netu  :histerical:
Dotaknuo se svega osnovnoga. Vrijedno je učiti iz tuđih grešaka i iskustva.

Osim toga treba paziti odakle dolaze sve te informacije s weba o kojima govoriš. Iz koje je klimatske zone autor i sl. Osim toga na webu se može naći i puno budalaština i pogrešnih savjeta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Nastavak početničkih gluposti
« Odgovori #4 : 25-05-2007, 11:56:30 »
Moj primjer.
Frend mi je pokazao neka drvca i zapalio me. Od onda hodam ili gledajući u zrak da vidim kako krošnja izgleda ili buljeći u zemlju proučavajući nebarije, ukratko vrat mi je uvijek u neprirodnom položaju.
-Početnička greška br. 1   Odem u šumu i isčakam dav javora i bukvu od nekih dvije godine negdje u petom mjesecu, presadim ih u zemlju koju sam pokupio iz njihovog podnožja. Logika je bila- ako im ta zemlja paše u šumi, pasati će im i u tegli. Pogreška. Ta zemlja se tako stvrdne nakon nekoliko zalijevanja da postane ko kamen, korjen ne može rasti i biljka umire. Jednako glupo je presaditi ih u kupljenu crnicu ili ne daj bože zemlju iz vrta.
-Početnička greška br.2 Pročitaš negdje da se bonsai zalijeva svaki ili svaki drugi dan pa od silne brige za svoje drvo tako i zalijevaš. Budući da to nije bonsai i nije u bonsai posudi i nema odgovarajući supstrat, vlaga se zadržava, korjen truli i drvo umire. Ako je u tegli zalijevati najviše jednom tjedno ako ne i rijeđe.
-početnička greška br.3 Napokon se malo informiraš i skužiš što bi trebalo tražiti i kad to pronađeš i izvadiš u pravo vrijeme i na pravi način, staviš u teglu i diviš se smišljajući kako da ga obrežeš. Dobiješ savjet da se drvo odmah reže, i kreneš rezati a da ne znaš što, gdje  i zašto režeš. Uživaš sjeckajući i onda druge godine skužiš da si odrezao granu koja je neophodna da bi drvo kako tako izgledalo i lupaš se u čelo čitav vijek. Bolje ga pusti i gledaj do slijedećeg proljeća, do tada ćeš malo više znati što želiš napraviti od drveta.
- Početnička greška br.4 Nakon što si onako genijalno skratio grane :loco: odmah bi radio nešto drugo jer imaš samo jedno drvo, obilaziš ga par dana i odlučiš da mu je neophodno ožicavanje i savijanje grana. Pigaš ih prejako i poremetiš strukturu drveta, napukne kora ili nešto treče...nije ni važno jer će drvo ionako umrijeti ili će se barem pola grana na njemu osušiti, jer si napravio previše radnji na njemu u prekratkom vremenu. Izvadio si ga, orezao si ga, i još si išao savijati grane, sve u tjedan dana. Ako preživi imaš luđačku sreću.
-početnička greška br.5- ne učlaniš se u klub i ne upoznaš ljude koji ti mogu pomoći i na jednostavan način objasniti osnove koje kasnije nadograđuješ. U jednoj radionici koja se održava na proljeće, saznaš i vidiš više stvari kroz neformalan razgovor nego što možeš naučiti iz tri napamet naučene knjige.
-Početnička greška br.6- Ne kupiš bonsai časopise po vrlo povoljnoj cijeni od 25 kn kom. ( Prava cijena je 10 Eura)Naruđbe zaprimam na PM :mdr:

Offline Aries

Re: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #5 : 25-05-2007, 12:10:57 »
Ajde da ja nešto kažem. Neznam niti jednoga koji sluša savjete i radi ono što mu se savjetuje. U najboljem slučaju će poslušati dio savjeta. To se po meni zove proces učenja a ne početničke pogreške. A ako se već mora učiti, a mora se, onda je najbolje učiti na jeftinim sadnicama iz rasadnika, nego čupanjem po šumi.  Svim koji dođu mahom kažete nemoj rezuckati. Ali, j..i ga čovjek hoće rezuckati, pa zašto mu ne savjetovati onda drvo koje može rezuckati u razumnoj mjeti a da ga ne uništi kao npr. Kineski brijest. Kaj je sve moj preživio, bolje ni da ne pričam, jest da ga sada nema zbog gluposti...no o tome nebih ovdje, ali i to je proces učenja. Lijepo je dati savjet, no isto tako treba imati na umu da početnici vole raditi sa drvećem. Ja ču od sada svakome savketovati da ode u najjeftiniji rasadnik koji nađe, neka kupi 5-10 drvaca, počeljno izdržljivijih i nek radi sa njima. Imat će tako posla, a neće uništiti jednog zato jer dere samo po njemu. To je pametnije od kupnje jednog drvca i drljanja po njemu konstantno. Sad to znam, no srećom shvatio sam to brzo, pa već ovaj ili idući vikend idem kupiti svoj set od 10-tak drvca.  :na:

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #6 : 25-05-2007, 13:20:42 »
Ne vidim kako mi je ovaj tekst pomogao, osnovne stvari se skuze kad citkas malo po netu stvari..

Pa i ovo što je Gal napisao je na netu  :histerical:
Dotaknuo se svega osnovnoga. Vrijedno je učiti iz tuđih grešaka i iskustva.

Osim toga treba paziti odakle dolaze sve te informacije s weba o kojima govoriš. Iz koje je klimatske zone autor i sl. Osim toga na webu se može naći i puno budalaština i pogrešnih savjeta.


Je Mare. Stoji. Ali kazem, ovi mrachni tekstovi ne sire bonsai kao hobi. Da sam ovo procito prije 2 mjeseca ne znam kako bi shvatio sve ovo. Deprimira majke ti janje. Pomislish da je to nesto cega bi se trebalo rijesit, a ne bavit se time..

Pustite ljude da uče.. kako god to učenje izgledalo..

I sto se tice onih par gore navedenih pogrešaka - nista cega u manjoj ili većoj mjeri ne mozes naucit/shvatit u 2 mjeseca citkanja, bavljenja time... Sve ok. Citamo, radimo, ucimo.. Samo dajete da ostane zadovoljstvo, a ne muka.

fala lipo  :yipi:

Offline Marija

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #7 : 25-05-2007, 13:27:58 »
Je Mare. Stoji. Ali kazem, ovi mrachni tekstovi ne sire bonsai kao hobi. Da sam ovo procito prije 2 mjeseca ne znam kako bi shvatio sve ovo. Deprimira majke ti janje. Pomislish da je to nesto cega bi se trebalo rijesit, a ne bavit se time..

Nije mračno nego realno, što si se prepao  ;) :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aries

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #8 : 25-05-2007, 13:30:07 »
Uz ovakve vaše savjete, možda bih mogao potražiti koji drugi forum.

Offline gal

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #9 : 25-05-2007, 13:45:15 »
Pustite ljude da uče.. kako god to učenje izgledalo..

Oprosti prijatelju, došli ste ovdje po savjet iskusnijih - dakle želite naućiti - dobili ste izvrsne savjete i sad vam je muka?! Što smo vam trebali reći? I ovo je još fino upakirano u celofan. Sve ostalo je laž. Ja nisam čovjek koji laže niti ću to ikad činiti. Stvari jesu takve kakve jesu sviđalo se to vama ili ne!

Offline gal

Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #10 : 25-05-2007, 13:52:17 »
Uz ovakve vaše savjete, možda bih mogao potražiti koji drugi forum.
Toplo preporučam: http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums&file=index&c=3

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #11 : 25-05-2007, 14:07:35 »
Je Mare. Stoji. Ali kazem, ovi mrachni tekstovi ne sire bonsai kao hobi. Da sam ovo procito prije 2 mjeseca ne znam kako bi shvatio sve ovo. Deprimira majke ti janje. Pomislish da je to nesto cega bi se trebalo rijesit, a ne bavit se time..

Nije mračno nego realno, što si se prepao  ;) :gigle:

Točno. I vrlo realno. Ne kužim, ako vas ne interesira da vam neko pomogne ili savjetuje, ako je samo Mother Nature učiteljica, zakaj uopće nešto pitate? Tražite savjete?
Mother Nature zna štošta o ljepoti i logici i evoluciji, i zna i kako napraviti bonsai, ali, mislim da bonsai nećete uspjeti napraviti na načine kako ga Mother Nature radi. Osim toga, treba znati osluškivati i Nju. Da je meni bilo ovakvih savjeta i komentara ili knjiga ili Interneta, daj Bože, misli  da bi mi bilo puno lakše u životu s bonsaijem TADA. Da ljudi vide kakve sam kretenarije ja tada radio...pobrao bi prvu nagradu u nekom šou za maloumne. Ali, tada nisam imao ništa, 0 knjiga u početku, 0 interneta, 0 savjeta iskusnijih jer do njih nisam znao doć ( nije bilo Neta). Prvi pravi kontakt i savjet i pomoć bio mi je Petar Vrgoč kod kojega sam 1995 proveo par popodneva. Od njega sam prvi puta čuo znanje, vidio ozbiljne biljke, dobio knjige i još štošta. On mi je bio i uzor i guru. Sve što sam želio je bilo jednog dana znati raditi to što je on  tada radio. Pero mi je i kasnije uvijek pomogao i pismima i telefonski me savjetovao. Čak mi je poslao hormon za zakorijenjivanje jer ga tada nisam imao blagu ideju gdje nabaviti. I u pismu mi je sve objasnio. Znam da mi se tada činilo to što je on radio gotovo kao magija. Petar Vrgoč uvijek mi je bio na pomoći i uvijek me vrlo srdačno primio u svoj vrt i dom. Uvijek zahvalan.  :worthy:  :worthy:  :worthy: Eto, tak je bio moj početak. Ali danas, čini mi se da su informacije puno dostupnije. A imat ćete priliku čuti i vidjeti i Vrgoča!!! Opatija!!!  On je još uvijek najjači bonsaista u Hrvatskoj samo mnogi to ne kuže.

Offline istefano

Odg: Re: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #12 : 25-05-2007, 14:11:30 »
Neznam niti jednoga koji sluša savjete i radi ono što mu se savjetuje. U najboljem slučaju će poslušati dio savjeta. To se po meni zove proces učenja a ne početničke pogreške. A ako se već mora učiti, a mora se, onda je najbolje učiti na jeftinim sadnicama iz rasadnika, nego čupanjem po šumi. 
kriv sam jer sam se prepoznao u ovoj recenici , ali koliko kod oni bili surovi ja se nisam dao isprovocirati iako i ja sam nevidim gdje su to oni tebe ovako razjebali ... oni su male bebice ,cekaj da upoznas marinka  :mdr: ...
malo su ti tanki zivci i za sve kaj se napise danas na forumu smatras da se to odnosi samo na tebe, pa nije vec na sve nas pocetnike , jednako kao i ti sam se poronasao u njegovom postu ,ali me to nije nimalo uvrijedilo ...
chill down  :ludilo:
uopce mi nije jasno kako i zasto si se isprovociral jer ama bas nitko nije bio bezobrazan i ama bas nitko se nije tebi direktno obratio :dunno:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #13 : 25-05-2007, 14:13:57 »
Evo, da vam napišem jednu rečenicu koju mi je Vrgoč rekao još davno a koje se sjećam kao danas...otprilike : "Treba raditi jedno deset godina pa ćeš onda pomalo već vidjeti rezultate"
Danas znam koliko je to bilo istinito.

Offline Marija

Odg: Re: Par dobronamjernih savjeta za početnike
« Odgovori #14 : 25-05-2007, 14:17:23 »

uopce mi nije jasno kako i zasto si se isprovociral jer ama bas nitko nije bio bezobrazan i ama bas nitko se nije tebi direktno obratio :dunno:

Baš tako, i Gal i Don su pisali o sebi  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai