Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: vađenje yamadoria  (Posjeta: 8577 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lalek

vađenje yamadoria
« : 09-01-2014, 13:30:02 »
jel sad vec dobro vrijeme za pocet vadit stabla iz prirode ili je jos prerano?

Offline Marija

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #1 : 09-01-2014, 13:40:18 »
jel sad vec dobro vrijeme za pocet vadit stabla iz prirode ili je jos prerano?

ovisi gdje si imaš li zimsku zaštitu za izvađena stabla
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline lalek

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #2 : 09-01-2014, 13:46:46 »
hvala na brzom odgovoru.
vadio bih oko Žumberka. a sta se tice zastite,ne znam tocno sta to podrazumijeva... ako se radi samo o tome gdje cu smjestit izvadeno drvo,to nije problem,imam veliku negrijanu prostoriju koja je slobodna. a bio bih zahvalan ako mi mozes napisat koje su opcije zimske zastite jer ako upisem u trazilicu na forum ne mogu nist nac. hvala

Offline Hoxy

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #3 : 09-01-2014, 14:26:46 »
Oko žumberka jedino možeš vadit brzorastuće i agresivne vrste, poput breze ili graba. drugo ništa ne dolazi u obzir prije proljeća

Offline DonQuijote

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #4 : 09-01-2014, 14:57:59 »
hvala na brzom odgovoru.
vadio bih oko Žumberka. a sta se tice zastite,ne znam tocno sta to podrazumijeva... ako se radi samo o tome gdje cu smjestit izvadeno drvo,to nije problem,imam veliku negrijanu prostoriju koja je slobodna. a bio bih zahvalan ako mi mozes napisat koje su opcije zimske zastite jer ako upisem u trazilicu na forum ne mogu nist nac. hvala

Žumberak je dobar izbor. Ako imaš negrijanu prostoriju, druga zaštita ti ne treba. Drva se vade u fazi mirovanja dakle u principu možeš sada vaditi sve iako je možda bolje pričekati da pupovi nabubre jer se onda povečava šansa da drvo preživi. No ja sam vadio drva u ovo vrijeme i uglavnom su preživjela.
Ako imaš puno toga za vaditi kreni odmah, no ako imaš samo drvo ili dva pričekaj onaj najpovoljniji trenutak.
Kada izvadiš, drvo ide u supstrat i čeka pupanje u zatvorenom prostoru.

Offline lalek

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #5 : 09-01-2014, 19:48:41 »
hvala vam ;)  :hvalaaa:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #6 : 10-01-2014, 21:42:53 »
Za početnika je uvijek bolje da vadi na proljeće,odnosno prije samog pupanja,kad pupovi nabubre.Vrijeme vara.Ja sam isto vadio preklani u prvom mjesecu, jer je bilo toplo.Imam i uvjete ali nije se pokazalo dobro.Prva verzija-proljeće je kod mene provjerena,a ti kako hočeš.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #7 : 11-01-2014, 11:35:05 »
I ja sam jučer bila iznenađena kako su pupovi nabubreni, tik pred otvaranjem !!  A ima dosta graba kojima se pupovi već zelene !!
U ovim mjesecima koji su iza mene, vrijeme čitanja i gledanja filmića, kada sam orjentirana na vađenje yamadoria, nailazila sam na yamadorie zasađene u vrtu, mislim da sam dobro upamtila da i W.Pall ima yamadori garden oko kuće, vani, dakle bez trening posuda pa......pitanjce: kolike su šanse da uspije....presađivanje iz šume u vrt ?

Imam malo više potencijalnih yamadoria za vađenje ( 30-tak....40-tak, pa .........  :verycool: ???

Offline jurica

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #8 : 11-01-2014, 11:43:37 »
mislim da sam dobro upamtila da i W.Pall ima yamadori garden oko kuće, vani, dakle bez trening posuda pa......pitanjce: kolike su šanse da uspije....presađivanje iz šume u vrt ?

Imam malo više potencijalnih yamadoria za vađenje ( 30-tak....40-tak, pa .........  :verycool: ???
Imao je prije , više nema (provjereno ,znam !!! )
Mislim da je to gubljenje vremena , jer nakon vrta opet mora u trening posudu pa tek onda u posudu .
Ja sam imao istu ideju ali sam nakon kraćeg razmišljanja odustao !!!

Offline Hoxy

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #9 : 11-01-2014, 11:52:19 »
Nikad nije općenito dobro presađivat iz šume u vrt. a ako presađuješ iz šume u vrt, pa u posudu, gubiš bezveze jednu godinu, a i jako je stresno za biljku jer imaš zapravo dva vađenja (prvo u šumi, pa u vrtu).

Po mome mišljenju, sve se bojim za ovogodišnju "berbu yamadorija". Bez jake zime u kontionentalnim krajevima drvo ne uspije u sebi skupit dovoljno hormona koji su mu potrebni za jak razvoj na proljeće. Drva će propupat ali će bit jako oslabljena tokom vegetacije i podložna raznim bolestima.

Ljudima ne odgovara južina, ne odgovara niti biljkama

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #10 : 11-01-2014, 12:23:10 »
 :nono:  Dakle, ona velika 4-5 koraka unaprijed (dobar yamadori, dobar učitelj Radovan, velika volja, strpljivost i želja za korakom unaprijed) moglo bi me baciti 2 koraka unatrag zbog duplog stresa duplog presađivanja yamadoria ?? 

Offline Hoxy

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #11 : 11-01-2014, 12:32:56 »
Moja preporuka je ili presadi u posudu ili ostavi u prirodi. osim ako ne želiš neko drvo posaditi u vrt radi estetike i ne dirat ga 10-20 godina, to je druga stvar....

i još nešto.... 30- 40 drva.. zar to nije za početnika malo previše?

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #12 : 11-01-2014, 12:38:10 »
Hoxy, ovaj početnik je jako, jako zagrizao !! I otvorio pandorinu kutiju u 9. mjesecu lani ! I još ga drži istim intenzitetom, i ima veliku garažu ali i veliki vrt !!  I misli ozbiljno iako je Donna rekla da sam ....neozbiljna !

Offline Hoxy

Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #13 : 11-01-2014, 13:09:51 »
Bez brige, ne podcijenjujem ja nikoga ;)

Ali moraš pogledali i s malo ekološki osvještenije strane. Svake godine se nađe barem 10ak ljudi koji su puni energije za uzgoj bonsai drvaca, imaju uvjete i dobro predzanje. i svatko bi htio 40 drvaca da mu se nađe u drvorištu. to 400 drvaca po početniku. to je jako veliki broj. I mene je entuzijazam gurao kad sam se prvi put susreo sa bonsaijem, i ja sam htio 50ak drvaca... ali kad si malo razmisliš u brojkama i koliko bi se drvaca izvadilo u narednih 5,10, 15, 20 godina, dođeš do velikog broja izvađenih primjeraka. i vrlo lako se možemo dovest u situaciju da bez obzira na bioraznolikost Hrvatske dođe do pomankanja materijala. Bolje vaditi pomalo, ali vrlo kvalitetne primjerke da se možeš potpuno posvetiti njima, nego 40ak komada samo da popuniš dvorište i zadovoljiš početnički entuzijazam

Znam da sada malo filozofiram, ali mislim da bi svaki početnik i svaki bonsaista trebao imat veliku dozu osvještenosti prema prirodi. i naravno, barem jednog iskusnog bonsaistu uz sebe ;)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: vađenje yamadoria
« Odgovori #14 : 11-01-2014, 14:22:09 »
:nono:  Dakle, ona velika 4-5 koraka unaprijed (dobar yamadori, dobar učitelj Radovan, velika volja, strpljivost i želja za korakom unaprijed) moglo bi me baciti 2 koraka unatrag zbog duplog stresa duplog presađivanja yamadoria ?? 

Rekao sam ti da se strpiš.Ništa nečeš s time dobiti.Ili mi ne vjeruješ..  :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!