Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Od yamadorija do bonsaia  (Posjeta: 36786 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #15 : 01-02-2007, 23:14:04 »
Ja borove vadim isključivo od 12 do 02 mjeseca, hvala bogu, uspjeha imam, svi prežive. :neutral:

I ja ih vadim u tom periodu ... iako se može u fazi tog ljetnog mirovanja...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #16 : 02-02-2007, 14:18:51 »
Ako neko "manje iskusan" (ipak smo svi manje ili više početnici - bez uvrede!) pročitao sve postove lako može zaključiti da se borovi mogu vaditi praktički cjele godine. Stoga jedan paušalni zaključak:
-priobalje: borove vaditi u 8, 12, 1 i 2 mjesecu.
-kontinent: kraj 2 do sredine 3 mjeseca (ako snijeg dopusti inaće pričekati slijedeću godinu)
-alpe 9 mjesec (vrlo logično jer snijeg se nerijetko zadržava do 5 mjeseca...)

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #17 : 05-02-2007, 10:15:23 »
Slika prva: Pinus nigra izvađen krajem veljače 2004.
Slika druga: mirovanje do jeseni prošle godine
slika treća: prva obrada grana - grane su potpuno krute te pucaju i na najmanje savijanje - pa stoga tehnika sa rafijom...
izvađen je sa litice gdje mu je korijenje bilo u jednoj pukotini  te je rastao u cca pola litre zemlje, zato je "mršav" premda bi prema odsjećenim granama trebao imati barem 30-40ak godina...kritike i sugestije molim!

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #18 : 05-02-2007, 11:41:31 »
Slika prva: Pinus nigra izvađen krajem veljače 2004.
slika treća: prva obrada grana - grane su potpuno krute te pucaju i na najmanje savijanje - pa stoga tehnika sa rafijom...

Vidim da se nakon 3 godine nista ne razgranjuje,stvar neprimjenjivanja pravilne tehnike.
Cudi me da grane pucaju i da su krute,ako to radis po zimi kad su niske temperature,to je druga stvar.Ja sam grane od bora starog 300 godina savijao bez rafije,ali u proljece.Sta se tice drva,cini mi se da te je impresioniralo gdje raste,tako da ti se u ocima stvorila iluzija dobrog yamadorija.Govorim iz licnog iskustva,jer sam i ja prije padao na iste fore.Drvo je previsoko i previtko.Da deblo ima karakter,to bi bilo odlicno,a ovako ide gotovo ravno u vis.
Stvarno ne mogu nista da preporucim,osim da ga posadis u vrt.Mogao bi za 10 g da bude solidan vrtni bonsai.

M

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #19 : 05-02-2007, 12:47:28 »
Da drvo je previsoko i previtko i svjestan sam da nije dobar materijal, a sa druge strane mi ga je "žao" (početničke dječje bolesti - j..i ga!) zbog starosti. Primjetio sam da je u "prirodi" rastao na način da je kod godišnjeg prirasta zadržavao po jedan pupoljak koji je narastao cca 2cm i tako je produžavao granu. Prošlo proljeće je tek krenulo nekoliko povratnih pupova koji nisu razvili "pravu" svijeću već ćuperak iglica, a ove godine je krenulo puno više pupova …???Što se tiče grana krivo sam se izrazio – puca kora, a kako su grane tanke - rafija da lakše (sigurnije) zarasta. Zahvaljujem na mišljenju!

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #20 : 05-02-2007, 13:01:17 »
Prilažem slijedeći materijal-crni bor desno od postanog. Također za kritike molim...!

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #21 : 05-02-2007, 13:46:51 »
To je usvakom slucaju bolje,ali formiranje bi trebalo bit bolje.Da ti objasnim kako da dobijes na razgranjivanju:Vidim tu imas iglice i vise pupoljaka na krajevima grana.U proljece nakon formiranja "svijeca"pocinju da izlaze nove iglice.To je onaj momenat kad trebas one najvitalnije,jedna,dvije ili tri(zavisi od broja svijeca na grani)da potpuno osisas do baze.Time stimuliras rast pupova na dubljim djelovima grane.Moze se dogodit da od njih cak iste godine izadju nove iglice,ako ne do godine.

M

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #22 : 05-02-2007, 13:59:48 »
To je i urađeno prve i druge godine, ali u prvom primjeru (lijevi) grane su toliko stare da nije došlo do stvaranja povratnih izboja dok se desni fino zgusnuo (nemam slike iz perioda vađenja - 2005g). Zato u tri godine i nema novih grana! samo su se vrhovi zgusnuli. Stog razloga ove godine puštam "lijevog u puni rast" sa verojatnom kombinacijom sadnje u vrt - odnosno zadebljavanje postojećeg stanja..

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #23 : 05-02-2007, 14:25:09 »
To je i urađeno prve i druge godine, ali u prvom primjeru (lijevi) grane su toliko stare da nije došlo do stvaranja povratnih izboja dok se desni fino zgusnuo (nemam slike iz perioda vađenja - 2005g). Zato u tri godine i nema novih grana! samo su se vrhovi zgusnuli. Stog razloga ove godine puštam "lijevog u puni rast" sa verojatnom kombinacijom sadnje u vrt - odnosno zadebljavanje postojećeg stanja..
Cudno,dvije godine treninga i zelenilo samo na vrhovima.Nesto nije u redu...I nema veze sto su grane stare...Jesi li ti siguran da su ovi borovi "austrijanci"?Meni se cini po reakcijama na sjecu i po slikama da su ovi dva "pinus silvestris".Crni borovi najbolje reagiraju na sjecu.Iglice su im tamnije boje i dulje su(pogledaj Veljkov bor)Uostalom podnose i sisanje (skracivanje)iglica.
Evo ti primjera mog muga;Nakon prvog formiranja bacao je nove pupoljke ko blesav,ali samo pri vrhovima.Na slici se vidi 2-nd styling.Ovako cu da ga posadim u proljece.(u istu posudu)Posto sam se malo kasno "probudio",tjedan dana prije slikanja sam posisao polovicu zelenila!Mnogi bi rekli kad bi vidili drvo prije sisanja;"jesi lud,drvo izgleda super",ali ja ocu nove pupove iznutra.Ovako izgleda golo,ali do godine bi trebalo da se da se razgrana.

M

Offline Aleksa

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #24 : 05-02-2007, 15:43:44 »
Mogu li sada da orezem jedan planinski bor? Imam jednu sadnicu od prosle godine pa bih da je sredim...


Inace, Marinko, bor ti je...  :surprised:

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #25 : 05-02-2007, 15:56:48 »
Mogu li sada da orezem jedan planinski bor? Imam jednu sadnicu od prosle godine pa bih da je sredim...



Sadnice su druga stvar,nisam siguran...pitaj Mariju,ona puno cita. :glasses:

M

Offline Aleksa

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #26 : 05-02-2007, 16:00:46 »
Mislio sam da ga orezem jesenas, ali rekose mi ljudi sa Sveta biljaka da sacekam proljece...  :neutral:

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #27 : 05-02-2007, 16:02:57 »
Mislio sam da ga orezem jesenas, ali rekose mi ljudi sa Sveta biljaka da sacekam proljece...  :neutral:
Ako se ne varam,u pravu su.

M

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #28 : 06-02-2007, 07:40:59 »

Cudno,dvije godine treninga i zelenilo samo na vrhovima.Nesto nije u redu...I nema veze sto su grane stare...Jesi li ti siguran da su ovi borovi "austrijanci"?
[/quote]

Pa da riješimo i tu dilemu (skraćeno sa www.sumfak.hr), a za sve one koji ne znaju ili nisu sigurni:

Crni bor (Pinus nigra) - kora svijetlosiva do tamno sivosmeđa, u starijih stabala duboko uzdužno ispucala; pupovi jajasti do duguljastojajasti, sivosmeđi, smolavi; iglice po 2, zelene do tamnozelene, prilično tvrde, 8-16 cm duge, 1-2 mm debele, ravne ili povinute, fino napiljene; smolenice u iglici medijalno smještene; rukavac oko iglica trajan, 10-12 mm dug; ženski češerići su crvenkasti a muški ("rese") su žuti; češeri su sjedeći, okomito otklonjeni, 4-8 cm dugi, 2-4 cm široki, žutosmeđi ili svijetlosmeđi, sjajni,

Crveni bor (Pinus sylvestris) - kora stabla u donjem dijelu izbrazdana i sivosmeđa, a u gornjem crvenkastosmeđa koja se ljušti u tankim ljuskama; izbojci u početku zelenkastožuti, kasnije sivosmeđi; pupovi duguljastojajasti, 6-12 mm dugi, crvenkastosmeđi, uglavnom nisu smolavi; iglice po 2 u čuperku, duge 4-7 cm, široke oko 2 mm, nešto usukane, plavkastozelene ili sivozelene, fino napiljenog ruba, otpadaju nakon 2-3 godine; smolenice uz epidermu smještene; rukavci iglica trajni; jednogodišnji češerići na duljoj stapci, povinuti prema dolje, nalaze se pojedinačno ili do 4 u pršljenu; češeri su na stapci povinuti prema dolje, sivosmeđi, bez sjaja, jajastočunjasti, 2,5-7 cm dugi, 2-3,5 cm široki;

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #29 : 06-02-2007, 16:38:35 »
Jeste,ipak je crni.Na slici gore se cini svjetliji,to je od mraza i od fotografije sa flesom,ako se ne varam.

M