Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Od yamadorija do bonsaia  (Posjeta: 34518 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Od yamadorija do bonsaia
« : 28-01-2007, 00:58:08 »
Ja bih pokrenuo ovu po meni jednostavnu a opet vrlo vaznu temu u vezi sa kreiranjem bonsaia od,izrazit cu se "divljeg materijala"tj.Yamadorija.
Tlo bivse JUG. je vrlo pogodno za nalazenje vrhunskih yamadorija i vidim da se dosta njih bavi ili pokusava baviti time.
Da bi yamadori bio to sto jest,treba da ispuni nekoliko kriterija.Kao prvo da ne bude zabluda,ne moze se yamadori zvat bilo kakvo drvo samo zato sto je malo.
Kao prvo,treba da bude dovoljno staro.Gdje je granica?Pitanje dobre prosude,ja uvjek kazem "nesto sto je sigurno starije od mene"
Treba da je zakrzljalo i da po mogucnosti bude"karakterno",sto znaci deblo cudnovatih proporcija,dovoljno debelo za svoju velicinu,ima dobar nebari krivudavo deblo...U nekim slucajevima moze drvo da se drasticno skrati,kao u slucaju Aleksinog jasena.Uglavnom da skratim radi se o materijalu poput maslina ,zelenika i drugih dobrih stvari koje Marija i njeni kompanjoni nalaze. :great:

Nakon sto se yamadori iskopa i presadi prodje vise godina truda i tehnike da bi se pridobilo na razgrananju.Ovdje se preporuca drvena kaseta jer drvo u njoj najbrze raste.kad se ustanovi da je drvo dovoljno razgranato,ozici ga se i formira(taj se dio cesto zove prvo formiranje jer drvo moze u buducnosti da "evoluira")te do godine u proljece posadi u bonsai posudu.

Do sada se ovo zvao materijal,a od sada mozemo da kazemo da smo dobili Pre-bonsai!Ovo stoji pod usklicnikom jer vidim da neki vec mrsavo drvo od par godina posadjeno u posudu zovu bonsai,a to sigurno nije.

Zavisno od tehnike,pravilnog zalijevanja,odgovarajuce zemlje,pravilne fertilizacije i ostalih uslova ovo drvo moze sto prije da evoluira od Pre-bonsaia do konacno Bonsaia.Nazalost se cesto mnogima dogadja da nikad ne postane bonsai zbog zanemarenih kriterija koje sam naveo ovdje gore.

Neka neki ne padaju u "depresiju" zbog ovoga objasnjenja.Ovo izgleda komplicirano,i meni je bilo u pocetku,vjerujte mi;ali sve se da naucit.
Naravno lako je meni reci,jer ipak sam ja ovaj  hobby naucio na zapadu uz budno oko vrhunskog ucitelja.I sve je ovdje lakse,mi ovdje imamo pred nosom sve od A do Z samo treba novaca...Samo da vam recem jednu stvar u cemu su Spanjolci ,Talijani  VI u prednosti nad zapadom europe.Vi imate krs,a to je zlatni rudnik.Ja se od srca nadam da ce se jednog dana i zemlje bivse JUG. moci mjeriti sa najboljim nacijama u europi;a ja cu u dijaspori kolekama reci;"Da...To su bonsai mojih zemljaka".
Hvala na paznji.

Marinko

Offline Andrija Zokić

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #1 : 28-01-2007, 13:07:49 »
Ne moze se yamadori zvat bilo kakvo drvo samo zato sto je malo.
Istina. Obratite pažnju od čega su ova tri istinska bonsai majstora krenuli da bi dobila ove bonsaije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #2 : 28-01-2007, 13:08:52 »
... još
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #3 : 28-01-2007, 13:10:25 »
... još
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #4 : 28-01-2007, 13:15:32 »
To od čega su krenuli većina početnika bi zaobišla u širokom luku. Ono što je njih zanimalo je dio od površinskog korjena (nebari) i deblo. Taj dio traži da bude zanimljiv i on je taj koji daje ljepotu stablu. Krošnja se naknadno postiže kroz godine, priroda je oblikovala onaj najljepši dio.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #5 : 28-01-2007, 16:23:39 »
To od čega su krenuli većina početnika bi zaobišla u širokom luku. Ono što je njih zanimalo je dio od površinskog korjena (nebari) i deblo. Taj dio traži da bude zanimljiv i on je taj koji daje ljepotu stablu. Krošnja se naknadno postiže kroz godine, priroda je oblikovala onaj najljepši dio.
To si vrlo dobro rekao.Ovo je vrlo vazno za one koji traze yamadori u divljini a nemaju dosta iskustva.I ja sam prije u alpama ponekad prolazio mrtav,hladan kraj"prirodnih remek djela".

M

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #6 : 30-01-2007, 19:32:05 »
Pozdrav svima!
Dosad nisam imao prilike da se predstavim... pa evo ukratko: bavim se ovim lijepim hobijem cca 4 godine, počelo je kao kod većine kupovinom trgovačkog sfrkanog smeća koja je naravno uvenulo... što i nije tako loše jer je rezultiralo radoznalošću, traženjem prikladne literature te naposlijedku danonoćnim kopanjem po netu…i eto uvuče ti se pod kožu i prije nego si toga svjestan…. godina surfanja bila je otprilike dovoljna da izbjegnem početničke greške (sjemenke, mladice, čupanje svega što se da iščupati…) i to zahvaljujući ljudima na forumima koji su otvoreno pisali o tome. Tako je prvo vađenje yamadorija bilo gotovo 90 % uspješno, no početnički uspjeh rezultirao je prevelikom sigurnošću pa sam borove vadio i krajem ljeta (netko je napisao da je imao upravo tada najbolje rezultate), moji su bili poražavajući. Nekoliko primjeraka sam "ubio" i pretjeranim-preranim oblikovanjima…. Da ne dužim, namjera mi je bila reći kako je razmjena iskustava ma kakva ona bila bolja podloga za učenje od bilo kakve literature. Naravno klubovi i radionice su na prvom mjestu, a za one koji nisu u mogućnosti djelovati preko kluba (na primjer ja) forum je dragocjeno mjesto. Ovim putem zahvaljujem pokretačima i administratorima na  trudu,  8) a ja ću koliko mi vrijeme bude dopustilo podijeliti svoja iskustva sa Vama. Želio bih da na ovom forumu objavljujemo naša iskustva (slike, slike i slike)…
Kako je Zagorje "poznato po kršu" takov je i materijal! :grrrrrr: Evo jedan crni bor koji nije nikako bio pogodni materijal za bonsai ali je bil na mjestu gdje ne bi još dugo opstal. Nakon jdne godine počivanja i oporavljanja pokušal sam sa tehnikom dodavanje grane. Zasad dobro urasta, no pitanje je dal će ikad sokovi krenuti novim putem (za par godina ću sigurno saznati…). Nažalost nemam međuslike (pravi bonsaista u desnoj ruci drži alat, a u lijevoj fotoaparat…)

Offline DonQuijote

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #7 : 30-01-2007, 21:40:54 »
Dobrodošao 8)

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #8 : 30-01-2007, 23:31:33 »
Dobro dosao!Sta se tice borova,to jest istina da je najbolji dio godine za iskopavanje upravo KRAJ LJETA.Zasto je to tako?borovi krajem ljeta cesto produciraju tzv "drugi rast",prvi i najaci je naravno u proljece.Takodjer vrijeme za rekuperaciju ostecenih zila je idealno.

M

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #9 : 31-01-2007, 10:17:48 »
Dobro dosao!Sta se tice borova,to jest istina da je najbolji dio godine za iskopavanje upravo KRAJ LJETA.Zasto je to tako.borovi krajem ljeta cesto produciraju tzv "drugi rast",prvi i najaci je naravno u proljece.Takodjer vrijeme za rekuperaciju ostecenih zila je idealno.

M

Da teoretski to je stverno tako...no moje iskustvo je nešto sasvim drugo. Krajem ljeta (rujan/listopad) 2004 sam vadio borove Pinus Sylvestris (nekoliko ne odveć starih primjeraka) primio se samo jedan. Jednostavno nisu na proljeće potjerali pupove i početkom ljeta su se osušili - primio se samo jedan. Na proljeće (ožujak) 2005 i 2006 vadio sam iste, sa istog mjesta, u istu mješavinu zemlje... evo svi rastu ni jedan nije krepal! Ali sa vađenjem borovnice se desilo upravo obrnuto. Nijedna se nije primila koja je izvađena u proljeće (bilo je primjeraka sa kompletnim korjenjem). Na Slovenskom Bonsai forumu neko je napisao da otkad presađuje borovnice sredinom rujna nije mu se ni jedna osušila. Tako sam i ja došao na ideju da u to vrijeme probam vaditi i prve izvađene 2005 su se sve primile. Prošle godine sam vadio nekoliko starih primjerka, kako su prošla 4 mjeseca samo je jedna malo "sumnjiva" ostale su odbacile pojedine grane (iglice na tim grančicama su postale svjetlo smeđe i otpadaju). Inaće tako izvađene borovnice tjekom zime izgube zelenu boju (posive ili lagano posmeđe) no dok ne postanu svjetlo smeđe (bez primjesa zelene boje) dotle nisu za otpis. Na proljeće jednostavno ponovo zazelene i potjeraju izboje. Godinu dana prije i poslije vađenja ili presadnje ne podnose nikakvo orezivanje.

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #10 : 31-01-2007, 10:25:45 »
Taj teren gdje vadis silvestrise,jeli kamenit ili samo zemlja?Ipak treba imat posebnu tehniku.
M
PS/Nisam znao da u zagorju ima krsa!???

Offline Marija

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #11 : 31-01-2007, 10:31:13 »
Dobro dosao!Sta se tice borova,to jest istina da je najbolji dio godine za iskopavanje upravo KRAJ LJETA.
Kraj ljeta u Belgiji nije isto što i kraj ljeta u Dalmaciji ili Zagrebu i oko toga bi trebalo pripaziti...

Inače što se borova tiče, oni se ne vade krajem ljeta, već u 8. mjesecu kada je najveća vrućina - jer upravo zbog te vrućine  kako bi se zaštitili borovi zapadnu u stadij mirovanja (iako je sezona rasta za sve ostale biljke)  :warn: .... to mi je rastumačio magistar šumarstva ...  :yes:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #12 : 31-01-2007, 13:46:10 »
Taj teren gdje vadis silvestrise,jeli kamenit ili samo zemlja?Ipak treba imat posebnu tehniku.
M
PS/Nisam znao da u zagorju ima krsa!???

Jedini tereni na kojima se mogu naći zakržljala drvca su na mjestima gdje se na 5 cm ispod šumskog tla nalazi čisti pijesak (kvarcni), a drugo mjesto su stjenoviti obronci i napušteni kamenolomi (živim u blizini planine Ivančice). Silvestrise sam vadio na oba - na pijescima štihačom i alatom za kopanje, a na stjenama "teškim alatom" čekić, poluga, štemajzlin, prskalica sa vodom i ostalo. Što se tehnike tiće to ovisi o drvetu (vrsti i veličini), tlu (kamen, pjesak..), lokaciji (udaljenost od ceste, odnosno koje je vrijeme potrebno od vađenja do sadnje..), a i o godišnjem dobu. Ukratko prvo kad drvo pronađem obilježim ga na karti (sada i fotografiram), u miru kod kuće analiziram (dali ću prvo formirati krošnju - grubo orezivanje, ili ću prvo krenuti sa oštećivanjem glavnog korijenja, ili u kombinaciji...), drveće vadim tek kad sam siguran da sam sve poduzeo (koliko mi to znanje dopušta) za što sigurnije preživljavanje. Na primjer dan prije vađenja kod kuće imam uvjek spremno nekoliko posuda različitih veličina, ali i mjesto u "vrtu", jer nikad neznaš koliko ćeš korijenja izvaditi... Ponekad i nakon nekoliko sati štemanja odustanem od vađenja. Nadavno sa napravio kalendar vađenja za nekoliko godina unaprijed sa lokacijama, vrstama drveća, predradnjama i planiranim vremenom vađenja...koji dopunjujem kako materijal nalazim...

Offline marinko beg

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #13 : 31-01-2007, 16:15:07 »
]
Kraj ljeta u Belgiji nije isto što i kraj ljeta u Dalmaciji ili Zagrebu i oko toga bi trebalo pripaziti...

Inače što se borova tiče, oni se ne vade krajem ljeta, već u 8. mjesecu kada je najveća vrućina - jer upravo zbog te vrućine  kako bi se zaštitili borovi zapadnu u stadij mirovanja (iako je sezona rasta za sve ostale biljke)  :warn: .... to mi je rastumačio magistar šumarstva ...  :yes:
Nije isto,samo ja sam mislio na kraj ljeta u alpama a ne u Belgiji.Ovo drugo si u pravu,zapravo oko 15/8,samo problem je u klimatskoj razlici i visini izmedju Alpa i Belgije plus 1000 km transporta po vrucini,tako da ja borove ipak vadim u rujnu! :yes:
M

Offline veljko

Odg: Od yamadorija do bonsaia
« Odgovori #14 : 01-02-2007, 18:54:58 »
Ja borove vadim isključivo od 12 do 02 mjeseca, hvala bogu, uspjeha imam, svi prežive. :neutral: