Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai amater  (Posjeta: 14832 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Klaudye

Bonsai amater
« : 22-09-2014, 21:09:54 »
Pozdrav, ekipo  :mdr:
Prvo da se predstavim, zovem se Marko i dolazim iz hr. zagorja, točnije Bedekovčine. Moram priznati da ovaj forum pratim već neko vrijeme i stvarno ste super škvadra, od pomoći, od zafrkancije, zabave, druženja i svega što čovjeku pruža zadovoljstvo.
Uzgojem bonsai drveća sam se počeo baviti prije 2010. godine i do sad sam skupio oko 40 drvca. Gotovo sva drvca sam pokupio na području zagorja, pa mi tako od vrsta prevladavaju klenovi, grabovi i brijestovi, ali ima tu svega i hrasta, kalina, tisa, bor, bukva, lipa, breza,... Naravno, sva moja drvca su još u ranoj fazi razvoja i prema vašim materijalima su male bebe. Za većinu drvca ćete reći da su pretankog debla i da potražim bolji početni materijal, ali evo... Probao sam i to, ali srce me boli kad mi ugine drvo, a ako vadim neko deblje (starije) drvo veliki je rizik da ga ubijem kod prilagodbe na posudu u prvoj sezoni, u što sam se uvjerio iz vlastitih iskustava, pa tako uživam u svojim 'mališanima' koji su, na sreću, živi i zdravi  :happy:
Sve vezano uz ovaj predivni hobi (ili opsesiju bolje rečeno) sam naučio od prijatelja (koji me uveo u ovaj svijet, ali ga polako zapostavlja zbog obaveza), od informacija na internetu (prvenstveno vas) i sigurno najvećim dijelom na vlastitim pogreškama i uspjesima. Nikad nisam prisustvovao nekoj bonsai izložbi, posjetio nekog iskusnijeg, niti imao priliku s nekim većim znalcem popričati.
Sve u svemu, jako mi je drago da postojite, a i ja ću pokušati biti aktivniji na forumu. Neću vas gnjaviti pitanjima na koje ste već dali odgovor nekoliko desetaka puta, a bojim se da niti nemam što ponuditi, tj. savjetovati vama, al samo da znate da sam tu, povremeno vas škicnem i uvijek se ugodno iznenadim viđenim i mišljenja sam da jedino takvim zdravim i razumnim putem razmjene iskustava možemo/te napredovati.
Pošto me najviše razveseli kad na forumu vidim neku novo objavljenu fotografiju (slika govori 1000 riječi) dijelim i ja jednu svoju s vama i sve vas srdačno pozdravljam.

Sretno i živjeli!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #1 : 23-09-2014, 07:14:43 »
Puno pozdrava iz Međimurja braći Zagorcima.Jako dobro za početak.Onaj klen u srediti ti je čak odličan.A vidim da imaš i krasan indijanski totem ili je to kakav vaš lokalni zaštitnik-svetec. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #2 : 23-09-2014, 08:11:02 »
Dobrodošao na forum. Dobro ti ide :)

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #3 : 23-09-2014, 09:38:39 »
 
Lijepi pozdrav susjed zagorec i dobro nam došao !!!

Takav razumni, svakome početniku poznati, uvodni post si napisao kao da si sve početničke muke i pitanja utkao u njega !  Zbilja je me "kupio" svojim riječima....a moram reči i drvca su ti jako dobra za početnika !! :worthy:

A veliš da te razvesele nove slike...kao i sve nas....pa daj onda još malo veselja.....slikicu po slikicu drvaca...pogotovo me zanimaju ova lijevo dolje !! :hvalaaa:

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #4 : 23-09-2014, 10:09:16 »
Ej klaudio!
pa đeees' ba dosad?!?!
dobrodošel nam prijatel!
imaš ti svega lijepog...

kad si u ZG samo se javi i naleti na rakijicu...

L

Offline brko

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #5 : 23-09-2014, 12:19:52 »
  -dobro došel prijatel,napokon neko po mojoj mjeri -niti ja nemam nikakve kapitalce ,što ne znaći da nebih htio imati nekoliko ,al kad neide onda bolje ovako bar nam ne umru.
  -a klen ,klen ti je ludilo baš je pravo lijep ,poslikaj ga samog da ga bolje pogledamo ,pozdrav i sretno :smile:.

Offline Klaudye

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #6 : 23-09-2014, 13:07:53 »
Puno vam hvala na lijepim riječima dobrodošlice i podrške!  :jupije:

Radovan - Klen kojeg si primijetio je moje najmasivnije drvo, a kod mene je treću godinu. S klenovima sam počeo kada sam primjetio da mi je učinkovitost primanja te vrste 100%, rekao bih da preživljavaju kao korov, isto kao i brijest, u mom slučaju, bez obzira na vrijeme vađenja. Čak sam većinu tih vrsta vadio iz prirode u jesen i kreću super na proljeće. Problem mi je kod njih da mi loše reagiraju na defolijaciju (djelomičnu - eksperiment) što mi je čudno pošto su iz porodice javora, a i dosta su osjetljivi na pepelnicu, kao i hrast. Novi izboji i zelena masa kod njih je nešto super, jedino je mali problem što razmaci među pupovima dosta veliki i internodiji (valjda se to tako zove) su dugački pa je teško postići skladnu ramifikaciju. Idealno za njih bi bilo da se treniraju u neki krošnjasto kuglasti oblik. Što se tiče totema, moje selo ima druge svece. Ja sam totema izradio iz hobija, a dal ima kakvih moći još nije provjereno, a i mislim da bez plesa ne funkcionira  :hihihi:

Lilia - kako da čovjek ne objavi još koju sliku na tvoju slatkorječivost?  ;) Problem je da nemam baš nekih ovogodišnjih fotografija, većina njih je prošlogodišnja, ali nadam se da će poslužiti.

Luc - hvala na pozivu, kad bude prilika odazvat ću se na rakiju. sad kad si spomenuo rakiju zaboravljam iz kojeg razloga sam ovdje  :haaaahaaaaa:

Inače, pregledao sam dosta foruma i vaša (od svih vas) drvca su, uffff. Neću nikog posebno imenovati, ali ima se čemu čovjek nadiviti, pogotovo što svatko gaji neki svoj način i stil uzgoja. neki vade gromade i kad vidim razvoj drva u par godina hvata me ljubomora, dok neki uzgoje drvo iz sjemena ili mladice, što jako poštujem i cijenim, i drva im također izgledaju vrh. Pošto sam i sam početnik, usudio bih se reći da su mi početnička drvca i pokušaji opet najslađi, pa ovi iskusniji komentiraju, kritiziraju, savjetuju,... - zakon! Ima se što od vas učiti  :hvalaaa:

Što se samog mene tiče, snalazim se kao i svaki početnik bez puno alata i pribora. Palim bakrenu žicu za ožicavanje, koristim većinom obične škare (imam čak socijalne s Hrelića za 10 kn, al izgledaju ko prave japanske  :yupi:), posude skupljam kada je vrijeme Svih svetih jer mi te najbolje odgovaraju (široke, a nisu preduboke), supstrate za sadnju radim svakakve, al u svakom mi je barem 50% zemlje/komposta (sad ću dobiti po prstima zbog neprozračnosti supstrata, ali to radim iz praktičnih razloga - manje prihranjivanja i rijeđe zalijevanje). Najveću grešku sam napravio početkom ove sezone kad sam 'ubio' svoja dva najomiljenija drvca presađivanjem u bonsai posudu i to neću pokušavati barem sljedeće dvije godine. I čeznem za crnogoricom koja je jako siromašna na mom podneblju, a ponude rasadnika za solidnim potencijalom su također skromne.

Evo još nekoliko fotka mojih ljubimaca, svaka kritika i komentar su dobrodošli (i na moje viđenje ovog hobija i konkretno na drvca). Slobodno budite oštri... još neznam gdje stanujete pa budite bezbrižni  :boxing:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #7 : 23-09-2014, 13:23:52 »
Poljski javori su dosta zahvalna vrsta za naše krajeve i kao bonsai forma.Imaju iz početka duže internodije i duge peteljke na listovima ali se to kasnije smanji kada drvo postigne sklad i kada počne ravnomjerno prihranjivati sve grane.Kada se postigne željeni oblik onda ga samo treba redovito povratno prikračivati.Ja ih imam svih oblika,nisu samo za brom ili metla stil.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #8 : 23-09-2014, 13:27:57 »
I još nešto.Nemoj se zamarati sa defolijacijom.Tvoja drvca još nisu tome dorasla.Ima vremena za to.Kad dovoljno ojačaju i kad budu u pravim posudama kroz par godina,onda će i lakše podnjeti defolijaciju i rezultati će biti daleko bolji.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #9 : 23-09-2014, 14:18:58 »
Nije loše  :great:
A u pravu si za "zemljani" supstrat. Možda bi sve brže napredovalo da malo to popraviš i napraviš bolju propusnost (da, treba onda češće zalijevati ali biodinamika zemlje u posudi i zemlje u vrtu nije ista, tako da je vjerojatno da korijenje malo pati od viška vlage i manjka zraka) Ok, živo je i raste, ali možda bi moglo biti bolje.  Ove posude od multiflore su zgodna stvar ali predložio bih ti da na ovoj polici ispod njih postaviš dvije letvice, jer te posude nemaju noge, da osiguraš otjecanje vode iz supstrata. U ovim kišnim danima nije baš najbolje da drveće ima dugo "mokre noge".

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #10 : 23-09-2014, 20:22:18 »
Ja ispod zamjenskih plastičnih posuda obavezno stavljam dvije tanke letvice,za lakše otjecanje vode.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Klaudye

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #11 : 24-09-2014, 23:10:47 »
Hvala dečki na savjetima  :hihihi:
Ovog ljeta sam izradio rešetkastu policu pa mislim da sam riješio problem otjecanja vode, a za ove posude koje su još na 'punoj' stalaži ću poslušati vaš savjet. Također ću probati napraviti i bolji, prozračniji i propusniji, supstrat kad krenem s presađivanjem.
Radovane, pošto imaš iskustva s klenovima imam još jednog debljeg i većeg koji je prošlogodišnji ulov i ove sezone je super potjerao. pa ako budeš voljan, kad otpadne lišće, postaviti ću fotku i što namjeravam napraviti s njim, a ti ćeš me savjetovati ili ispraviti, može?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #12 : 25-09-2014, 14:12:55 »
Može nemaš brige. :verycool:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline lenjivac

  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Lokacija: Krošnja stabla tropske kišne šume Srednje Amerike
  • Total likes: 0
Odg: Bonsai amater
« Odgovori #13 : 02-10-2014, 17:15:22 »
Pozz

Drva su ti zakon  ;)
Svoj samotnjački život provodim ovješen svojim kandžama na grani s leđima prema tlu.  Hranim se gotovo isključivo lišćem, tu i tamo pojedem neku voćku ili malenog beskralježnjaka.

Neki ljudi kažu da živim baš kako mi i ime govori, da sam stvarno lijen. Često provedem i više od tjedan dana viseći naglavce s istog stabla. Silazim na tlo samo jednom u tjednu kako bi obavio nuždu ili da promijenim stablo.

Offline Marija

Odg: Bonsai amater
« Odgovori #14 : 02-10-2014, 18:45:11 »
Dobrodošao na forum. Samo tako nastavi!
Ako te put nanese u Dalmaciju, dobrodošao si kod nas.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai