Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kupnja i prodaja drveca i posuda?  (Posjeta: 28237 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LONICERA

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #30 : 08-12-2014, 18:22:37 »
Zar si stekao dojam, da nekom nešto nije jasno?
Dali si nešto korisno saznao? Ja mislim da jesi , a vjerujem da ti je to i bio cilj.
Što smo saznali: yamadori = kvalitetnije (ne baš svaki)= što kvalitetniji= veća vrijednost=veća cijena
                               drvo iz uzgoja = manja kvaliteta = pristupačniji cijenom
                              drvo iz uzgoja teško ćeš prodati nekom tko je uzgajivač
                              drvo iz uzgoja može naći kupca (naravno-koliko=?)
U sljedećem se ne slažemo : ako nešto vrijedi 400-500 E veća je mogućnost da ako si dobar umjetnik kroz nekoliko godina povećaš vrijednost drvca.
Naravno kao i uvijek mogu  se dogoditi i loše stvari- npr. loš umjetnik upropasti fantastičan startni materijal, usljed neodgovarajuće njege drvo rikne, izgubiš ga u elementarnoj nepogodi itd.
Sve to isto se može dogoditi i s "gotovim bonsaiem" - jer drvo je živi organizam -dalje će rasti, trebaće ga zaliti, prihraniti. orezati presaditi ,zaštititi od štetnika i bolesti itd.
To te sve čeka i u vlastitom rasadniku ,gdje ćeš morati uložiti kroz nekih 10-15 godina nebrojene sate rada (prije svega), puno učenja o biljkama, a posebno znanje o svakoj vrsti koju uzgajaš, zatim znatna financijska sredstva na literaturu,gnojiva , posude, supstrate, sredstva za fitosanitetsku zaštitu, gorivo i druge troškove.
Recimo sad da je sve to sretno prošlo uzgojio si lijepe male bonsaie i ideš u prodaju. To izaziva još materijalnih troškova, rada itd.
Probaj sve to iskalkulirati i reci koja je realna cijena. Odmah da kažem da ja nisam radila kalkulaciju, ali za ova tri malecka na ovu cijenu imam otprilike 5 kn po satu.
Ako kažeš da je to skupo podcjenjuješ tuđi rad.
Dakle treba biti vješt brz i raditi serijski da bi bilo isplativo i dignuti malo cijenu i reći da je drvo 4-5 godina staro reći da ima 15-20 ali eto to je bonsai malo kržljavo drvo. Tko onda prodaje m... pod bubrege?
Ovo prije svega pišem uistinu u dobroj namjeri , da prije ulaska u bilo kakav posao uzmeš sve faktore u obzir, a prije svega moraš znati da te čeka težak fizički rad ili ako to namjeravaš plaćati da ukalkuliraš u cijenu.
I dodala bih još jednu stvar, svima smeta kad im se rad podcjenjuje i to izbjegavaj ovdje i u životu . Mišljenje i argumentirana kritika su uvijek dobro došli.

Offline Bruno

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #31 : 08-12-2014, 18:31:25 »
..a imaš i  biljaka od kojih možeš zaradit puno više para..

Offline LONICERA

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #32 : 08-12-2014, 18:34:20 »
 :mdr: :hihihi:

Offline Marija

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #33 : 08-12-2014, 18:50:15 »
Sad sam nabasala na jedinu temu koju je pokrenuo legioner i gdje je stavio sliku svog stabla.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3436.msg50705#msg50705

Eto lijepo se u temi vidi kako ne zna razliku između listopadnog i mrtvog drva, odnosno zivog i mrtvog drva. Tako da je svaka daljnja prica suvisna.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #34 : 08-12-2014, 19:21:13 »
ne zna razliku između listopadnog i mrtvog drva, odnosno zivog i mrtvog drva. Tako da je svaka daljnja prica suvisna.

Savršeno predznanje za plantažu bonsaia od 3 hektara. Evropo čuvaj se, drhti svijete

Offline the legioner

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #35 : 08-12-2014, 19:44:30 »
Ja imam volje za uciti i to sam takodjer mislio registrirajuce se ovdje da cu nesto i nauciti. Stalno pametujete o mojem znanju a ja nigdje nisam napisao da se ja razumijem u bonsai. Da znam koliko je 30 000 to je mozda puno za vas u splitu. Srdacno vas sve pozdravljam pokazali ste se kao pravi rvati. Nista pomoc, samo odmoc.Zato sam i napustio ljepu nasu zbog tog naseg metaliteta.
Ugodno druzenje vam zelim necu vam vise smetat.

Offline the legioner

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #36 : 08-12-2014, 19:52:54 »
Sve cu izbrisati
99 posto ljudi misli da ste ci iz animabosaia skupi i neznam di je problem skupi skupi sta sad svatko stavi cijenu koju hoce samo ja sam to reakao a oni ce to isto mislit ali nece reci. Zadnja poruka bok

Offline Marija

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #37 : 08-12-2014, 19:57:38 »
Ja imam volje za uciti i to sam takodjer mislio registrirajuce se ovdje da cu nesto i nauciti. Stalno pametujete o mojem znanju a ja nigdje nisam napisao da se ja razumijem u bonsai. Da znam koliko je 30 000 to je mozda puno za vas u splitu. Srdacno vas sve pozdravljam pokazali ste se kao pravi rvati. Nista pomoc, samo odmoc.Zato sam i napustio ljepu nasu zbog tog naseg metaliteta.
Ugodno druzenje vam zelim necu vam vise smetat.
koja demagogija ..... daj molim te ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #38 : 08-12-2014, 20:00:26 »
Sve cu izbrisati
99 posto ljudi misli da ste ci iz animabosaia skupi i neznam di je problem skupi skupi sta sad svatko stavi cijenu koju hoce samo ja sam to reakao a oni ce to isto mislit ali nece reci. Zadnja poruka bok
:happy2:
da puknes od smijeha, koliko godina imas? 9?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline the legioner

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #39 : 08-12-2014, 20:59:54 »
To je vasa komukacija?? Svaka cast mozete se ponositi

Offline brko

Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #40 : 09-12-2014, 00:15:18 »
Ja imam volje za uciti i to sam takodjer mislio registrirajuce se ovdje da cu nesto i nauciti. Stalno pametujete o mojem znanju a ja nigdje nisam napisao da se ja razumijem u bonsai. Da znam koliko je 30 000 to je mozda puno za vas u splitu. Srdacno vas sve pozdravljam pokazali ste se kao pravi rvati. Nista pomoc, samo odmoc.Zato sam i napustio ljepu nasu zbog tog naseg metaliteta.
Ugodno druzenje vam zelim necu vam vise smetat.

  -Ništa ti ne zamjeram i mislim da kao i svako imaš pravo na svoje mišljenje i to je sasvim u redu.
No ima jedna mala stavka ovdje ne gledamo ko je ko ,nikog ne interesira boja kože ,vjeroispovjest i nacionalna pripadnost ,veže nas zajednićka ljubav prema hobiju kojim se bavimo i uglavnom se šalimo i razmjenjujemo iskustva tj. ućimo od naprednijih.
  -Bio sam punoljetni Hrvat i 1971 godine i nikom to nisam nabijao na nos,to što sam i ko sam ,što sam vjernik ne daje mi nikakvo pravo nekome soliti pamet.
stoga te lijepo molim smiri se i nediraj ono malo svetinje što nam je ostalo ,možeš s nama a možeš i bez nas tvoj izbor al daj olabavi malo....

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: kupnja i prodaja drveca i posuda?
« Odgovori #41 : 09-12-2014, 13:56:22 »
Ja sam po mentalitetu čisto u redu,borio sam se za Hrvatsku i bio u ratu od prvog do zadnjeg dana i želim taj dio što prije zaboraviti.Treba bonsai osjetiti na svojoj koži od prvog dana-vađenja iz prirode,zadnji dan je onda kad te nema,jer ako si dobar onda te oni nadžive.Tek kad se pomučiš i godinama njeguješ drvce možeš realno procjeniti koliko ono vrijedi.Svako drvce ima i svoju početnu vrijednost,zavisi od starosti i kvalitete.Mogu se kupiti i dobra drvca,ali niti jedan dobar bonsai nije jeftin jer su u njega uložene godine truda,vremena i znoja.Jeftiniji može biti samo predbonsai ali i tu su velike razlike ovisno o kvaliteti i starosti drvca.Kod nas se kaže nema alata bez zanata.Znači  nemožeš nešto znati i napraviti ako to ne probaš i naučiš.Mislim da ništa nisam napisao uvredljivim tonom. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!